E POSIBILA O RELATIE INTRE DOUA PERSOANE CARE S-AU CUNOSCUT PE NET

Salut .Am o familie si doi copii ,un sot pe care nu-l iubesc dar alaturi de care am stat 20 de ani .Toata viata mea m-am gandit numai la ceilalti si foarte putin la mine .In urma cu 5 luni am cunoscut un barbat pe net,din Italia si dupa multe discuti am simtit ca m-am indragostit ca o adolescenta la fel si el .Simteam ca acest om ma proteja ,ca se bucura de fiecare realizare in cariera mea .Eu sunt in pragul unui divort el la fel Luna trecuta a ajuns in tara a vrut sa ma cunoasca .Au fost cele mai frumoase zile din viata mea Mi-a confirmat ceea ce stiam deja :un barbat sensibil, tandru ,protector,un barbat alaturi de care iti doresti sa traiesti o viata.Cand s-a intors in Italia relatia noastra a continuat si continua si astazi ,despartirea a fost destul de grea .Saptamana viitoare se intoarce din nou in Romania.Sunt constienta ca o relatie de genul acesta nu se poate numi relatie Amandoi suntam suficienti de cerebrali si de maturi (avem aceeasi varsta 40de ani),ca trebuie sa luam o hotarare in ceea ce priveste viitorul nostru .Eu sunt director in Romania ,el este comisar de politie in Italia .Ce ar trebui sa fac ??
garbo032800
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:36
nu sfatuiai tu pe cineva ca e prea devreme sa se arunce intr-o relatie de o luna jumate ? aminteai ceva de un trofeu

nici 5 luni nu mi se pare vreun timp suficient ca sa iei o hotarere atat de importanta
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:40
Eu as inclina sa fiu ceva mai sceptica daca as fi in locul tau, nu te arunca asa repede , nu miza totul pe o carte, de cele mai multe ori nu se merita, nu spun ca nu exista si exceptii . Oricum tatoneaza ,,terenul" e cam prematur sa iei o decizie, in plus deciziile se iau cu mintea si nu cu inima( recunosc eu sunt o cerebrala) Daca crezi ca-l iubesti lasa o perioada de timp sa se aseze peste relatia voastra si apoi decide-te.
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:46
stai ca iti spun eu ce ar trebui sa faci: peste vreo inca 5 luni, ar trebui sa deschizi un nou topic intitulat "barbatii cunoscuti pe net sunt porci, ca si eu am cunoscut unul care, dupa o relatie de 10 luni, m-a lasat cu ochii in soare".
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:47
In alta ordine de idei, amandoi sunteti in divort, deci ce va impiedica?
A, da: tu esti mare director in Romanica si el e mare comisar de politie in Italia... ma rog, carabinierii astia nu sunt o partida chiar asa buna, prin urmare de ce sa iti lasi matale postul de director? Ce, nu gasesti un militian si aici, dispus sa isi ceara transferul in localitatea ta de domiciliu?
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:49
si ce importanta are ca esti director si el comisar?

va cere cine CVul ?

auzi, da, pe ce strada a netului l-ai cunoscut?

cum stateai tu asa in fata calculatorului, a aparut macaronarul.

ai cautat o "relatie "pe net deci, te-ai gandit la faptul ca distanta poate fi o piedica, nu?
si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:49
Nu e mereu asa..mai sunt si exceptii faine :-) De lasat cu ochii in soare o poate lasa si unul pe care nu l-a cunoscut pe net..E chestie de om , de caracter...de compatibilitate , etc.E adevarat ca mediul virtual e mai ,,periculos" :-) dar in final viata e o continua experienta.
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:50
vivus, sunt in pragul unui divort, nu sunt divorsati.
si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:50
a precizat ca deja sunt in prag de divort, se presupune ca nu relatia cu italianul a cauzat asta ori ba?? ca nu a precizat :-)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:52
reyyo, mamicule
invariabil, solutia sugerata de mine au aplicat-o si altele pe aici, un pic mai devreme... cu cateva luni
e drept ca au aplicat-o din proprie initiativa, nu a asteptat sa le spuna cineva

