NU STIU CE SA FAC!!!

Buna ziua! Scriu din disperare caci nu reusesc sa gasesc un raspuns sau o solutie... acum cateva luni am inceput sa ies cu un el din zodia pestilor si de 40 de ani. Eu 30 de ani si sunt in zodia scorpionului, nu stiu daca asta are relevanta dar simt nevoia sa povestesc cat mai clar... am iesit impreuna de cateva ori, la inceput ma cauta si ma suna dar ne vedeam destul de rar cam odata pe saptamana din cauza programului lui foarte incarcat insa se arata disponibil si dornic de o relatie serioasa. M-a invitat la el si a incercat sa facem dragoste dar l-am respins pentru ca mi se parea prea devreme, apoi dupa o alta venire la el si ramas peste noapte a incercat din nou, chiar s-a ajuns putin mai departe insa nu s-a finalizat din cauza ca eu resimteam un disconfort major. In doua luni el a povestit multe, dornic sa se deschida si sa se implice in aceasta relatie insa simteam ca totusi nu suntem pe aceeasi lungime, el povestea si eu ascultam. Nu prea gaseam subiecte in comun si parca nu prea avea rabdare sa ma asculte insa am pus pe seama inceputului de relatie, De Craciun am petrecut impreuna ajunul unde s-a aratat extrem de protectiv si atent fata de mine, chiar a venit la mine acasa cunoscandu-mi familia si toate au fost bune si frumoase. A fost o seara frumoasa si mi-a spus ca simte ca a inceput sa tina la mine si ca nu s-a mai simtit de mult timp atat de bine. Apoi a urmat Revelionul pe care l-am petrecut impreuna insa a fost un calvar. Am trecut de la extaz la agonie, adica in prezenta prietenilor lui se arata cel mai dragut si atent barbat, tinandu-ma constant de mana si sarutandu-ma insa cand ajungeam in camera era de piatra, de gheata....nelasandu-ma sa ma apropii de el si atunci cand incercam sa-l sarut ma respingea total. In seara de revelion mi-a spus ca eu nu am nicio vina el este singurul vinovat pentru ca are multe pe cap si ca-i ajuung cele 2 casatorii esuate din cauza faptului ca toate femeile din viata lui s-au folosit de el si apoi l-au aruuncat ca pe un nimic. Nu am putut sa ingan decat ca nu sunt eu vinovata de toate astea iar el apoi s-a comportat de vis cu mine, Am dansat, ne-am sarutat si ne-am simtit foarte bine toata noaptea insa ajunsi in camera calvarul a reanceput...gheata si raceala totala. Apoi pe 1 pentru ca eu am luat decizia sa dorm in cealata parte de pat cand ne-am intors de la mini-petrecere a icneput sa ma injure si sa se comporte oribil cu mine. Pe 2 am plecat pe drumul de 5 ore nu am scos 3 cuvinte insa ajunsi in localitate ma invita la masa sa-i cunosc sora si apoi dupa 2 zile ma invita din nou la masa sa stam cu totii la masa. Am mers doar crezand ca vom rezolva problemele noastre insa seara cand am ajuns din nou in pat cand l-am rugat sa ma ia in brate mi-a raspuns sec: NU AM CHEF SA TE IAU IN BRATE! M-am imbracat si am plecat iar de atunci tacere.... doar o discutie despre o problema de afaceri dar atat! Ce sa cred, ce sa interpretez?
Speranta2014
Postat pe 15 Ianuarie 2014 13:52


