Declinul societatii!

quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 09:41
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.
muncesti pentru tine si familia ta....eventual pentru PENSIA ta....partial, ai dreptate insa nu te lasa coplesita de chestii care nu-ti fac bine!....La Multi Ani! 2013
caleidoscop
Postat pe 1 Ianuarie 2013 15:25
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.
....sa moara si capra vecinului?...de ce? de ce, atata rautate?.....vezi,tu....de aceea noi nu evoluam.....
caleidoscop
Postat pe 1 Ianuarie 2013 15:30
De la: GHEISA_, la data 2012-12-29 08:59:00Din inconstienta .....si-a ales conducatori hoti ......


GHE..LMA! / 2013

...nu citez inca o data ce ai scris....ii parerea ta, nu-s is :(
...dar repet ce-o scris altcineva pi aicea cum ca: ranile si mentalitatea din COMUNISM nu o dat voie mintii umane sa gandeasca(asta cu cuvintele mele di tzaran Roman) , totul era impus /indus si manipulat, fapt care si in zilele astea (contemporane) se intampla :(
Sunt factori clari care te ajuta sa pui mainile pe piept mai repede decat ai fi vrut "TU" s-o faci.
Daca se intampla sa gandesti si Logic si realist (pe deasupra) si iesi la interval sa-ti expui parerea (indiferent de mediu: politic, stiintific, sanatate, ....sau CIRC) de esti VALOROS ca OM, ti se induce pe orice cale un accident din care sa iesi :senil, prost, dobitoc sau courva in stil mafiot........
Prieteneste vb. omul schimba Societatea sau Societatea schimba Omul???
nu-mi raspunde mie, te rog fr. !
EX. pt. oricine doreste:) : va ofer un (buchet...n-am vrut sa fol. altceva) si esti SUPARAT_....asai ca zambesti si esti vesel cand le vezi?? dar nu uita ca urmeaza si a -4-a .....OFF! ....toate se spun pi sleau da cate-un pic.
Va Pupicesc pe voi fetele destepte! na!
Fss_ssu
Postat pe 5 Ianuarie 2013 13:19
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.



interesant cum scrii... ! sau ce scrii. nu ma leg de garbo... care este un promil micron doar din societate. spui ca turma e condusa de un... cioban !!! da, turma de oi sau de alte bovine. am fost tratati pe vremea comunismului, o perioada, ca bovine... !!! dar societatea din romania nu e formata numai din bovine. o fi ea cu noanta "mioritica"... dar asta e doar o metafora. avea valori multe si valoroase in trecut. nu dau exemple, le stiti si voi. a avut si in timpul comunismului... doar ca au fost ascunse... nelasate liber. dar nu le-a distrus. au vrut sa reanvie si aveau potential enorm. dar... au aparut alti ciobani la suprafata... unii chiar autentetici ciobani... dar cu bani multi. o societate se distruge mai repede decat se poate reface. ma intreb eu, care totusi nu mai traiesc acolo de mult... dar mai discut cu prieteni de acolo... cine vrea totusi s-o schimbe acolo ? o mana de oameni doar ? acum, au libertatea cuvantului si pot face ceva... dar ce ? o cangrena se taie... nu se vindeca. si ca o consolare daca vreti.... din pacate nu numai in Romania se intampla asta. eu doar va urez succes... !!!! si tot din pacate... lucrurile vor ramane neschimbate !
barboneli
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:18
De la: caleidoscop, la data 2013-01-01 15:30:20
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.
....sa moara si capra vecinului?...de ce? de ce, atata rautate?.....vezi,tu....de aceea noi nu evoluam.....


ok... tu doar intrebi ? te doare, inteleg ! siiii... ? ai vre-o solutie ? ce propui... ?
barboneli
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:21

Nici banu', nici ciobanu nu schimba "Declinul" acestei societati.
Totul se regrupeaza in: gasti, hoarde, clanuri, .....echipe de fotbal si se trece la negociere cu 'Manageru' propriu,.....alba/ neagra,separa....jmecheru', suteste si marcheaza, impuscatu 2 devine poet in cusca lui, da face bani afara,valorile dispar in ceata si primesc onoruri Post Mortem,bucatarii nu mai calculeaza caloriile la cina cea din taina, iar la sfarsit de an, dam vina ca 2013, o fost un an cu ghiniOn ....deschis numa' celor care-o facut parte din "turma".....ca oile o cazut in rapa si o supravetuit numa ciobanu' findca o avut grija sa nu moara si capra vecinului Ei si ce daca?! daca tot ii invingatoru' sa puna banu' ciobanu' si sa faca focu' ca sa aibe in juru' cui sa dantzuie, iar "masa mare" sa priveasca, sa hlizeasca si sa inghita-n sec......pan'la lasatu' secuolului! ....
ci treaba are oaia Mioritica aici?....ci, miel nu exista?....ioti berbecu' nu faci parte si el din turma?.....lasa-ma si cu Horoscoapele ....

