Sunt geloasa pe copilul prietenului meu

Luna, tu chiar crezi c vrsta de la profil e cea real?

Api dac-i tineric musai numa' comm. cu mnui.
Axl_R
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:15
blue eyes

Asa da, brava! Acum ca ai povestit continuarea, se leaga...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:16
De la: Axl_R, la data 2013-01-06 11:15:59Luna tu chiar crezi c vrsta de la profil e cea real?

Api dac-i tineric musai numa' comm. cu mnui.


Da, puiule, eu cred...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:17
Na, atunci crede-m i pe mine!
Axl_R
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:30
claudia si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, si iti dau un sfat ,iubirea este un sentiment mult mai profund, nu un simplu te iubesc, daca-l iubesti intradevar pe tatal copilului ,automat ar trebui sa iubesti si sa te bucuri de tot ce iubeste el , altfel este o iubire egoista , un il iubesc fals
garbo052310
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:47
si eu sunt un un barbat cu un copil, dar incerc sa ma gandesc la suferinta copilului , care nu are ambii parinti langa el, si nu-i vina lui, si cand iesim in oras suntem toti 3 si suntem f fericiti
garbo052310
Postat pe 6 Ianuarie 2013 11:50
luna, probabil perceptia difera: dar are 24, nu 14. Nu ne-a raspuns inca daca munceste: sau o fi prea tinara si sa aiba job?
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2013 12:09
De ce spuneti ca nu am habar cum e cu generatia "cu cheia la gat"?eu aveam 7 ani cand am inceput scoala si aveam un frate mai mic cu un an jumate de care trebuia sa am grija cand parintii erau la munca!si da mergeam la scola de cele mai multe ori cu cheia la gat si cand ajungeam acasa trebuia sa-mi incalzesc mancarea singura si pentru mine si pentru fratele meu!parintii mei sunt niste oameni modesti,sa nu credeti ca am fost vreo rasfatata din contra,de cele mai multe ori primeam dulciuri doar cand era zi de salariu si haine noi doar cand incepea un nou an scolar!sa nu credeti acum ca as fi invidioasa pe copilul prietenului meu din cauza asta,ca el are tot ce isi doreste!asta e,asa au fost timpurile!:(
Sa va mai zic un lucru:credeti ca este normal ca de fiecare data cand aceste copil vine la noi sa stea de cand soseste si pana pleaca doar in fata calculatorului?asta inseamna vreo 6 sau 7 ore?mie nu mi se pare normal si tocmai de aceea ma cert cu prietenul meu pt ca nu mi se pare normal si sanatos!Cand ii spun sa nu-l mai lase toata ziua in fata calcului el imi raspunde si ce sa faca copilul?ca el nu stie sa se joace cu nimic!daca nu are calculator e ca si mort!rareori se intampla sa se joace cu el o ora sau doua ceva!!!e tot vina mea?probabil veti spune ca da pt ca el alege poate sa ma bage pe mine in seama sau pur si simplu sa se uite la un film!cele mai multe certuri le avem din cauza asta eu nu sunt de acord sa nu citeasca si el ceva sau sa faca ceva constructiv nu stiu sa faca orice altceva in afara de calculator!!!!in legatura cu mama lui v-am spus ca e plecata de un an jumate dar credeti ca atunci cand era acasa se ocupa de el?nu prea:(de cele mai multe ori il lasa prin vecini sau la prieteni ca sa aibe ea timp de distractii!!!!nu cred ca e normal asa ceva!odata ce ai facut un copil esti responsabil de el toata viata!nu sunt obligati altii sa-i poarte de grija!!!credeti ca daca s-ar intoarce in tara s-ar schimba ceva?eu nu prea cred:lupul isi schimba parul,dar naravul ba!V-am mai spus ca nu sunt eu cea care sare in bratele iubitului!!!eu de cele mai multe ori as prefera sa dispar de acasa dar prietenul meu nu ma lasa sa plec si oricum de ce sa plec daca el oricum nu are de gand sa petreaca timp cu copilul lui?pe mine nu ma deranjeaza prezenta lui oameni buni pe cat ma deranjeaza cand il vad ca este asa de aerian!voi la cati ani ati facut primul vostru avion din hartie?el l-a facut de abia acum la 9 ani asta ma deranjeaza ca el nu stie nimic in afara de calc!!!!cand vrei sa-l inveti ceva bun sau ii explici un lucru data viitoare cand vine nu mai stie!dar cand e vorba de jocurile pe calc stie tot!eu cred ca ar mai trebui sa faca si altceva nu stiu sa citeasca un pic sa aiba si alte activitati!!!chiar sunt asa de neinteles?
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 12:26
Sa-ti raspund quasaria da chiar am 24 de ani ca nu ma crezi e fix problema ta!!si da lucrez ca barman!nu depind de nimeni financiar si daca nu as mai vrea sa traiesc cu prietenul meu asa putea sa ma intorc oricand la parintii mei deci nu stau cu el pentru bani!!si oricum nu are atatia bani cat credeti voi!
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 12:29
Q, eu m-am atasat de topicul asta pentru ca se gasesc mai toate problemele romanesti dar si universale... Mama care pleaca in strainatate si lasa copilul cu bunica, parinti divortati, iubire, refacerea vietii, roluri si roluri descoperite etc etc...banii poate, munca ...
Eu am fost si de o parte dar si de alta a baricadei, eu cu copiii altora, copiii mei cu altii...nu-i simplu...daca te lipesti e bine, daca nu...totul devine stres si lupta. Iubirile cam mor in preajma unui copil neacceptat sau neacceptant. Norocul meu a fost ca nu am fost ravasita de mari iubiri si ca am ales mereu copilul. Dar eu sunt mama...cu tatii e altfel...ei mai degraba fac alte alegeri...care mai de care...
Chestiunea muncii mi se pare secundara aici, eu iau de bune vorbele Claudiei, 4 ani de iubire...nu-i chiar putin.
Eu respect iubirea, o vreau in lumea asta ca-i din ce in ce mai putina. Respect si copilul, ca trebuie cineva sa-l creasca, iubeasca, educe...Respect si pe bunica, la anii ei sa creasca iarasi pe cineva nu-i usor. O respect si pe mama baiatului, e plecata la munca desigur, trimite bani in Ro din care traiesc copil si bunica. Il respect si tata, are dreptul sa-si refaca viata si mi e clar ca si el e tanar...
Eu raportez la varsta mea inaintata, desigur...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Ianuarie 2013 12:30
Jale mare jale cu generatiile astea care cresc in fata computerului! Ca eu la aproape 50 de ani stau si pierd/castig vremea in fata lui...e una...dar cand ai 9, 10, 14, 18, 20 ani e alta. E un alt aspect al vremurilor pe care le traim! Parintii trebuie sa fie foarte severi , eu as fi- cred!
Egoism curat si inconstienta pura sa lasi un copil atata vreme la calculator!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Ianuarie 2013 12:55
Asa ai spus ce te doare ...
ACUM...
... imagineazati si tu cum e sa fii la 9 ani departe de parinti in grija bunicii si atunci cand vine sa-l vada pe tata-l lui o "tanti" se uita urat si dusmaneste... daca esti desteapta vei intelege ceea ce simte el.

