ce este fericirea pentru fiecare dintre noi ? sunteti mai fericiti cand iubiti si sunteti iubiti ?

nu m-am dat mare poeta. asta nu apreciez eu
daca ai fi avut in profil o poza cu o masina probabil ca ti-as fi scris despre masina.
tu ai citatul respectiv. in sensul asta am spus ca este al tau.

ai dreptate, esti foarte inchisa si nu agreezi persoanele pe care nu le cunosti
vivacedonna
Postat pe 16 Octombrie 2013 20:02
Dictionarul de Psihologie defineste fericirea drept "o stare deosebita de implinire a ceva ce s-a realizat si a provocat un succes neasteptat sau mult asteptat sau asteptat tensionat. Se manifesta ca o stare euforica incarcata de trairi intense ce nu numai ca provoaca un fel de traire recuperatorie puternica, ci si o energizare, o stare de receptivitate si toleranta, cresterea dorintei de a face ca si altii sa fie fericiti."

Unii oameni cauta fericirea in placerile vietii, dar acumularea sau repetarea momentelor de placere nu duce la fericire. Placerea este fericirea ignorantilor. Fericirea este placerea inteleptilor". (Barbey d'Aurevilly)

Totusi, cand placerea atinge o anumita intensitate si in anumite conditii, ea poate permite accesul la o bucurie autentica, asemanatoare cu fericirea. Dar bucuria este o reactie la un eveniment din mediul inconjurator si are de obicei o cauza exterioara, iar fericirea se poate ivi din interior.

De asemenea, bucuria este o emotie de scurta durata, in timp ce fericirea este asociata intotdeauna cu un sentiment de durata. Putem concluziona, astfel, ca bucuria, ca si placerea, este una din caile de acces spre fericire.

Fericirea se apropie incontestabil de lumea emotiilor: e traita intr-o maniera involuntara, fizica si psihica, adesea se poate lipsi de cuvinte si nimeni nu poate hotari sa fie fericit la comanda. Fiecare dintre noi are o viziune proprie asupra fericirii: ca este sau nu posibila, ca tine de actiune sau de repaos, ca depinde de eforturile noastre sau de intamplare.

Avem parte in viata de momente agreabile, care ne ofera senzatii placute si ne fac bine, favorizand aparitia fericirii, dar este necesar sa constientizam aceste momente pentru a avea accces la fericire.

Persoanele anxioase fug de fericire, de teama ca o vor pierde, iar cele cu stima de sine scazuta isi obstructioneza uneori fericirea, in mod inconstient, din aceeasi teama ca vor suferi atunci cand ea va disparea.

Ce putem face daca vrem sa fim fericiti?

Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti.