Privitu' la distanta, da, di peste ocean (daca se poate) spune clar ce inclinatii avem noi toti ca natie.....copacel!
Fss_ssu
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:48
Mai Ella2011, la cati analisti, sociologi, istorici, oameni de stiinta, bancheri,savanti, poeti,(mai zac?).....s-o "inhamat" tot un "navetist" sa conduca" turma" si ne spune si ne-arata(cum innoata ratza'n balta) ;) mereu "urma"....restu' isi dau cu presu(s)pusu' si care aplauda,care boceste, care se vaita.....da tati mor di moarte buna(findca traiesc ghini) in declinu' asta
Cu cat ii mai "inclinat" cu atat ii el mai avantajat....hmmm, vb. di unu' singur....poi nu se poate altfel?!
Fss_ssu
Postat pe 5 Ianuarie 2013 15:52
De la: barboneli, la data 2013-01-05 14:21:01
De la: caleidoscop, la data 2013-01-01 15:30:20
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.
....sa moara si capra vecinului?...de ce? de ce, atata rautate?.....vezi,tu....de aceea noi nu evoluam.....


ok... tu doar intrebi ? te doare, inteleg ! siiii... ? ai vre-o solutie ? ce propui... ?
.....bineinteles ca am o solutie!....nu una ci chiar mai multe....insa ele depind in mare masura de noi, de actiunile noastre....asa cum suntem trecatori prin asta lume tot asa sunt si eu!...de ce as fi eu pe invers?.....mi-am luat "rucsacul " in spate si dus-a am fost!.....exact acolo unde mie bine, acolo unde stiu eu mai bine ca-mi va fi cel mai bine!.....asta e democratia bine inteleasa de mine, dar pot spune ca nu sunt o buna patrioata.......nimeni si nimic in asta lume nu ma poate opri in loc!....este alegerea mea!......nu stiu altii cum sunt insa cand ma gandesc.....dar mai bine ma gandesc la mine, ca!....de!......nici la altii nu le pasa de noi....sunt multumita unde sunt, si cu....cat am, cat pot realiza, deoarece inca mai pot.....doar atat va pot spune!.......nu ma intereseaza vecinul, vecina ci ma intereseaza cine sunt eu si ce pot face eu pentru a-mi fi mai bine.....ca, de!....."nu-mi da vecina de mancare". Sa ma contrazica cineva daca pe lumea cealalta iau ROMANIA cu mine???....nici macar AMERICA. Asa ca?
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:06
De la: barboneli, la data 2013-01-05 14:21:01
De la: caleidoscop, la data 2013-01-01 15:30:20
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 23:06:59majoritatea de obicei are un cuvant de spus...adica...turma...si cu asta spun tot. Turma inseamna mai multi indivizi la un loc,,,dar mai inseamna si ceva care este condus din afara ei turma este condusa de un cioban....si stau si ma intreb turma societatii noastre spre ce este condusa. Societatea exact ca si turma are pradatori,se loveste usor in ea....in fine sunt multe de spus....comparatia este una potrivita bine.....dar nu are rost sa dezvolt mai mult de atat. As munci de pomana si nu are rost....lucrurile vor ramane oricum neschimbate.
....sa moara si capra vecinului?...de ce? de ce, atata rautate?.....vezi,tu....de aceea noi nu evoluam.....


