ce este fericirea pentru fiecare dintre noi ? sunteti mai fericiti cand iubiti si sunteti iubiti ?

desigur Donna , sigur ai dreptate!
garbo_19362
Postat pe 10 Octombrie 2013 23:28
eu, sunt fericita!....o sa plec la IASI la manastire,....la Cuvioasa Paraschiva. Ma intorc, curand!
caleidoscop
Postat pe 11 Octombrie 2013 00:32

Heidi, sa nu-ti uiti pelerina, pe bune!
...acolo ploua de fiecare data in ziua de sarbatoare.

Eu ma rog acasa in "chilia" mea si ma aude cine trebuie.
Mergi cu bine si sa te intorci la fel.


Fericirea, ii doar o stare de bine de scurta/lunga durata dar deseori trece pe langa noi
fara s-o simtim/vedem.
Eu sunt mai fericit cand iubesc, cand sunt iubit, n-am prea vazut :(

nu-i bai! NB!
Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 00:53
......Iubesc cand sunt iubit etc, spuneai tu, suparatule la un moment dat....si mai spuneai ca nu prea ai parte de iubire,....tot tu spui la un moment dat ca nu-i bai!......chiar nu-i bai?....poti trai si fara iubire sau te doare faptul ca nu vine din partea cui te asteptai mai mult si mai mult, dar tu oferi totul conditionat?!.....mai vorbim,......nu esti iubit sau nu ai simtit iubirea sub toate formele ei???
caleidoscop
Postat pe 11 Octombrie 2013 13:33

spuneam si inca mai spun, nu ma refer expre la mine ci la modul general( &
in juru-mi....)

Ca nu primesc pe cat ofer (si asta ii adevarat) exact cum considera si "partea adverasa" ca nu i s-o oferit suficient sau.......cine mai stie?!
Nu ai cum findca fiecare este unic/a in felul sau si are propria gandire/simtire si cu ele functioneaza,
pe alea le exterioarizeaza si de cele mai multe ori nu sunt percepute ca fiind sincere sau suficiente, de aici vine nemultumirea si chiar simtirea aia incompleta, plictisitoare, rutinanta care
(parca) te tine pe loc, fara vlaga sau posibilitate de evadare.....ei, sunt multe de spus dar
nici n-ai cum sa simti iubirea "sub toate formele ei" in astfel de situatii.
ai senzatia ca esti injumatatit daca pleci, o lasi si cauti altceva, intervine incertitudinea, teama de necunoscut si alte alea......dar scapi de rutina.....dar incotro te indrepti nu ai de unde sa stii.:(

nu-i bai ca la un moment dat te obisnuiesti si parca nici chef sa cunosti noul nu mai vrei, te simti obosit, epuizat si ca sa nu-ti creezi o complexitate de remuscari mai bine te complaci in rutina si te minti sigur ca ti-e bine.....ei, nu-i bai!
ziua buna la tata lumea !
Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 15:28
''Pentru a exista un copac înflorit, trebuie mai întâi să existe un copac, iar pentru a exista un om fericit, trebuie înainte de toate să fie un om.''

Îmi place Exupéry. :)
Axl_R
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:12
Eu nu-l parafrazez pe " Exupery"....

in real, iubesti un om, arata a om, se poarta ca un om.....si totusi nu-i real. :(
mai este loc de "fericiRe"?

numai bine!

Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:21
În real te doare degetu', în virtual nu. :) Cam aşe-i.

Mai este loc, pt că golu' imens doaRe.
Axl_R
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:29

pai la cate degete are omul la o mana schimba pi altu, na il lasa pi cela care-l doare sa se odihneasca....
Cu golu' ii mai greu:( trebi gasite metode "ortodoxe" de umplere, altfel doare rau :(

Fss_ssu
Postat pe 11 Octombrie 2013 23:51
Fericirea este bucuria de a intelege.Poti fi fericit din lucruri simple.Depinde de tine cum iti croiesti drumul spre fericire.
Mariana_Selegean_1
Postat pe 13 Octombrie 2013 10:34
De la: suparatu_, la data 2013-10-11 00:53:52

Fericirea, ii doar o stare de bine de scurta/lunga durata dar deseori trece pe langa noi
fara s-o simtim/vedem.
Eu sunt mai fericit cand iubesc, cand sunt iubit, n-am prea vazut :(

nu-i bai! NB!



se pare ca sunt profesor bun daca a ajuns Supi sa scrie despre fericire.
Feciorul mamii, ce te deranjeaza de fapt. ce deceptii ai avut in ultima vreme?
vivacedonna
Postat pe 16 Octombrie 2013 18:39
Bre, Supi, ai umplut un gol. Iote, (auto)aplauze!
Axl_R
Postat pe 16 Octombrie 2013 18:55
De la: suparatu_, la data 2013-10-11 15:28:25
spuneam si inca mai spun, nu ma refer expre la mine ci la modul general( &
in juru-mi....)