Si nu uita ca un copil creste, este un OM din ziua de mane si va tine minte orice jignire si orice bucurie asa ca mai bine faci ca cele de bucurie sa fie mai multe ca oricum nu-ti ia din ce e al tau deja.
elisavuri
Postat pe 6 Ianuarie 2013 13:13
miss, ti se pare ca am zis eu ca nu te cred? Am zis ca ai 24, nu 14. Si ca nu mi se pare o virsta prea frageda ca sa intelegi niste lucruri.
Foarte bine ca lucrezi, nota bene. In rest, o cam intorci: acum nu te mai deranjeaza prezenta copilului, te deranjeaza ca nu e bine pt el sa stea la calculator.
Cam brusca grija asta, dupa ce declarai ca viata ta e cea mai importanta.
In rest, da, nu e bine sa stea prea mult, dar e bine sa stea totusi - pentru ca, spre deosebire de generatiile anterioare, o persoana din generatia lor va fi handicapata daca nu stie sa utilizeze calculatorul BINE. E ca si cum noi n-am fi stiut sa scriem: ei o sa aiba din ce in ce mai putina nevoie sa scrie de mina, si din ce in ce mai multa nevoie de tastatura. E evolutia fireasca. Vor petrece o foarte mare parte din viata in fata ecranului - deci nu vad de ce l-am considera bau-bau-ul principal.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2013 13:38
DA viata mea este cea mai importanata dar asta nu inseamna ca nu m-am gandit vreodata la el sau la viitorul lui!!!!!SI NU EU NU sunt de acord ca un copil sa petreaca atata timp la calculator la varsta asta nu are ce invata bun de acolo!doar violenta pt ca asta vad eu in jocurile pe care le joaca el
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 13:52
Draga Claudia,
inainte de toate da-mi voie sa te imbratisez pentru curajul pe care l-ai demonstrat aducand in discutie o problema atat de delicata pentru tine ,in acest moment! Stiu bine ca nu-i usor nimanui sa o faca si de aceea ai Toata admiratia mea!