ok... tu doar intrebi ? te doare, inteleg ! siiii... ? ai vre-o solutie ? ce propui... ?
Barbo....nu dau sfaturi, ce s-a facut in 22 de ani de la revolutie se vede inca si acum......acum culegem roadele....daca nu avem ce culege, inseamna ca suntem saraci!.....cauti cumva acul in carul cu fan?....enigma, frate.....enigma conationale!
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:13
Punctul pe :i: ! de Andrei Plesu.
Romnia e, n multe privine, o alctuire paradoxal. De aceea e greu sistematizabil, de aceea e greu de guvernat. Reuim lucruri care, n mod normal, nu merg mpreun. Reuim de pild, constatase deja Titu Maiorescu, s producem forme, pentru care ne lipsete cu totul fondul. Aa ceva nu e la ndemna oricui. i ceea ce e spectaculos e c, una peste alta, ara funcioneaz, aa paradoxal, improbabil cum este! S dm cteva exemple: Una dintre neobinuitele noastre reuite este s avem un coeficient imens de poluare (n aer, n ap i pe pmnt), fr s avem o mare industrie. Industria noastr este sublim, dar imperceptibil altfel dect prin cantitatea de toxine pe care o eman. Ne otrvim, aadar, fr otrav sau, mai exact, obinem otrav din te miri ce. O alt reuit paradoxal: avem medici foarte buni i spitale foarte proaste.. E inexplicabil cum poi avea medici de calibru, cnd mai tuturor le lipsete instrumentarul necesar pentru a-i face meseria onorabil. i totui i-o fac. Medicul te salveaz, "sistemul" te omoar. Alt miracol: avem o mare concentrare de "atracii turistice" i n-avem turism. Turismul n-ar da rezultate la noi dect dac s-ar generaliza un mod de teleportare a turitilor, aa nct ei s ajung n faa frumuseilor patriei fr s aib nevoie de drumuri, de hoteluri i de servicii n general. Paradox colateral: suntem ospitalieri, dar umflm grosolan nota de plat, pe baza ideii c "strinul" trebuie jumulit. Mai departe: ne ludm cu elevi emineni, foarte bine calificai la felurite olimpiade internaionale, dar tim cu toii c nvmntul autohton e n criz, c profesorii s-au descalificat, c colile sunt delabrate i salariile sunt mici. Avem tradiii agrare incontestabile, pmnt fertil, mn de lucru, dar nu prea mai avem agricultur: mncm pine turceasc, fructe i legume comunitare, iar carne i produse din carne importm din toat lumea. Suntem sraci, dar am umplut Bucuretiul de automobile pretenioase, crciumile sunt pline, cltorii romni se nghesuie prin avioane trans-europene i trans-atlantice cu bagaje de apocalips. Suntem patrioi, dar n-avem patriotism: adic nu ne preocup grdinritul limbii strmoeti, viitorul imediat i concret al rii, istoria ei, monumentele ei, instituiile ei. Avem la chefuri romanioase suspinuri naionale, dar primul gnd cnd ne amintim de rioar e s-o delapidm. Pe msur ce avem elite mai puine, dezvoltm fa de ele un dispre tot mai mare. Avem omaj, dar muncim la negru, n-avem bani, dar ne descurcm, suntem cretini, dar la cte un hram sau la cte o srbtoare ortodox ne mbulzim, ne ocrm i vociferm ca o hoard fr istorie i fr credin. Orice analiz a Romniei contemporane (sau eterne?) se blocheaz, la un moment dat, n paradoxuri asemntoare. Inventarul lor pare infinit. n rezumat, s-ar spune c ori avem evoluii interminabile, care nu culmineaz niciodat ntr-un scop atins, ori avem mpliniri care nu se justific prin nici o evoluie. Ori drum fr int, ori int fr drum. Creterea organic, cu rezultat contient i previzibil, continuitatea, consecvena, organizarea, tenacitatea iat virtuile care ne lipsesc. Dar ne descurcm noi i fr... De la Andrei Plesu citire : Nici n strintate nu e totul perfect. Nici vorb. n Frana disciplina rutier e leampt, infinit mai rea dect n Germania; portofelul i poate fi furat oriunde pe glob; mecheri i obraznici se gsesc pretutindeni; surpriza restaurantului scump i prost e mereu posibil; unele locuri sunt murdare; blocuri dizgraioase s-au construit, mai ales n anii '60, peste tot; companiile aeriene occidentale ofer servicii mediocre, provoac ntrzieri, nu te scutesc, la o adic, de pierderea bagajelor. Pe scurt, oriunde te-ai afla, poi ntlni numeroase prilejuri de indispoziie. La noi e altfel. Neregulile, inconfortul, arbitrarul, lipsa de educaie, nesimirea, ilegalitatea, aproximaia, m rog, toat ornamentica "milenar" a rioarei ilustreaz o tradiie durabil. Nu e vorba de accidente, de "din cnd n cnd"-uri tolerabile, inerente, compensate de un fundal general agreabil. Fundalul a ocupat avanscena. i e esenialmente neplcut. E muchiulos, vital, indestructibil. Turcii vin i pleac, fanarioii vin i pleac, ruii vin i pleac, comunitii vin i pleac. Noi rezistm flos, fudul, chefliu i drz. Dm vina pe ei, pe toi, i ne vedem de treab. NATO ncearc s ne organizeze, UE ncearc s ne domesticeasc. Degeaba. Apa trece, pietrele rmn, avem apte viei n pieptul de aram, romnul nu piere. Nu moare i nu se transform. Se adapteaz. Se descurc. ine cu dinii de specificul lui naional. i tocmai de aceea, sunt pesimist. Cred c nu ne vom schimba niciodat. Vom continua s stm n calea tuturor binefacerilor i noroacelor, fr s lum dect caimacul de prim instan. n rest, vom dospi, somnoleni, n dulcele bor autohton, cu mici accese de enervare tandr... Strzile vor rmne mereu betege, pline de gropi i asfaltate cu gumilastic, autostrzile, dac