Sunt geloasa pe copilul prietenului meu

Rotty, puiule, sunt convinsa ...Claudia va metaboliza fiecare vorbulita...nu e fata proasta, numai ca e in dificultate, e suparata, e furioasa ca lucrurile in viata nu stau cum trebuie...si are si un pic de dreptate...dar viata e asa...
In legatura cu comentariile noastre...mie imi sunt dragi asa cum sunt. Oamenii care raspund sunt mai mereu aceiasi, saritori, poate ca nu au tocmai solutia perfecta- cine o are?- dar sunt prezenti !
Mare lucru mare! Cate probleme s-au perindat pe Garbo, care mai de care, forumistii raspund, eu zic ca e de apreciat.
Sa nu creada cei care au probleme si le pun aci ca cei care raspund nu au probleme! Au, am probleme, avem probleme. faptul ca NE PASA de problemele altora , mai mult decat de ale noastre, eu zic ca merita respect. Nu gasim mereu limbajul potrivit, sensibil...semn ca noi insine suntem in dificultate...dar in esenta intentia e buna, intentie de a a juta..., semn ca ne pasa...
Te pup, iubita!
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Ianuarie 2013 15:21
Aici ai mare dreptate Luna
Rotty
Postat pe 4 Ianuarie 2013 15:44
bit, La multi ani, puiule

Claudia, imi pare sincer rau ca esti atat de indarjita...
dar daca atunci cand copilul vostru are 2,3,5 ani, vei divorta...ce perspective de educatie infailibila va avea copilul tau?
si este chiar probabil...in conditiile in care vei pastra aceeasi respingere fata de copilul lui
copiii vor fi amandoi ai lui...si nu are de ce sa faca diferente, niste diferente pe care tu il vei obliga sa le faca...
offff, va fi un mediu perfect, pentru educatia ideala, cu consecinte ultrapozitive

Q, La multi si fericiti ani! Sa ne vedem pe role...pe la 75

Luna, nu zice nimeni sa il iubeasca pe copil ca pe sine insasi...zic doar ca ar putea sa scada aversiunea asta ...prosteasca pana la urma, care nu face decat sa ii amarasca si sa ii distruga viata...voiam sa fiu alaturi, intr-un mod pozitiv
dor72_
Postat pe 4 Ianuarie 2013 17:55
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-01-04 13:23:51Bine ca esti dumneata destept!de ce ai impresia ca as fi o persoana materialista?Vezi-ti de viata ta si lasa-ma pe mine cu a mea!daca nu am anii si experienta dumneata nu inseamna ca sunt proasta!


te-am citat ca sa poti reciti ceea ce ai scris. asa poate o sa realizezi ca in 40 de cuvinte ai reusit sa te contrazici!
slava Domnului ca nu e nevoie sa te contrazic eu!
iar ca sa fiu corect nu in 40 de cuvinte te-ai contrazis ci in mult mai putine, dar vroiam sa fiu bland... insa tu nu ma lasi deloc!
uite mostra celor 12 cuvinte care demonstreaza contrariul spuselor tale!
"daca nu am anii si experienta dumneata nu inseamna ca sunt proasta!"
ca sa intelegi de ce esti reversul a ceea ce incerci sa negi, reciteste de 20 de ori ceea ce se afla intre ghilimele, daca tot nu ti se pare nimic suspect, atunci mai reciteste de 100 de ori, daca tot nu ti se pare nimic suspect... atunci ... lasa computerul si du-te sa pasti caprele iubitului!

daca nu am anii si experienta DUMNEAVOASTRA...
daca nu am anii si experienta DUMITALE...
aveai doua posibilitati sa fii politicoasa si sa imi spui ca nu esti proasta... culmea e ca le-ai ratat pe ambele si ai demonstrat contrariul
mai aveai o posibilitate, care singur nu m-ar fi deranjat... sa spui
daca nu am anii si experienta TA...
(nu conteaza anii din viata mea, ci viata din anii mei!)
nu cred ca imi poti demonstra cu absolut nimic ca nu esti o pitzi si o intretinuta de tatal copilului. copil care iti tulbura clipele, de extaz, in care te alfi cand esti in bratele lui taica'su!
te tradeaza gandirea si comportamentul si in real si in virtual!
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:16
Bitule, Dvs te legi de scame. Fii copil cuminte!

