Monotonia in cuplu

De la: quasaria, la data 2012-04-16 22:39:20ce fel de respect? Respectul de a mentine o relatie fictiva?

RESPECTUL IN SENSUL CA SUNT SITUATII IN CARE UN CUPLU DUREAZA ZECI DE ANI ȘI NU POȚI ABANDONA PERSOANA CARE A STAT LINGA TINE ATITA AMAR DE VREME,A SACRIFICAT PROPRIA TINEREȚE PENTRU BUNASTAREA FAMILIEI,SI DEODATA APARE UN EL SAU O EA CARE A FLENDARIT-O IN IURESUL VIEȚII SI VINE SA-I OCUPE LOCUL.Pe de alta parte respectul de sine,sa nu uiți ca și la tine timpul are aceiaș Lege !
CAVALER
Postat pe 16 Aprilie 2012 22:58
"si-a sacrificat" sau si-a trait propria tinerete - cum a considerat de cuviinta? Daca a vrut sa s-o traiasca cu tine, si ai vrut sa ti-o traiesti cu ea, ce e "sacrificiu" in asta??
Si ce e cu spaima asta de a imbatrini - nu raminem la fel de oameni, si cind sintem batrini? Nu avem vise, sperante, doruri, nu avem nevoie de cineva care sa stea linga noi pentru ca pe noi ne vrea alaturi, nu pentru ca pe noi ne compatimeste? Mila nu inseamna respect.
Animalele, copiii si ranitii se pot abandona - oamenii adulti si in deplinatatea functiilor nu se abandoneaza - se despart.
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2012 23:13
Eu cred ca frica de batranete se mai naste si din Neimplinire / parcursul tineretii/ a lipsei de respect fatza de "Aproapele"/ a comportamentului avar fatza de a-ti crea o mare bogatie materiala/ lipsei de timp pt. a trai cu toata fiintza ca om/ dorintei de-a, acumula vechime in casnicie si de a pune lacat pana si pe libertatea copilului nascut/ educat/ crescut suficient/pt. a deveni responsabil pe propria viata....ca mai apoi sa-l impovaram cu Obligatia de-a ne "slugari"/ motiv ca suntem batrani/am facut totul pt. copil si apoi ii scriem noi ce obligatii tre sa aibe....no' asa nu mai merge(zic eu!)...Viata- i una si trebuie traita individual/ omul sa stie cu sufletul ce inseamna respect/ nu impus X recompensat(dat fiind lozinca Sacrificiu)
Clar : ai fost un parinte demn de respect= Respect!
ai contribuit uman la traiul in doi voit/nu impus?= de batranete / masura ai parte!
ai "scolit" vlastaru unde i-o placut lui= dragoste si implinire v-a avea(si tu / langa el)
deci esti om bun cu ratiune,echilbru,dragoste sufleteasca si o impartasesti.....Vei avea la batranete!....nu, Sorry! ...nu judeca!....sunt greselile talee! in rest lozinci si S.F.



Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 00:15
cam asa e... Niic partenerul, nici copilul nu iti sint "proprietati" niciodata. Faci tot ce faci pentru ei de drag. Pentru ca asta simti atunci. Pentru ca ii iubesti. Nu pentru ca reprezinta un pact de intr-ajutorare reciproca. A iubi prin definitie nu e tranzactionabil.
De cite ori mi-a fost rau am simtit nevoia sa ma izolez... sa plec. Sa nu imi incarc oamenii pe care i iubesc cu problemele mele. Sau poate e o reactie de animal ranit, nu stiu. Dar exact celor carora le-am oferit mai mult nu le-as putea pretinde nimic "la schimb": nu exista schimb. Sufletul n-are un pret.

quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 00:29
Sufletul n-are pret, dar are Valoare....si valoarea lui se vede/ simte/ in : cuplu/ individual
mai bine ,la batranete!
NB!
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 00:41
Supratu_, eti nelept. Parc ai 70 de aniori.
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 12:05

Compliment X constatare?
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:08
Promoie bre. 2 la pre de 1.
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:13
Dap' ghini zas!...monotonia tot in 2 sa tzine
Hoooatzo de 90 de ani
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:28
Hai, s profitm de promoie/primvar, nainte de monotonie!

Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:30
La varsta asta iti mai arde bre?....
Lasa in viatza umatoare ...o sa fie 3 / unu
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:34
CARPE DIEM Ce-i n mn, nu-i minciun! Ce conteaz diferena aia de 20 de ani?!

tie bbua, mai bine.
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:38
Dap' chiar nu conteaza.....tirbuson sa fie si ghine sa scoata dopu'
Veselie se cheama/ nu monotonie....asa? Stie baba,stie!!!!....ce, e aia veselie
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:08
Numai dac ntre timp, nu s-o acrit vinu'.
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:13

Dap cum sa afli breee, daca nu gusta,no?


