Justitie divina versus justitie umana ?

De la: elisabeta_boia, la data 2013-04-22 16:02:04Quasaria,asta asa este...daca nu-i respecti regulile nescrise... Dar "judecata" multelui e pe masura faptei si ..totdeauna corecta,nu se poate ..trisa!!
Acum ..stau si ma gandesc ...ca iubitorii de MARE tot asa zic si ei... Dar e bine ca putem sa iubim natura,sa ne integram , fara a o distruge, in ea si ca mai credem in ..dreapta justitie...!!!


betty... mi-am lasat prieteni si pe mare si pe munte, asa ca poate imi spui si mie ce legi nescrise n-ai respectat cind cazi cu asigurari si stinca cu tot, de exemplu? De curiozitate.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2013 09:06
De la: garbo225715, la data 2013-04-23 02:20:54
De la: Mihaela_Tudora_1, la data 2013-04-19 20:24:56Salut din nou !
Va aduc in atentie un alt subiect interesant ,sper ca si voi il veti gasi ca atare !

In care dintre cele doua , aveti incredere si de ce ?
Optiunea mea este prima ,justitia divina si cred ca fiecare persoana care greseste in lumea de aici, cu siguranta nu "scapa" fara sa plateasca mai devreme sau mai tarziu !
Astept opiniile voastre cu mare interes !
Sanatate si fapte bune !



eu cred in legea talionului....
A fost prima lege
si scrisa in primul Testament....
ochi pentru ochi....si dinte pentru dinte..
Nu am de ce sa astept, raul altuia......si sa imi inchipui vreodata ca se datoreaza raului pentru care mi l-a facut mie..
Sa traiesc asteptand raul altuia..........imi pare mai greu si mai grav pentru mine.....
Mai bine o reactie de moment, decat zile, saptamani, luni asteptand si imaginand raul altuia prin asa zisa justitie divina.
Este clar ca nimeni dintre noi nu le poate avea pe toate: unii nu au pe cineva alaturi, altii nu au copii, altii se imbolnavesc.........
Si?
Sa stau pe margine, sa tac.......si cu toate astea sa ma bucur de raul altuia?
Sa ma bucur ca unul e nefericit? Sa ma bucur ca altul isi doreste dar nu poate avea copii? Sa inteleg justitia divina ptr ca uite.,.de atata rau ce a facut s-a si imbolnavit?!!!
nu.

daca justitia divina ar fi inteleasa altfel decat pe intelesul celor care trebuie " sa plateasca mai devreme sau mai tarziu" si in intelesul limitelor noastre.......... ar fi altfel

Cu toate astea, "justitie" inseamna "justitie'..... ca e umana, ca e divina. Presupune un proces, un verdict si o pedeapsa

Sentimentul tau de om nedreptatit.......care nu a fost in stare sa reclame nedreptatea, trece peste proces/verdict si sta si asteapta........ "dreptatea"
De fapt nu astepti decat sa auzi, sa afli in timp ce te macini singur, ceva rau de altul.....adica de X...........care odata ti-a facut o nedreptate
URAT
foarte urat...

Eu cred in dreptatea mea, si lupt pentru ea...O strig sus si tare indiferent ca pierd sau castig.
Daca castig.. nu mai am nevoie de "justitie divina"...........
Daca pierd, inseamna ca nu am avut suficienta elocventa in a-mi exprima parerile.....Raman probabil cu un regret............dar nu astept ca cineva sa faca " dreptatea" pentru mine

Cu stima




omul are doi ochi si, in mod normal 36 de dinti ! eh... un dinte pentru al dinte mai merge... dar ochi pentru ochi... nu-mi place !
barboneli
Postat pe 23 Aprilie 2013 09:39


si la urma urmei, habar n-am ce-i aia justitia divina ! dupa ce am stat 4,3 ani in inchisoare ptr. incercare de crima... pot sa zic ce este justitia umana ! da, e foarte umana... !!! ptr. ca ala care a incercat sa faca crima... a ramas nepedepsit !!! in fine, poate imi explica cineva si ce e aia justitia divina... ? ptr. ca, daca e sa fim cinstiti, tot omul a inventat-o !!! deci.... ???
barboneli
Postat pe 23 Aprilie 2013 09:45
sa incerc sa iti explic eu cum e.... Viata nu e dreapta - din fericire pentru noi toti!
Legea karmica e legea subconstientului, de fapt: aia cu karma care vine din alta viata cred ca e cam bullshit asa. Karma e ce faci in viata asta, mai exact ce percepi TU ca faci, si cea mai mare greseala, CEA MAI MARE GRESEALA e vina. E sa consideri ca "faci rau". Singurii nostri dusmani karmici sintem noi insine. Poti sa fii criminal in serie - daca tu te consideri o panselutza... na, secretul marilor succese.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2013 10:48