Am plecat
Axl_R
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:25
si eu. sa citesc cenusareasa.

tot sper ca taticul va constientiza starea de fapt si va cauta o mama vitrega potrivita pentru copilul sau.
Eugenia_
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:28
Eu_, asta i-am zis si eu cu cateva mesaje mai inainte si ceva mai argumentat, ca daca nu-si schimba comportamentul fata de copil... o sa scape si de copil, dar si de iubitul... care ii face mofturile in prezent!
insa ea nu pricepe si vorba lui Rotty, se infoaie ca o curca!
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:33
mititelul.... cum isi incepe viata. parinti despartiti, mastera vrajitoare.
si nici nu stie sa-si lege sireturile, tantalaul. poate nu vrea! poate vrea sa i le lege altcineva. poate vrea sa fie alintat si iubit.
Eugenia_
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:41
e ca in bancul ala...
bulisor mama, de acum esti mare, poti pmerge si singur la wc ... nu mai e nevoie sa te duca bunica si nici nu e frumos...
la care bulisor, care avea 6 ani, raspunde: ... ehe, daca ai stii tu cum ii tremura mana buniciiiiiiiiiii....
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 18:55
Dor si alti oameni buni,

nu e chiar o chestiune de iubire! Sa o luam babeste: copilul asta a fost adus pe lume de doi parinti, parinti care s-au despartit. Mama copilului e in strainatate-din motivele x, y, z. Tatal copilului o iubeste pe Claudia , isi iubeste si copilul dar se vede cu ochiul liber ca nu-l creste si nu-l educa.
Copilul sta la bunica, bunica e in varsta, depasita complet de problemele cresterii acestui copil.
Claudia are cumva dreptul sa dea cu basca de pamant si sa se intrebe : dar eu ce vina am? Il iubsesc pe omul respectiv dar responsabilitatea trebuie sa apartina doar parintilor. Parintii nu sunt morti!!!
Revin si zic: nu e doar o chestiune de iubire ci si de responsabilitate!
Mai zic asa: in cazul asta , tatal sa puna mana si sa-si educe copilul! Claudia nu e obligata...
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Ianuarie 2013 19:20
Acuma dati-mi in cap ca am gresit un cuvant!!!!!DUMNEATA chiar ai ceva cu mine sau iti place sa-ti bati joc de oameni?
Horvat_Claudia_1
Postat pe 4 Ianuarie 2013 19:34
iar ai o problema! asta nu poti intelege TU!!!!
cuvantul l-ai scris CORECT, problema e ca formularea a demonstrat ca ESTI VARZA!!!
nu am absolut nimic cu tine si nici nu imi place sa imi bat joc de oameni, insa nu incerca sa-mi spui ca rata impunge, cand ea macane si fuge!

Luna, am zis si eu ca nu-i cere nimeni nici sa iubeasca acel copil si nici sa-l educe, insa atunci cand copilul se afla in vizita la tatal lui, macar atunci sa ii ofere, pentru acele cateva ore, libertate de actiune copilului. si sa nu i se mai para ceva neobisnuit ca acel copil, chiar si prost educat si fara sa stie sa-si lege sireturile la 9 ani, simte nevoia si solicita afectiunea tatalui sau!
daca o deranjeaza (desi e absurd sa o deranjeze asa ceva, dar totusi trebuia sa fie si ea deranjata de ceva... vorba lui AXL ... s-a legat de scame!) ca nu stie copilul sa-si lege sireturile, sa il lase pe tatal lui sa-l invete, nu sa-i stea in brate 25 de ore din 24, rapindu-i astfel timpul in care si-ar putea educa copilul!
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 23:58
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2013-01-04 12:55:46Nici nu vreau sa fiu bebelusul principal!E foarte usor sa dai sfaturi...din exterior si foarte usor sa judeci cand nu sti prin ce trec eu si nu incerc sa ma victimizez mi-am cautat-o singura!Oi fi eu insensibila dar cu regret in viata mea eu primez....altii trebuiau sa se gandeasca de o suta de ori inainte de a procrea...copii astia nu-s asa niste sosete...azi ne bucuram ca i avem, maine divortam si i mutam dintr-un dulap in altul.Aaaaa si daca maturizat inseamna sa accept plozii altora fiindca sunt niste cretauri inocente in contextul in care a mea ar deveni un calvar...mersi frumos, prefer sa raman imatura.Mamele sa-si vada de copii lor, sa-i creasca cum trebuie si sa-i protejeze de situatii din astea delicate....NIMENI nu poate substitui rolul unui parinte si pana si a intra sub piele unui copil este foarte greu daca nu esti pregatita sa o faci.