totushico, asa care va sa zica... si fata nu e hotarata daca sa treaca pragul ori sa stea numai asa, cu un picior in aer
ca daca noi ii spunem sa-l lase dreaq de macaronar, imediat isi trage piciorul inapoi si nu mai trece pragul ala, mama lui de prag de divort!
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:54
INTREBARE DE 10 puncte: daca nu l-ai iubit , totusi cum ai rezistat 20 de ani langa el? pentru ca nu ai gasit acel ,click " la altcineva , de dragul copiilor...sau pur si simplu ,,comoditate" ???
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 18:56
Vivus ..treaba e nasola , tipa nu a iubit , nu a simtit click-ul ...acum e putin cam vulnerabila..in ,,ale iubirii"..lipseste precautia...risca sa fie dezamagita...dar decat sa se intrebe toata viata ,,ce-ar fi fost daca..."eu i-as sugera sa experimenteze , sa vada ce iese ..( daca ,,posibilele avarii " in viata presonala nu ar fi prea mari... caz in care si-ar regreta mult timp hotararea luata :-)
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:01
reya, desi imi promisesem sa nu-ti raspund, dat fiindca m-ai ofensat mai demult
imi calc totusi pe inima

femeile stau si 25 de ani maritate a proasta, si nu neaparat din comoditate sau pentru copii

bro...nu sari asa pe fata asta, 800...ca o sperii si mi-e ca isi rade contul ca "mama indurerata"
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:02
Cu iubirea nu-i de joaca...stii vorba aia ,,pentru unii o singura data trece acceleratul prin gara"
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:03
Anouk cand te-am ofensat? Chiar nu imi amintesc faza ..sincer..dar nu m-as supara si nu m-ar deranja daca mi-ai spune cand am facut-o, poate e doar chestie de interpretare subiectiva
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:07
sis, n-am sarit, mamicule, dimpotriva
reyyo, zici de dezamagire? vulnerabilitate? da' fata are vreo 40 de anisori, cine o impiedica sa gandeasca cu propriul capshor inainte de a se arunca? Ca doar nu zicea inca de casatorie...
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:10
bro, ma dispera netu' asta

nu poci sa ma uit la poazele tale, mama lui de net...

mi se crashuie si strongul, ioi, ishtenem

auzi, zi-mi repede un film bun...de-ala psihologic, sa ma gandesc 2 nopti la toate subtilitatile...

reya, e neesential...ai facut-o cand ma chema wife
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:13
Da Wi.. imi amintesc, mea culpa( asumata ) ,nu am stiut ca ai schimbat contul
reyya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:21
De la: garbo032800, la data 2009-11-24 18:36:57 Salut .Am o familie si doi copii ,un sot pe care nu-l iubesc dar alaturi de care am stat 20 de ani .Toata viata mea m-am gandit numai la ceilalti si foarte putin la mine .In urma cu 5 luni am cunoscut un barbat pe net,din Italia si dupa multe discuti am simtit ca m-am indragostit ca o adolescenta la fel si el .Simteam ca acest om ma proteja ,ca se bucura de fiecare realizare in cariera mea .Eu sunt in pragul unui divort el la fel Luna trecuta a ajuns in tara a vrut sa ma cunoasca .Au fost cele mai frumoase zile din viata mea Mi-a confirmat ceea ce stiam deja :un barbat sensibil, tandru ,protector,un barbat alaturi de care iti doresti sa traiesti o viata.Cand s-a intors in Italia relatia noastra a continuat si continua si astazi ,despartirea a fost destul de grea .Saptamana viitoare se intoarce din nou in Romania.Sunt constienta ca o relatie de genul acesta nu se poate numi relatie Amandoi suntam suficienti de cerebrali si de maturi (avem aceeasi varsta 40de ani),ca trebuie sa luam o hotarare in ceea ce priveste viitorul nostru .Eu sunt director in Romania ,el este comisar de politie in Italia .Ce ar trebui sa fac ??