Mai degraba as spune ca e un semn de imaturitate din partea ta daca manifesti o astfel de gelozie.Hai,,sa ne asezam stramb pe o piatra si sa judecam drept,,-vorba poetului: tu ai sentimente de gelozie in confruntarea cu un copil.Ti-ai dori toata atentia indreptata numai si numai catre tine,si vai ! nu se intampla asta...Cu o astfel de simtire tu iti inscenezi cu propria-ti imaginatie un razboi de tipul... Guliver in Tara Piticilor.Ti se pare just? Nu crezi ca a sosit timpul ca TU sa te ridici la nivelul barbatului de care sentimentele te leaga,in loc de a ramane intr-un pan atat de dezechilibrat si nesanatos,niciuneia dintre partile in cauza?Ce te impiedica sa porti o discutie sincera unde sa exprimi toate nelinistile tale si sa propui o mai buna organizare a timpului pe care il dedicati unul altuia?Sau ce s-ar intampla daca parte din acest timp il veti petrece impreuna? Impreuna,toti trei ! Crezi ca se afla in tine puterea de a face astfel de lucruri sau le cosideri lucruri numai de domeniul peliculei de film?

Ar trebui sa ne amintim ca dragostea materna/paterna se afla in mod clar pe un plan diferit care nu e de confudat cu niciun altul.Niciodata! Pentru intreg cursul vietii.

Cand ne aflam in astfel de situatii-si te asigur ca marea majoritate dintre noi nu face exceptie!-lucrul cel mai potrivit pe care il puem face este acela de a ne stradui sa vedem situatia asezandu-ne exact in locul celuilalt !Te asigur ca din acea perspectiva problemele se vad altfel. Incearca numai si te vei convinge!...

Cu bine si cu speranta ca in fiecare zi avem sansa de a mai creste putin!

anA-olimpiA - Professional Counselor
garbo219536
Postat pe 6 Ianuarie 2013 14:02
Atit de mult timp la calculator, nu - probabil o ora pe zi ar fi suficient.
In ce priveste jocurile violente, opiniile sint impartite: copilul asta are niste frustrari. Are o doza de furie - justificata. Daca nu si-o exprima, va rabufni. Iar daca n o exprima online, intr-un mod inofensiv, ar putea sa o exprime fizic, sau verbal. Nu neaparat fata de voi: la scoala, cu alti copii, pe strada...Poate ca jocurile sint o supapa. Sau poate ca nu... E un subiect sensibil.

