NU STIU CE SA FAC!!!

nu cred ca a avut nici un fel de decentza. Cred ca a aratat ce era de aratat in mod absolut involuntar.
In ce priveste copilul.... reiau ideea, sint foarte, FOARTE multi barbati pe lumea asta, ai de unde alege. Ai 30 de ani, nnici eu n-am avut un copil mai devreme, so... poti linistita sa il ai si de acum incolo.
Si da, daca n-ar fi fost fie-mea nu stiu cum si daca as fi trecut peste. Aici ai dreptate.
Copiii sint intr-adevar cel mai frumos dar de la viata.
quasaria
Postat pe 21 Ianuarie 2014 15:17
Datorita voua si datorita fiecarei pareri am pus PUNCT! Gata plec mai departe fara sa ma mai gandesc ca poate, ca daca sau ca exista posibilitatea sa... el este asa cum este un barbat de 40 de ani, la limita depresiei si un alcoolic cu multe probleme de comportament. Nu am de ce sa-i caut scuze si nici nu am de ce eu sa fiu femeia care sa-l inteleaga si sa spera ca la un moment el va deveni un acel barbat despre care cred eu ca este. Adevarul este asta: el consuma alcool aproape zilnic, uraste femeile si ele sunt singurele vinovate ca viata lui este un esec...asa ca eu am decis sa nu ma amestec in mocirla din viata lui. Nu vreau sa fiu cea care incaseaza injuraturile lui si injosirile lui iar mai tarziu poate izbucnirile lui verbale vor deveni batai crunte. Va multumesc frumos tuturor!
Speranta2014
Postat pe 22 Ianuarie 2014 14:38
ma bucur pentru tine, pari mult mai linistita.
quasaria
Postat pe 22 Ianuarie 2014 15:16
si cand spuneam ca m-am linistit si cand spuneam ca totul este clar in mintea mea....surpriza dimineata la 7,20 suna el ca si cum eram cei mai buni prieteni si nimic nu ne despartise acum 3 saptamani...buna dimineata puiut drag!!!! Cand l-am auzit am crezut ca inca visez asa ca m-am uitat din nou la telefon insa eram treaza si vorbeam cu el...consternat ca nu sunt la servici stiind ca eu incep la 7 ma intreaba puiut dar cum de nu esti la servici? I-am spus ca sunt in medical de 10 zile si atunci inlemnit si suparat imi spune cum adica si nu m-ai sunat, cum adica de ce nu mi-ai spui ca tu ai nevoie de ajutor, cum ai putut sa taci ca muta?? Eu inca bulversata am incercat sa-i spun ca acum sunt ok si ca nu credeam ca ii pasa iar atunci mi-a spui: tu chiar esti proasta ce naiba ai? Cum adica sa nu-mi pese de tine? Cum adica spre nefericirea altora tu inca mai traiesti? Tu esti proastaaaa.. si mi-a inchis telefonul....Va dati seama ca nu stiam daca sunt in vis sau sunt in realitate asa ca am incercat sa-l sun insa nu mi-a raspuns asa ca am zis....o pasa de a lui.... am uitat sa va spun ca inainte de a-i spune ca nu credeam ca-i pasa m-a anuntat ca aseara a aflat ca tatal lui este pe moarte si ca doctorii i-au mai dat max 6 luni de trait si atunci i-am spus ca imi pare rau si daca il pot ajuta cu ceva.... Dupa ce mi-a inchis telefonul m-a sunat la 20 de min si am vorbit cam inca o ora la telefon iar in tot acest timp l-am ascultat, avea nevoie sa vorbeasca sa fie ascultat insa mi-a spus ca stie ca e un porc, dar culmea a inceput sa-i placa ca e un mare porc si ca el acum nu mai are niciun scop in viata ca pana la 40 de ani a trait cam tot ce era de trait si ca nu stie ce anume il poate schimba ca nu mai crede in nimic si nu mai spera la nimic. Am incercat sa-i amintesc despre planurile lui de a avea copii insa s-a enervat si a spus ca nu are cu cine, ca un copil e o responsabilitate si ca ..... si l-am simtit suparat, singur si trist...am trecut peste asta si apoi am inceput sa vb despre niste afaceri in care culmea ma implica si pe mine. Si apoi am inchis si eu sunt iar bulversata si habar nu am ce vrea omul asta, ce simte omul asta pt mine simte ceva, vrea ceva????Cred ca sunt mai in ceata ca la inceput...insa stiu ca nu putem fi impreuna si mai ales eu nu pot fi fericita alaturi de el...
Speranta2014
Postat pe 23 Ianuarie 2014 14:55
da, el e buricul pamantului iar tu sa nu mai contenezi sa te invarti in jurul lui ca un titirez, si vorbele alea bune ale lui "esti proasta?", frumoase vorbe ce sa zic....