mmda... e cam greu sa-mi dau cu parerea la ce sa crezi tu sau sa interpretezi tu... ! nu crezi ? nu stiu cum arati, nu stiu cum te imbraci... nu stiu respectiv stim, nimic ! observ ca problema incepe cand e vorba de pat. asta ma face sa te intreb ceva: esti sigura ca paul ala e in regula... nu-i ies nici un arc, doo, pe ici pe colo... ? poate scartie tare... bunicul meu imi poestea o data ca... in fine, asta e off topic, dar scartaitul patului poate sa creeze probleme... de aia intreb ?!!! poate incerci acelasi lucru, in loc de pat, in alta parte... in masina de ex. sau poate la policlinica... poate la un magazin de paturi... le luati pe toate la rand ! asa o sa poti forma o parere mult mai completa... o sa te inspire ce sa crezi sau sa interpretezi ! incearca... ce ai de pierdut ?
barboneli
Postat pe 15 Ianuarie 2014 14:10
nu mi se pare in regula.... nu stiu din vina cui, dar nu e in regula.
Tu ai inceput prea "comercial" (ca e prea devreme, ca ala bala) iar el a continuat ca un mitocan: cum adica sa te injure? De ce sa te injure? Pentru ca nu aveai chef de sex in momentul ala?
De ce nu te-ai imbracat si n-ai plecat??
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2014 15:07
Nu am cum sa incerc "paturile" eu ceea ce vreau sa spun este ca sunt dezorientata sunt... fara cuvinte... in fata celorlalti ma inalta si ma lauda iar cand suntem noi 2 devenim 2 straini... iar violenta lui verbala si injuraturile aderesata fara sa stiu de ce... adica stiu pt ca am dormit in cealalta parte de pat... nu pot reproduce cuvintele care mi-au fost adresate :( iar apoi s-a comportat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...
Speranta2014
Postat pe 15 Ianuarie 2014 15:44
Nu aveam cum sa plec eram veniti doar cu masina lui... nu aveam cum dar mi-as fi dorit din suflet sa dispar de acolo... atata umilinta si atata denigragre niciodata nu am simtit. Ma intreba cineva cum arat sunt o femeie frumoasa imi spun multi si primesc complimente zilnic insa si de la el... mereu imi spune sunt prea desteapta pt ca eu sa ma supar pe el, ma admira ca sunt foarte inteligenta iar atunci cand ii place cum ma imbracam ma admira si imi spunea oooo ce frumaosa esti!!! Nu ma intelegeti gresit nu vreau sa fiu cu el sau poate ca vreau pt ca stiu ca el este o persoana deosebita insa prea greu incercata de viata si nu mai [oate crede in relatie sau in femeia de langa el.
Speranta2014
Postat pe 15 Ianuarie 2014 15:47
Prea devreme pt ca nu ne cunoasteam, nu sunt adepata relatiilor pasagere si nici sexului de dragul sexului... poate sunt prea batrana sau cu o gandire invechita insa... sunt singura de foarte mult timp si acum mi-e frica,,,sa sufar sau sa ma arunc in bratele cuiva doar de frica singuratatii :( Iar acum am dat peste un el care mi-a zdruncinat din incheieturi increderea in mine si ... parca simt ca eu sunt singura vinovata... poate eu sunt cea care gresesc. Am observat ca de multe ori se pozitioneaza in inferioritate fata de mine sau interpreteaza gresit ce spun eu sau ce fac eu... desi nu ar avea de ce, este un barbat frumos, extrem de inteligent si singur a reusit sa evolueze in viata insa are un mare defect de care am uitat sa amintesc....ii place sa consume alcoollll nu se comporta urat dar totusi la revelion a consumat singur 1 l de palinca... si asta m-a pus iar pe ganduri. Observasem ca mai mereu consuma alcool cand iesem dar cred ca preferam sa ma fac ca nu vad...
Speranta2014
Postat pe 15 Ianuarie 2014 15:53
pestii consuma... alcool, femei, ....
de la natura...
vivacedonna
Postat pe 15 Ianuarie 2014 17:14
De la: Speranta2014, la data 2014-01-15 15:47:33Nu aveam cum sa plec eram veniti doar cu masina lui... nu aveam cum dar mi-as fi dorit din suflet sa dispar de acolo... atata umilinta si atata denigragre niciodata nu am simtit. Ma intreba cineva cum arat sunt o femeie frumoasa imi spun multi si primesc complimente zilnic insa si de la el... mereu imi spune sunt prea desteapta pt ca eu sa ma supar pe el, ma admira ca sunt foarte inteligenta iar atunci cand ii place cum ma imbracam ma admira si imi spunea oooo ce frumaosa esti!!! Nu ma intelegeti gresit nu vreau sa fiu cu el sau poate ca vreau pt ca stiu ca el este o persoana deosebita insa prea greu incercata de viata si nu mai [oate crede in relatie sau in femeia de langa el.


se putea cu un taxi ! acum e tarziu, dar sa sti ptr. altadata...
barboneli
Postat pe 15 Ianuarie 2014 20:22