nasol ! nu vreau panselutza... "Verbena", merge ? dar tot n-am inteles. eu prefer legea naturii, daca tot ai asimilat justitia cu legea. dar iti multumesc pentru intentie... !
barboneli
Postat pe 23 Aprilie 2013 10:59
si Labium purpureea merge, nici o problema. Poti sa te consideri ce vrei tu.

Si da, justitia poate fi si asociata cu faradelegea, da' am zis sa fiu crestina cumsecade!
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2013 11:05


zau... ? si eu ca ma fac, ca nu pot sa fiu crestin cumsecade ??? eu as fi zis: "om cumsecade"... merge ? ca doar nu toti se nasc crestini, nu ? devi.
barboneli
Postat pe 23 Aprilie 2013 11:11
np, precis tu esti mai crestin ca mine.
quasaria
Postat pe 23 Aprilie 2013 11:15


zau... ? eu credeam ca nu ! dar om, sigur sunt ! eu nu cred ca o lege, o justitie, o religie... poate sa influienteze un om sa fie bun ! poate doar sa-i fie frica. asta nu mai e adevar. stii si tu asta !

(profit de ocazie si vreau sa te intreb: cum se scrie corect "sti/stii", cu un singur "i" sau cu doi ? mersi !)
barboneli
Postat pe 23 Aprilie 2013 11:26
a sti/sa stii - daca s-o fi schimbat intre timp, ca lb romana asta se cam schimba cum bate vintul... ghinion.
mda. Stiu. Era si vb aia: dintotdeauna oamenii buni fac lucruri bune, oamenii rai fac lucruri rele, dar ca oamenii buni sa faca lucruri rele e necesara religia.
sorry, citez din memorie si nu mia stiu cine a spus-o, dar a spus-o bine!
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2013 09:52
Quasaria..imi pare sincer rau pt. prietenii tai lasati pe mare,pe munte... Si eu am lasat...nu era vb de nici o lege nerespectata..ci de greseala sau neglijenta unora sa ..atentioneze"Pericol de surpare!".."Pericol de innec!"..sau de huliganismul unora care au distrus atentionarea...sau ...vantul,ploile au distrus...si ne intoarcem la cei care trebuiau sa verifice daca mai sunt atentionarile...
Dar ..soarta e-..Soarta! "Cineva" nu face sa fie intamplator totul,noi ne supunem,luptam..si fie castigam,fie pierdem..cum vrea.."EL"
Si ..mi-a placut citatul tau cu"O.B.fac L.B,O.R. fac L.R...dar ca O.B. sa faca L.R...e necesara...{yeees} RELIGIA!" Si completez eu...Si Luxul si Bunastarea...POPILOR! !!Ca bine zice mama mea ":Fa ce ZICE popa-Nu ce FACE popa!"
elisabeta_boia
Postat pe 24 Aprilie 2013 10:44
corect.
beula
Postat pe 25 Aprilie 2013 09:26
De la: barboneli, la data 2013-04-23 11:26:30

zau... ? eu credeam ca nu ! dar om, sigur sunt ! eu nu cred ca o lege, o justitie, o religie... poate sa influienteze un om sa fie bun ! poate doar sa-i fie frica. asta nu mai e adevar. stii si tu asta !

(profit de ocazie si vreau sa te intreb: cum se scrie corect "sti/stii", cu un singur "i" sau cu doi ? mersi !)


puteai sa intrebi si cum se scrie corect INFLUENTEZE, in nici un caz INFLUIENTEZE.

in alta ordinbe de idei? ai plecat dupa burstx4? am prevazut asta de mult.sa vii sanatos.
garbo_10470
Postat pe 25 Aprilie 2013 14:40
De la: barboneli, la data 2013-04-23 09:39:02
De la: garbo225715, la data 2013-04-23 02:20:54
De la: Mihaela_Tudora_1, la data 2013-04-19 20:24:56Salut din nou !
Va aduc in atentie un alt subiect interesant ,sper ca si voi il veti gasi ca atare !