si stii de ce se poarta asa? pentru simplu fapt ca ii dai voie!

e viata ta, sunt criteriile tale de a-ti alege prietenii, e fermitatea ta de a impune respect in fata celorlalti (sau nu)

eu iti urez sa ai parte numai de bine!
edelweiss_3881
Postat pe 23 Ianuarie 2014 15:19
poi , daca stii ca nu puteti fi fericiti impreuna , pentru ce te mai lamentezi ?
jeanette40
Postat pe 23 Ianuarie 2014 15:30
De la: edelweiss_3881, la data 2014-01-23 15:19:48da, el e buricul pamantului iar tu sa nu mai contenezi sa te invarti in jurul lui ca un titirez, si vorbele alea bune ale lui "esti proasta?", frumoase vorbe ce sa zic....

si stii de ce se poarta asa? pentru simplu fapt ca ii dai voie!

e viata ta, sunt criteriile tale de a-ti alege prietenii, e fermitatea ta de a impune respect in fata celorlalti (sau nu)

eu iti urez sa ai parte numai de bine!


Nu ii dau voie insa cred ca nici nu stiu cum sa reactionez...cred ca am invatat sa nu aud cuvintele urate si sa vad ce e in spatele acelor cuvinte... mi-am amintit acum ca mi-a spus: vorbeste cu mine ca un om ca asa suunt nu mai vorbi cu mine de sus... si i-am spus ca imi pare rau... da asta e el, dar acum ma gandesc ca sufera urmeaza sa-si piarda tatal si stii ca om nu pot sta departe si stiu ca desi nu recunoaste sufera pt tatal lui si pt mama lui care va suferii enorm dupa pierderea sotului. Stiu si inteleg ca nu uneori nu ma intelegeti dar stii ca om ma gandesc acum el sufera este bulversat si pierdut si poate are nevoie de mine.... chiar nu stiu sa trec peste supararea mea si sa-ncerc sa-i fiu alaturi ca si prietena pana la urma poate asta sunt acum in viata lui o prietena un om de care el sa se sprijine.... de asta scriu aici voi fiind obiective poate reusesc sa gasesc calea si drumul...Multumesc!
Speranta2014
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:37
Draga,daca INSISTI sa -ti pui intrebari,bineinteles sa-ti raspunzi totodata....SINCER,crede-ma ca poti avea mai multe avantaje,decat daca te VA DIRIJA CINEVA.Directia o vei gasi tot la tine,adica cauta pana ai Solutia cea mai buna.Bine faci de testezi viteza de reactie,asta in termeni fizici,cat priveste alti termeni...DAI CEZARULUI CE -I AL CEZARULUI,ce tot atat stai dupa el...bine faci de ai personalitate,felicitari,,,,fii "pretioasa ca un DIAMANT si vei castiga LUPTA ,in primul rand cu tine.Dovedeste ca POTI fara el ,este un test prin care-l poti aduce din nou langa tine ,daca intr-adevar SIMTE ca esti speciala!!!!
vickybeaty
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:46
ca sa ai prieteni care sa iti fie aproape, trebuie in primul rand sa ii respecti si sa ti-i tii aproape, cum sa aiba pretentia de la tine sa ii fii prietena lui atata timp cat s-a purtat si se poarta in continuare asa cu tine?? scuza-ma, dar ii cauti numai scuze, permitindu-i o data sa-ti vorbeasca urat, el isi ia dreptul de a vorbi tot timpul asa, ii treci cu vederea comportamentul mitocan, tu singura zici, asta e el!!!

poti fi politicoasa si rece, iar daca nu invata lectia, e doar pierderea lui!

in ceea ce te priveste, parerea mea e ca problema e la tine, te invinuiesti, te condamni pt tot felul de gesturi, pentru cine??? pentru un inadaptat care la 40 de ani nu a invatat un elementar lucru si anume acela de a vorbi si de a se comporta civilizat???? de a arata respect inainte de a avea vreo pretentie de la cei din jur???

acorda-i in continuare indulgenta pentru ca vezi cu ochii tai ce primesti!

parerea mea e ca cine nu isi invata lectiile la timp, primeste ceea ce merita!

