somnul bebelusului

buna fetelor eu am o fetita de 9 luni si inca se mai trezeste noaptea sa manance de 3 sau 4 ori ea inca mananca la san voi ce parere aveti ai vostri se mai trezesc noaptea sa pape
kidz008114
Postat pe 26 Mai 2010 14:25
buna! eu am o fetitza de 11 luni care se trezea din 2 motive noaptea : ii dadeam lapte (dar praf k nu mai alaptez de la 3 luni) ,iar al doi-lea era aer inchis in camera. akum de cand i-am scos treptat masa de noapte ( am inlocuit cu ceai sau pur si simplu ii dadeam doar suzeta) ,si ne-am mutat in alta camera nu mai avem treaba...doarme fata mea...la tine e cam greu k alaptezi ink...eu ii pun si cereale in lapticul de seara sa fie mai consistent ,ai putea si u seara sa ii dau lapte praf...sau stiu si eu
eu_mino
Postat pe 26 Mai 2010 14:39
i dau si eu cereale noaptea dar ea nu a vrut suzeta sau biberon deloc si daca ii dau ceai bea putin si apoi vrea san
kidz008114
Postat pe 26 Mai 2010 14:55
iti multumesc pentru raspuns
kidz008114
Postat pe 26 Mai 2010 14:57
ohoooo..al meu pana sa ilintarc (pe la un an si 3 luni) se trezea noaptea cred ca de zeci de ori sa suga. sugea un pic si se culca la loc (dormeam cu el in pat). dupa ce l-am intarcat se mai trezea doar o data sa manance , la fix 8 ore dupa ultima masa. si manca toata ziua (la toate mesele, invariabil) cereale cu lapte (din alea praf, facute f gros, ca le manca cu lingura tinuta cu susul in jos )
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2010 15:38
lapte gol nu a baut pe urma ....luni de zile, si nu l-am fortat , l-am lasat in pace. manca cascaval, branza, iaurt (dupa ce i-a mai trecut obsesia fata de cereale)
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2010 15:39
al meu are 5 luni si il alaptez la sin, se trezeste de 2 ori pe noapte sa manince, la 2-3 si la 5-6.
nasa mea are un baiat de un an si la fel ii da tzitzi si tot asa se trezeste noaptea sa manince.
cred ca pina nu-l intarci nu ai nici o sansa sa nu se mai trezeasca, parerea mea.
mioara82
Postat pe 26 Mai 2010 16:16
raul al meu se trezeste pe la 2 noaptea la ora 5 si la 8 si gata... de fiecare data vrea la titica.. are numai 6 luni!
am o verisoara care fetita ei are 4 luni si 3 saptamani si seara la 8 ii da 180 ml lapte praf si doarme pana dimineata la ora 7 fara sa se trezeasca deloc toata noaptea! dupa aia la 7 mananca iarasi si doarme pana la 10 ! si asta o face de la 2 luni..
dar Raul al meu se trezeste dc?? nu stiu...
ale_micutza
Postat pe 26 Mai 2010 19:41
buna si piticuta mea se trezeste si acum noaptea de doua sau chiar de trei ori , papa tzitzi si inapoi la nanica si avem un anisor cred ca asa cum au mai spus si alte mamici bebeii care papa tzitzi se trezesc noaptea si cei care sunt alimentati artificial nu, oricum eu sunt multumita si asa ptr ca alte mamici nu dorm deloc saracutele
cory_emy
Postat pe 26 Mai 2010 20:01
poate nu-i satul copilul si ii este foame altfel de ce s-ar trezi toata noapte foame sau sete.Asta la bb cel de 9 luni...ar trebui sa manance si altceva in afara de san...sau?
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:14
eu cred ca suptul asta la san are si un rol linistitor pentru ei, adica de alint daca vreti: se trezeste, mai suge un pic, se convinge ca esti acolo langa el si se culca la loc fericit. (al meu ajunsese atata de putin sa suga cand se trzea, ca imi era clar ca era mai mult joaca)
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:18
si asta dar am vazut ca cine a deschis subiectul a mai deschis unul pe tema ca nu mananca altceva in afara de san sau ceva de genul asta nu stiu poate incurc oalele
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:21
stai ca am gasit...pana ieri manca si altceva si din cauza dintilor ...nu mai vrea decat san....de asta ziceam ca poate ii este si foame. totusi la 9 luni nu cred ca se satura doar cu san mai ales daca pana mai ieri manca si altceva...
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:23
si al meu pana pe la vreo 9-10 luni a luat NUMAI san. au fost perioade cand mai manca o lingura -2 de supe, dar asta doar asa ca divertisment. dr mi-au zis ca daca nu scade in greutate sa il las in pace.. .
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:28
apoi reusisem sa nu mai suga deloc ziua, dar treptat am revenit (eu am si insistat sa nu se intarce pana la operatia finala, ca stiam ca va trebui sa stea nemiscat multa vreme si cum s ail fi tinut nemiscat decat cu sanul )
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:31
da iubita...dar daca pana ieri ii manca si mancare normala diversificata clar ca sanul a trecut la masa de deliciu.Nu stiu asa ma gandesc poate dau cu batul in balta dar si laptele de la san scade ori nu????IAcum ca-i ies dinti cred ca vrea mai mult alint si la san se simte bine si in siguranta.Dar ar trebui sa-i dea si cate un colt de paine sau biscuitii din aceia tari sa-si toceasca gingiile
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:35
sunt convinsa ca ii da. dar un biscuite nu poti zice ca inlocuieste o masa totusi...
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:37
cat despre lactatie, asta poate varia si se poate regla. exista si ceiuri pt stimularea lactatiei la o adica.
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:37
Biscuiti Nestle/colt de paine pentru gingie, nu sa-i inlocuiasca masa esti culmea.....mai citeste vreuna staramb si isi hraneste copilu doar cu biscuitii

