Justitie divina versus justitie umana ?

pai barbatii nu vor sa evolueze spiritual pt ca vor sa se culce cu multe femei sa faca lucruri rele si nu vor sa isi educe mintea..
spre exemplu eu daca sunt serioasa si nu vor sa ma culc ci barbatii rad fac misto pt ca celalte femei care stau cum vor barbatii ca sa profite de ele si daca vad ca rad de femeile serioase ca ele nu vor sa faca sex cu ei si nu ii lasa sa profite,,atunci femeile zic ca femeile serioase si care sunt corecte sunt proaste...numai ca proastele sunt ele cele care ii lasa pe barbati sa profite de ele,,daca femeile serioase nu prea cunoaste din rautatea lumii pt ca ele nu practica asa ceva le considera fraiere dar fraierele sunt femeile care ii lasa sa barbati sa profite de ele fizic si materia.
ingerasulluptator
Postat pe 29 Aprilie 2013 22:34
este o prostie infinita.
batranii dau vina pe cei tineri de situatia lor materiala...
dar barbatii batrani nu vor sa fie corecti sa isi puna osul la munca sa fie swriosi si cu bun simt,,nu mai zic sa munceasca fizic ca numai pot dar sa se autoeduce sa aiba bun simt


barbatii batrani au o minte de rahat de nu te crucesti ce le debiteaza mintea..

barbatii nu vor sa devina mi corecti,dar cand spui corect nu ma refer doar la bani,,ci ma refer sa fii corect moral,un om uman cu bun simt recunoacator si sa nu astepte sa fie apreciat de oameni pt ca este corect..ci sa doreasca sa fie corect pt el sa fie el mandru de el de caracerul lui nu altii pt ca oamenii nu apreciaza crectititudinea.mai ales barbatii..


de acea este bine sa ai inima infranta si smerita si Dumnezeu te va proteja si ajuta sa treci peste problemele vietii.sa ai o minte logica si inteligenta.Ce poti dori mai mult.

sa ai o minte ;limpede si desteapta chiar daca oamenii nu te inteleg,sau mai degraba nu vor sa inteleaga pt ca prefera sa se complaca si nu vor sa lupte sa devina mai corecti mai umani..si cand spun corect nu ma refer doar la bani ci doar si faptul de a fii mai uman cu bun simt chiar daca oamenii te considera prost,,pt ca ei gandesc diferit,,dar nu ar trebui sa te intereseze ce gandeste lumea
ingerasulluptator
Postat pe 29 Aprilie 2013 22:45
greu gasesti oameni care sa doreasca sa devina oameni umani cu adevarat ci prefera sa se complaca in rahatul lor cu care s-au obisnuit din cauza ca nu au cunoscut mai mult..

eu nu doresc sa asm o minte si sa fiu la nivelul lor si nici nu am nevoie sa fiu apreciata de oameni pt ca imi doresc sa fiu o fiinta corecta cu bun simt pt ca eu consider ca este cel mai bine pt mine

putin imi pasa ca oamenii nu ma apreciaza pt ca de pe mine nu pot profita,pt ca eu sunt desteapta asa ca vor ca sa ma faca proasta ca sa isi bata ei joc,pt ca asa gandesc oamenii care nu se roaga eu nu doresc sa fiu ca ei si chiar imi pare foarte rau pt ei si ii compatimesc.
ingerasulluptator
Postat pe 29 Aprilie 2013 22:53
Indubitabil justitia divina este INCORUPTIBILA SI SE APLICA AUTOMAT
Foarte clar se poate intelege citind "Din tainele vietii8 si universului de Scarlat Demetrescu-o carte exceptionala , o gasiti la bibliotecile orasenesti si pe net O recomand INSISTENT!
constantin52
Postat pe 7 Mai 2013 19:45
Au fost 2-ua statui ai lui Ovidiu,una la Dunare si alta la Mare,dar amandoua aratau acelasi adevar,si anume ca dreptatea e in fundul,...fundului,...apei.Pe cea de la Dunare comunistii au aruncat-o in apa,iar cea de la Mare,continua ca sa arate continuu,.. cu degetul spre fundul apei!. ,?!,De ce din ramura bogatiilor ,care mostenesc bogatiile pamantului din generatii in generatii,care sigur ca si ei au greseliile lor,ca averiile nu se aduna chiar curat,divinitatea nu a facut o ordine?!."Mongomery:omul cinstit,e sarac!"" .Sit denia verbo!.
garbo269824
Postat pe 8 Mai 2013 13:41
eu cred in justitia divina cand dumnezeu se razbuna pe tine pentru tot raul facut oamenilor nimeni nu te mai scapa si mai cred ca si in viata de dincolo la judecata de apoi vei fi intrebat de ce ai facut asa cu oameni asa ca cred in justitia divina
23111969
Postat pe 10 Mai 2013 07:26
eu una nu cred ca Dumnezeu se razbuna si nu face rau...
Numai ca atunci cand omul doreste sa mearga pe drum gresit atunci nu este protejat

pt ca un om sa aiba protectia lui Dumnezeu trebuie sa inceapa sa I se predea lui Iisus...Adica sa isi lase mintea si inima condusa de Iisus

sa nu te bagi in secte sau religii pt ca sunt doar niste organizatii cu interese egoiste care isi urmaresc doar interesele egoiste nicidecum nu urmaresc evolutia ta spirituala ca tie sa iti mearga bine