chestia cu alcolul nu-mi place... de aici si badarania... si alte chestii ! eu unul ti-as spune sa-l lasi... efectiv, sa dispari ! stiu ca ti-e greu, acum ca am citit mai mult despre tine... dar e mai bine sa pleci acum decat mai taziu, ranita si fizic si moral ! asa cred eu....
barboneli
Postat pe 15 Ianuarie 2014 20:26
eu zic ca dupa un litru de palinca esti dincolo de coma alcoolica zic ....
jeanette40
Postat pe 15 Ianuarie 2014 20:36
Fata draga, ai auzit parerea unui barbat, mai glumet asa, dar s-a exprimat foarte clar pana la urma, si respectul meu pentru parerea lui.
Acum vei auzi parerea unei femei: de la violenta verbala la cea fizica e doar un pas, dupa cateva saptamanai te injura, dupa cateva luni te va lovi, iar alcoolul, nu face decat sa lase afara fiara din el. Indiferent cat de traumatizat ar fi omul, nimic nu scuza violenta asupra unei femei. Inteligenta nu ajuta, l-ar fi ajutat daca s-ar fi lasat de baut, alcoolul transforma omaneii in neoameni.
Vrei o relatie serioasa, posibil si el a vrut asta, problema daca are si cu ce. Ar trebui la cei 40 de ani sa fie un om stapan pe nervii lui , la 40 nu poti sa il mai educi tu, presupun ca nu vrei sa fii doar pansament pentru rani si in curand carpa de sters pe jos. e tarziu acum sa zici ce ar fi trebuit sa faci de revelion, dar macar in ceasul al 12lea, trezeste-te, e mult mai usor sa renunti acum decat dupa ce el va avea iarasi o perioada buna si alta nebuna.
E clar ca el a vrut sa pozeze in partenerul ideal, fata de tine, fata de ai tai, fata de ai lui, fata de prieteni, mai ales daca a si anuntat ca o sa apara cu o tipa trasnet cu care se mandreste, voia sa aratate la inaltimea asteptarilor anturajului, problema ca el nu poate sa-si sustina acea imagine, e doar de fatada, in culise se prabuseste, undeva nu e ceea ce vrea sa fie, ceea ce vrea sa para.
Ok, s-au adunat multe frustrari si nemultumiri in el, asa o fi, dar tu nu ai nici o vina, in nici un caz nu il lasa sa se razbune pe tine.

Ai 30 de ani, nu te crampona ca ar fi multi, dar ia-ti din anii astia intelepciunea necesara sa iti faci viata cat mai frumoasa.
Eu doar mi-am spus parerea, depinde doar de tine cat de mult valorezi in ochii tai si cum vrei sa fie omul de langa tine. Viata e frumoasa daca stii cum sa o traiesti, daca stii ce vrei si mai ales daca la momentele importante iei deciziile potrivite.
Bafta si minte multa iti doresc!
edelweiss_3881
Postat pe 15 Ianuarie 2014 23:08
esti la inceputul relatiei, cind totul ar trebui sa fie lapte si miere.... Daca acum e asa, cum va fi peste un an, doi, zece?
Tiparul "barbatului deosebit" mi se pare foarte cunoscut.... am stat mult timp cu asa ceva, avem un copil impreuna, si crede-ma ca avea un apetit interesant pentru distrugerea psihica a oricui facea greseala sa se ataseze de el. Din ce povestesti, este foarte asemanator....
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2014 02:13
Cred ca stii ca e inacceptabil sa te injure indiferent ce motive are. Barbatii din zodia pesti sunt dificili, cu tendinte depresive, lipsa de incredere in ei si ceilalti. Apoi faza cu alcoolul, ce sa zic...e alcoolic caci numai un alcoolic bea 1l de palinca. Fugi si nu te uita inapoi caci mai tarziu o sa regreti amarnic.
Ea43
Postat pe 16 Ianuarie 2014 07:52
" are multe pe cap si ca-i ajuung cele 2 casatorii esuate"

Asta ar fi trebuit sa-ti dea de la bun inceput de gandit Ca sa nu mai vorbim de comportamentul lui si alcool.....
Fugi fato , ca pe asta numa` sapa si lopata il mai vindeca.
Zi buna
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2014 08:24
da edel, dar cele mai multe degeba au ochii daca nu vad in jurul lor.
lumea, viata, ... nu incepe si nu se termina cu un barbat cu atit mai putin din compasiune
vivacedonna
Postat pe 16 Ianuarie 2014 10:13
''preferam sa ma fac ca nu vad..''

Apoi te prefaci că nu auzi, nu simţi, etc.
Chiar merită?
Axl_R
Postat pe 16 Ianuarie 2014 10:31
viva, credeam ca numai eu sunt asa catranita impotriva alcoolismului, din pacate exista o traditie in domeniul asta in romania, imi pare sincer rau pentru femeile care se complac in situatii de astea, iar cand vad acceptarea si "intelegerea" unor asemenea comportamente degenerate , ajung sa cred ca respectivele femei isi merita soarta!
Cum sa evoluezi cand accepti langa tine primitivismul?
edelweiss_3881
Postat pe 16 Ianuarie 2014 11:44