Claudia - nu MAMELE trebuie sa ii creasca, ambii parinti trebuie sa ii creasca, copilul ala n-a fost facut doar de mama dintr-un ou pe care l-a emis de una singura! Loverboyul care vrei sa te tina pe tine si doar pe tine in brate e TATAL copilului - si da, ar trebui "sa isi vada de ale lui" , aici sintem de acord, si sa nu se incurce cu tot felul de pitzi crizate.
Stiai foarte bine ca are un copil, nu? De ce te-ai implicat intr-o relatie cu care nu esti de acord? Care erau asteptarile tale - sa dispara copilul? Wrong, uite ca n-o sa dispara. Niciodata n-o sa dispara. Nici macar cind va fi adult. Legatura lor e pe viata.
Poti sa dispari tu, daca ti se pare insuportabila situatia - aici e alegerea ta. Probabil trebuia sa te cunosti destul de bine si sa dispari din start.
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2013 00:04
vai ce sfat "neintelept" poti sa ii oferi Q ... cum sa lase ea locul de intretinuta pentru o alta, care ar putea sa se comporte normal cu un copil, care nu este vinovat de relatia parintilor lui?

totusi, sunt o pitzi si vreau sa ma lamentez si eu putin fataaaaa, ca sa vada lumea ce greu o duk eu, de doo ori pe saptamana, cand vine kopilul iubytului si fataaaaaaaaaa, nu mai pot sta cuibarita in bratele lui de dimineata pana searaaaaa!
dar kum sa-l las (pe iuby), ca fiara aia mika il khinuie in tot felul si nici sireturile nu stie sa si le lege la 9 (noo) ani ai lui...

kum sa pierd euuuu fataaaaaa, confortul si accesul la fondurile iubytului? de ce sa las doar copilul sa se bucure de tatal lui si eventual o alta pitipoanka?
nu, nu, nu fataaaaa... mai bine stau si sufar, ca il fac eu intr-o zi sa aleaga intre mine si kopil, si fataaaaa, daca ii spun k il iubesc si k o sa-i fac un kopil, sigur pe mine o sa ma aleaga!!!

aaahaaaaaaa, siguuuur!
vezi sa nu!?
heartbit
Postat pe 5 Ianuarie 2013 00:29
iar referitor la "obligatii" - nu iubesti un copil ca esti obligat. Il iubesti si il intelegi daca esti in stare. Daca iti imaginezi ca daca sint ai tai situatia e diferita, esti absolut naiva - e exact la fel! Sint tot copii, iar copiii mici nu difera foarte mult: toti cer o doza nesfarsita de iubire si intelegere si atentie, de care sau esti capabil sau, daca nu iti plac copiii, nu esti.
Asa ca holbeaza-te bine la puradelul din fata ta si gindeste-te daca vrei vreo doi din astia de care nu poti sa mai scapi , ca doar tu i-ai facut- si nici nu vei gasi nicaieri intelegerea ca "viata ta e mai importanta". Poate ca e o lectie de viata pentru tine. Ar trebui intr-adevar sa te gindesti de 1000 de ori dupa experienta asta daca merita sa nenorocesti un suflet ca sa ai o papusa in carucior, sau mai bine recunosti ca nu esti capabila de altceva decit egoism.

quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2013 00:30
De ce ai dumneata impresia ca nu-l las pe iubitul meu sa petreaca timp cu copilul?il tin cumva legat de calorifer?Dumneata chiar vorbesti prostii:tu crezi ca prietenul meu este atat de bogat incat stau cu el pentru banii lui?si nu sunt o intretinuta muncesc si eu care-i problema dumitale?esti cumva un fustrat?si inca un lucru nu am postat aici ca sa ma lamentez,am postat in speranta ca mai sunt femei sau barbati care au trecut prin asa ceva si au posibilitatea sa-mi dea un sfat!!!nu stiu de ce te bagi dumneata daca nu ai trecut prin asa ceva!!!si totusi nu sunt o pitzi!!!Nu inteleg tu ca om matur cum vad ca te consideri si trecut prin viata poti sa judeci un om pe care nici nu-l cunosti!!!!
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 11:06
nu intelegi pentru ca iti lipsesc cateva elemente esentiale, pe care le are un om care are puterea de-a intelege!
ai tras o concluzie eronata, fiindca nu intelegi, insa te pripesti in concluzii. am scris la topicul tau, tocmai pentru ca AM TRECUT PRIN ASA CEVA! si stiu foarte bine cum stau lucrurile si in ce situatie te afli. asa ca da-i mai departe cu bata in balta!

