Utopia - un deziderat?

Dupa modelul peliculei cu Stan si Bran (pt cine nu a vazut filmul-e alb negru ,model tragi-comedie),propun sa va imaginati fiecare modelul propriu al lumii utopice in care ati vrea sa va duceti zilisoarele...Cum ar trebui sa arate oare? Munti de sarmale si rauri de lapte de pasare,pe langa care cresc nestingherite tufele de ciocolata?O lume in care lumea filozofeaza si scrie poezii,toata lumea iubeste pe toata lumea si dex-ul s-a curatat de cuvinte precum "razboi","foame","ura","putere","politica" (sau "putere politica"),"birocratie","ipocrizie",etc,etc?! Specii si neamuri extraterestre traind in pace si buna intelegere cu noi,pamantenii? Mai ziceti si voi,ca nu pot tasta atat de repede cum gandesc...
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 21:52
Utopie papusha, utopie. Ca sa nu zic ca intr-o lume asa perfecta ar fi cam plictisitor. Fara excese de adrenalina? Ce viata e aia?
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 21:55
lumea asta s-a inventat de mult, pretioaso. se numeste rai, sau paradis, sau eden, si io m-am lins pe bot de ea ca-mi pune irinuca vorba buna la sefu.
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 21:55
si oricum nu mi-ar placea asa o lume. daca totul e perfect, nimic nu ne-ar pune sa gandim, sa judecam, sa cautam solutii, sa rezolvam probleme, ne-am transforma in niste legume dolofane, cu cortexul perfect lis.
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 21:57
pai da' cum,nea pik?! asa crezi matale?! ia gandeste-te: barbatii nu si-ar mai insela fomeile,matale ai avea vreme sa stai numa la pescuit,vidar s-ar scalda in spirtoase (n-ar sta numa' cu sticlele dimprejur),mica n-ar mai masura timpul,kyra n-ar mai trebui sa faca flotarele....si in plus nu ne-am mai obosi sa tastam,ca am comunica telepat bre!
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:02
cum ziceam, aproape totul perfect. daca schimbam ceva, aia cu inselatul, poate ca ma caiesc (mac-mac!)
sexul tre sa fie la liber, si femeile nu au dreptul sa faca nazuri.
batem palma?
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:04
Pretioaso, dupa cum vezi la niste imperfecti cum suntem noi nu ne place o lume perfecta.

Cit priveste cerintele lui nea Picnicel....."si femeile nu au dreptul sa faca nazuri."....asta e utopia utopiilor.
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:07
Ironia e ca majoritatea celor care posteaza aici vor utopia lor personala! O sustin cu atata vehementa,incat uita ca utopia in sine e utopica (desi stiu ca un termen nu se explica prin el insusi!) Si atunci,ca sa nu ne plictisim si sa facem mishto in acelasi timp,hai sa ne dam toti cu parerea despre cum arata raiul...
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:08
heeiiii, pretioaso, de unde si pana unde sa ma scald eu in spirtoase? poi se poate, fata?

cum sa stric bunatate de spirtoase?
Thor
Postat pe 16 Iulie 2009 22:13
o terasa umbroasa, multicolora, cu o fantana arteziana in mijloc ce improspateaza aerul, ospatare tinerele, viitoare fotomodele play boy, cu fustele tip centura si decolteuri ce acopera doar buricul, un gratar bine rumenit pe masa, langa o salata serioasa si un munte de cartofi prajiti, sticle de bere pe care plange condensul, cate un chiot de pe plaja alaturata, unde se harjonesc cateva fete nude la umbra palmierului urias, zgomotul valurilor, un taraf de tigani...micabis si pretioasa cu mine la masa...
ma mai gandesc, da?
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:15
...si eu v-am rugat sa v-o imaginati (si descrieti)pe a voastra personala,nu p'aia indusa in subconstient de normele societatii in care traim!
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:15
vidare,

hai ca ti-a tras-o...

nu ai cocos sticla aia langa matale?