Fericirea
De cele mai multe ori nu ne dam seama ca suntem fericiti....fericirea vine de la sine ..si se manifesta prin diferite moduri.O persoana care are tot ce isi doreste de la viata nu se numeste o persoana fericita ..poate sa se manifeste bucuroasa dar in interiorul ei sa zaca cea mai trista inima...Fericirea pentru mine este sa fii implinit/a din toate punctele de vedere..cel mai important fiin sa te intelegi foarte bine cu persoana iubita ..asa ca incearca sa fii fericit si sa nu le dai satisfactie persoanelor care vor sa te vada trist/a!
fericirea exista...asta spun cei mai multi ...insa ce te faci daca te simti fericit doar pe jumatate, si oricat ai incerca sa te simti implinit si fericit nu reusesti ? spre exemplu, eu, sunt cea mai fericta ca am un baietel frumos si santos, si ma bucur in fiecare zi de momentele petrecute alaturi de el, dar nu sunt fericita de ceea ce sunt si unde sunt. exista oare fericire pe jumatate? sunt impacata cu gandul ca am tot ce imi trebuie, dar oare de ce caut si mai mult de atat? sunt oare produsul nevoilor pe care urmeaza sa le am ...cine stie...stiu doar ca inca mai caut fericirea de care am atata nevoie...exista sau nu fericirea pe deplin???
Fericire
Esti fericit atunci cand esti impacat cu tine insuti, cand intelegi ca esti om si a gresi sta in natura fiecaruia..... Esti fercit atunci cand inveti ca aceasta nu se gaseste in lucrurile mari sau scumpe pe care le putem avea sau nu, ci o putem gasi in interiorul nostru, definind o imunitate impotriva greutatilor si incercarilor la care ne supune viata, in fata carora putem plange...dar sa stim ca vom trece cu bine peste.... Sa radem sau sa plangem....sa tipam sau sa fim ingroziti in anumite situatii nu ne face mai buni sau mai rai, fata de ceilalti care isi pot pastra calmul, in situatii de criza. Sa na iubim si sa acceptam ca suntem oameni, trebuie sa fim echilibrati dar putem si sa il pierdem uneori ....... dar depinde de noi daca revenim pe culmi, sau nu. Iar revenirea, urcusurile si coborasurile aduc fericire si implinire vietii. Doar atat, sa nu cedam in fata primei lovituri....sa alegem sa traim si sa luam totul asa cum primim de la viata.
Fericirea exista.
Absolutul este o abstractiune. Fericirea insa, cred eu, exista. Este privilegiul omului spiritual. E gresit sa spui ca prostii sunt fericiti, ar trebui sa admiti atunci ca si vaca e fericita, si sa merg si mai departe: si o piatra este fericita. Fericirea vesnica e si ea un ideal. Insa, cum spuneam, fericirea exista, insa nu dureaaza. Lumea e grea si cu multe nefericiri, insa lumea poate fi si minunata. Are posibilitatea asta. Se vorbeste foarte mult de fericirea din copilarie. Exista insa si o feicire la maturitate. Am fost ( si sper sa mai fiu ) fericit in bratele iubitei mele, am fost fericit cand am descoperit lucruri incitante, deosebite, opere de arta inaltaoare care mi-au purificat sufletul, cand am trait in mijlocul unor colturi de natura fermecatoare. Doar ignorantii nu au posibilitatea de a fi fericiti. Nu doar caut fericirea, ci am si avut momente fericite. Mi se pare absurd sa neg o stare de spirit pe care am trait-o in sufletul meu. Nu poti sa nu simti, daca ai un pic de sensibilitate, ca in spatele lucrurilor se ascunde ceva magic. Pe langa toate nenorocirile, lumea asre si capacitatea de a crea circumstante fericte.

DESPRE FERICIRE:
DACA ESTI SANATOS SI TE MULTUMESTI CU CAT AI, POTI SA TE CONSIDERI FERICIT!
Fericirea depinde de stadiul fiecarui individ, probabil cat de mult sau putin isi doreste de la viata, cat de evoluat sau involuat este, cat de avut sufleteste, inteligent poate fi. Limitarea scopurilor,posesivitatea, alterarea sau hranirea unor teluri poate duce sau nu la fericire...Oricum ne intrebam de zeci, sute mii de ani ce este fericirea, vom continua sa ne intrebam atata timp cat vom simti, gandi, cand totul va devine robotizat, atunci cu siguranta vom inceta sa mai pune intrebarea asta, sau oricare alta intrebare. Nu exista un raspuns general valabil sau o reteta pentru ca 1% suntem diferiti, iar procentul respectiv face diferenta si in definitiv suntem oameni. Putem crea repere pentru fericire insa perceptia asupra ei va fi alta, asa cum niciodata nu vom simti ce simt alti, ce vad altii ce gusta altii. Pana una alta datoria noastra este sa traim frumos, atat pentru sine cat si pentru cei din jur, starea de armonie probabil va duce la ceva mai mult decat un sentiment de multumire, perpetuat, mentinut, cultivat, atunci probabil vom putea spune: ""cred ca asta e fericirea.."", insa asta va depinde intodeauna de altii cu care intram in contact si de propriile actiuni care se revarsa asupra celorlalti, astfel incat cauza si efectul vor fi singurele care pot hotari :)