vor exista, vor fi nite antiere perpetue, oferii "profesioniti sau amatori" vor conduce bezmetic, isteric, mitocnete. κi vor parca mainile n poarta ta, n curtea ta, n sufletul tu i, dac protestezi, te vor njura exterminator sau vor zmbi suveran, de la nlimea limuzinei proprii. Justiia va fi mereu o loterie, ziarele vor evita orice urm de decen i de noblee. Limba se va strica zi de zi, televiziunile vor atinge culmi de manipulare i trivialitate. Laura Andreșan e doar nceputul. Oricine va putea striga n piaa public orice despre oricine. "Relaiile", pilele, baciul vor fi la fel de greu de nlturat ca i cinii vagabonzi, politicienii vor perora obscen despre patrie i se vor gndi strict la gtile de partid i la conturile personale. Toate scursurile vor ajunge vedete, toi derbedeii vor deveni campioni ai dreptii. Vom fi sufocai de proasta cretere, de incultur, de muzic proast i de fast-food. Prostia va avea bani, iar nepriceperea va avea putere. Aerul se va umple de invidie, ur i bclie. Comunismul va renvia, roz i cochet, cu sprijinul unor bieei de bani (i idei) gata, semidoci i trendy, netrii, iresponsabili, grbii s gseasc nainte de a cuta. n schimb, icoanele vor fi evacuate din viaa public, n numele unei liberti de contiin care nu tie nc nici ce e libertatea, nici ce e contiina. Manelele se vor multiplica, urbanistica va intra n colaps, vom avansa trudnic printre rgete i scuipturi. i vom vota, o dat la patru ani, n funcie de clubul sportiv care ne place. Cum vedei, sunt pesimist. Ba pot, pentru ca s spun, c sunt apocaliptic. Totul a nceput cnd, ntors la Bucureti dup o vacan agitat pe alte meleaguri, am constatat dou lucruri: mai nti c e mai cald dect n restul Europei, mai cald dect la Mediterana i apoi c singura scar rulant care urca de la autobuze la ghieele de control-pașapoarte nu funcioneaz. Am urcat gfind, cu mireasma patriei n nri. Sunt prea pesimist? S dea Dumnezeu. De-abia atept s fiu contrazis. A. Plesu
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:19
...deci, cum am spus si eu fara sa ma inspir din citatul lui A.Plesu....exista o enigma, e un paradox...."reusim lucruri care,in mod normal, nu merg impreuna....forma#fondul.etc,etc.
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:25
De la: caleidoscop, la data 2013-01-05 17:19:47Punctul pe :i: ! de Andrei Plesu.
Romnia e, n multe privine, o alctuire paradoxal. De aceea e greu sistematizabil, de aceea e greu de guvernat. Reuim lucruri care, n mod normal, nu merg mpreun. Reuim de pild, constatase deja Titu Maiorescu, s producem forme, pentru care ne lipsete cu totul fondul. Aa ceva nu e la ndemna oricui. i ceea ce e spectaculos e c, una peste alta, ara funcioneaz, aa paradoxal, improbabil cum este! S dm cteva exemple: Una dintre neobinuitele noastre reuite este s avem un coeficient imens de poluare (n aer, n ap i pe pmnt), fr s avem o mare industrie. Industria noastr este sublim, dar imperceptibil altfel dect prin cantitatea de toxine pe care o eman. Ne otrvim, aadar, fr otrav sau, mai exact, obinem otrav din te miri ce. O alt reuit paradoxal: avem medici foarte buni i spitale foarte proaste.. E inexplicabil cum poi avea medici de calibru, cnd mai tuturor le lipsete instrumentarul necesar pentru a-i face meseria onorabil. i totui i-o fac. Medicul te salveaz, "sistemul" te omoar. Alt miracol: avem o mare concentrare de "atracii turistice" i n-avem turism. Turismul n-ar da rezultate la noi dect dac s-ar generaliza un mod de teleportare a turitilor, aa nct ei s ajung n faa frumuseilor patriei fr s aib nevoie de drumuri, de hoteluri i de servicii n general. Paradox colateral: suntem ospitalieri, dar umflm grosolan nota de plat, pe baza ideii c "strinul" trebuie jumulit. Mai departe: ne ludm cu elevi emineni, foarte bine calificai la felurite olimpiade internaionale, dar tim cu toii c nvmntul autohton e n criz, c profesorii s-au descalificat, c colile sunt delabrate i salariile sunt mici. Avem tradiii agrare incontestabile, pmnt fertil, mn de lucru, dar nu prea mai avem agricultur: mncm pine turceasc, fructe i legume comunitare, iar carne i produse din carne importm din toat lumea. Suntem sraci, dar am umplut Bucuretiul de automobile pretenioase, crciumile sunt pline, cltorii romni se nghesuie prin avioane trans-europene i trans-atlantice cu bagaje de apocalips. Suntem patrioi, dar n-avem patriotism: adic nu ne preocup grdinritul limbii strmoeti, viitorul imediat i concret al rii, istoria ei, monumentele ei, instituiile ei. Avem la chefuri romanioase suspinuri naionale, dar primul gnd cnd ne amintim de rioar e s-o delapidm. Pe msur ce avem elite mai puine, dezvoltm fa de ele un dispre tot mai mare. Avem omaj, dar muncim la negru, n-avem bani, dar ne descurcm, suntem cretini, dar la cte un hram sau la cte o srbtoare ortodox ne mbulzim, ne ocrm i vociferm ca o hoard fr istorie i fr credin. Orice analiz a Romniei contemporane (sau eterne?) se blocheaz, la un moment dat, n paradoxuri asemntoare. Inventarul lor pare infinit. n rezumat, s-ar spune c ori avem evoluii interminabile, care nu culmineaz niciodat ntr-un scop atins, ori avem mpliniri care nu se justific prin nici o evoluie. Ori drum