Prin faptul ca sustii ca TU NU esti de acord, iti asumi un rol in cresterea lui. Pina acum ai scris ca nu e al tau, nu stii, nu vrei, nu te priveste. Deci?! Te priveste sau nu?
Ca sa stim ce discutam.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2013 14:16
Cazul meu e similar, insa eu am relatie foarte buna cu copilul. Pe noi ne-a apropiat foarte mult. Locuim de 6 luni si de 3 luni baiatul s-a mutat cu noi, il iubesc ca pe copilul meu si el simte asta si e foarte fericit ca s-a mutat cu noi. E un copil deosebit si merita toata atentia noastra. Parerea mea este ca ru trebuie sa te apropii de copil si din ceea ce ai relatat acel copil duce lipsa de dragoste materna, unde ar trebui sa te regasesti tu oarecum. Incredibil e ca in patru ani nu ai reusit...mie mi-a luat doar o luna..
alinawww
Postat pe 6 Ianuarie 2013 14:54
Din moment ce vreau sa-mi formez o familie cu omul asta ar trebui sa ma priveasca nu?doar ca eu nu pot sa ma bag in educatia lui!daca tatal lui ii permite si eu as zice ca nu sunt de acord tot eu as fi aia rea care nu-l lasa pe copil in pace.Pai copilul asta cred ca s-ar da cu fundul de pamant daca l-ar lasa doar o ora pe zi pe calc!daca ma gandesc mai bine e vina parintilor nu a copilului ca nu stie sa faca altceva!de cand avea 4 sau 5 anisori deja se juca la calc jocuri ca counter strike si alte bazaconii!daca i-au permis de mic copil acuma o sa fie cam greu sa-l dezobisnuiasca mai ales ca daca il lasi fara, el habar nu are cu ce ar putea sa-si ocupe timpul!Data trecuta cand a fost la noi nici macar nu vrut sa manance decat seara la 7!A venit la noi pe la 1 dupa masa si la ora 2 s-a pus la calc si a terminat la ora 9 seara!Normal ca nu vrea sa manance e mai interesant sa stai sa te joci!dar pun pariu ca daca nu era la calc manca!Oricum sunt probleme si cu mancatul la el!Nu prea vrea sa manance mancarea gatita si nu prea ii place nimic!Sau daca ii spuneam ca daca nu mananci nu te mai joci dar nu-mi permit asta trebuia sa-i spuna prietenul meu!NU-l judec nici pe el poate nici el nu stie cum e mai bine sa faca!
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 15:09
Incearca sa gasesti activitati ce va implica pe toti trei..se joaca pe calculator, atunci fa-te interesata de ceea ce Lui ii place, de jocuriile lui pe calculator, noi ne jucam toti trei pe x-box si crede-ma ne distram foarte tare..chiar daca eu am 30 de ani si al meu are 40, nu ne opreste nimic sa fim si copii din cand in cand...craciunul, revelionul l-am petrecut acasa in aceeasi formatie si a fost minunat...ideea e ca tu trebuie sa te implici in activitatiile acelui copil asa cum ar face o mama, poate gresesc dar nu cred...nu am copii, el e copilul meu..doar banuiesc ca asa e normal...intreaba-l ce vrea sa manance, si fa-I pe plac..in timp iti va raspunde cu aceeasi moneda,,,eu cred cu tarie ca atunci cand faci bine, bine gasesti..
alinawww
Postat pe 6 Ianuarie 2013 15:31
Copilul nu stie sa faca altceva, taica-sau nu stie nici el ce altceva ar putea sa ii dea sa faca - gaseste solutii. Daca voi plecati undeva cind vine la voi - la munte, de exemplu? - n-are cum sa ramina el singur in casa cu calculatorul, nu?
Idem - luati o barca si plimbati-va pe lac... mergeti la pescuit... mergeti la bowling... mergeti undeva in aer liber la un picnic, la gratar, la prins pastravi cu furculita, la vinatoare de iepuri... gasiti CEVA.
O sa il urniti din casa mai in sila, asa, dar pina la urma o sa se urneasca si s-ar putea in final chiar sa ii placa. Si sa va faca bine si voua o iesire. Sa va apropie pe toti trei.
Daca ei n-au idei, incearca sa fii tu inventiva.