si asta e valabil si pentru tine
edelweiss_3881
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:51
Edel ,
Rotty
Postat pe 23 Ianuarie 2014 17:17
in subconstientul ei nu vrea sa reactioneze, nu ca nu stie cum.
daca vrei, e simplu
vivacedonna
Postat pe 23 Ianuarie 2014 17:22
Ce tot ii cauti scuze???? Ai si tu probleme daca il accepti. Lasa vrajeala cu prietena...ca are nevoie de ajutor. A fost un mitocan cu tine, este alcoolic, o sa ai de tras de nu iti imaginezi. Pari inca indragostita de ce ar fii putut sa fie....este totul o iluzie.
Ea43
Postat pe 23 Ianuarie 2014 18:55
omul pina nu se satura de rau nu accepta sfirsitul si continua sa spere in inocenta lui.
vivacedonna
Postat pe 24 Ianuarie 2014 00:34
daca tot ai luat o decizie, si daca tot a trecut atit de mult timp in care te-a ignorat, problema nu e de ce a sunat el - ci de ce i-ai raspuns tu.
Trebuia sa il intrebi cine e la telefon. C? Care C.?! Aaaa.... mda, parca suna cunoscut, parca v-ati mai intilnit cindva, demult - dar ce doreste? Cu ce poti sa il ajuti?
quasaria
Postat pe 24 Ianuarie 2014 01:41
pai fata s-a blocat, nu a stiut sa reactioneze...
e greu cind nu te pregatesti psihic pt ce va urma
vivacedonna
Postat pe 24 Ianuarie 2014 01:54
cind nu reusesti - sau nu vrei - sa te detasezi... E singura "pregatire psihica" valabila.
Spui ca nu ii permiti. Ba tocmai i-ai dat permisiunea sa te sune la trei luni cind are chef de crize, stiind ca tu ii vei raspunde absolut suav. Ba chiar melodramatic. De acum, e cale batuta....
quasaria
Postat pe 24 Ianuarie 2014 11:38
pfooaa.... ce descri tu aici e foarte complicat ! si ciudat in acelasi timp ! eu cred ca tipul asta e dus un pic cu pluta , iar tu , femeie la treizeci de ani , nu ai ce sa cauti in preajma lui ! Din punctul meu de vedere o femeie la varsta ta e matura , stie sa vorbeasca , e inteleapta , este responsabila si nu ai ce cauta tu langa un astfel de om decat daca ai diploma de psiholog si sa-i oferi niste sedinte la pret redus din mila!!!!! Fugi cat vezi cu ochii !!!!!N-are rost sa te "sacrifici "pentru el si sa-i oferi umarul tau sa planga doar pentru ca a trecut deja prin 2 casnicii ratate ! so what ??? e vina ta ? nope , asa ca cere mai mult de la viata ! meriti !!!!! Sa nu incerci sa mai dai o sansa , no way , nici sa nu te gandesti !!! Nu te baza pe faptul ca " a treia e cu noroc"! . La cum ai expus problema aici , la cum te-ai exprimat lasi impresia unei femei cu picioarele pe pamant si atunci de ce iti pui intrebarea "ce sa fac"? Tind sa cred ca a fost ca un soc pentru tine !!! altfel nu-mi explic! deci , ca doar tragem o concluzie , !! nu e pentru tine !!!!! tipul e imatur pentru varsta lui si tu nu ai nevoie de asa ceva !!!
ramisa
Postat pe 24 Ianuarie 2014 17:09
Si eu sant tot din zodia peste si tot barbat si tot divortat! Nu vreau sa Fac un paralelism, dar observ ceva in comportamentul tau!

Nu crezi ca, avand varsta pe care o ai si inteligenta de care dai dovada, sa actioneti ceva mai decisa si nu ca o fetishkana care abia acum se avanta in bratele unui barbat? Tu crezi, ca daca ai inceput deja cu al respinge, ai facut bine? Ai dat dovada de nesiguranta si asta la socat! Tu, postand si prezentandu-te ca o femeie Matura si sigura pe sine, l-ai facut sa aiba alte asteptari din partea ta! Dar l-ai gezamagit! Si pestelui i se taie cam repede, credema! Ori ei tu initiativa, bineinteles, Daca te mai simti atrasa de el si vrei sa continui, ori o lasi balta! Daca tu spui ca el se arata inferior tie, era doar ca sa te masoare! Daca este inteligent, asa cum ai relatat mai sus, sa stii ca deja te-a cam luat prin surprindere! Pestilor nu le plac de obicei, femeile nehotarate, isi pierd foarte repede rabdarea cu ele! Si tinand cont de faptul ca a mai fost casatorit si sa simtit folosit, sa cam inchis in el, dar asta e defectul pestilor! Se retrag si cauta de unii singuri solutii, in loc sa discute, sa ceara pareri! Statul meu final e, ori il lasi in puii lui si te reorientezi, ori iei initiativa si vb deschis cu el despre placerile, problemele, durerile lui, dar si ale tale! Trebuie sa ajungeti la aceeasi frecventa Daca e posibil, Daca nu, nu!