si ce lucrezi tu, ma rog? sau altfel spus... ce muncesti? asa ca fapt divers, ca tot ai zis ca nu esti o intretinuta!
heartbit
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:03
Da ce va intereseaza ce lucrez eu ?e treaba mea nu cred ca trebuie sa va dau explicatii. Eu nu pre cred ca ati fost vreodata in locul meu.
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:14
"ast sfaturile voastre va multumesc. "

Bine ca ai stiut sa ceri sfaturi,dar cand te intreaba omul ceva,te infoi iarasi. Ca a fost chiar in locul tau nici eu nu cred....intr-o situatie similara,tot ce-i posibil.
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:24
Am cerut sfaturi nu jigniri...bn ai zis.care.i problema ta pana la urma eu v.am pus voua intrebari despre viata voastra personala¿
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:30
Multi din cei ce ti-au raspuns,au facut-o (poate) din experienta proprie. Deci,daca aveai ceva in capul ala de curca,apreciai sfaturile nu sareai ca arsa. Omul te-a intrebat simplu ce lucrezi,nu ti-a cerut nici numarul de la pantofi si nici cel de telefon. Punct.
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:41
mai terminati-va cu ironia proasta..fiecare are dreptul sa gandeasca cum doreste si sa se si exprime...atata vreme cat nu jigneste pe nimeniNu traim intr-o societate ideala...hai sa nu nemai ascundem dupa degete....toti suntem plini de defecte...altfel nu am mai fi pe forumul asta....ca doar nu suntem aici sa ne laudam cu ce facem noi sau nu?
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:43
Dumneata ai cap de curca nu eu,dar in fine daca nu va convine nu mai postati pe subiectul asta!nu aveti altceva de facut?
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:44
uite, Claudia, daca cineva isi exprima o opinie, pe care tu ai cerut-o deschizand un topic, opinie care ti se pare o sanctiune odioasa, trebuie sa intelegi ca nu e vorba de un afront personal, ci de amendarea unei idei, a unei atitudini ori demers eronat.
cei de aici, in general, nu se adreseaza nici macar subliminal persoanei, intrucat habar n-au cine e si ar fi inadecvat, ci problemei expuse in sine.

faptul ca nu auzi ceea ce-ti doresti nu trebuie sa te transforme intr-o victima neinteleasa, asa cum pari a te manifesta. eu in locul tau as lua copilul ala de manuta si i-as acorda niste timp, special numai lui, chiar ignorandu-l pe ta-su. l-as invata unele, altele, nu doar sa-si lege siretul la pantofi, astfel incat sa simta ca imi pasa si ca (si el) conteaza. l-as lua la plimbare, in parc, la cinema, la muzeu, la McD, la prins fluturi, prin magazine, intr-o atitudine perfect responsabila, m-as juca cu el, i-as citi, i-as povesti despre mine, ca sa capete siguranta de sine in primul rand, fiindca asta ii lipseste si-l face incapabil de reactii firesti sau asa cum se asteapta un adult... `sa se execute`.
esme
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:46
Esme,ai tot respectul meu pentru rabdarea de care dai dovada.
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:51
Nu e vorba ca nu aud ceea ce as vrea dar ma deranjeaza oamenii astia care se cred asa de mari si tari!daca nu s-ar adresa persoanei nu m-ar fi facut pitzi si curca si ce mai stiu eu cum!
Horvat_Claudia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:52
De la: quasaria, la data 2013-01-03 12:49:05eu i-am mai scris ceva bunicutei suparate, dar se pare ca nu i-a convenit si a cerut sa se stearga.
In primul rind copilul nu "intrerupe" discutia ta cu fiica, copilul vrea sa discute si el impreuna cu voi, e vreo problema sa discutati toate trei?! Idem - e vreo problema sa aiba haine de firma, e un defect asta?!
De ce eu, ca mama de fata, as invata-o pe fie-mea sa respecte pe cineva care n-o respecta?! Copilul meu are aceleasi drepturi ca si mine, pentru a e copilul meu. Discutam impreuna, nu eu monologhez si ea asculta. Idem, daca are vreo parere cind discut cu prietenii mei sau alti membri ai familiei, e libera sa si-o exprime. Fara sa sustinem ca e puerila, si ia sa faca bine sa stea in banca ei. Si, pentru ca ne comportam normal cu ea, nu e frustrata, nu are crize de personalitate, nu s-a dat vreodata cu courul de pamint. Dar stie sa isi sustina foarte bine si argumentat punctul de vedere, in fata altor copii si la fel de bine in fata adultilor, lucru pe care il consider un avantaj.