Si da, teoretic tat-su trebuie sa ii spuna - pe de alta parte, daca esti isteata si ti-l apropii, o sa faca mai mult ce ii spui tu, nu va trebui neaparat sa ii spuna tat-su...
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2013 15:34
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-01-06 13:52:16DA viata mea este cea mai importanata dar asta nu inseamna ca nu m-am gandit vreodata la el sau la viitorul lui!!!!!SI NU EU NU sunt de acord ca un copil sa petreaca atata timp la calculator la varsta asta nu are ce invata bun de acolo!doar violenta pt ca asta vad eu in jocurile pe care le joaca el
Claudia, daca cu adevarat te-ai fi gandit la puiul de om alta era situatia lui....si implicit a voastra!.....numai ca tu minti !.....si cum minciuna are picioare scurte te-ai cam dat de gol, singura!....vis-a-vis de comportamentul tau.....iesi, cat poti de repede din aceasta relatie!......sau baietelul sa ramana pe veci la bunica lui, daca se poate!....baiatul vede in tine o posibila adversara care vrea sa-i "fure" iubirea vietii lui---tatal sau. Banuiesc ca educatia pe care o va primi de la bunici va fi una mai buna decat a ta, au fost si exceptii in care bunicii au crescut nepotii nemaipomenit de frumos .....in relatia cu un copil trebuie sa pui mult suflet insa tu ne-ai dovedit contrariul.
caleidoscop
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:33
De la: caleidoscop, la data 2013-01-05 18:14:57
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2012-12-28 14:41:31Sa fiu sincera mie cam rusine sa scriu acest mesaj,mie teama ca o sa spuneti ca sunt egoista si rasfatata.Incerc sa ma tratez eu singura de aceasta boala dar nu reusesc de aceea apelez la voi poate reuseste cineva sa ma ajute!O sa va povestesc pe scurt:am o relatie cu un barbat cu 10 ani mai mare ca mine care este divortat si are un baiat de 9 ani,suntem impreuna de 4 ani.Copilul nu locuieste cu noi dar vine la noi cam de 2 ori pe saptamana,aproape de fiecare data ne certam din cauza lui.Este prost crescut,rasfatat si pe mine acest lucru ma deranjeaza.Copilul nu ma suporta asa cum nu-l suport nici eu pe el,mi-am dat seama de acest lucru dupa felul cum ma priveste.Este si el gelos si de fiecare data cand taicasu imi da mie atentie el incearca sa-i distraga atentia cu fel si fel de nimicuri ca sa fie el in centrul atentiei si sa nu ma mai bage pe mine in seama.Daca eu stau in bratele prietenului vine si el si se baga peste mine cum ar veni ca sa ma dea la o parte.Mama copilului este plecata in stainatate de un an si ceva el sta cu bunica lui,dar aceasta nu are nici un fel de autoritate asupra lui,el face ce vrea cu dansa.Nu stiu daca sunt eu nebuna spuneti-mi ce parere aveti voi dar nu credeti ca un copil la 9 ani ar trebui sa stie sa se imbrace,sa-si lege sireturile(asta a invatat de abia cand avea 8 ani),sa fie cat de cat independent(ma refer la lucrurile astea simple)nu sa stea toata ziua cineva dupa fundul lui sa i le faca!Poate sunt eu prea tanara,sau am fost crescuta altfel pt ca multi spun ca vremurile sau schimbat si copiii din ziua de azi nu sunt cum eram noi(generatia cu cheia la gat)dar astept sa-mi spuneti voi ce parere aveti despre problema asta e mea pt ca m-am gandit de multe ori sa ma despart de prietenul meu dar nu pot pt ca il iubesc prea mult dar nu pot sa-l vad cum sufera pt ca vad ca sufera pt ca nu pot sa-i accept copilul si imi spune de fiecare data ca nu stie cum sa faca sa fie bn ca nu poate sa impace si varza si capra!ast sfaturile voastre va multumesc.
...tipul(prietenul tau) sa nu mai vina pe la tine ....sa vina doar atunci cand pustiul va sti sa se lege la sireturi!....si ce vei face atunci cand se va trage de sireturi cu tine?....cred ca ai sa explodezi!.....vreau sa aud un raspuns din partea ta,....nu de alta dar subiectul promite a fi unul incitant....ori tu nu vrei sa-l inveti sa se incheie la sireturi deoarece ....ce? consideri ca nu e de datoria ta?...o solutie!, fara sireturi ci cu scai!......consider ca nu ai suflet, deocamdata.....si comoda ! c'est la vie!...as fi putut si eu sa te ranesc altfel insa nu ma cobor mai jos!
caleidoscop
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:36
Era mai corect sa spui :"sint revoltata sau nu accept sa fiu tratata fara respect din cauza influentei egoiste a unui copil".Te inteleg ce simti si care este atmosfera la voi in casa cind isi face aparitia acest copil plin de rautate,egoism si fara recunostinta la tot ce faci tu sau amindoi pt. el,dar trebuie sa clarifici aceasta situatia cit si comporatamentul lui fata de tine cu prietenul tau,altfel vei suferi pe viitor tot mai mult.Din ce descrii tu nu este gelozie ci durere sufleteasca cind vezi ce influenta are acest copil asupra prietenului tau.Daca el nu-i in stare sa-si educe copilulu sa aiba respect ,pretuire si iubire ,acceptanta fata de tine,este mai bine sa inchei aceasta poveste,nu-ti va aduce decit amaraciune si-ti va otravi sufletul,cind cineva este un suflet bun si iubitor manifesta un alt comportament si daca copilul nu stie,atunci virtuti ca:respectul,pretuirea,recunostinta,toleranta si iubirea celor cu care convietuiesti,nu-i o problema trebuie invatat si trebuie cultivate,dar toate aceste lucruri trebuie prietenul tau sa le rezolve nu tu.
garbo255960
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:50
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-01-06 13:52:16DA viata mea este cea mai importanata dar asta nu inseamna ca nu m-am gandit vreodata la el sau la viitorul lui!!!!!SI NU EU NU sunt de acord ca un copil sa petreaca atata timp la calculator la varsta asta nu are ce invata bun de acolo!doar violenta pt ca asta vad eu in jocurile pe care le joaca el