Scurta definitie a fericirii
Fericirea poate fi interpretata in multe moduri, depinde de punctul de vedere al fiecarei persoane. Nu cu mult timp in urma o persoana mi-a „descris” punctul de vedere al fiecarui om. Exemplul a fost un pahar. Fiind mai multe persoane in preajma acelui pahar ne-am „modelat” intr-un cerc data fiind geometria paharului. In acel moment aceea persoana ne-a „explicat” scurt si la obiect: „priviind spre acest pahar fiecare il vedem diferit, eu din partea mea lumina imi bate din spate asa ca il vad intunecat, tu care esti in fata mea il vezi luminat, cel din dreapta mea si stanga ta il vede jumatate luminat si jumatate intunecat.” acesta e punctul de vedere asupra vietii, asupra deciziilor. Omul este diferit luand in considerare aceasta „opinie” daca o pot numi asa. Descoperind recent ceea ce inseamna fericirea pentru mine am descoperit ca este placerea de a face pe altii fericiti. Sa iti doresti sa fi tu fericit provocand durere altora inseamna sa fi egoist iar atunci nu vei mai putea fi cu adevarat fericit. Alegeti sa fiti fericitii dupa propriile principii, nu dupa ce spun altii pentru ca ar fi un exemplu al lor si asta simbolizeaza doar fericirea ta. Tu esti o persoana diferita si alta este calea spre fericirea ta. INCEARCA, RISCA SI DESCOPERA!
fericirea inseamna sa faci tot ce iti doresti
atunci cand esti aproape de fericirea o pierzi:((
fericirea este un lucru care il simt toti.....dar uni chiar nu au parte macar de putina fericire:((:((
fericirea
exista vreun nivel maxim in atingerea fericiri?sau depinde de starea de moment???
fericirea ---tristete---suferinta
fericirea e o stare de binedispunere...nu putem fi fericiti pentru totdeauna ...asa ca fara fericire n-am putea spune ce inseamna tristeste, iar fara tristete nu am putea cunoastea fericirea!
Daca n ar exista fericirea altora.nu ne am mai sinichisi de nefericirea noastra



garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 20:10
etc

SMURDUL

aloooo
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 20:14
De la: vivacedonna, la data 2013-10-16 18:39:56
De la: suparatu_, la data 2013-10-11 00:53:52

Fericirea, ii doar o stare de bine de scurta/lunga durata dar deseori trece pe langa noi
fara s-o simtim/vedem.
Eu sunt mai fericit cand iubesc, cand sunt iubit, n-am prea vazut :(

nu-i bai! NB!



se pare ca sunt profesor bun daca a ajuns Supi sa scrie despre fericire.
Feciorul mamii, ce te deranjeaza de fapt. ce deceptii ai avut in ultima vreme?


Zau?

Nu, nu esti, tu vezi cati bostani am io + o tartacuta?

Nu-i nevoie di aplauze, constat ca nu ai inteles ce am vrut sa zic si daca tu consideri ca glumele tale ma fac "fericit"sorry!..... nu-i bai. :(

Viva, faptul ca nu ai inteles sensul a ce-am scris nu-i motiv de ofensa dar tu ai impresia (de fiecare data pi unde ti le lasi...) ca sunt inteligente....or fi, . atat timp cat nu intelegi ce spune omul, mai bine intreaba decat sa-ti dai cu parerea gresit sau sa SARI, bine?