fr int, ori int fr drum. Creterea organic, cu rezultat contient i previzibil, continuitatea, consecvena, organizarea, tenacitatea iat virtuile care ne lipsesc. Dar ne descurcm noi i fr... De la Andrei Plesu citire : Nici n strintate nu e totul perfect. Nici vorb. n Frana disciplina rutier e leampt, infinit mai rea dect n Germania; portofelul i poate fi furat oriunde pe glob; mecheri i obraznici se gsesc pretutindeni; surpriza restaurantului scump i prost e mereu posibil; unele locuri sunt murdare; blocuri dizgraioase s-au construit, mai ales n anii '60, peste tot; companiile aeriene occidentale ofer servicii mediocre, provoac ntrzieri, nu te scutesc, la o adic, de pierderea bagajelor. Pe scurt, oriunde te-ai afla, poi ntlni numeroase prilejuri de indispoziie. La noi e altfel. Neregulile, inconfortul, arbitrarul, lipsa de educaie, nesimirea, ilegalitatea, aproximaia, m rog, toat ornamentica "milenar" a rioarei ilustreaz o tradiie durabil. Nu e vorba de accidente, de "din cnd n cnd"-uri tolerabile, inerente, compensate de un fundal general agreabil. Fundalul a ocupat avanscena. i e esenialmente neplcut. E muchiulos, vital, indestructibil. Turcii vin i pleac, fanarioii vin i pleac, ruii vin i pleac, comunitii vin i pleac. Noi rezistm flos, fudul, chefliu i drz. Dm vina pe ei, pe toi, i ne vedem de treab. NATO ncearc s ne organizeze, UE ncearc s ne domesticeasc. Degeaba. Apa trece, pietrele rmn, avem apte viei n pieptul de aram, romnul nu piere. Nu moare i nu se transform. Se adapteaz. Se descurc. ine cu dinii de specificul lui naional. i tocmai de aceea, sunt pesimist. Cred c nu ne vom schimba niciodat. Vom continua s stm n calea tuturor binefacerilor i noroacelor, fr s lum dect caimacul de prim instan. n rest, vom dospi, somnoleni, n dulcele bor autohton, cu mici accese de enervare tandr... Strzile vor rmne mereu betege, pline de gropi i asfaltate cu gumilastic, autostrzile, dac vor exista, vor fi nite antiere perpetue, oferii "profesioniti sau amatori" vor conduce bezmetic, isteric, mitocnete. κi vor parca mainile n poarta ta, n curtea ta, n sufletul tu i, dac protestezi, te vor njura exterminator sau vor zmbi suveran, de la nlimea limuzinei proprii. Justiia va fi mereu o loterie, ziarele vor evita orice urm de decen i de noblee. Limba se va strica zi de zi, televiziunile vor atinge culmi de manipulare i trivialitate. Laura Andreșan e doar nceputul. Oricine va putea striga n piaa public orice despre oricine. "Relaiile", pilele, baciul vor fi la fel de greu de nlturat ca i cinii vagabonzi, politicienii vor perora obscen despre patrie i se vor gndi strict la gtile de partid i la conturile personale. Toate scursurile vor ajunge vedete, toi derbedeii vor deveni campioni ai dreptii. Vom fi sufocai de proasta cretere, de incultur, de muzic proast i de fast-food. Prostia va avea bani, iar nepriceperea va avea putere. Aerul se va umple de invidie, ur i bclie. Comunismul va renvia, roz i cochet, cu sprijinul unor bieei de bani (i idei) gata, semidoci i trendy, netrii, iresponsabili, grbii s gseasc nainte de a cuta. n schimb, icoanele vor fi evacuate din viaa public, n numele unei liberti de contiin care nu tie nc nici ce e libertatea, nici ce e contiina. Manelele se vor multiplica, urbanistica va intra n colaps, vom avansa trudnic printre rgete i scuipturi. i vom vota, o dat la patru ani, n funcie de clubul sportiv care ne place. Cum vedei, sunt pesimist. Ba pot, pentru ca s spun, c sunt apocaliptic. Totul a nceput cnd, ntors la Bucureti dup o vacan agitat pe alte meleaguri, am constatat dou lucruri: mai nti c e mai cald dect n restul Europei, mai cald dect la Mediterana i apoi c singura scar rulant care urca de la autobuze la ghieele de control-pașapoarte nu funcioneaz. Am urcat gfind, cu mireasma patriei n nri. Sunt prea pesimist? S dea Dumnezeu. De-abia atept s fiu contrazis. A. Plesu
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:26
ci spune Plesu, vad/aud/simt si eu
mai tare ma DOARE di Declinu' Ecologic, mai ales ca Mama Natura se chinuie di rasputeri sa " indrepte stricaciunile provocate de omenire.
de ce ma uit?? iote asa vreu eu! cine ma poate opri sa nu vad, ha??
La primavara o sa-i sar in ajutor Mamei Na....o sa fac gradina tata o
da oare, o sa se faca Pimavara cu ea???
Fss_ssu
Postat pe 5 Ianuarie 2013 17:55
daca "fondul" gradinii ii bun, se face primavara chiar si cu o floare....una in gradina si una in suflet.
caleidoscop
Postat pe 5 Ianuarie 2013 18:27
chiar???
.... numeric, sigur o sa fiu mort!
Da eu, totusi o sa incerc
Fss_ssu
Postat pe 5 Ianuarie 2013 19:16
ce frumos sa discuti si sa te arunci in "lupta" pentru nimic!
parafrazandu-l pe nenea Caragiale. societatea romaneasca este sublima, dar lipseste cu desavarsire!
intamplator a fost inlocuita cu parvenitismul romanesc, cu hotia romaneasca, cu parsivismul romanesc, cu submediocritatea romaneasca si cu multe altele pe aceeasi tema. un subiect asemanator trata si Nicolae FGilimon cu multa vreme in urma in "Ciocoii vechi si noi" ... numai ca el trata un fenomen particular, nu unul social... acum cine sa scrie despre amploarea acestui fenomen? si chiar daca ar scrie, cine l-ar lua in seama?