hai ca ne-ai facut praf dintr-o data esti preocupata de viitorul lui..las-o balta. nu te intereseaza decat sa te simti tu bine, copilul este un intrus pt tine. cauta-ti un barbat de varsta ta, fa un copil si ai rezolvat problema. omul are si alte griji decat sa te rasfete pe tine...asa e cand devii adult..mai apar si griji. la tine intarzie maturitatea dupa cum vad..mai ai de copialrit pana sa intelegi ce inseamna o viata responsabila.
MARILENA_25
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:56
De la: garbo255960, la data 2013-01-06 16:50:04Era mai corect sa spui :"sint revoltata sau nu accept sa fiu tratata fara respect din cauza influentei egoiste a unui copil".Te inteleg ce simti si care este atmosfera la voi in casa cind isi face aparitia acest copil plin de rautate,egoism si fara recunostinta la tot ce faci tu sau amindoi pt. el,dar trebuie sa clarifici aceasta situatia cit si comporatamentul lui fata de tine cu prietenul tau,altfel vei suferi pe viitor tot mai mult.Din ce descrii tu nu este gelozie ci durere sufleteasca cind vezi ce influenta are acest copil asupra prietenului tau.Daca el nu-i in stare sa-si educe copilulu sa aiba respect ,pretuire si iubire ,acceptanta fata de tine,este mai bine sa inchei aceasta poveste,nu-ti va aduce decit amaraciune si-ti va otravi sufletul,cind cineva este un suflet bun si iubitor manifesta un alt comportament si daca copilul nu stie,atunci virtuti ca:respectul,pretuirea,recunostinta,toleranta si iubirea celor cu care convietuiesti,nu-i o problema trebuie invatat si trebuie cultivate,dar toate aceste lucruri trebuie prietenul tau sa le rezolve nu tu.