fata a descris avatarele....

ia zii pretioaso,guritza..utopia mea cum arata?....
iasomia
Postat pe 16 Iulie 2009 22:19
vidar - no offense - era o aluzie la sticloantele din avatarul tau...si ma gandeam (prin absurd!) ca poate in utopia ta ai vrea mai multe...sticloantze asa ca ..de ce sa nu te scalzi mata in bere?!
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:19
Picnicele, cum stai cu tu colesterolul (si nu te gindi la bancul ala cu ciobanul)? Tu esti obez, sau ai tendinte?
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:20
ce vise , neneaca ! , adeca..muschii mei
kyra
Postat pe 16 Iulie 2009 22:21
he he he! pretioaso, vrei o utopie?

ia d-aci utopie: Vidar si pik_nik intregi la minte

pikule, hai noroc!
Thor
Postat pe 16 Iulie 2009 22:22
Si de unde ma rog din avatarul meu ai tras concluzia ca :"mica n-ar mai masura timpul,"? Aud????
Ca lebedele mele nu cred ca ti-au inspirat asta!
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:22

si micabis si pretioasa...
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:25
pretioaso,

asa mami..baga-le, hai ca m-ai desfatat in seara asta....

vorba lu' wife.
apropos!

wife!!! fata apari odata, ca am inceput sa am draci...

iasomia
Postat pe 16 Iulie 2009 22:27
Si mie mi-e dor de Wife.Cred ca am sa-i trimit un email ca nu se mai poate!
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:28
mica...iarta-ma daca n-am dreptate,fac si eu presupuneri doar...dar din postarile tale frumoase rezulta ca tu astepti si speri ca lumea sa devina mai buna cu timpul...ergo=astepti sa treaca timpul! am alternat descrierea avatarelor cu alte chestii (mai mult sau mai putin profunde) ca sa nu cad in capcana pesimismului sarcastic..
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:30
Precious, hai te pup ca ai intors-o bine.

Picnicele nu mi-ai raspuns!
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:32
pretioaso,

zii fata si mie, nu fi naspa.

hai ca-n seara asta sunt maso....
sunt singura acasa,zambilu' are treaba...

mi-e frica,mi-e frica..sa dorm singurica...

ehe,he,he....
iasomia
Postat pe 16 Iulie 2009 22:33
raspuns? presupun ca la mailul pentru wife...
da, poti sa-mi trimiti si mie
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:34
Nope, era vorba de colesterolul tau!
Aemulus
Postat pe 16 Iulie 2009 22:36
e la locul lui, ok! tratat cu acizi grasi suprasaturati omega3
si ma misc intre aceiasi parametri, plus - minus 5-6 kg, de mai bine de 20 de ani
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:38
Iasomio...offf...in utopia ta,cred ca toata lumea ar juca in filmele cu Stan si Bran...si tu ai fi prima care improasca frisca in figuri tembele...si prima care se amuza..
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:39
hai ma mami ca nu sunt asa rea,parol...

iasomia
Postat pe 16 Iulie 2009 22:44
uite,pik a fost cel mai serios si mai prompt in seara asta! si in plus,utopia lui ma include! stas! asta da politetze...hihi
preciouss
Postat pe 16 Iulie 2009 22:46
nu numai in seara asta, mai!
seriozitatea e trasatura mea dominanta!







(ca tot discutam despre utopii)
pik_nik
Postat pe 16 Iulie 2009 22:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Piticii de la mansarda 730 De la: preciouss 24 Ianuarie 2016 22:23
Un tata are doar datorii fata de copilul lui? 127 De la: KNIGHT_31 14 Decembrie 2010 19:42
ce simtiti cand sunteti departe de persoana iubita? 139 De la: ratuscaceaurata 14 Noiembrie 2011 18:00
un sfat:) 3 De la: anaROBERT 3 August 2010 12:52
Dac-as fi pentru o zi presedinte... 98 De la: fleurdelis 9 Decembrie 2009 21:00
Setari Cookie-uri