Nimeni nu este in masura sa iti spuna ce sa faci,cred ca la varsta asta ai deja maturitatea de a discerne si sigura binele de rau.Eu sunt cam sceptica in privinta relatiilor pe net,posibil sa ma insel si sa existe si relatii in adevaratul sens al cuvantului.Tu stii cel mai bine cum trebuie sa procedezi pentru ca numai tu ai toate datele problemei.Bafta!
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:22
iote ca Helen e de acord cu ce spusei io, in alta forma
asa, baga din top, ca doar nu are 16 ani...
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:26
sis, acu vazui: daca merge netul nashpa, degreveaza-l de unele sarcini, cum ar fi strongul, care mananca multe resurse, ca si site-ul asta...

film psi? m-ai atins. eu asteptam sa imi zici tu unul
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:27
mda...am incercat sa ma uit la number 23...si mi-a murit intentia dupa 20 de minute...ideea e veche...aia cu numerele care ne guverneaza viata...plus ca eu nici nu cred in prostia asta...

nu conteste. iti fac un rezumat la loc de dat cu capu', ca sa nu stricam topicul doamnei, oki ?

si nu te lua de strongu' meu
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:31
cand nu mai iubesti pe cineva dar ai facut compromisul de a ramane in cea casnicie nu inseamna neaparat ca ai fost o curajoasa. dimpotriva. oricum, faptele-s trecute. pierderea a fost contabilizata prin anii irositi aiurea.

la aceasta varsta nu mai esti nici fata mare nici nu mai vizezi neaparat maritisuri ,sa te tot intrebi daca o astfel de relatie va fi viabila. e o experienta. o traiesti si daca merge, merge. daca nu, ce-ai avut si ce-ai pierdut.

si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:41
De la: si_totusi, la data 2009-11-24 19:41:16cand nu mai iubesti pe cineva dar ai facut compromisul de a ramane in cea casnicie nu inseamna neaparat ca ai fost o curajoasa. dimpotriva. oricum, faptele-s trecute. pierderea a fost contabilizata prin anii irositi aiurea.

la aceasta varsta nu mai esti nici fata mare nici nu mai vizezi neaparat maritisuri ,sa te tot intrebi daca o astfel de relatie va fi viabila. e o experienta. o traiesti si daca merge, merge. daca nu, ce-ai avut si ce-ai pierdut.


De acord cu tine,ce-ai avut si ce-ai pierdutdar nu poti sa te arunci asa cu capul inainte,in iubire mai trebuie sa ii lasi locul si ratiunii ca altfel.......
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:46
Helen, cine i-a zis sa se arunce? De ce crezi ca tot facem tapaj de varsta aia si de anii "pierduti"?
ready_vivus
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:52
La unii trec anii degeaba pe langa ei.......
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:57
nimeni nu a spus sa te arunci ca inecatul dar nici cum intalnesti pe unu gata. ganduri mari, pretentii de iubire si maritis
si_totusi
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:57
Perfect de acord cu tine!
Helen29
Postat pe 24 Noiembrie 2009 19:59
asta-i dialogul surzilor ? fiecare intelege ce vrea ?
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:09
bro, ma lasi sa vorbesc singura la dat cu capu ?

io iti povesteam frenetica de filme si tu nema
Anouk
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista retete in relatii? 126 De la: quasaria 7 Aprilie 2010 20:23
De ce se marita femeile? 73 De la: garbo201517 30 Iunie 2012 21:17
De ce oamenii cumsecade sunt batjocura oamenilor rai? 12 De la: ingerasulluptator 18 Iulie 2011 23:27
Glasul rotilor de tren 73 De la: eu_geminy 18 Octombrie 2010 17:15
Oare sa fie acesta sfaristul sau are o problema? 20 De la: garbo_408152 28 Aprilie 2015 12:21
Setari Cookie-uri