Si, miss, "urecheala" e ilegala in anumite parti ale lumii, si subscriu intru totul. Ia sa te bage la zdup sa te urecheze si pe tine un pic politia, sa vedem, iti convine? Copilului de ce i-ar conveni - doar pentru ca e mic, nu e tot o persoana?!

copilul nu trebuie sa ia parte la toate discutiile adultilor..e elementar.
MARILENA_25
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:54
Claudia, `oamenii astia` nu se cred `mari si tari`, doar ca a pune un egal intre tine si un copil te nauceste dreak ca si rationament si te face, atat timp cat ai niste facultati de judecata functionale, sa te revolti.
uita-te si tu, ai venit sa te plangi ca te eclipseaza, ca te cam scoate din peisaj si ecuatii un copil, instrainat de ai sai si de-a dreptul ratacit. nu doar de ei, dar si de sine. copilul asta nici macar nu-si cunoaste identitatea. abia acum se zbate sa si-o dibuiasca si sa si-o construiasca.

ca sa ai reactiile pe care le doresti de la un copil, trebuie sa-l formezi, sa-l ajuti, sa-i asiguri securitatea psihica, sa-l faci sa inteleaga ce e cu el, care-i sunt raporturile, sa-i inoculezi un sistem axiologic valid, pertinent, robust. copilul ala e vai de capul lui. se simte ca o minge aruncata de colo-colo, fara sentimentul securitatii sau ca apartine.