Dumnezeu nu se razbuna si nu face pe nimeni sa sufere...Pt ca Dumnezeu este Iubire compasiune,,Tot ce este bun




ingerasulluptator
Postat pe 10 Mai 2013 23:42
voila!
"eu una nu cred ca Dumnezeu se razbuna si (nu) face rau..."

Nici eu nu cred, de aia nu sint crestina.
Biblia aia e mai horror si mai plina de razbunari, amenintari, tradari, porunci si singe decit filmele de Halloween. Sorry, it's not me. Eu la asa ceva nu ma inchin.
Cind eram in RO am vazut un preot - imbracat in sutana - blestemind in strada un pusti pentru ca nu i-a cedat locul pe scaun sau ceva de genul asta. Well, daca eram mama copilului aluia, iesea cu cearceafurile de pe el franjuri. Ca sa aiba motive sa isi invoce dumnezeii, nu de altceva! SI impotriva unui adult macar, nu impotriva unui plod!
quasaria
Postat pe 11 Mai 2013 01:05


ba da, se razbuna ! s-a razbunat dandu-ne religile astea multe care sunt pline de ura si dezbinare, de infricosat si prostit ! scuzati ! dar asa vad eu lucrurile. ca si tine,Q... !
barboneli
Postat pe 11 Mai 2013 12:10
Pai exista si biserica ecumenica.
Numai ca barbatii au facut religii cu traditii diferite ..
dar oamenii asa.

barbatii nu vor sa lupte pt lucruri spiritual si nici pe femei nu le lasa
ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2013 17:49
pai spre exemplu pe mine una nu ma intereseaza ce fac preotii si ceilalti oameni..
ci lupt ca sa ma pot pastra un om correct si cu principia morale.chiar daca nimenu nu are nevoie de ceva..
nu vezi ca corectitudinea nu este apreciata decat theoretic in cauza ca oamenii au interese egoiste

daca lupti sa te mentii un om correct adica nu iti bati joc de oameni si sa nu ii lasi nici pe altii sa isi bata joc din tine ca sa nu incurajezi nesimtirea ,si lucrurile negative.

asta depinde de situatie,,,repetitia te face sa capeti experienta si sa te adaptezi in functie de situatie.


ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2013 17:59
pai barbatii nu lasa femeile sa fie serioase..
pt ca hai sa gandim logic..
barbatii sunt curvari ei nu se multumesc doar cu o femeie pt ca ei vad faptul in a-ti trai viata de a proba multe femei toate marimile,ma rog..
Apoi cand o femeie doreste sa fie serioasa ea are o alta de gandire care nu se potriveste cu gandirea usuratica a barbatului...
Pt ca vezi cum sunt numite femeile serioase care incearca sa isi impuna punctual de vedere,feministe...
asa ca femeia tace si face si ea ce fac barbatii..

barbatii vor ca femeile sa faca sex sa nu aiba principia morale sa isi impuna punctele de vedere,,

barbatii vor ca femeile sa faca sex,,nu le lasa sa evolueze spiritual de aceea femeia a devenit si ea o usuratica pt ca asa vor barbatii...

daca vrei sa traiesti cu un barbat nu poti fii serioasa,,,pt ca barbatii nu vor sa fie seriosi si corecti..



asta nu inseamna ca daca femeia face copii si depinde de barbati nu inseamna ca femeia este sclava..


daca femeia este serioasa atunci doreste ca si barbatul sa fie serios,corect.Numai ca barbatii nu vor sa fie seriosi corecti,eui vor doar ca femeile sa fie serioase...dar cum sa fie serioase daca traiesc cu barbati curvari si neseriosi
ingerasulluptator
Postat pe 16 Mai 2013 23:47
pai barbatii au facut o biblie prin care sa poata manipula femeile sa le faca slugile lor sa curate dupa ei,,sa ii lase sa le umple capul cu prostiiole barbatilor,
BARBATII u facut atatea secte,,,numai cinstiti s sa respecte femeia nu vor.

vor ca femeile sa ii lase pe barbati sa le conduca mintea,de parca barbatul ar fii Hristos cum a fost Iisus un om cinstit si bun si integru.

adica femeia ii da viata barbatului,apoi trebuie sa ii fie sluga stpanul femeii..Pai mai bine femeia nu mai face copii si unde ca o sa scape sa mai fie sluga.barbatului.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 22:53
De la: quasaria, la data 2013-05-11 01:05:53voila!
"eu una nu cred ca Dumnezeu se razbuna si (nu) face rau..."