Unii barbati din zodia peste, au nevoie de femei puternice din partea lor! Doar asa si ei la randul lor, se Pot evidentia la maxim!

Mult succes si Weekend placut!

garbo_387881
Postat pe 25 Ianuarie 2014 10:17
uite care e treaba... pestisor.
O femeie, indiferent citi ani are, cind are sentimente pentru un barbat e tot o fetiscana care se avinta - sau, mai exact, care nu se avinta.

N-ai precizat virsta ta exact care e, de n-ai aflat inca acest lucru.
Vrei pisi care sa sara pe tine? Scoate-ti portofelul prin mall si ai sa gasesti. Daca de asta ai nevoie, sau doar atit esti in stare sa gestionezi, no comment, du-te si ia. Sint cele mai ieftine, si pe toate drumurile. Dar aici nu de Mall, nu de autostrada, si nu de copanele discutam.
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2014 12:17
De la: garbo_387881, la data 2014-01-25 10:17:12 Si eu sant tot din zodia peste si tot barbat si tot divortat! Nu vreau sa Fac un paralelism, dar observ ceva in comportamentul tau!

Nu crezi ca, avand varsta pe care o ai si inteligenta de care dai dovada, sa actioneti ceva mai decisa si nu ca o fetishkana care abia acum se avanta in bratele unui barbat? Tu crezi, ca daca ai inceput deja cu al respinge, ai facut bine? Ai dat dovada de nesiguranta si asta la socat! Tu, postand si prezentandu-te ca o femeie Matura si sigura pe sine, l-ai facut sa aiba alte asteptari din partea ta! Dar l-ai gezamagit! Si pestelui i se taie cam repede, credema! Ori ei tu initiativa, bineinteles, Daca te mai simti atrasa de el si vrei sa continui, ori o lasi balta! Daca tu spui ca el se arata inferior tie, era doar ca sa te masoare! Daca este inteligent, asa cum ai relatat mai sus, sa stii ca deja te-a cam luat prin surprindere! Pestilor nu le plac de obicei, femeile nehotarate, isi pierd foarte repede rabdarea cu ele! Si tinand cont de faptul ca a mai fost casatorit si sa simtit folosit, sa cam inchis in el, dar asta e defectul pestilor! Se retrag si cauta de unii singuri solutii, in loc sa discute, sa ceara pareri! Statul meu final e, ori il lasi in puii lui si te reorientezi, ori iei initiativa si vb deschis cu el despre placerile, problemele, durerile lui, dar si ale tale! Trebuie sa ajungeti la aceeasi frecventa Daca e posibil, Daca nu, nu!

Unii barbati din zodia peste, au nevoie de femei puternice din partea lor! Doar asa si ei la randul lor, se Pot evidentia la maxim!

Mult succes si Weekend placut!



