Dorinte virtuale.

Lumea internetului este din ce in ce mai populara. Nu inteleg acei oameni ce cred ca in lumea asta isi vor gasi jumatatea. Spun asta pentru ca dupa o perioada de timp in care am avut conturi pe diverse site-uri de asa zisa socializare (in Romania socializare inseamna sex si bani) mi-am dat seama ca in lumea internetului de la noi exista extrem de multa lume dar, foarte putini oameni. Credeti ca puteti depista acele persoane ce nu creioneaza o imagine ireala? Mie mi se pare ca pe net mai toata lumea doreste sa para ceea ce nu este. Ce castigi din asta ?
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:39
este la fel ca in viata reala Marius. Nu ai intalnit tu persoanele care sunt pe deplin sincere. Sau poate nu le-ai vazut. Ele sunt!
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:46
In viata reala macar are motivatia necesara. Un anume interes ascuns, o dorinta murdara, insa in fata unui monitor nu am sa inteleg in veci de ce abonatul RATB spune ca are un parc de BMW-uri, domnul fara ocupatie spune ca este director la firma X, domnita cu 3 copii te minte de ingheata apele plus multe , foarte multe minunatii. Este chiar asa de umilitor sa nu ai in pozesie un autoturism sau sa ai o situatie financiara modesta ? In fond noi romanii nu am ajuns la nivelul ala de trai descris la televizor. Dar, poate asa ne place noua....sa ne hranim din vise si sperante....
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:53
daca esti atent vezi ce este in spatele afisajului . Unele persoane isi doresc asa de mult o alta viata si cred ca in virtual este mai usor de obtinut. Poate. Dar este ireal. Cum se spunea pe un alt topic ... Minciuna are picioare scurte.

cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 09:59
Acum nu vreau sa par filosof sau sa sfatuiesc pe cineva dar este normal sa ne dorim o viata linistita alaturi de un partener (a) care sa nu ne amageasca iar in urma lui (ei) sa ramana doar un pum de vise....sparte. Pentru asta e nevoie insa (parerea mea personala) de anumite lucruri ce ne definesc ca oameni. Uneori este bine sa avem acele principii de baza ale propriei existente nealterate, alteori nu strica sa detinem anumite valori pentru ca drumul catre fericire este destul de lung si anevoios. Nu-i deajuns sa-ti doresti o viata mai buna, trebuie sa faci si ceva pentru asta.....zic eu.!
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:14
"..pentru ca drumul catre fericire este destul de lung si anevoios.."

..si n-are nici capat..
roby_cado
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:18
Roby .. daca nu/l vezi tu nu inseamna ca nu este...

cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:23
Pentru fiecare fericirea are sensul ei, bine intiparit in mintea celui ce o vaneaza. In ceea ce ma priveste fericirea, pentru mine, nu este altceva decat o mare simplitate. O simplitate greu de gasit in viata moderna ce devine din ce in ce mai complicata. Daca are sau nu un capat drumul asta, ramane de vazut. Desigur nu ar avea nici un capat daca as fi fericit cu 20 mililoane de dolari. Asta nu o sa am niciodata cum tot niciodata nu voi avea ultimul model de Rols Royce sau Ferrari...Huh, nu stiu, poate sunt eu invechit dar nimic din ceea ce este material, personal, nu-mi aduce fericire...
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:26
de ce tot aduci aminte de material. Ai o problema cu asta. Ce daca unii au bani, masini ultimul tip sau cine stie ce mai au. Sa le stapaneasca sanatosi.
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:37
Nu am nici o problema cu nimeni. Am doar una cu cei ce vor sa para ceea ce nu sunt Nu stiu ce te deranjeaza in asta, dar evident ceva te deranjeaza
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:43
Ce sa ma deranjeze?
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:47
Ok...nu mai spun nimic. Site-ul asta nu face exceptie de la regula. ca de obicei, orice conversatie degeneareaza si se stransforma intr-un joc prostesc de-a cine este mai destept. Uneori oamenii nu inteleg ca nu suntem niste simple primate prin urmare nu ar trebuii sa se comporte asemeni uneia. Weekend placut!
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:52
Dar chiar nu ma dau desteapta .... si sunt cel putin doua persoane online care sa certifice asta. :PPP
lasa ... mai pe seara poate primesti raspunsuri mai destepte. Pe mine doar atat m-a dus neuronul.
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:56
".Huh, nu stiu, poate sunt eu invechit dar nimic din ceea ce este material, personal, nu-mi aduce fericire... "