In care dintre cele doua , aveti incredere si de ce ?
Optiunea mea este prima ,justitia divina si cred ca fiecare persoana care greseste in lumea de aici, cu siguranta nu "scapa" fara sa plateasca mai devreme sau mai tarziu !
Astept opiniile voastre cu mare interes !
Sanatate si fapte bune !



eu cred in legea talionului....
A fost prima lege
si scrisa in primul Testament....
ochi pentru ochi....si dinte pentru dinte..
SI MAIMUTA PT MAIMUTA !
Nu am de ce sa astept, raul altuia......si sa imi inchipui vreodata ca se datoreaza raului pentru care mi l-a facut mie..
Sa traiesc asteptand raul altuia..........imi pare mai greu si mai grav pentru mine.....
Mai bine o reactie de moment, decat zile, saptamani, luni asteptand si imaginand raul altuia prin asa zisa justitie divina.
Este clar ca nimeni dintre noi nu le poate avea pe toate: unii nu au pe cineva alaturi, altii nu au copii, altii se imbolnavesc.........
Si?
Sa stau pe margine, sa tac.......si cu toate astea sa ma bucur de raul altuia?
Sa ma bucur ca unul e nefericit? Sa ma bucur ca altul isi doreste dar nu poate avea copii? Sa inteleg justitia divina ptr ca uite.,.de atata rau ce a facut s-a si imbolnavit?!!!
nu.

daca justitia divina ar fi inteleasa altfel decat pe intelesul celor care trebuie " sa plateasca mai devreme sau mai tarziu" si in intelesul limitelor noastre.......... ar fi altfel

Cu toate astea, "justitie" inseamna "justitie'..... ca e umana, ca e divina. Presupune un proces, un verdict si o pedeapsa

Sentimentul tau de om nedreptatit.......care nu a fost in stare sa reclame nedreptatea, trece peste proces/verdict si sta si asteapta........ "dreptatea"
De fapt nu astepti decat sa auzi, sa afli in timp ce te macini singur, ceva rau de altul.....adica de X...........care odata ti-a facut o nedreptate
URAT
foarte urat...

Eu cred in dreptatea mea, si lupt pentru ea...O strig sus si tare indiferent ca pierd sau castig.
Daca castig.. nu mai am nevoie de "justitie divina"...........
Daca pierd, inseamna ca nu am avut suficienta elocventa in a-mi exprima parerile.....Raman probabil cu un regret............dar nu astept ca cineva sa faca " dreptatea" pentru mine

Cu stima




omul are doi ochi si, in mod normal 36 de dinti ! eh... un dinte pentru al dinte mai merge... dar ochi pentru ochi... nu-mi place !




PREA LUNGA EXPLICATIA.
garbo_10470
Postat pe 25 Aprilie 2013 14:43
De la: elisabeta_boia, la data 2013-04-24 10:44:05Quasaria..imi pare sincer rau pt. prietenii tai lasati pe mare,pe munte... Si eu am lasat...nu era vb de nici o lege nerespectata..ci de greseala sau neglijenta unora sa ..atentioneze"Pericol de surpare!".."Pericol de innec!"..sau de huliganismul unora care au distrus atentionarea...sau ...vantul,ploile au distrus...si ne intoarcem la cei care trebuiau sa verifice daca mai sunt atentionarile...
Dar ..soarta e-..Soarta! "Cineva" nu face sa fie intamplator totul,noi ne supunem,luptam..si fie castigam,fie pierdem..cum vrea.."EL"
Si ..mi-a placut citatul tau cu"O.B.fac L.B,O.R. fac L.R...dar ca O.B. sa faca L.R...e necesara...{yeees} RELIGIA!" Si completez eu...Si Luxul si Bunastarea...POPILOR! !!Ca bine zice mama mea ":Fa ce ZICE popa-Nu ce FACE popa!"
da si ce te invata popa sa fii bun cu semenii si darnic ca sa le dai lor multi bani...
preotii nu iti dau sfaturi constructive..poate par sfaturi bune dar au efect distructiv..
barbatii inteleg ce fac preotii de aceea isi trimit doar nevestele la preot ca sa spele creierul in favoarea barbatilor,sa fie darnice bune rabdatoare,bla bla bla..
ingerasulluptator
Postat pe 26 Aprilie 2013 21:24
nu avem noi exemple pt ca sa putem intelege lucrarea divina si constructiva.
Daca preotii fac pe miei dar practic sunt niste lupi..
Ei nu dau sfaturi constructive si doar sfaturi care par pozitive dar ele au efect distructiv..doar prin faptul ca invata femeile sa fie supuse si ascultatoare de barbati sa nu bata barbatii la cap sa munceasca ci sa faca femeia toata treaba..barbatii inteleg toata parsivenia preotilor de aceea nici nici nu vor sa auda de credinta de Dumnezeu.