Nici eu nu cred, de aia nu sint crestina.
Biblia aia e mai horror si mai plina de razbunari, amenintari, tradari, porunci si singe decit filmele de Halloween. Sorry, it's not me. Eu la asa ceva nu ma inchin.
Cind eram in RO am vazut un preot - imbracat in sutana - blestemind in strada un pusti pentru ca nu i-a cedat locul pe scaun sau ceva de genul asta. Well, daca eram mama copilului aluia, iesea cu cearceafurile de pe el franjuri. Ca sa aiba motive sa isi invoce dumnezeii, nu de altceva! SI impotriva unui adult macar, nu impotriva unui plod!

pai Barbatii au facut atatea religii,pt ca ei nu vor sa fie cinstiti integri sa lupte sa isi formeze un caracter,de aceea sunt si asa usor de manipulate..
cum a fost si Hitler,a manipulate barbatii care au facut un razboi mondial,,alti barbate cu fire mai puternica au creat secte...


numai ca barbatii numai sa fie cinstiti si sa respecte femeia care le-au dat viata nu vor.sa lupte sa isi formeze un carcater si sa fie puternici sa devina mai buni sa lupte ca sa se pastreze corecti.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 22:58
pai Barbatii au facut atatea religii,pt ca ei nu vor sa fie cinstiti integri sa lupte sa isi formeze un caracter,de aceea sunt si asa usor de manipulat..
cum a fost si Hitler,a manipulat barbatii care au facut un razboi mondial,,alti barbati cu fire mai puternica au creat secte...


numai ca barbatii numai sa fie cinstiti si sa respecte femeia care le-au dat viata nu vor.sa lupte sa isi formeze un carcater si sa fie puternici sa devina mai buni sa lupte ca sa se pastreze corecti..de aceea ne si merge rau,,pt ca noi femeile ne luam dupa capul barbatilor...

asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe
ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 23:03
asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 23:04
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


ai decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
heartbit
Postat pe 18 Mai 2013 23:25
De la: heartbit, la data 2013-05-18 23:25:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


ai decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
pai dracusorii de barbatii nu ma lasa in pace pana nu imi umple si mie capul de prostii...

noi femeile vrem sa fim independente asa sa va spalati singuri izmenele si sosestele puturoase pt ca noi nu vrem sa fim supuse si slugile lui necuratul adica barbatului.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 23:38
De la: heartbit, la data 2013-05-18 23:25:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


ai decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
barbatul este necuratul,,el nu vrea sa se indrepte sa devina mai cinstit,,si nici pe femei nu le lasa,apoi fac copii care si ei ies niste destrbalati,tot din viana barbatilor...
de aceea si ne merge rau.pt ca femeile au ascultat de necuratul de barbat .dracul este omul el allege ce fel de om vrea sa fie bun sau rau.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Mai 2013 23:42
De la: heartbit, la data 2013-05-18 23:25:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


AU decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
heartbit
Postat pe 19 Mai 2013 00:31
De la: heartbit, la data 2013-05-19 00:31:34
De la: heartbit, la data 2013-05-18 23:25:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


AU decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
pai da asa cum ii lasa pe barbatii ca sunt hoti mincinosi si ipocriti care au facut mii de religii..

eu una nu ma iau dupa capul barbatului care este diavolul in picioare
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2013 11:34
De la: heartbit, la data 2013-05-19 00:31:34
De la: heartbit, la data 2013-05-18 23:25:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-05-18 23:04:53asa ca noi femeile am decis sa devenim independente si sa nu ne mai luam dupa capul barbatilor pt ca de aceea ne si merge rau..pt ca barbatii sunt lucruri slabe


AU decis dracusorii din capul tau sa fii independenta!
cand dracul vede ca esti independenta asa cum ii convine lui ... atunci te lasa si el linistita ca nu mai are treba cu tine... stie ca mergi bine pe calea pierzaniei! atlfel te-ar mai baga in seama cu cate ceva...
asa cum ii lasa dracusorii din capul barbatului sa mearga pe calea perzaniei,,sa faca femeia si copii sa mearga pe drumul lui al perzaniei..
barbatii fac ce vor ei,au facut multe religii,,din cauza lor femeile nu isi pot edca copiii
ingerasulluptator
Postat pe 19 Mai 2013 11:37
eu consider ca inainte ca oamenii sa faca copiii,mai intai trebuie sa se maturizeze spiritual, si sa isi educe copiii sa fie oameni cu character si bun simt..
corecti care stiu sa respecte si sa isi impuna punctual de vedere ..