nici n-are cum....
pt mine fericirea,inseamna-puteti rade -sa te simti bine in "pielea ta"!
Axl_22
Postat pe 9 Septembrie 2011 10:59
marius, cand erai tu mai mic, te jucai de-a v-ati ascunselea, apoi ai inceput sa te joci de-a hotii si vardistii sau gardishtii, cum vrei sa-i zici... pe urma ai descoperit si jocurile pe computer ...si apoi ai ajuns la siteurile de socializare...
eh, unii poate au sarit peste anumite faze din astea ...altii poate le-au avut mai diversificate cu un shotron, cu un elastic, cu o coarda si alte jocuri...
ideea e ca unii dintre acesti copii mai mari au ajuns si ei ca si tine pe site-urile cu pricina si isi inchipuie ca acolo e ca in lumea jocurilor lor...
adica acolo, necostandu-i decat abonamentul la internet, este o lume in care ei pot fabula...
deci nu trebuie sa intelegi tu de ce fac ei asta...
ei o fac pur si simplu, vor sa fie eroii lumii lor!
secretul consta in altceva... miza pe naivitate! pe naivitatea ta si a altora, pe credulitatea partenerilor de dialog.... pe ideea ca nu pot fi verificate fantasmagoriile lor de dincolo de monitor...
ce-i costa sa-si creeze o lume in capul din gandul lor si sa si-o afisheze pe net?
ce-i costa sa fabuleze?
maturitatea aici, ca si in viatza, consta in a discerne adevarul fata de fabulatie, in a stii sa citesti dincolo de cuvinte!
alfheim
Postat pe 9 Septembrie 2011 11:01
Hehe..erau alte vremuri pe vremea shotronului. Da, de acord cu ce spui, mai putin la partea cu naivitatea. Am dat de dudui ce se prefaceau in fel si chip doar doar obtin ceva. In sfarsit, poate m-am exprimat eu gresit, si i-mi cer scuze daca s-a inteles gresit. Am vrut doar sa subliniez ca nu sunt de acord cu oamenii ce se ascund in spatele unui monitor, mascheaza realitatea pentru ca mai devreme sau mai tarziu....trebuie sa dai piept cu ea. Desigur la monitor putem sa fim cine vrem, Spider-man, Superman, Iron man...dar asta nu inseamna ca...evoluam
sarbu_marius
Postat pe 9 Septembrie 2011 11:10
domnule, nici tu nu pari a fi prea transparent...si apoi, netul e net, realitatea e alta! cand ajungi sa le confunzi, ai o problema!
da' oamenii sunt la fel, si pe net si-n realitate
zambila
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:25
De acord Zambila.
Si-n virtual , si-n viata reala sunt destui cameleoni care apar cu diferite fatete. Daca esti atent si putin perspicace, ii poti distinge destul de usor.
Mie unul, nu-mi pasa cine se afla in spatele unui avatar atata timp cat nu sare calul.
SAL
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:48
nu poti tine o masca mult timp chiar in virtual fiind.
cricat
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:53
De la: Sal_a_toi, la data 2011-09-09 12:48:17 De acord Zambila.
Si-n virtual , si-n viata reala sunt destui cameleoni care apar cu diferite fatete. Daca esti atent si putin perspicace, ii poti distinge destul de usor.
Mie unul, nu-mi pasa cine se afla in spatele unui avatar atata timp cat nu sare calul.