Ca nu primesc pe cat ofer (si asta ii adevarat) exact cum considera si "partea adverasa" ca nu i s-o oferit suficient sau.......cine mai stie?!
Nu ai cum findca fiecare este unic/a in felul sau si are propria gandire/simtire si cu ele functioneaza,
pe alea le exterioarizeaza si de cele mai multe ori nu sunt percepute ca fiind sincere sau suficiente, de aici vine nemultumirea si chiar simtirea aia incompleta, plictisitoare, rutinanta care
(parca) te tine pe loc, fara vlaga sau posibilitate de evadare.....ei, sunt multe de spus dar
nici n-ai cum sa simti iubirea "sub toate formele ei" in astfel de situatii.
ai senzatia ca esti injumatatit daca pleci, o lasi si cauti altceva, intervine incertitudinea, teama de necunoscut si alte alea......dar scapi de rutina.....dar incotro te indrepti nu ai de unde sa stii.:(

nu-i bai ca la un moment dat te obisnuiesti si parca nici chef sa cunosti noul nu mai vrei, te simti obosit, epuizat si ca sa nu-ti creezi o complexitate de remuscari mai bine te complaci in rutina si te minti sigur ca ti-e bine.....ei, nu-i bai!
ziua buna la tata lumea !




intr-o iubire totdeauna unul iubeste mai mult iar celalalt mai putin. iubirea este inegala.
nu exteriorizam pentru ca nu vrem, nu pentru ca nu putem.

''nici n-ai cum sa simti iubirea "sub toate formele ei" in astfel de situatii.
ai senzatia ca esti injumatatit daca pleci, o lasi si cauti altceva, intervine incertitudinea, teama de necunoscut si alte alea......dar scapi de rutina.....dar incotro te indrepti nu ai de unde sa stii.:(
nu-i bai ca la un moment dat te obisnuiesti si parca nici chef sa cunosti noul nu mai vrei, te simti obosit, epuizat si ca sa nu-ti creezi o complexitate de remuscari mai bine te complaci in rutina si te minti sigur ca ti-e bine.....''

ce ai scris aici te caracterizeaza in totalitate.
si as avea multe sa-ti spun aici, dar.... alta data?
cauta-ti linistea
vivacedonna
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:02
De la: Axl_R, la data 2013-10-16 18:55:16Bre, Supi, ai umplut un gol. Iote, (auto)aplauze!


ei, da. pai dupa cit i-am explicat se pare ca a inteles
vivacedonna
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:06
Nu cred că am vb cu tine. Io n-am nevoie de profesoară! Liber/ă pe topic/forum.
Axl_R
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:10
bre, unde-si fac toti psihologii astia empirici studiile?
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:16
La FF, examen oral.
Axl_R
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:17
iote! si eu care credeam ca ar trebui sa invete spirala lu ala...na ca-i uitai numele
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:19
Fericirea este starea unei fiinţe raţionale în lume, căreia, în întregul existenţei ei, totul îi merge după dorinţă şi voinţă, şi se bazează deci pe acordul naturii cu întregul ei scop, precum şi cu principiul esenţial de determinare al voinţei ei.

definiţie de Immanuel Kant în Critica raţiunii practice, Dialectica raţiunii pure practice (1972
garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:32
asa. si ce? ii axioma?
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:32
Asta chiar nu este o filozofie ieftina , nici opiniile altor utilizatori ai site-ului, faptul ca nu agreeati persoana nu face ca parerea respectivei persoane sa fie catalogata drept ieftina ! Nicidecum !
garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:34
si cum ai dedus mata? ce rationament ai aplicat?
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:36

Fericirea este un fluture, care, atunci când este urmărit, este întotdeauna la un pas de a fi prins, dar dacă stai liniştit, se poate aşeza pe tine.
definiţie de Nathaniel Hawthorne

garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:41
Gogu, Wiki...iote Eugenia, studii!
Axl_R
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:42
romantice. sandra brown.
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:44
Fericirea este plăcerea sufletului. O simplă senzaţie, un sunet, o culoare, atingerea mâinii unei femei sau unui copil, dacă angajează sufletul, devine o fericire.( GARABET IBRAILEANU)
garbo_19362
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:50
De la: Axl_R, la data 2013-10-16 19:10:45Nu cred că am vb cu tine. Io n-am nevoie de profesoară! Liber/ă pe topic/forum.


ok, ca sa te citez pe tine: ''tu inmultita, impartita , adunata si scazuta, ramai aceeasi''
daca nu sti de gluma....
o sa te ocolesc daca asta iti doresti. cu placere.
vivacedonna
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:50
bre, aci s-a mutat topicul cu ghilimele?
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:53
E N. Stănescu. Ştiu de glumă, dar cu cine ştie ce-i gluma. Acolo cineva vb de/cu mine. Te-ai băgat.

Da, io rămân ac. Da' nu cum ai înţeles tu.



PS: tu ştii*

O agramată îşi bate joc de Nichita Stănescu. Şi se mai dă, mare poetă.
Axl_R
Postat pe 16 Octombrie 2013 19:54
rose, spoiala se vrea culoare in ROGVAIV
Eugenia_
Postat pe 16 Octombrie 2013 20:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SECRETUL UNEI RELATII STABILE 33 De la: cri_cat 26 Martie 2012 23:39
FAZAN! 32354 De la: bau 8 Noiembrie 2017 21:33
dragostea de-o vara 1 De la: dulcedeea97_yahoo_com 30 Iunie 2009 14:40
Iubesc pe cineva dar nu pre stiu sa arat 3 De la: fleurdelis 25 Iunie 2010 06:16
mai e cineva de varta mea pe aici? 5 De la: zambil 17 Iunie 2009 20:55
Setari Cookie-uri