reactulizam opera shakesperiana - "mult zgomot pentru nimic!"

vazand ani de zile strainatatea, am vazut multa mizerie in occident, am vazut multa incultura si acolo... Dar spre deosebire de tarisoara mea... de scumpa mea tarisoara (scumpa si la prorpiu si la figurat), in occident am gasit (si nu numai in occident) un spirit civic foarte puternic si care spirit misca masele in favoarea lor, nu in favoarea politicienilor!
in Romania, lucrurile stau invers. civismul este doar un subiect trambitat, de obicei exploatat maxim in perioada electorala, unde ti se spune ca ... votul tau conteaza si ca Trebuie sa-l dai, chiar daca vezi bine ca nu ai cui! altfel mai e nevoie de spiritul civic si mai este reinviat, atunci cand un politician are nevoie de capital eelctoral, desi nu se afla in campania electorala. si vine el sa spuna ce ii doare pe romani, si sa intarate masele, doar pentru a prinde el un loc mai in fata la ciolanul puterii! insa romanii, miscati de interesul lor, au viteza de reactie meclului in a-si revendica drepturile!
cand vor invata ca ei conteaza si ca politicienii nu sunt pusi acolo, doar ca sa-si schimbe intre ei secretarele (ca sa le deguste "cafeaua") si sa-si innoiasca parcul auto cu fiecare lansare de nou model de masina de lux, si pentru sporirea gusilor, si ca sunt pusi la guvernare pentru a servi intereselor celor care le-au dat votul, atunci poate o sa se mai schimbe ceva!
pana atunci, gargara cu apa de ploaie!
heartbit
Postat pe 5 Ianuarie 2013 20:10
De la: Elle2011, la data 2012-12-23 03:11:18In ultimul timp am analizat foarte mult societatea si imi pare rau ca am ajuns la aceasta concluzie. Nu sunt aici cu gandul de a critica sau de a judeca pe cineva pentru modul in care alege sa traiasca , ci pur si simplu stau si ma intreb unde au disparut principiile oamenilor? Traim in goana asta dupa nimicuri, ne bucuram daca primim un kg de zahar, ne calcam in picioare pentru o tigaie mai ieftina, adolescente vulgare, spitale murdare, scoli in paragina, profesori fara conduita demna de urmat, doctori fara constiinta, politicieni care au uitat sa conduca tara si isi conduc conturile spre o insiruire cat mai lunga de zerouri si noi stam si privim neputinciosi si ne complacem in situatia asta si ne plangem de mila ca nimeni nu face nimic... Cum au ajuns lucrurile asa, ce ne scapa? De ce sa acceptam sa fim ruda saraca a europei? Care este antidotul pentru societatea bolnava in care traim? Cum sa o vindecam sau macar sa o tratam un pic sa fie mai putin bolnava?