Eu nu am deceptii scumpo.... doar, EXCEPTII

NB!
Fss_ssu
Postat pe 16 Octombrie 2013 22:37
hmm......consider ca orice om poate fii fericit daca vrea.......in meseria mea am intalnit oameni cu tot felul de probleme......in special de sanatate.....oameni foarte saraci.....foarte bolnavi...in fine...dar pana si la ei am vazut intr-un moment dat o implinire.........un moment de fericire....daca as fii sa definesc fericirea v-as zice asa...sunt fericita ca parintii si fratele meu sunt bine si sunt intotdeauna alaturi de mine....sunt fericita ca ajut oamenii cum pot si cat pot......sunt fericita ca am prietene care ma iubesc si pe care le iubesc......sunt fericita ca ma inteleg bine cu shefa mea.........care nu ma vede doar ca pe o angajata.......sunt fericita ca am un partener care ma respecta si tine la mine.....sunt fericita ca am putut sa depasesc o perioada foarte grea din viata mea....si cel mai fericita sunt dimineata...cand deschid ochii.....si ma duc sa imi fac cafeaua.....si in timp ce beau din ea imi fac planul pt ziua aceea.......in asta consta fericirea mea......sau io stiu...mai bine fericirile mele??..
Eu1985
Postat pe 16 Octombrie 2013 23:06
Fericirea de ''pupăză'' înseamnă, dulcegării tătă zâua. Limbă în cour, doar să vb cineva cu ea. C/p pt că a învăţat, amintirea dragostei la prima vedere...care pleacă şi te lasă cu soţu' ''iubit'', să-i cheltui banii.

Părerea mea de acritură, să nu faceţi diabet.
Axl_R
Postat pe 17 Octombrie 2013 08:03
Mie imi place fericirea lui Sonya ...Simplu , frumos si realist.

Finutzo , care diabet ? Parca as fi mancat un castravete murat
Rotty
Postat pe 17 Octombrie 2013 08:13
Şi care-i baiu'? Am grijă de sănătatea ta, să nu te-ngraşi. Ia, fă mişcare!
Axl_R
Postat pe 17 Octombrie 2013 09:05
Sa traitzi ma conformez

http://i875.photobucket.com/albums/ab317/jlgmx/Tecnorapia/Divertidos/ejerciciosmatutinos.gif
Rotty
Postat pe 17 Octombrie 2013 09:12
Supi, pai tocmai asta am facut, te-am intrebat. dar bag de seama ca nu ai vazut semnul intrebarii...
vivacedonna
Postat pe 17 Octombrie 2013 09:39
madamme...multumim frumos de grija care ne-o porti sau care mi-o porti....ca nu fac diabet....stai relax.....poti fii acritura in continuare...ca nu deranjeaza pe nimeni...si mai usor cu vulgaritatea ca numai e de mult la moda...si ca sa ma intelegi nu suport dulcegariile..si mai nou nu am nevoie sa ma bagi tu in seama...cu tot respectul iti doresc o zii asa cum esti tu....
Eu1985
Postat pe 17 Octombrie 2013 09:46
Sonya, nu vb cu tine. Ai reuşit să mă cunoşti în 3 zile? Când mă adresez cuiva, spun numele.
De data asta însă, fac herpes dacă pronunţ numele ''duoamnei''.

Mulţam, aşa să fie! :)
Axl_R
Postat pe 17 Octombrie 2013 09:57
...imi cer scuze atunci....doar ca asa am avut eu impresia.....
Eu1985
Postat pe 17 Octombrie 2013 10:29
...m-ai intrebat ce ai vrut tu sa afli, nu despre ce n-ai inteles din ce am scris eu .....fine!
Intelege ce vrei, bine?.....
O zi buna, la toata lumea!


A! un bors acru, as manca si eu la pranz! :-w na!
Fss_ssu
Postat pe 17 Octombrie 2013 10:41
N-am tărâţe. Da' merg azi la moară. :)


Sonya, io iau pe mine doar cămeşa care-i pe măsura me. Consideră-te scuzată! :)
Axl_R
Postat pe 17 Octombrie 2013 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poveste zic eu tare de tot merita citit si dat cu parerea :)) 6 De la: garbo099510 8 Martie 2010 00:25
Ce ati face......... 6 De la: reyya 18 Mai 2010 22:31
Mi-ar placea sa lucrez intr-un orfelinat de copiii si nu stiu cum sa fac 350 De la: eu_geminy 19 Ianuarie 2012 15:57
Oare sa fie acesta sfaristul sau are o problema? 20 De la: garbo_408152 28 Aprilie 2015 12:21
ROMANTISMUL=libidosenie pentru o toapa manelista 19 De la: quasaria 6 Iulie 2012 00:41
Setari Cookie-uri