este greu pt unii oameni care se sacrifice atata pt copii lor dar nu stiu sa ii educe pt ca nu sunt voluati spiritual pt ca barbatii nu vor asta..
Pt ca ei vor sa aiba multe femei sa insele sa minta si sa faca ce le place trupului lor..
de asta au si asa o gandire..
sunt ceea ce practica
ingerasulluptator
Postat pe 20 Mai 2013 23:52
barbatii cum nu vor sa fie cinstiti si sa lupte sa isi formeze un character de aceea au si gandire asa gresita pt ca practica lucruri gresite...

urasc femeia care I-a dat viata si pe care nu o lasa sa evolueze spiritual..Vor ca femeile sa nu gandeasca...ca sa poata barbatii sa faca ce vor cu ele...
sunt si femeile rele dar sunt asa pt ca barbatii nu le lasa sa fie mai bune...sa evolueze spiritual si sa fie mai destepte ca ei
ingerasulluptator
Postat pe 21 Mai 2013 00:00
eu una cred ca oamenii au informatiile necesare...Numai ca biserica strica tot cu minciunile lor...
practic oamenii stiu ca un om trebuie sa aiba character,valori morale,bun simt..Dar vine biserica cu teoria ei ca daca alegi sa fii un om bun nu trebuie sa te impui...Ci trebuie sa fii smerit...Smerenia sa refera catre Dumnezeu,,sa il accepti ca pe Un Tata un Indrumator..

Dummnezeu se afla in noi,,,noi detinem informatii,,numai ca este important sa intelegem mai profund..

spre exemplu in dictionary scrie ca un om trebuie sa fie correct cu character...

se refera ca un om care nu fura bani dar este invidious,,rautacios,,nerecunoscator fata de cei care il ajuta plini de ura,si razbunatori,,in loc sa invete sa spuna ceea ce nu le place pe un ton cu bun simt..pt ca tonul face muzica...si poti persevere sa spui ceea ce nu iti place sa ai tact si sa fii diplomat...

numai a vine biserica cu minciunile ei ca oamenii care vor sa fie buni nu trebuie sa se impuna ci trebuie sa ii lasa pe oamenii caree vor sa fie rai sa isi bata joc de ei..

biserica strica tot si nu nu vor sa ajute oamenii sa evolueze spiritual...pt ca sunmt rai si diabolici
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2013 20:00
cine erau catarii? esti gnostica ingeras?

bine ai revenit. sper ca esti sanatoasa (si la cap nu numa; la trup)
Eugenia_
Postat pe 3 Noiembrie 2013 21:33
sunt sanatoasa dar satula de oamenii diabolici,,,este greu sa locuiesti impreuna cu oameni pt ca sunt needucati
ingerasulluptator
Postat pe 4 Noiembrie 2013 22:49
sunt rai oamenii ,,si nu te invata decat lucruri rele..

ce sa fac eu sunt crestin trebuie sa ii invat de bine si sa le doresc binele si sa reprim dorinta de razbunare.

asta este datoria crestinului..grea datorie..

dar nu as putea locui cu personae de genul acesta..
stiu ca lumea este un haos dar nu trebuie sa il am si acasa.

sunt needucati oamenii.mai sunt si exceptii dar putine..

trai intr-o lume unde prostii au ultimul cuvat de spus si oamenii inteligenti isi vad de treaba lor,ne conduc prostii..
sincer vorbind m-am saturat de ei pt ca peste tot sunt numai ca sa iti stea in drum.

s-au inmultit oamenii ca ciupercile dupa ploaie si sunt multi niste inutili insensibili
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2013 23:20
eu cred Dumnezeu ne vrea binele numai ca noi nu gandim bine ci ne lasam condusi de invidie,rautate,ura..
ura invidia,rautatea dezbina oamenii si ii face sa se urasca intre ei in loc sa traiasca in armonie apoi oamenii se intreaba de ce lipseste iubirea...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:26
un om zice ca iubeste un alt om atunci cand isi deschide inima cuiva care se comporta frumos cu el la inceput...pt ca nu sunt rationali..si cum este o vorba ca pestele de la cap se impute.daca nu te duce capul nimic nu functioneaza
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2013 22:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se intampla cu barbatii de azi? 344 De la: fania1972 17 Februarie 2010 16:33
oare este iubire 1 De la: mih3 3 Mai 2010 16:03
va rog...ajutati-ma si pe mine cu un sfat!! 11 De la: kidz008307 26 Iunie 2010 17:16
Egoismul este o forma de altruism? 16 De la: Lingura_si_Strachina 26 Mai 2013 16:13
trecut in prezent... 29 De la: Dsoara_T 12 Noiembrie 2012 20:08
Setari Cookie-uri