Cit de mult a decazut poporul roman alegind un presedinte ca Base?Numai aparitia publica a acestui individ creaza impresie proasta despre poporul romin ,figura de om siret,ipocrit,viclean si hot,mincinos imbirligator diversionist,intruchipeaza marea majoritate a celor care au votat pentru ca el sa le fie presedinte.
DEZMERDAREA
Postat pe 6 Ianuarie 2013 08:17


http://youtu.be/ESZ4EhwKIlA
barboneli
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:55


incet, incet... s-au stins toti "acesti oameni minunati..." care ne-au lasat totusi o comoara ! se vor mai naste astfel de oameni.... ?????


http://youtu.be/fx0dMgOopTw
barboneli
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:35
De la: barboneli, la data 2013-01-06 10:35:13

incet, incet... s-au stins toti "acesti oameni minunati..." care ne-au lasat totusi o comoara ! se vor mai naste astfel de oameni.... ?????


http://youtu.be/fx0dMgOopTw
esti trist?....sau melancolic?....fii vesel ca viata trebuie traita mai ales in 2013!....salutari de bine, din partea mea!
caleidoscop
Postat pe 6 Ianuarie 2013 16:50


mersi pentru urari... !!! nu, nu sunt trist si nici melancolic... ! poate nostalgic ! de obicei sunt vesel si stiu si eu ca viata trebuie traita... asa ca ma stradui si eu s-o fac. fiecare viata are, partitura ei. si daca respecti notele si ritmul indicat, chiar iese o melodie frumoasa si placuta.... ! altfel, suna fals si neplacut !!!
barboneli
Postat pe 6 Ianuarie 2013 22:33