....asa si cu cuplurile...dupa ce-o gustat de tate' .....are experientza si devine intzalept,
ba mai mult ii creste si varsta fara voie///de nevoie
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:27
Aha, deci matali ai devenit nelept, c ai gustat/multe i ai experien?
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:33
nacajitu ii degustator ...de vinuri...toate vechi?
Eugenia69
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:39
Ce te face sa crezi/ speri intr-un" Show"...daca nu ,un vin" vechi"
servit la mom. potrivit /cu pers. potrivita?....
Dar ai gresit topicu floricico.....? ...ah nu!....faci incalzirea, sigur
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:48
De la: Axl_22, la data 2012-04-17 17:33:18Aha, deci matali ai devenit nelept, c ai gustat/multe i ai experien?




Ia reciteste-te , rog frumos!....it-i dai raspunsu' singura
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:52
putina caldura nu strica, pe ploaia asta, sa te incalzesti
Eugenia69
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:56
Show? Mulam, mai bine zile linitite..
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:00
Mult mai sus era raspunsu Rose!
"Sow"...era cu ghilimele ...dap' ce stau io' sa conving cum ii cu veselia,....cand vrea sa vada numa negru?!
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:05
Parc depinde, de ce vrei.
Axl_22
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:20

Noooo asa-i! ....vine ploaia ...daaa!
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 19:13
Salut,

Daca tu crezi ca in final asta va ajuta relatia, de ce nu? Pana la urma avem o singura viata de trait. Decat sa regreti ca nu ai facut ceva, mai bine regreta ce ai facut...
Chris-Mihaila
Postat pe 31 Ianuarie 2014 14:53
De la: cafegiul80, la data 2012-03-29 13:54:36sal, sunt un barbat casatorit ajuns in acea etapa a convietuirii de cuplu care se cheama monotonia. inainte de a face acest pas...eram destul de activ, distractii, iesiri in oras insa incet incet ...totul s-a linistit. Imi este un dor teribil de Flirtul cu femei frumoase, vesele, spumoase, mi-e dor de priviri patimase, de rasete incarcate de senzualitate...mi-e dor de jocurile iubirii de inceput...parca am uitat sa traiesc ...si VREAU sa traiesc din nou.

ce credeti, sa ma resuscitez sau nu?

Thx !!
pitiTa_
Postat pe 31 Ianuarie 2014 15:46
Treaba cu "resuscitatul"nu-i sigura, ii mai indicat sa iei pe rand fiecare dorinta din lista, sa o analizezi in paralel cu posibilitatile tale
fizice si psihice la varsta ta si apoi sa iei o decizie.
Dpmdv cred ca o sa fii putin consternat daca esti sincer tu cu tine.

Monotonia ii fireasca in cuplu, anunta ca trebuie sa se schimbe ritmul in toate si sa nu fortezi prea mult crezandu-te Ulise si Penelopa.
pitiTa_
Postat pe 31 Ianuarie 2014 15:58
Monotonia in cuplu.....ati "permis-o",VOI,amandoi...daca tii cont de faptul ca ,ceea ce a fost frumos ramane,incerci sa redevii TU INSUTI,pentru a vedea doar latura frumoasa a relatiei de cuplu.Evident e si faptul ca....."lipsesc" privirile patimase si tot ceea ce deriva de aici.Intoarce-te in TIMP,gaseste FRUMOSUL si profita de momentele in doi pentru a resuscita relatia.Impulsioneaz-o sa fie SEXY,aminteste-i cat e de frumoasa,aminteste-i momente frumoase si...incit-o!Nu dau sfaturi ,e un punct de vedere!Bafta!
vickybeaty
Postat pe 31 Ianuarie 2014 15:59
eu zic ca-i mai indicat sa fie doar tandru original si sa nu resusciteze nimic, poate trai fr. cu amintirea nemodificata decat sa descopere boli de ochi sau chiar el sa nu le vada bine.
Are relevanta?
Depinde varsta in mod special in aceasta situatie.
pitiTa_
Postat pe 31 Ianuarie 2014 16:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se mai poate face??? 17 De la: iasomia 20 Noiembrie 2009 09:32
Bulina sau patratelul rosu 39 De la: garbo215245 18 Septembrie 2011 16:41
Dilema mea 16 De la: vuvuzela 19 Septembrie 2010 13:15
De ce femeia este mai inteligenta ca barbatul?Pt ca ea gandeste cu inima? 25 De la: esme 1 Decembrie 2010 16:01
Selectia vedetelor pentru televiziune 1 De la: VOIAJOR 11 Octombrie 2012 13:33
Setari Cookie-uri