....sau gardul....
Axl_22
Postat pe 9 Septembrie 2011 12:57
eu zic asa, ca partea cu ascunsul tzine si de gradul de perceptzie al celui fatza de care incerci sa te ascunzi... cat de bine poate percepe interlocutorul si cat de just!
iar aspectele astea sunt legate de factori de cultura, de psihologie, de trecere prin viatza reala...
alfheim
Postat pe 9 Septembrie 2011 13:01
se zice ....traiesti cu om o viatza....si nu-l cunosti...
cat de bine poate percepe interlocutorul ?...pe tema asta am putea vb mult si bine....
Axl_22
Postat pe 9 Septembrie 2011 13:09
de acord.... dar nu aici !!!
alfheim
Postat pe 9 Septembrie 2011 13:35
nici n'aveam de gand! iote...am si fugit
Axl_22
Postat pe 9 Septembrie 2011 13:49
corect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10iunie
Postat pe 17 Septembrie 2011 10:37
De la: sarbu_marius, la data 2011-09-09 09:39:00Lumea internetului este din ce in ce mai populara. Nu inteleg acei oameni ce cred ca in lumea asta isi vor gasi jumatatea. Spun asta pentru ca dupa o perioada de timp in care am avut conturi pe diverse site-uri de asa zisa socializare (in Romania socializare inseamna sex si bani) mi-am dat seama ca in lumea internetului de la noi exista extrem de multa lume dar, foarte putini oameni.


Credeti ca puteti depista acele persoane ce nu creioneaza o imagine ireala?

Mie mi se pare ca pe net mai toata lumea doreste sa para ceea ce nu este. Ce castigi din asta ?


eu vreau sa-ti raspund la ce ai intrebat si sa nu ma arunc in filozofii.... !

NU ! sau mai corect, de obicei NU ! de fapt, ca si in lumea reala ! sa stii ca sunt o multime care nu cred nici in lumea reala... !!! ajunge sa citesti 63,76% aici pe forum si ai sa te convingi... !!! si in plus, cazi in marea greseala sa crezi, ca numai in internetul de "la noi" exista multa lume si putini oameni... ! deci... nu mai incerca pe net decat daca vrei sa vezi desene animate.... !!!! si cand o sa mai cresti... o sa-mi dai dreptate.
barboneli
Postat pe 17 Septembrie 2011 15:24
prea tarziu, li....
lu' nenea i-a fost banat contu'
dor72_
Postat pe 17 Septembrie 2011 17:44
a fluierat in biserica ?
Freya__
Postat pe 17 Septembrie 2011 17:51
Poate ca fiecare ne-am dorit, macar o data , sa putem lua viata de la capat, sa fim / sa devenim altcineva, altfel..... .... Poate ca o parte dintre cei care nu dau date reale, tcmai asta fac........si nu sunt atat de mult de condamnat . Poate ca, in fond, nu doresc ca X , pe care l-am cunoscut acum 2 ore pe chat sau pe un topic, si despre care nu stiu mai nimic, sa stie cine sunt eu in realitate . Poate sunt o persoana publica si nu doresc paparazzi in viata mea. Poate prefer sa-mi testez putin asa-zisii prieteni virtuali, tocmai ca sa ma lamuresc ce cauta ei de fapt pe net (vorba celui de mai sus- sex sau bani cel mai frecvent) si numai dupa aceea voi spune mai multe.........

Sunt totusi de acord ca atunci cand vrei ca lucrurile sa devina reale, este nevoie sa fii sincer cu celalalt..........
Altfel totul se duce de rapa cand se descopera (si intotdeauna se descopera) adevarul.............
Sweetnovember
Postat pe 18 Septembrie 2011 05:06
Perfect...de acord.!!! Prietenii si legaturile pe net..sunt ..ca niste fantome,,,care apar si dispar..si nu sti....niciodata..cu cine vorbesti..cu adevarat..!!!
garbo115329_camy
Postat pe 18 Septembrie 2011 05:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cel mai umilitor lucru... 25 De la: Alexa_alexutza 2 Ianuarie 2017 10:40
>:D< o parere.. 22 De la: mia79x 14 Iunie 2009 11:41
Ce s-a intamplat de fapt? Ma doreste sau nu? 29 De la: garbo096571 7 Mai 2010 17:13
dragoste la distanta 3 De la: AGAPI_MOU 23 August 2009 14:14
Dece raspund femeile asa usor la avansurile barbatilor? 139 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:50
Setari Cookie-uri