Daaaaa, ci sa spun, daca nu ai "eticheta" ca: Paler, Caragiale, Bacovia sau mai proaspetii poeti nu esti luat in seama!?.....Ieeeee! cini o zas?....ia canta matali o melodie pi note necunoscute sau despre propria-ti viata(da sa nu semene cu a mea:(...) mai pune si banu la vedere, mai deschide si o crasma, mai da si la "omu' di(n) rand o portie di ceva acolo.....si vezi cum te ia tata lumea la ochi!
Hm!....crezi ca daca s-ar sfinti apele in fiecare zi, se termina imbuzeala???.....nope! sunt multi care se ocupa cu "munca" asta....o sa ajungem sa o si platim....daaaa,aghiazma, ci altceva??:(
Da cini imi zace daca in ziua di azi: sow-ul, ii "plezneala" directa sau un mijloc de castig?Cine imi zace ca Diversiunea practicata/indusa, nu-i o posibilitate de-a face bani?....ha?.....pi tati caile, indiscutabil....si asta nu-i de'acu'.....ahat! nici nu mai stiu din ce vremuri o aparut.
Taceti ai???......Ce :)ma "distreaza" pi mini ca " molustele" sar la gatu' mortului si spune ci-o descoperit.....! cum ca: o modificat, o banalizat ...sau o inflorit.......ei si???....asta era sistemu',acu' dupa ce ii scrum,ii scoti si ochii???
Jalnic!....cu din'astia se indreapta societatea-> %%-(dupa parerile mele) loterie curata:(
....Ella scumpo, inapoi in timp, nu ne mai intoarcem dar nici inainte nu mai putem merge, AM IMBATRANIT! :(...tu ai disparut in ceata, vad!
.....o mai aparut un salon ....13!
Fss_ssu
Postat pe 7 Ianuarie 2013 12:25
In toata lumea este un haos!Ne am luat si noi dupa altii copiind cei rau nu cei bun de aceea suntem atat de fericiti azi in Romania!
Jojolin
Postat pe 8 Ianuarie 2013 04:53
Ceva ha(i)os, o fost in toate timpurile ....doar ca s-o trambitzat mai putin sau nu ii daduse denumire INTELIGENTEI nu se descoperise IQ-ul fiecarei natii...nu, nu, nu mai zac,
ma doare maseaua!
Da pi tini, ci ti doare de declin? :-w na!
Fss_ssu
Postat pe 8 Ianuarie 2013 15:53
Eu am revenit la Garbo pentru ca am simtit lipsa mai multor persoane, sau mai bine spus pentru ca nu le cunosc, a comentariilor lor sincere si originale.Cit priveste societatea de azi ea este oglinda supeficialitatii cu care care sunt privite problemele si persoanele .Era mai bine in epoca de piatra cind oamenii mincau si nu gindeau? Cind nenea cu ciomagul era mai tare si-ti spargea tartacuta daca nu-i dadeai ce vroia? Si acum mai sunt unii cam la fel ,dar atunci era regula generala de supravietuire.In societatea de azi se intimpla acelasi lucru, unii pentru a o duce mai bine ,pirasc sefilor ,lingusesc,mint ,insala,fura etc.Diferenta dintre atunci si acum este ca nu toti procedeaza la fel ca sunt inca multi oameni curati sufleteste care-ti doresc binele si-ti intind o mina de ajutor cind ai nevoie.
fengari
Postat pe 10 Ianuarie 2013 18:49
strabunicii, bunicii, parintii mei ziceau la fel. si eu am aceeasi impresie. nu mai e lumea copilariei , adolestentei, tineretii mele. ma gandesc, ca poate, am crescut in varsta, nu neaparat m-am maturizat.
Eugenia_
Postat pe 10 Ianuarie 2013 20:01
suntem preamulti,de aia se cres pui la intuneric,si viteii in un an cu hormoni,ca pamantul e limitat,si oamenii s-au inmultit prea mult.
si totusi,era mai bine in evul mediu,cand media de viata era 30 ani>?si cand se spanzurau oamenii in centrul satului?
si cand traiau ai nostri in orase cu ziduri si porti,ca sa nu vina noaptea turcii sa ii casapeasca?
s-au schimbat legile,oamenii au mai evoluat.
chiar si in urma cu100 ani...erau razboaiele,apoi foametea de dupa razboaie...stii cu erau oamenii atunci????luptau pentru supravietuire,si erau mai rai,mai duri,
de aia acum exista si lege care protejeaza copii de bataie,si pe atunci,erau uscati in batai....si la scoala chiar.
sa vezi,in clasa sotului meu,cand avea cinci ani,era una,lula,care ii atarna legati,cu picioarele in sus si capul in jos,daca faceau ceva grav,ce sa mai zic de celelalte pedepse.....venea plin de sange sotul meu acasa,si doamna zicea ca se scarpina in nas,si nimeni nu avea curaj dintre copii,sa marturiseasca ceva....
mai exista in ziua de azi,asa ceva,in scoli,la doar cinci ani??????
exista si parti rele,bineinteles.....
dar adolescentii....platon a scis despre ei,exact aceleasi lucruri,care se spun azi despre ei!!!!!
am ramas socata cand am citit.....unele lucruri nu se schimba deloc,oricate milenii ar trece.....
daniilia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:08
"chiar si in urma cu100 ani...erau razboaiele,apoi foametea de dupa razboaie...stii cu erau oamenii atunci????luptau pentru supravietuire,si erau mai rai,mai duri,"

Zau ? Si acum vrei sa zici ca nu mai e asa ? Nu mai sunt razboaie ? Nu se mai moare de foame ? Casca fato bine ochii !
Singurele razboaie care au cam disparut,sunt razboaiele de tesut manuale...alea cu care facea bunica presuri si coverturi.
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:13


ete... !!! nu stiam ca au existat si razbioaie de tzesut "manuale"... !!! am crezut ca alea se fac la tipografie... ? si cine a scris: "chiar si in urma cu100 ani...erau razboaiele,apoi foametea de dupa razboaie."... a gresit cu un zero si ceva cifre inaintea lor... !!!
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 11:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
semnele unghiilor 22 De la: Ciresica 12 Iulie 2010 05:26
ENIGRO 2 De la: yanyacharberet 5 Noiembrie 2009 11:00
Renuntare 8 De la: alabala 28 Mai 2013 08:16
mai e cineva de varta mea pe aici? 5 De la: zambil 17 Iunie 2009 20:55
Leoaica- Scorpion 3 De la: quasaria 14 Septembrie 2009 19:29
Setari Cookie-uri