ci le trimit pe femei la biserica si le zic ca sa asculte ce zice popa

pai aia nu sunt oameni corecti si nici nu dau sfaturi constructive...ci doar buresc oamenii ca sa ii faca sa scoata banii si sa nu manance ei si sa dea la preoti
ingerasulluptator
Postat pe 26 Aprilie 2013 21:30
acuma tu, cu cine tii??
Fss_ssu
Postat pe 26 Aprilie 2013 21:42


garbo_11374
Postat pe 27 Aprilie 2013 04:46
Se spune ca Justitia Divina te ajunge atunci cand te astepti mai putin sau deloc, desi pana la Dumnezeu te mananca sfintii.....Pe cand cea a oamenilor, daca ar fi sa ne luam dupa Justitia Romana, care este facuta mai mult pentru oamenii saraci cum sa te mai increzi in ea?!
Sper sa n-am niciodata nevoie de vreuna dintre ele!
LLisa
Postat pe 27 Aprilie 2013 12:59


uitati un rspuns cat se poate de adevarat si logic... 1 mai ales cand n-ai incredere in justitile astea... !
barboneli
Postat pe 27 Aprilie 2013 13:46
pai vezi cat de uniti sunt barbatii ca sa le faca slugi pe femei..Daca ii spui unui barbat ca nu vrei sa fii sluga altui barbat sa vezi ce gura face si cum se comporta,,sunt barbatii uniti la facut femeile slugi.
dar din pacate nu se ajuta unii pe altii...si sunt uniti doar la rautati la facut femeile slugi
ingerasulluptator
Postat pe 27 Aprilie 2013 22:58
De la: elisabeta_boia, la data 2013-04-24 10:44:05Quasaria..imi pare sincer rau pt. prietenii tai lasati pe mare,pe munte... Si eu am lasat...nu era vb de nici o lege nerespectata..ci de greseala sau neglijenta unora sa ..atentioneze"Pericol de surpare!".."Pericol de innec!"..sau de huliganismul unora care au distrus atentionarea...sau ...vantul,ploile au distrus...si ne intoarcem la cei care trebuiau sa verifice daca mai sunt atentionarile...


betty, daca discutam de turisti da, ai dreptate. Turistii in principiu o pot mierli pt ca nu sint marcate traseele. Dar noi nu mergeam pe trasee marcate oricum.
Si nu, nu era vorba de o gashka de hippie inconstienti... ci de oameni care si-au petrecut mai mult de jumatate de viata pe munte si cu zeci de mii de euro echipament profi pe ei. Crede-ma... nu conteaza nici una, nici alta.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2013 06:04
De la: barboneli, la data 2013-04-23 11:11:25

zau... ? si eu ca ma fac, ca nu pot sa fiu cretin cumsecade ??? eu as fi zis: "om cumsecade"... merge ? ca doar nu toti se nasc crestini, nu ? devi.



poti. chiar esti !
garbo_10470
Postat pe 28 Aprilie 2013 08:48
De la: garbo_10470, la data 2013-04-28 08:48:08
De la: barboneli, la data 2013-04-23 11:11:25

zau... ? si eu ca ma fac, ca nu pot sa fiu cretin cumsecade ??? eu as fi zis: "om cumsecade"... merge ? ca doar nu toti se nasc crestini, nu ? devi.