Ok si tot comportamentul lui a fost ca sa...toate injosirile lui au fost ca sa... nu cred ca eu sunt o perfecta, nici macar nu tind spre perfectiune tind doar spre dezvoltare continua si am ca valori fundamentale bunul simt si respectul fata de oameni. Nu am pretentii de mari doamna dar nici nu ma pot arunca in patul unui barbat doar ca sa-l am, nu pot accepta testele imature ale unui barbat doar pt ca acesta a suferit la un moment dat. Repet nu caut vinovati si nici nu-mi doresc ca el sa fie vazut omul negru iar eu mica printesa care imparte drepttatea in stanga si in dreapta. Eu nu-l vad nici inferior nici superior, ba din contra ii recunosc valoarea si am scris aici incercand poate sa ma regasesc, sa vad idei si viziuni obiective, fiecare scriind aici din prisma propriei experiente. Imi spui sa incerc sa discut cu el si sa vad ce-si doreste, mi-a spus nu are scopuri nu are vise, el si-a trait viata si ii convine ca este un porc, crezi ca poate mai mult de atat. Imi pare rau de el, stiu ca are multiple calitati si cea mai importanta calitate a lui este dorinta de a ajuta si de a se face util, insa modul cum s-a comportat cu mine nu are nicio scuza, cum poti injura o femeie, cum poti respinge o femeie doar pt ca ea nu a cedat din prima seara sau cum poti injosi o femeie doar pt ca tu ca barbat nu poti depasii trecutul? Si mai ales cum poti fi dual in societate barbatul potent financiar, cu un stat si plin de gesturi frumoase si tandre iar in intimitate sa fii un munte de raceala si de lipsa de respect? Da stiu pestilor le plac femeile puternice, mi-a repetat-o de cateva ori si ii atrag femeile intelginte mi-a spus si asta si mi-a recunoscut inteligenta mereu puterea doar contextual, dar nu puterea nu inseamna puterea de a accepta sa fi umilita si sa supusa barbatului din viata ta, Putere inseamna a fi capabil sa fi tu si sa-ti asumi comportamentul, deciziile si sa accepti ca uneori esti imperfect si sa poti sa te schimbi pentru a te putea adapta la oameni noi si situatii noi!
Speranta2014
Postat pe 25 Ianuarie 2014 14:55
Am citit tot ce mi-ati scris si fiecare dintre voi aveti dreptate: sa fiti suparate pe mine, sa ma certati, sa ma blamati si unele sa ma intelegeti dar toate aveti un punct comnu: vreti sa nu sufar sau mai bine spus sa nu mai sufar. Da poate ca eu sunt mai umana, in sensul ca m-a sensibilizat durerea lui in ceea ce priveste boala tatalui, da poate ca am ales sa-mi calc pe inima si sa-mi doresc sa fiu langa el poate chiar in incostient gandindu-ma ca poate asa vede ca nu toate femeile ii vor raul si ca toate femeile se folosesc de el. Poate...inca nu mi-am dat seama insa ce mi-am dat seama este ca eu am suferit cumplit iar simplul lui telefon m-a bulversat total si iar mi-a adus insomnii si ore de zbucium puternic...de ce am ales sa-i raspuns la teefon poate pt ca eram trezista din somn si nu am avut timp sa gandesc, poate de curiozitate poate.... si pot fi multi de poate aici.... de ce si de ce nu mai stiu insa stiu ca el nu-mi aduce acum nimic frumos in viata nici macar de la departare si atunci am ales sa nu-i mai raspund la telefoane indiferent de cat de singur e sau cata nevoie are de mine ... nu nu sunt carpa lui si nu sunt dispusa sa fiu o carpa, nu voi fi langa el nu ca sa ma razbun ci pentru ca tin la mine si ma respect si pt ca ma iubesc. Imi spunea cineva ca nu vreau sa ies din relatie, da se poate pentru ca ramasesem prinsa in asteptari si vise frumoase si probabil inca mai speram ca eu femeia inteligenta si puternica il voi face pe el barbatul acelas atat de ranit sa vada in mine femeia perfecta pentru el atat de diferita de femeile din viata lui care l-au facut sa sufere atat de mult. Am renuntat sa-i mai demoonstrez si nici nu mai vreau..imi doresc sa fiu fericita si poate ca voi fi intr-o zi singura sau cu un barbat care sa ma respecte alaturi. Va multumesc tuturor si va imbratisez cu mare drag si respect fiecare parere pe care mi-ati impartasit-o!
Speranta2014
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:12
De la: garbo_387881, la data 2014-01-25 10:17:12 Si eu sant tot din zodia peste si tot barbat si tot divortat! Nu vreau sa Fac un paralelism, dar observ ceva in comportamentul tau!

Nu crezi ca, avand varsta pe care o ai si inteligenta de care dai dovada, sa actioneti ceva mai decisa si nu ca o fetishkana care abia acum se avanta in bratele unui barbat? Tu crezi, ca daca ai inceput deja cu al respinge, ai facut bine? Ai dat dovada de nesiguranta si asta la socat! Tu, postand si prezentandu-te ca o femeie Matura si sigura pe sine, l-ai facut sa aiba alte asteptari din partea ta! Dar l-ai gezamagit! Si pestelui i se taie cam repede, credema! Ori ei tu initiativa, bineinteles, Daca te mai simti atrasa de el si vrei sa continui, ori o lasi balta! Daca tu spui ca el se arata inferior tie, era doar ca sa te masoare! Daca este inteligent, asa cum ai relatat mai sus, sa stii ca deja te-a cam luat prin surprindere! Pestilor nu le plac de obicei, femeile nehotarate, isi pierd foarte repede rabdarea cu ele! Si tinand cont de faptul ca a mai fost casatorit si sa simtit folosit, sa cam inchis in el, dar asta e defectul pestilor! Se retrag si cauta de unii singuri solutii, in loc sa discute, sa ceara pareri! Statul meu final e, ori il lasi in puii lui si te reorientezi, ori iei initiativa si vb deschis cu el despre placerile, problemele, durerile lui, dar si ale tale! Trebuie sa ajungeti la aceeasi frecventa Daca e posibil, Daca nu, nu!

Unii barbati din zodia peste, au nevoie de femei puternice din partea lor! Doar asa si ei la randul lor, se Pot evidentia la maxim!