alta care are probleme cu concurenta
MARILENA_25
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:58
Draga mea, nu vreau sa-ti spulber sperantele, dar nu stiu in ce masura prietenul tau isi doreste sa formati o familie din moment ce tu nu-i accepti pruncul..si da el ar trebui sa vada in tine o mama, dar pentru asta trebuie ca tu sa faci ceva...in primul rand copilul trebuie sa te vada ca pe o prietena, asta e primul pas...sincer daca lucruriile nu se remediaza intre tine si copil, personal nu vad vreun viitor pentru relatia ta...
alinawww
Postat pe 6 Ianuarie 2013 17:05
Nu ma pot abtine sa nu spun ceva, esti un om intreg Q.... Sa fii sanatoasa si iubita, si tu si puiul tau, alaturi de cei care iti merita sau nu iubirea....
Emma_K
Postat pe 6 Ianuarie 2013 17:05
Bunica lui nu e in stare sa-i ofere nici ea educatia de care are nevoie acest copil din moment ce nu o asculta arunca dupa ea cu jucarii,de cate ori ala mic nu o asculta il suna pe prietenul meu plangand ca sa faca el ceva!Bunica nu are nici un fel de autoritate asupra lui!!!!Poate nu am stiut eu sa ma exprim bine cand am spus ca sunt geloasa poate nu sunt am un sentiment pe care nu-l cunosc inca nu am avut de a face cu el nici eu nu stiu ce simt!Ce ma deranjeaza cel si cel mai mult este comportamentul acestui copil!de multe ori ma gandesc si il compar cu mine dar aveti dreptate eu i-am avut pe ambii parinti alaturi ca sa ma invete pe cand el nu!dar tot la fel de adevarat este ca eu am avut un tata foarte sever si poate daca nu era asa cum a fost eram poate pe marginea drumului pe undeva!si sa stiti ca am luat bataie de multe ori....asta nu inseamna ca sunt de acord cu bataia sau imi doresc ca acest copil sa fie batut,nicidecum,dar cred ca o palmuta la fund la timpul ei e buna!!asta e parerea mea!Si sunt revoltata pentru ca nu inteleg de ce sunt eu de vina pentru greselile altora?Cu ce sunt eu de vina ca masa a preferat sa se distreze in loc sa stea sa aiba grija de el si sa-l invete ce trebuia sa-l invete!
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 17:05
Increderea si prietenia unui copil se castiga relativ usor, cu o conditie. Sa-ti doresti acest lucru.
Daca nu-ti doresti o relatie stransa cu copilul iubitului tau, atunci nu e cazul sa te plangi ca ea nu exista. Copilul oricum creste si va tine seama in final de existanta ta in viata tatalui. Bafta.
anarax
Postat pe 6 Ianuarie 2013 17:05
N-am zis ca sunt preocupata de viitorului doar m-am gandit la ce o sa se intample pe viitor cu el daca toata lumea vrea sa scape de el!!!daca te-am facut praf si nu-ti convine nu mai citi ce scriu nu esti obligata nici sa citesti nici sa imi raspunzi!nu cred ca am dat in cap nimanui
Horvat_Claudia_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Curiozitate 55 De la: Dor_marunt 23 Decembrie 2009 16:30
indemnizatia pentru cresterea c opilului la barbati 1 De la: garbo164491 4 August 2010 11:52
FAZAN! 32354 De la: bau 8 Noiembrie 2017 21:33
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
dati'mi si mie un sfat!:( 41 De la: cristina24 9 Iulie 2010 21:58
Setari Cookie-uri