MIE FOARTE GREU !!!

Hello tuturor mamicilor si burticilor!
Am si eu o intrebare pentru voi! e careva pe aici care are sotul plecat in strainatate?? cum va descurcati? cum trecetzi peste durerea si lipsa sotului?? eu sincer sotul meu a plecat de 2 ore... in franta pe o perioada nedeterminata, la munca in constructii! sa dus k sa ne fie noua si lui raulica mai bine, dar pe mine ma doare, plang si nimic parca nu e la fel !!! ma doare si lacrimile nu se opresc deloc orice as face!
in orice caz cam prin decembrie vine inapoi... dar pana atunci mai sunt 9 luni... 9 luni amare...
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 16:13
nu stiu ce sa-ti zic pt ca sotul meu nu e plecat,dar eu nu cred ca as putea sa rezist sa stau atat de mult timp fara el.macar ai cine sa te ajute cu cel mic?
ionela_miruna
Postat pe 16 Martie 2010 16:16
buna ale_micuta si eu am patit la fel cand sotul a plecat in spania si n uaveam copilul sa imi mai aline durerea si suferinta,crede-ma ti-o spun din experienta este doar o perioada de o sapt doua si apoi te vei obisnui,este normal dar gandeste-te la copil si fi tare pt el caci sotul a plecat pt binele vostru te cred ca te doare si suferi este normal dar te vei obisnui ai sa vezi.


eu in primele zile nici nu ii spalasem pijamalele dormeam cu ele in brate si plangeam de mama focului iar dupa 2 sapt imi trecuse ma obisnuiesm cu ideea,fi tare ca ai sa vezi ca iti va trece. .