Mult succes si Weekend placut!



zici ca ieshti PESHTE !?
urata ocupatie, si cu risc mare ca te prinde politzia. auzi la el sa exploateze bietele femei...
adi27
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:23
Chestie de iesprimare taica.....
Rotty
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:28
De la: Speranta2014, la data 2014-01-25 15:12:32Am citit tot ce mi-ati scris si fiecare dintre voi aveti dreptate: sa fiti suparate pe mine, sa ma certati, sa ma blamati si unele sa ma intelegeti dar toate aveti un punct comnu: vreti sa nu sufar sau mai bine spus sa nu mai sufar. Da poate ca eu sunt mai umana, in sensul ca m-a sensibilizat durerea lui in ceea ce priveste boala tatalui, da poate ca am ales sa-mi calc pe inima si sa-mi doresc sa fiu langa el poate chiar in incostient gandindu-ma ca poate asa vede ca nu toate femeile ii vor raul si ca toate femeile se folosesc de el. Poate...inca nu mi-am dat seama insa ce mi-am dat seama este ca eu am suferit cumplit iar simplul lui telefon m-a bulversat total si iar mi-a adus insomnii si ore de zbucium puternic...de ce am ales sa-i raspuns la teefon poate pt ca eram trezista din somn si nu am avut timp sa gandesc, poate de curiozitate poate.... si pot fi multi de poate aici.... de ce si de ce nu mai stiu insa stiu ca el nu-mi aduce acum nimic frumos in viata nici macar de la departare si atunci am ales sa nu-i mai raspund la telefoane indiferent de cat de singur e sau cata nevoie are de mine ... nu nu sunt carpa lui si nu sunt dispusa sa fiu o carpa, nu voi fi langa el nu ca sa ma razbun ci pentru ca tin la mine si ma respect si pt ca ma iubesc. Imi spunea cineva ca nu vreau sa ies din relatie, da se poate pentru ca ramasesem prinsa in asteptari si vise frumoase si probabil inca mai speram ca eu femeia inteligenta si puternica il voi face pe el barbatul acelas atat de ranit sa vada in mine femeia perfecta pentru el atat de diferita de femeile din viata lui care l-au facut sa sufere atat de mult. Am renuntat sa-i mai demoonstrez si nici nu mai vreau..imi doresc sa fiu fericita si poate ca voi fi intr-o zi singura sau cu un barbat care sa ma respecte alaturi. Va multumesc tuturor si va imbratisez cu mare drag si respect fiecare parere pe care mi-ati impartasit-o!




traieste-ti viata asa cum vine sau asa cum ti-o faci tu.
dar niciodata sa nu mai ai asteptari de la cineva
pt ca atunci vei fi cea mai dezamagita.
vivacedonna
Postat pe 25 Ianuarie 2014 16:02
S., daca poti sa fii fericita singura, poti sa fii fericita si cu altcineva - pentru ca atunci e evident ca nu vii cu un bagaj extenuant de asteptari, frustrari si dezamagiri din trecut. Desi.... chiar daca nu intri in relatie cu ele pot rabufni la un moment dat, totusi nu poate face rau o perioada de calm, o perioada in care sa faci pace tu cu tine fara altcineva implicat. Deci, take your time.
Eu n-am avut perioada asta de buffer, si, intr-un fel, imi pare rau ca n-am avut-o.. Am facut lucrurile mai dificile decit ar fi putut fi.
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2014 16:06
vivacedonna
Postat pe 25 Ianuarie 2014 16:15
De la: quasaria, la data 2014-01-25 16:06:25S., daca poti sa fii fericita singura, poti sa fii fericita si cu altcineva - pentru ca atunci e evident ca nu vii cu un bagaj extenuant de asteptari, frustrari si dezamagiri din trecut. Desi.... chiar daca nu intri in relatie cu ele pot rabufni la un moment dat, totusi nu poate face rau o perioada de calm, o perioada in care sa faci pace tu cu tine fara altcineva implicat. Deci, take your time.
Eu n-am avut perioada asta de buffer, si, intr-un fel, imi pare rau ca n-am avut-o.. Am facut lucrurile mai dificile decit ar fi putut fi.


Nu mi-am impus sa stau singura am dat cu piciorul la prea multi babrbati de dragul profesiei si nu am dat nicio sansa de acum o sa ies, o sa cunosc dar nu o sa mai fiu innebunita ca am 30 de ani, ca sunt singura si aoleuuu ce o sa ma fac eu?: De acum sunt eu, o femeie frumoasa, desteapta dornica sa cunoasca un babrbat care sa o respecte, sa o iubeasca si care este dispus sa aiba o relatie sincera. Fara asteptari si fara dorinte desarte, incerc sa-mi impun sa iau viata asa cum este si aceasta experienta sa-mi foloseasca de model, de asa NU!
Speranta2014
Postat pe 25 Ianuarie 2014 16:43
Poate va va ajuta si pe altii eu am citit aici multe lucruri interesante http://cipileagavitali.wordpress.com/category/acasa-pe-blog/
Speranta2014
Postat pe 25 Ianuarie 2014 23:00
Cred ca prima greseala si idee tampita pe care o au femeile din ziua de azi este faptul ca 'a fi singura' este un lucru josnic, demn de tot dispretul, si ca daca nu ai o relatie (stabila sau nu, vad ca se prefera modul asta de dute-vino, cu cat mai multe 'relatii'), viata ta e un esec, tu ca femeie esti un esec.