poti. chiar esti !
pai nu trebuie sa te nasti crestin ca sa poti deveni crestin..Nici eu nu am trait intr-un mediu strain si nu pot sa spun ca am fost un om bun..Pt ca un om bun se sraduie sa mearga pe drumul cel drept sa isi pastreze principiile sale,,si sa lupte sa se mentina om corect,,cu oamenii sa se lupte sa se mentina corect pt ca oamenii nu au nevoie de oameni corecti decat teoretic pt ca au interese egoiste.
si poti sa mergi pe drumul drept doar cu ajutorul divin pt ca omul nu reuseste singur.Si apoi sa nu astepti de la oameni ca sa te aprecieze ca doresti sa fii un om corect pt ca ei au intrese egoiste si nu le place sa le spui adevarul in fata si sa faci lucrurile sa iti fie si bine si tie si la altii...pt ca la oameni le place doar sa profite dar nicidecum sa te ajute inapoi si sa fie recunoscatori asa cum pretinde un om corect care face a sa ii fie bine si lui si la ceilalti si pretinde corectitudine si din cauza aceasta nu vei fii admirat si apreciat..Oamenii apreciaza oameni naivi de pe care sa ii poata prosti.
si daca te numesti un om bun atunci trebuie sa te lupti cu oamenii ca sa te poti mentine corect si sa poti merge pe drumul drept dar pt asta trebuie sa te rogi si sa duci o viata curata sufleteste si trupeste ca sa poti avea o contiinta curata..Pt ca Dumnezeu spune cei curati cu inima vor intelege sfaturile care vin de la Dumnezeu si care il ajuta sa mearga pe drumul drept
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:24
pai nu trebuie sa te nasti crestin ca sa poti deveni crestin..Nici eu nu am trait intr-un mediu strain si nu pot sa spun ca am fost un om bun..Pt ca un om bun se sraduie sa mearga pe drumul cel drept sa isi pastreze principiile sale,,si sa lupte sa se mentina om corect,,cu oamenii sa se lupte sa se mentina corect pt ca oamenii nu au nevoie de oameni corecti decat teoretic pt ca au interese egoiste.
si poti sa mergi pe drumul drept doar cu ajutorul divin pt ca omul nu reuseste singur.Si apoi sa nu astepti de la oameni ca sa te aprecieze ca doresti sa fii un om corect pt ca ei au intrese egoiste si nu le place sa le spui adevarul in fata si sa faci lucrurile sa iti fie si bine si tie si la altii...pt ca la oameni le place doar sa profite dar nicidecum sa te ajute inapoi si sa fie recunoscatori asa cum pretinde un om corect care face a sa ii fie bine si lui si la ceilalti si pretinde corectitudine si din cauza aceasta nu vei fii admirat si apreciat..Oamenii apreciaza oameni naivi de pe care sa ii poata prosti.
si daca te numesti un om bun atunci trebuie sa te lupti cu oamenii ca sa te poti mentine corect si sa poti merge pe drumul drept dar pt asta trebuie sa te rogi si sa duci o viata curata sufleteste si trupeste ca sa poti avea o contiinta curata..Pt ca Dumnezeu spune cei curati cu inima vor intelege sfaturile care vin de la Dumnezeu si care il ajuta sa mearga pe drumul drept
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:25
pai nu trebuie sa te nasti crestin ca sa poti deveni crestin..Nici eu nu am trait intr-un mediu strain si nu pot sa spun ca am fost un om bun..Pt ca un om bun se sraduie sa mearga pe drumul cel drept sa isi pastreze principiile sale,,si sa lupte sa se mentina om corect,,cu oamenii sa se lupte sa se mentina corect pt ca oamenii nu au nevoie de oameni corecti decat teoretic pt ca au interese egoiste.
si poti sa mergi pe drumul drept doar cu ajutorul divin pt ca omul nu reuseste singur.Si apoi sa nu astepti de la oameni ca sa te aprecieze ca doresti sa fii un om corect pt ca ei au intrese egoiste si nu le place sa le spui adevarul in fata si sa faci lucrurile sa iti fie si bine si tie si la altii...pt ca la oameni le place doar sa profite dar nicidecum sa te ajute inapoi si sa fie recunoscatori asa cum pretinde un om corect care face a sa ii fie bine si lui si la ceilalti si pretinde corectitudine si din cauza aceasta nu vei fii admirat si apreciat..Oamenii apreciaza oameni naivi de pe care sa ii poata prosti.