Rotty, !
esme
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:11
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2012-12-28 14:41:31Sa fiu sincera mie cam rusine sa scriu acest mesaj,mie teama ca o sa spuneti ca sunt egoista si rasfatata.Incerc sa ma tratez eu singura de aceasta boala dar nu reusesc de aceea apelez la voi poate reuseste cineva sa ma ajute!O sa va povestesc pe scurt:am o relatie cu un barbat cu 10 ani mai mare ca mine care este divortat si are un baiat de 9 ani,suntem impreuna de 4 ani.Copilul nu locuieste cu noi dar vine la noi cam de 2 ori pe saptamana,aproape de fiecare data ne certam din cauza lui.Este prost crescut,rasfatat si pe mine acest lucru ma deranjeaza.Copilul nu ma suporta asa cum nu-l suport nici eu pe el,mi-am dat seama de acest lucru dupa felul cum ma priveste.Este si el gelos si de fiecare data cand taicasu imi da mie atentie el incearca sa-i distraga atentia cu fel si fel de nimicuri ca sa fie el in centrul atentiei si sa nu ma mai bage pe mine in seama.Daca eu stau in bratele prietenului vine si el si se baga peste mine cum ar veni ca sa ma dea la o parte.Mama copilului este plecata in stainatate de un an si ceva el sta cu bunica lui,dar aceasta nu are nici un fel de autoritate asupra lui,el face ce vrea cu dansa.Nu stiu daca sunt eu nebuna spuneti-mi ce parere aveti voi dar nu credeti ca un copil la 9 ani ar trebui sa stie sa se imbrace,sa-si lege sireturile(asta a invatat de abia cand avea 8 ani),sa fie cat de cat independent(ma refer la lucrurile astea simple)nu sa stea toata ziua cineva dupa fundul lui sa i le faca!Poate sunt eu prea tanara,sau am fost crescuta altfel pt ca multi spun ca vremurile sau schimbat si copiii din ziua de azi nu sunt cum eram noi(generatia cu cheia la gat)dar astept sa-mi spuneti voi ce parere aveti despre problema asta e mea pt ca m-am gandit de multe ori sa ma despart de prietenul meu dar nu pot pt ca il iubesc prea mult dar nu pot sa-l vad cum sufera pt ca vad ca sufera pt ca nu pot sa-i accept copilul si imi spune de fiecare data ca nu stie cum sa faca sa fie bn ca nu poate sa impace si varza si capra!ast sfaturile voastre va multumesc.
...tipul(prietenul tau) sa nu mai vina pe la tine ....sa vina doar atunci cand pustiul va sti sa se lege la sireturi!....si ce vei face atunci cand se va trage de sireturi cu tine?....cred ca ai sa explodezi!.....vreau sa aud un raspuns din partea ta,....nu de alta dar subiectul promite a fi unul incitant....ori tu nu vrei sa-l inveti sa se incheie la sireturi deoarece ....ce? consideri ca nu e de datoria ta?...o solutie!, fara sireturi ci cu scai!......consider ca nu ai suflet, deocamdata.....si comoda ! c'est la vie!...as fi putut si eu sa te ranesc altfel insa nu ma cobor mai jos!
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 18:14
De la: Horvat_Claudia_1, la data 2012-12-28 14:41:31Sa fiu sincera mie cam rusine sa scriu acest mesaj,mie teama ca o sa spuneti ca sunt egoista si rasfatata.Incerc sa ma tratez eu singura de aceasta boala dar nu reusesc de aceea apelez la voi poate reuseste cineva sa ma ajute!O sa va povestesc pe scurt:am o relatie cu un barbat cu 10 ani mai mare ca mine care este divortat si are un baiat de 9 ani,suntem impreuna de 4 ani.Copilul nu locuieste cu noi dar vine la noi cam de 2 ori pe saptamana,aproape de fiecare data ne certam din cauza lui.Este prost crescut,rasfatat si pe mine acest lucru ma deranjeaza.Copilul nu ma suporta asa cum nu-l suport nici eu pe el,mi-am dat seama de acest lucru dupa felul cum ma priveste.Este si el gelos si de fiecare data cand taicasu imi da mie atentie el incearca sa-i distraga atentia cu fel si fel de nimicuri ca sa fie el in centrul atentiei si sa nu ma mai bage pe mine in seama.Daca eu stau in bratele prietenului vine si el si se baga peste mine cum ar veni ca sa ma dea la o parte.Mama copilului este plecata in stainatate de un an si ceva el sta cu bunica lui,dar aceasta nu are nici un fel de autoritate asupra lui,el face ce vrea cu dansa.Nu stiu daca sunt eu nebuna spuneti-mi ce parere aveti voi dar nu credeti ca un copil la 9 ani ar trebui sa stie sa se imbrace,sa-si lege sireturile(asta a invatat de abia cand avea 8 ani),sa fie cat de cat independent(ma refer la lucrurile astea simple)nu sa stea toata ziua cineva dupa fundul lui sa i le faca!Poate sunt eu prea tanara,sau am fost crescuta altfel pt ca multi spun ca vremurile sau schimbat si copiii din ziua de azi nu sunt cum eram noi(generatia cu cheia la gat)dar astept sa-mi spuneti voi ce parere aveti despre problema asta e mea pt ca m-am gandit de multe ori sa ma despart de prietenul meu dar nu pot pt ca il iubesc prea mult dar nu pot sa-l vad cum sufera pt ca vad ca sufera pt ca nu pot sa-i accept copilul si imi spune de fiecare data ca nu stie cum sa faca sa fie bn ca nu poate sa impace si varza si capra!ast sfaturile voastre va multumesc.
daca cineva mi-ar spune sa aleg dintre un baietel care nu stie sa-si lege sireturile si o tipa care se trateaza de egoism, alintata si rasfatata....sincera sa fiu as alege baietelul!....poate raman si cu tatal lui, insa tu nu-i meriti pe niciunul.....e parerea mea, sincera!
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 18:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum e mai bine? sa tradezi si sa obtii totul sau sa fii cinstit si sa pierzi totul ??? 98 De la: garbo050283 15 Septembrie 2009 16:29
Ce inseamna a fii un om cuminte dupa parerea voastra? Dupa parerea mea un om se numeste cuminte atunci cand isi vede de treaba lui si nu profita de slabiciunea si prostia a nici unui om.Oare exista asa ceva? 22 De la: ingerasulluptator 21 Aprilie 2012 12:26
un sfat va rog 2 De la: mia79x 12 Iunie 2009 16:19
de ce este necesar compromisul? 49 De la: si_totusi 10 Septembrie 2010 21:30
Ce pot sa fac? 5 De la: garbo_410854 21 Aprilie 2015 09:09
Setari Cookie-uri