Inainte de a avea o viata de cuplu linistita si satisfacatoare, inainte de toate, tu trebuie sa fii un om implinit, trebuie sa muncesti cu tine insuti pentru a-ti rezolva lipsa de siguranta, lipsa stimei de sine, puterea interioara. Nu stiu de ce oamenii presupun ca o relatie, sau si mai bine, o casnicie, sau chiar mai bine, o casnicie cu un copil, o sa le rezolve problemele. Nimic mai gresit sau mai tampit. Si la o adica, de ce ar trebui sa fie asa ?! Tu esti responsabil de propria persoana, fie ca esti femeie sau barbat, trebuie sa iti gasesti echilibrul personal, sa ajungi la o stare de multumire de sine. Cum altfel sa existe o relatie sanatoasa, cand cel putin unul din parteneri nu este sanatos (emotional vorbind). Este ca si o casa... fundatia insasi e putreda, iar casa se va prabusi mai devreme sau mai tarziu.

Toti suntem datori in primul rand fata de noi insine sa ne autoevaluam cat mai obiectiv si sa ne cunoastem punctele forte si slabiciunile si sa lucram pentru a ne imbunatati. Abia cand suntem destul de multumiti de noi insine, putem lua decizia de a initia o relatie in care sa ne punem multe sperante, altfel...sunt doar vise desarte.

Intradevar, singuratatea e o povara mare, dar a fi singur la orice varsta, nu denota nimic negativ, cat timp tu esti o persoana integra. Poate pur si simplu inca nu ai gasit pe cineva care se ridica la nivelul tau... si daca accepti o persoana nepotrivita, doar in disperarea de a fugi de aceasta singuratate, pai atunci cu mana ta iti aduci raul si deziluziile in viata.

Cat despre barbatii pesti, da, sunt dificili, inchisi, cred ca o parte din ei chiar au predispozitie la partea cu alcoolul, insa atat timp cat nu se intrece masura si este un om responsabil, lipsit de violenta si sincer, nu ai ce sa reprosezi nimanui cate o 'betie'. Insa toate cu masura... In general, barbatii pesti sunt cei mai sensibili barbati ai zodiacului (vorbesc in cunostinta de cauza), au nevoie alaturi de o femeie sensibila, protectoare si puternica, cu coloana vertebrala si care poate sa ii inteleaga si sa ii sustina in punctele de cotitura ale vietii. Uneori, incapatanarea lor te poate scoate din minti, la fel si ideile fixe si fricile ascunse, insa trebuie sa fii o femeie puternica, sa ai destula intuitie incat sa iti poti da seama cand e intr-o pasa proasta sau are ceva pe suflet, pentru ca se va deschide greu.

Inteleg faptul ca te gandesti la toate problemele sale si simti ca are nevoie de tine, de sprijinul tau. Sunt intru totul de acord cu asta, atat timp cat exista respect reciproc intre voi. Se prea poate ca aceste izbucniri ale lui sa fie cauzate de dezamagirile prin care a trecut in trecut. Din pacate pestii au asteptari si vise cam nerealiste uneori si singuri isi sapa groapa amagirii si sunt predispusi actelor lipsite de discernamant... Fiecare om traieste momente dificile, el probabil a ajuns pe marginea prapastiei, s-a pierdut pe sine si nu se mai poate regasi, si de aici toate aceste izbucniri, nu inseamna neaparat ca e un alcoolic nebun si violent,(nu toti sunt asa, poate chiar e traumatizat psihic si emotional si are nevoie de ajutor pentru a se ridica), dar e clar ca a pierdut controlul asupra propriei vieti. Dar aici intervine un mare si important aspect: esti dispusa sa treci printr-un infern (la propriu), ai taria necesara de a-i fi acestui om alaturi, de a-l aduce la normalitate, si mai ales, o faci pentru ca simti ca vrei sa ii fii alaturi, sau ai vrea sa o faci din frica de a nu ramane singura, osciland inca intre calitatile lui nemaipomenite ce te-au fermecat si izbucnirire sale de violenta ? Aici doar tu stii unde e granita fina care desparte aceste doua tinuturi si doar tu poti decide ce e mai bine pentru tine. E greu oriucum sa faci un astfel de efort pentru un om alaturi de care ai petrecut deja un timp si el s-a pierdut pe drum, daramite pentru un om pe care nu il cunosti deloc si nu stii cum e... cea mai mare greseala e sa te iei dupa ce spun altii de el, pot ori sa inventeze pentru a-l sustine sau pot chiar sa nu il cunoasca mai deloc, decat la suprafata, intr-un mod superficial.