si daca te numesti un om bun atunci trebuie sa te lupti cu oamenii ca sa te poti mentine corect si sa poti merge pe drumul drept dar pt asta trebuie sa te rogi si sa duci o viata curata sufleteste si trupeste ca sa poti avea o contiinta curata..Pt ca Dumnezeu spune cei curati cu inima vor intelege sfaturile care vin de la Dumnezeu si care il ajuta sa mearga pe drumul drept
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:25
pai nu trebuie sa te nasti crestin ca sa poti deveni crestin..Nici eu nu am trait intr-un mediu strain si nu pot sa spun ca am fost un om bun..Pt ca un om bun se sraduie sa mearga pe drumul cel drept sa isi pastreze principiile sale,,si sa lupte sa se mentina om corect,,cu oamenii sa se lupte sa se mentina corect pt ca oamenii nu au nevoie de oameni corecti decat teoretic pt ca au interese egoiste.
si poti sa mergi pe drumul drept doar cu ajutorul divin pt ca omul nu reuseste singur.Si apoi sa nu astepti de la oameni ca sa te aprecieze ca doresti sa fii un om corect pt ca ei au intrese egoiste si nu le place sa le spui adevarul in fata si sa faci lucrurile sa iti fie si bine si tie si la altii...pt ca la oameni le place doar sa profite dar nicidecum sa te ajute inapoi si sa fie recunoscatori asa cum pretinde un om corect care face a sa ii fie bine si lui si la ceilalti si pretinde corectitudine si din cauza aceasta nu vei fii admirat si apreciat..Oamenii apreciaza oameni naivi de pe care sa ii poata prosti.
si daca te numesti un om bun atunci trebuie sa te lupti cu oamenii ca sa te poti mentine corect si sa poti merge pe drumul drept dar pt asta trebuie sa te rogi si sa duci o viata curata sufleteste si trupeste ca sa poti avea o contiinta curata..Pt ca Dumnezeu spune cei curati cu inima vor intelege sfaturile care vin de la Dumnezeu si care il ajuta sa mearga pe drumul drept
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:25
si daca te numesti un om bun atunci trebuie sa te lupti cu oamenii ca sa te poti mentine corect si sa poti merge pe drumul drept dar pt asta trebuie sa te rogi si sa duci o viata curata sufleteste si trupeste ca sa poti avea o constiinta curata..Pt ca Dumnezeu spune cei curati cu inima vor intelege sfaturile care vin de la Dumnezeu si care il ajuta sa mearga pe drumul drept.
Cei curati cu inima vor cunoaste pe Dumnezeu..Adica cel curati cu inima vor intelege sfaturi de la Dumnezeu.
Dar pt asta nu trebuie sa astepti sa fii apreciata de oamenii.Pt ca oamenii apreciaza doar oamenii pe care ii poate prosti oamenii naivi..
Si oamenii se comporta frumos doar cand au profit in rest isi bat joc..Ci tu trebuie sa fii un om hotarat sa ii pui la respect...pt ca daca traiesti intre nebuni trebuie sa pari si tu nebun la suprafata ca sa poti supravetui...Ca daca esti bun si amabil atunci toata lumea se caca in capul tau si isi bat joc
ingerasulluptator
Postat pe 28 Aprilie 2013 11:30
Un lucru e sigur : justitia divina este mai grea decat justitia umana. Ideal ar fi sa stie toti delincventii acest lucru si atunci ar recunoaste faptele imediat. Sant tari in care ministerul justitiei este si al "graziei" (iertarii). Eu am trait pe propria piele experienta diferentei intre justitia divina si cea umana. De atunci am devenit si un adevarat credincios,un practicant al religiei ortodoxe. Se poate divaga mult pe aceasta tema. De exemplu mie mi-a placut cand marele avocat Cerveni a zis ca este de preferat 10 vinovati liberi decat sa privezi de libertate chiar numai un minut o persoana nevinovata. Justitia umana nu va putea fi perfecta niciodata, in schimb cea divina nu greseste niciodata.
garbo_10257
Postat pe 28 Aprilie 2013 16:31
"Babele evlavioase merg la absolut rugandu-se, iar filozoful trancanind silogisme."
n-am spus-o eu...Doamne feri...ci Petre Tutea.
Eugenia_
Postat pe 28 Aprilie 2013 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce este mai important : sa avem grija de copiii nostri sau sa plecam la munca in strainatate ? 82 De la: Argentina_Malcea_1 28 Mai 2014 11:55
OARE E POSIBIL ? 15 De la: namyi 16 Aprilie 2011 00:50
Integrarea pocaitilor in societate ,,,fara ca sa fie luati la misto sau sa rada cineva de ei 329 De la: sora_ilsi 27 Ianuarie 2011 02:09
Ati accepta o femeie cu un copil? 1 De la: garbo_500124 29 Iunie 2019 19:08
ENIGRO 2 De la: yanyacharberet 5 Noiembrie 2009 11:00
Setari Cookie-uri