Baiatul meu vorbeste sasait

Am un baietel de 3 ani si vorbeste sasait. Pana acum am pus pocitul cuvintelor pe seama varstei, insa am vazut acum ca vorbeste in continuare sasait. Oare este prea tarziu sa mai merg la logoped cu el? Sau aveti idee de ceva exercitii pe care le pot face cu el?
garbo_379963
Postat pe 29 Iulie 2013 13:35
nu este deloc tarziu , si nu ezita sa il corectezi in tot ceea ce pronunta , dar si voi parintii , familia vorbiti cat mai clar si pronuntati vocalele cu gura larg deschisa ! succes ca se rezolva ai sa vezi !
garbo_19362
Postat pe 29 Iulie 2013 22:57
A-l pronunta pe S(care ii consoana ) la varsta lui nu-i un defect.Sasait il faci tu
dar si pe mine ma faceau Rarait si inca mai pun accentul pe R dar observ ca de cate ori vb.
tati fetele raman uitandu-se la mine pobabil vor sa vada daca fac si gropita.

Ei si daca o sa fie sasait sau rarait, important ii sa nu fie mormait
Sara!
Numai bine, accentuat
Fss_ssu
Postat pe 29 Iulie 2013 23:27
De la: garbo_379963, la data 2013-07-29 13:35:03Am un baietel de 3 ani si vorbeste sasait. Pana acum am pus pocitul cuvintelor pe seama varstei, insa am vazut acum ca vorbeste in continuare sasait. Oare este prea tarziu sa mai merg la logoped cu el? Sau aveti idee de ceva exercitii pe care le pot face cu el?


daca era prea tarziu... nu mai avea rost sa intrebi ! doar nu poti sa intorci timpul inapoi, nu ? tarziu nu e, dar trebuie sa mergi la un medic de specialitate, nu exista de medic ptr. sau contra sasaitului... dar un pediatru, poate sa te ajute. trebuie sa studieze cauzele... ! sasait, nu e acelasi lucru cu raraitul. raraitul, la milioane de oameni, nu e luat ca un defect. din contra... ca un sharm. asa ca... la pediatru cu el... !
barboneli
Postat pe 4 August 2013 00:02
Buna...Este f. bine ca te preocupa aceasta problema , "sasaiala" este nostima la varsta asta , dar mai tarziu , genereaza probleme , gandeste-te ce inseamna pt. un adolescent , sau barbat, sa vorbeasca asa . Nu este tarziu , este chiar varsta potrivita pentru a incepe exercitii cu un logoped , pt. ca acum copilul intelege si poate coopera . In general , astfel de probleme , se rezolva relativ usor . Va invata cum sa pronunte cuvintele pt. a estompa, si in final sa dispara acel "s"....practic, va invata cum sa-si pozitioneze limba in interiorul gurii atunci cand pronunta acele cuvinte care contin "s' , iar acest lucru va deveni...natural , prin exercitiu , in timp . Totul va fi bine..succes !!
libra66
Postat pe 5 August 2013 09:21
Ce dragut este! eu vorbeam foarte sasait cand am mers la scoala,la 6 ani,si invatatoarea a spus mamei sa ma duca la logoped,dar mama a refuzat,a zis ca voi creste si ma voi corecta singura,si ii multumesc ca a facut asa.
E prea mic la 3 ani,ca sa mergi al logoped...daca pe mine am ducea la 6,mi-ar fi bagat in cap ca e ceva cu mine,gresit,si grav,din moment ce merg la medic....
mai ai rabdare,si lasa-l sa vorbeasca cum poate.Se corecteaza sigur,nu va ramane asa/....
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:45
De la: garbo_379963, la data 2013-07-29 13:35:03Am un baietel de 3 ani si vorbeste sasait. Pana acum am pus pocitul cuvintelor pe seama varstei, insa am vazut acum ca vorbeste in continuare sasait. Oare este prea tarziu sa mai merg la logoped cu el? Sau aveti idee de ceva exercitii pe care le pot face cu el?

buna din nou ce mai face copilasul tau ?ai fost cu el la logoped? mult succes ! G
garbo_19362
Postat pe 21 August 2013 11:41
Fetita mea cea mica a fost mica serpoaica a familiei.Era o duleata cind vorbea dar am realizat cind am dat-o la scoala ca nu e chiar ok. Stiu ca la scoli si acum exista logopezi care se ocupa de aceste probleme. Eu asa am rezolvat.Numai bine !
fengari
Postat pe 22 August 2013 16:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu i mai ajunge lapticul de la san????? 9 De la: silviu_m74 25 Octombrie 2009 11:09
problene cu sanii 23 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:35
bicarbonat? 4 De la: alexia4 27 Decembrie 2009 15:57
cresa sau bona? 24 De la: kidz000740 22 Aprilie 2009 20:05
buna...ma intereseaza dc pot beneficia de concediu maternal 12 De la: garbo193730 23 Septembrie 2014 12:16
Setari Cookie-uri