stai mai mult pe forum sa iti tinem companie sa iti treaca timpul mai repede
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 16:16
multumesc! cu toate k mai e piticutzul sa imi aline durerea parca e tot mai greu... k seamana leit taicasau si knd ma uit la el iar ma apuca plansul! dar e teribil de greu pentru el pentru k de 2 ani jumatate nu am stat niciodata despartiti!
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 16:31
ale_micta fi tare zi mersi ca ai bebelul dedicate lui iate cu altele si vei vedea ca va trece nu va fi asa tot timpul,vei slabi in prima faza din cauza dorului si a suferintei dar va trece crede-ma am patit-o si stiu cum este te inteleg iar noaptea era cel mai greu ,te vei obisnuii vei vedea
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 16:33
nu stiu cum voi face !!! pentru ca imi vine sa mor de dorul ei! pentru k niciodata nu am stat despartiti!
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 17:31
fiecare are un inceput trebuie doar sa fi tare pentru copil ca ii transmiti toate starile tale de aia iti spun sa te calmezi ca nu rezolvi nimic,o sa vezi ca o sa te obisnuiesti si o sa treaca repede timpul.
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 17:35
Va fi greu la inceput dar te vei obisnui trebuie sa te concentrezi in intregime asupra copilului,gandeste-te ca a facut acest lucru pt voi silui ii e mult mai greu,tu esti cu copilaau dar el?lasa ca o sa vb la telefon sau pe net si o sa treaca
Szilvia_kidz
Postat pe 16 Martie 2010 17:37
asa am spus si eu dar cu toate cuvintele din lume pana nu se va obisnui ea cu gandul si cu ideea ii va fi greu,totul depinde de ea,oricum cu timpul iti vei reveni si te vei obisnui
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 17:38
Chiar daca iti vine sa plangi trebuie sa fii tare pentru copil altfel reusesti sa-i transmiti si lui starea ta si atunci o sa fie si el suparat.Gandeste-te ca a plecat cu un anume scop ca nu s-a intamplat de drag si ca a facut acest lucru tocmai sa va fie mai bine
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 17:39
uofff ale_micutza..ma gandesc ca mie imi e greu ca al meu munceste fff mult si nu ne vedem decat maxim 2 ore pe zi...dar tie nici nu vreau sa imi imaginez cum este.....bebelul tau e cea mai buna solutie in astfel de cazuri...ocupa-ti timpul numai si numai cu el...jucati-va,iesiti la plimbari....cu amice care au si ele bebei....si gandeste-te ca a facut-o sa va fie voua bine...crezi ca lui nu ii e greu??trebuie sa fii tu cea mai tare in asemenea momente..pentru ca ii transmiti si lui bebitzu starea ta si ii faci si sotului tau sa ii fie si mai greu decat ii e deja...trebuie sa fii tare si optimista pana la capat kiar daca tu sti in adancul sufletului cat de greu iti e...
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 16 Martie 2010 18:52
niciodata nu am crezut k iubirea doare asa tare... desi de multe ori cand era acasa ii ziceam k ma inerveaza si k ma streseaza si ne mai certam noi asa si poate knd ii vorbeam mai urat.... imi pare rau... acuma parca sa rupt o parte din mine.. desi totusi pana ce el nu va fi langa mine sufletul meu nu va fi intreg si nu voi putea zambi cu adevarat! poate k altele sunt mai puternice k mine dar sotul meu e totul pentru mine si mie foarte greu... si ma gandesc k lui e si mai greu.. pentru k nici eu si nici bebe nu e cu el! poate k ma ajuta dumnezeu si castig la loto sau la superbingo si ii zic sa vina inapoi aks!
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 20:44
si in plus si aici lucra tot la fel de mult.. pt k lucra in tamplarie... si avea foarte mult de lucru... dar... vorbeam si de 20 de ori pe zi... si seara vinea aks... era langa mine.. dormea cu mine si cu bebe...... ne strangea in brate si ne pupa de noapte buna.. acum cine o sa mai faca toate astea???
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 20:48
dar chiar era nevoie sa plece? nu ati gasit alta solutie? m-ai intristat si pe mine
blondy_made_to_love
Postat pe 16 Martie 2010 20:50
POI... el face 22 ani in iunie, eu fac 21 in decembrie... mama lui e moarta, taicasau sia batut toata viata joc de el si de familie, la 13 ani in ziua de pasti lo scos afara din casa.. si de atunci se descurca singur... nu are casa, bani , nimic... si eu... ai meu au divortat de mult si am stat in chirie cu mama... tata a zis k imi da un teren pe care sa imi ridic casa... dar problema este k nu avem bani... el avea aici un salar de 900-1100 ron si alocatia copilului de 200 lei.. (care inca nu au intrat).. si locuinta propie nu avem.. si am s tat in chirie pana in august anul trecut... dupa care neam mutat intro casuta mica (1bucatarie de 2 pe 4 metri si o camera de 4 pe 4...) a unui unchi de al lui si nu a mai trebuit sa platim chirie.. am pus casuta la punct k sa putem locui in ea pentru k de 5 ani nu sa mai locuit acolo si era plini de soareci si mucegai... acum cand era pusa cat de cat la punct a zis catre noi unchiu k ar cam vrea sa se mute acolo, pentru k are de lucru pe vie... vrea sa puna in gradina si ... etc...
ne descurcam foarte foarte greu... dar parca prefer momentele alea in care totusi noi eram fericitzi si mai ales, impreuna!! deci ... era neaparat
ale_micutza
Postat pe 16 Martie 2010 21:03
imi pare rau pt voi...te cred ca iti este greu dar de dragul copilului tre sa treci peste toate,sa razi pt ai transmite copilului fericire,si gandestete ca o sa vina ziua cand veti fi impreuna,din nou...si o sa aveti si o viata mai usoara ...multa sanatate la bb(ce varsta are bb?)
alinadel
Postat pe 16 Martie 2010 22:47
incearca sa n u mai plingi pentru ca ii vei face rau lui bebe gandeste-te ca sotul tau a plecat sa va faceti un viitor mai bun deci nu mai fi suparata!!! fii tare!!
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2010 23:10
offf ale_micuta scuza-ma dar esti la o varsta destul de frageda si suferi si ai suferit mai mult ca alta femeie in 40 de ani,imi pare rau despre tine sincer dar e mai bn ca a plecat sa va ofere ceva mai bun,un trai decent,veti vb la tel si pe net,fi tare pt copilul vostru sper sa mai intri si sa ne ti la curent cu ce mai faci.
anaROBERT
Postat pe 17 Martie 2010 00:56
bebe in 24 luna aceasta o sa aiba 4 luni! si intradevar este net si telefon, dar nu e totuna cand e el aici, sa ne protejeze, sa aiba grija de noi si sa ne iubeasca, sa ne stranga in bratze, chiar dak de multe ori era obosit sau nu se simtea bine tot langa noi era! dar acum... mie foarte greu.. mai ales seara cand vad k se intuneca si el inca nu a sosit de la munca... si nici nu vine!
ale_micutza
Postat pe 17 Martie 2010 10:40
uoffff mai ale_micutza..tu mai mult rau iti faci....acum am vazut caa esti de-o seama cu mn...stiu cum e...ca orice faci,oriunde te uiti il vezi pe el si iti aduci aminte de el...gen "asta faceal el daca era acum aici" sau "acolo statea el"...dar trebuie sa fii tare...daca tu nu esti tare pentru el si pentru bebe...daca tu nu ii sprijini,atunci cine o sa o faca??
Claudia_sonya_nicole
Postat pe 17 Martie 2010 11:16
ale_micutza
Postat pe 17 Martie 2010 16:29
ale_micuta mai esti suparata?straduieste-te sa fii tare pt copilasul tau!bebe are nevoie de tot sprijinul tau las ca trece si perioada asta bucurate ca ai un ingeras langa tine pupici
Szilvia_kidz
Postat pe 17 Martie 2010 17:18
nu sunt suparata... sunt foarte... deci chiar ma doare foarte tare sufletul si parca e o durere care nu va trece pana ce sotul meu va fi din nou cu mine si problema mai este k orice medicament as lua tot nu imi va trece durerea imi iubesc sotul enorm si pt mine este absolut tot! mie foarte greu fara el! foarte greu!
ale_micutza
Postat pe 17 Martie 2010 18:26
buna ale_micutza !!!! cum te mai simti? am citit si eu ce ai scris pe forum si am fost tare impresionata de povara ta...dar tu nu te poti duce acolo sa stai cuel ?
diana_maria_kidz
Postat pe 17 Martie 2010 19:03
buna ale-micutza,sincer imi pare rau ca esti prea tanara ca sa treci prin atata suferinta.Te inteleg fff bine pt ca si sotul meu e mai mult plecat(ne vedem la 2-3 saptamani),stiu ce simti dar gandeste pozitit si fi mai optimista pt ca bebe are nevoie de tine,iar el sinte tot si apoi nu treb sa-i dai si lui starea ta.Eu am doi si este si mai dificil,dar trebuie sa fim tari ca pt binele lor ne sacrificam.Ai grija de tine si de bebe si incearca sa te linistesti!pupiki
tatianapetrut
Postat pe 17 Martie 2010 19:15
da este un pret prea mare pentru a avea o familie, sa dea Domnul sa treci cu bine peste aceasat incercare micutza
diana_maria_kidz
Postat pe 17 Martie 2010 19:21
ale_micuta ce faci cum te mai simti ti-ai revenit macar putin?sper din suflet ca da si daca nu te sfatuiesc sa o faci pentru binele tau si al copilului intelege ca ii transmiti toate starile tale.lasa timpul sa treaca fi tare o sa vezi ca o sa te obsnuiesti,nu ai prietene sa va vizitati sa iti treaca mai usor timpul.