eu am luat toate prostiile pentru lactatie si tot la lapte praf am ajuns
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:41
despre biscuiti: pai asta ziceam, chiar si cu biscuitele, daca masa principala e de lapte, atunci femeia zice corect: copilul ei nu suge decat san (biscuitele e doar asa de fantezie )

despre lactatie: eu din fericire nu am avut problema asta:al meu era tot timpul la san si aveam o lactatie de nu-ti venea sa crezi. cateva zile am stat internati cu diaree si nu m-a lasat sa ii dau sa suga si tasnea laptele singur fara sa fac eu nimic, ziceai ca sunt fantana arteziana ) f tarziu am avut sentimnentul ca nu mai am lapte destul (cand deja se facuse maricel) si dupa cum am zis nu voiam sa il intarc asa ca am laut ceai de lactatie de la FARES si a functionat (nu mia eram "fantana" dar a crescut cantitatea oricum)
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:51
ba chiar si dupa luni de zile dupa ce l-am intarcat, eu tot aveam secretie lactata, si dr mi-a zis ca la carte scrie ca poti avea aceasta secretie toata viata. deci pt bb 2 nu-mi pun problema ca nu o sa am lapte:ar fi si culmea sa imi dispara
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 11:52
Vrei sa despicam biscuitele
Si eu tot de la fares am avut ceai dar cred ca materialul nu era ok
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:56
A mea biscutitii a inceput sa-i manance de cand e la gradi si doar daca ii are de acolo.
biscuiti cu maram sarit peste.... niciodata era iach si nu am insistat
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 11:58
al meu a mancat mar cu biscuite.. ceva vreme chiar. mai mananca si acum uneori, cand ne rasfatam asa... si mie imi place. cand si cand fac si pt noi (ce numai bebeii se pot delecta cu asa ceva?)
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 12:00
da chiar numai ei
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 12:01
cred ca treziutul noaptea nu tine neaparat de foame sau sete. Eugen are aproape 2 ani si se trezeste si acum uneori, ba ca ii este cald, ba ca a visat urat, ma ca il doare burta, etc si de fiecare data vrea biberon. Cred ca suptul (indiferent ce suge, biberon cu lapte, ceai, apa, suzeta sau san) ii linisteste. Insa pentru un copil alaptat la san este normal sa nu accepte nimic altceva pt ca sanul ii ofera confortul maxim, relaxarea maxima.

O alta teorie a mea, legata de mancatul noaptea, pe care eugen l-a practicat pana pe 1 an si 2 luni este ca masa de seara nu ii poate satura pentru o perioada mare de timp pt simplul motiv ca stomacul lor este prea mic si nu poate fi incarcat prea tare si apoi ei au o digestie mult mai rapida decat un adult.
corina_dragoi
Postat pe 28 Mai 2010 11:15
Ama mea a avut o perioada in care se trezea de 3-4 ori pe noapte. recunosc, ajunesesem in punctul ca nu mai stiam ce sa fac s-o linistesc. Inter timp s-au mai redus perioadele la 2-3 ori pe noapte. O prietena mi-a spus ca a incercat bedtime de la Johnsons (daca nu ma inseala memoria) cu bebe-ul ei si l-a ajutat foarte mult. Voi ce parere aveti? L-a testat cineva pana acum?

Merci
H3l3ne
Postat pe 28 Mai 2010 12:57
eu imi spal bebele numai cu johnsons , dar nu cred ca influenteaza somnul cu ceva. astea-s reclame!
el se trezeste ca ii e foame sau pur si simplu vrea sa stea la tzitzi, cel putin al meu il pun 5 minute la sin si a adormit la loc. de multe ori numai il iau in brate si sforaie pe loc..
mioara82
Postat pe 28 Mai 2010 15:24
eu cred ca eventual poate sa ADOARMA mai usor de la jonsonul ala (daca are un miros calmant, sau daca stimuleaza cumva circulatia sangelui, asa ca un masaj), dar sa nu se mai trzeasca peste noapte... nu cred ca depinde de ce lotiuni folosesti...
pinicuta
Postat pe 28 Mai 2010 15:48
si eu am cumparat acel jhonsons din disperare si nu a avut nici un efect asupra lui Eugen care tot cu urlete adoarme
corina_dragoi
Postat pe 28 Mai 2010 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din bucuresti 7 De la: mariana22 12 Iulie 2009 11:18
Botez 6 De la: Magnolia73 18 Mai 2012 22:25
Buna ziua 9 De la: SEBY1YEAR 10 August 2009 14:27
Totul pentru sanatatea copilului 131 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:23
Costume de mos craciun si craciunite pt copii - pe comanda-noi 1 De la: OargaDana 20 Decembrie 2011 16:41
Setari Cookie-uri