Trebuie sa iti pui tu viata ta si gandurile tale in ordine, sa tragi o linie intre ceea ce esti dispusa sa accepti de la cineva si ce nu, sa hotarasti cita cantitate de respect ti se pare rezonabila sa pretinzi (si ar trebui sa fie egala cu aceea pe care esti tu dispusa sa o oferi).

Iti inteleg perfect dorinta de a-l ajuta si e un gest remarcabil, insa asta doar in conditiile in care mai poate fi salvat... trebuie el insusi sa fie dispus sa faca eforturile necesare pentru a se ridica din noroiul in care s-a adancit, si sincer, e o tortura psihica enorma sa faci astfel de eforturi pentru cineva, gandeste-te daca merita investitia... daca esti dispusa, atat pentru tine cat si pentru el sa faci asemenea sacrificii si vezi daca ai indeajunsa putere sa faci un astfel de lucru.
whisperer
Postat pe 26 Ianuarie 2014 02:03
W, ai perfecta dreptate.
Iar in relatia asta, dupa parerea mea, nu e nici unul dintre ei valid si capabil sa il sustina pe celalalt. Pentru ea ar fi un efort mult prea mare, pentru ca are propriile vulnerabilitati accentuate. De exemplu, faptul ca e singura la 30 de ani Faptul ca e "on the edge" sa accepte o relatie abuziva doar pentru ca are 30 de ani....
Mie, sincer, mi se pare o virsta foarte frumoasa.
S, te-ai gindit vreodata cum ar fi sa calatoresti, de exemplu? Sa vezi toate locurile frumoase din lumea asta? Ai vreo pasiune? Scrii, pictezi, faci muzica, iti place designul vestimentar, restaurezi opere de arta, vrei sa inveti sa pilotezi, vrei sa iti cumperi un iaht si sa pleci cu el pe mare... nu visezi sa FACI nimic pentru tine, nu ai nici un crazy dream pe care sa ti-l implinesti acum, la 30 de ani, cind e virsta optima sa il implinesti?

De ce intotdeauna, dar intotdeauna, scopul suprem trebuie sa fie un nea gheorghe? Chiar nu exista absolut nimic altceva mai captivant pe lumea asta?

Mi s-a intimplat sa mi se puna pe un barbat, dar pe UN barbat, pe unul anume, si sa il vreau pe ala mai mult ca orice. Dar PE ALA. In general, n-am avut niciodata nici o treaba si nici n-am inteles dezideratul de a cara un bagaj uman inutil doar "ca sa fii cu unul". Si cu atit mai putin n-am inteles de ce la acel "unul" teoretic ar trebui sa imi caut fericirea mea, si nu la mine. Nu in jurul meu. Nu in ceea ce vreau sa pot sa fac eu pentru mine. Cum ar putea ala sa stie mai bine decit mine in ce consta fericirea mea? Fericirea asta nu e o geanta pe care ai lasat-o intr-un tren, sa vina careva sa ti-o dea... O porti cu tine tot timpul, si in ultima instanta de tine depinde.

Imi amintesc de o dimineata de iarna - intitdeauna am detestat iernile mocirloase in RO - in care am refuzat sa ma trezesc. Sa ma dau jos din pat. Aveam tot aproape 30 de ani, inca nu aveam copilul, eram intr-o relatie schioapa sau mai exact eram la iesirea din ea. Am stat cu patura in cap pina la ora 2, dupa care am realizat ca nu pot sa ramin asa toata viata si mi-am spus wtf, o sa ma dau jos din pat, o sa beau o cafea, si o sa ma gindesc cum sa fac asta cea mai frumoasa zi din viata mea!!!!
Pina la urma, e o noua zi!

Nu stiu daca a fost cea mai frumoasa, dar oricum a fost semnificativa.
quasaria
Postat pe 26 Ianuarie 2014 03:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mai pot accepta un barbat in viata mea... 105 De la: garbo011805 17 August 2010 02:19
"sufar" de singuratate 58 De la: roby_cado 26 Aprilie 2010 09:29
vreau un sfat ! 4 De la: garbo116770 4 Mai 2010 17:38
confuza 58 De la: garbours 21 Ianuarie 2010 11:39
Fetelor, va vreau pe toate ... si chiar pot 96 De la: elisabeta_boia 9 Octombrie 2011 16:33
Setari Cookie-uri