offf iti ingreunezi singura situatia,serios fi tare pt bebel nu mai suferi
anaROBERT
Postat pe 17 Martie 2010 23:49
ale_micutza, buna ce face bebele tau? m-ai intristat si pe mine.... in romania sunt atatea cazuri in care parintii pleaca in strainatate sa faca bani, pentru ca in romania este foarte greu. Parintii tai macar te pot ajuta? Gandeste-te ca sotul tau se va intoarce, si timpul trece repede... fii tare, noi femeile suntem mult prea puternice decat constientizam. Ai incredere in tine si totul va trece de la sine. Va doresc tot binele din lume!!
aly_fab
Postat pe 18 Martie 2010 00:23
mie foarte greu.. nu m-am obisnuit cu plecarea lui si nici nu cred k o voi face repede! vorbim seara pe internet si ziua foarte putin la telefon! mie greu dar dupa cum spuneti trebuie sa fiu tare pentru bebe! dar in sufletul meu acolo e o furtuna si o suferinta adanca! multumesc pentru incurajari dar.. tot doare indiferent de cuvinte.. si prietene am ... si ele cu bebe de o varsta cu al meu.. dar nu imi place sa ma duc pe acolo... pt k sotii lor sunt acasa... si al meu nu... si ma intristez si mai tare! deci mai bine stau aks!
ale_micutza
Postat pe 18 Martie 2010 12:49
ale_micuta mai depinde si de tine cat de repede te acomodezi situatiei daca vei continua sa te adancesti tot mai mult in singuratate si suferinta nu vei rezolva nimic ,gandeste-te ca ai un bebe care are nevoie de tine,e bine totusi ca vorbesti cu sotul tau.


fi tare si nu mai suferii asa este numai o chestiune de cateva luni,
anaROBERT
Postat pe 19 Martie 2010 00:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
giardia, e-coli, klebsiella 7 De la: kidz005425 19 Mai 2012 05:11
PAUZA DE ALAPTARE - AM dreptul? 8 De la: clipa 7 Ianuarie 2011 23:32
Uter septat 11 De la: garbo263257 9 Februarie 2012 19:39
vand infacol 1 De la: kidz003400 17 August 2009 15:43
Reactii adverse la bronho-vaxom? 2 De la: ummagumma 2 Noiembrie 2009 16:12
Setari Cookie-uri