si da, edel... aprecierile sunt reciproce ! acum am vorbit serios... ! asa fac eu lunea si joia... !
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2014 11:56
nu am nimic special impotriva alcoolismului
atita vreme cit nu-si beau si mintile.
vivacedonna
Postat pe 16 Ianuarie 2014 15:32
din pacate... nu prea poti sa stii cind isi beau mintile, uneori.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2014 15:39
pai nu sti, dar cind l-ai vazut nu stai sa rabzi.
a gresit? valea. simplu
vivacedonna
Postat pe 16 Ianuarie 2014 16:08
asa ar trebui. Sa fie simplu.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2014 16:09
vivacedonna
Postat pe 16 Ianuarie 2014 16:57
Buna seara! Va multumesc din suflet tuturor pentru toate opiniile. Toti aveti dreptate si va sunt recunoscatoare ... de 2 saptamani nu am mai discutat nimic niciun telefon nimic pentru ca de atunci de cand m-am ridicat din pat si am plecat de la el din casa ne-am vazut o singura data cand m-a cautat sub pretextul de a ma ajuta cu ceva. Da bautura si 2 relatii ratate mi-au dat de gandit insa probabil ajunsesem intr-un punct in care eram disperata ca am 30 de ani si sunt singura. Probabil m-am lasat agatata de comportamentul lui ireprosabil in societate si faptul ca ma prezenta atat de frumos si atat de mult ma lauda fata de apropiatii lui... faptul ca ma agatam efectiv de imaginea lui sociala ma facea sa nu stiu incotro sa ma indrept. Acum dupa ce am citit tot ce mi-ati spus voi cred ca singura ma afundam intr-o relatie cu el, stia sa ma faca sa trec de la extaz la agonie... Imi reprosa cineva de ce nu am plecat cu taxi-ul nu aveam cum eram la 400 de km departare de casa si ma gandeam ca nu are rost sa fac circ acolo fata de prietenii lui si pana la urma acei oameni nu aveau cum sa inteleaga cum se comporta el cu mine cand eram singuri. Repet in prezenta lor imi adresa complimente si fetele care erau cu noi chiar imi spuneau "uuuuuaaaauuu, ce-ti poti dori mai mult de atat de 1 ianuarie, mi-a spus ca la soare se poate uita dar la mine ba".. si multe altele.
Poate era vorba si de o ambitie prosteasca ca de ce el ma respinge dupa ce initial mi-a aratat ca ma doreste si ca vrea mai mult de la mine. Cred ca am si o parere de rau ca un om care promite atat de mult a ajuns sa decada atat de jos, sufera ca un caine si cred ca isi da seama cat de urat s-a comportat doar ca e prea mandru ca sa poata sa vina sa-si ceara iertare. Va multumesc si sper sa am puterea sa ma rup definitiv de el si sa nu mai sufar. Ciudat dar am suferit si ca am fost umilita, si ca am fost respinsa si ca am ajuns din nou singura.
Speranta2014
Postat pe 17 Ianuarie 2014 21:42
Daca are temperament din ala furtunos,care izbucneste,e greu...Cand nu stii ce sa faci,comunica calm cu el,spune-i cum te simti,ce simti,si mai lasa putin timp sa treaca,in general timpul calrifica cel mai bine lucrurile.
daniilia
Postat pe 18 Ianuarie 2014 03:53
Parerea mea e sa renunti la acest barbat....nu merita sa iti pierzi timpul. Te rog citeste aceat articol de la aceasta adresa http://naturadivina.com/2014/01/15/iubiri-toxice/
14Dimi
Postat pe 18 Ianuarie 2014 08:27
pt. mini ie clare !
tipu' ie ...sau ipotent total sau pe invers...(adica si-o trage in cr!).
asa ca da-i semnal verde si cata-ti altu', desi la 30 de ani o fumeie isi cam gaseste cu greu unu' in putere. io personal am pohte numa' la astea intre 18-22 ani. in reste iele este espirate pt. mandea.
deci de la mine i-ati gandu'.
imi pare rau.
adi27
Postat pe 18 Ianuarie 2014 09:42
Speranta fato , mai bine singura decat cu asa un om. Si ce-i daca ai 30 de ani ? Ce-i al tau , e pus deoparte...parca asa se zice si crede-ma ca nu degeaba.Zi frumoasa sa ai.

Danila , vorbesti prostii fato ! Cu cine sa vorbeasca calm ? Cu sticla de vodca ?
Rotty
Postat pe 18 Ianuarie 2014 09:54
Pălincă, măi!
Axl_R
Postat pe 18 Ianuarie 2014 09:57
Cum adica ce sa faci?TRECI MAI DEPARTE...Probabil ca a avut prea multe asteptari de la inceput si cum asteptarile sunt cele care omoara o relatie...trege si tu singura concluzia.Recomanda-i un psiholog bun si lasa-l in boii lui!
asineta
Postat pe 18 Ianuarie 2014 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
retinere 59 De la: claudia_ank 18 Februarie 2010 13:49
Ultimul subiect 2 De la: garbo265966 26 Mai 2012 11:08
sex fara prejudecati 243 De la: CristianBaciu 26 Iunie 2018 12:07
ce trebuie sa stie un barbat despre el insusi ,sau ce trebuie sa stie o femeie despre barbatul ei 67 De la: garbo106704 21 Martie 2010 15:17
JOANA 12 De la: sora_ilsi 7 Ianuarie 2010 00:22
Setari Cookie-uri