ADEVARUL IN CUPLU

Poate e prea pueril de cele mai multe ori de confruntam cu ceea ce nu cunoastem indeajuns de bine ADEVARUL pe care mereu il cautam . Cum ar trebui sa fie ADEVARUL ?
Holmanu_Elena_1
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:30
la ce te referi, eleno? la scotocit prin telefon, buzunare, emailuri? ;)
adevarul, orice-ai face e de 3 feluri: al ei, al lui si al lor.
ufishor
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:37
adevarul poate fi si al mai multor ele, daca ne gindim.... "e multiple", adevarurile astea.
Mai bine te duci si cumperi niste leustean si faci o ciorba. Ce atitea probleme existentiale... Vine maharul acasa si grohaie pe linga televizor? Inseamna ca ala e adevarul.
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:40
asadar, ne cuplam, ca sa cautam adevaru`?!?
dA unu singur nu merge?

da` care adevar, bre?

oopsie daisy!
esme
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:41
da` de unde! unii se cupleaza ca sa nu mai vada adevarul...
ufishor
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:44
adevarul in cuplu?
uite-l: cuplul este un sistem de dou forte paralele, de sens contrar, egale in modul si de suporturi diferite, aplicate aceluiasi corp.

alte intrebari?
alanna
Postat pe 13 Ianuarie 2012 21:53
eu cred barbatii nu se implica cu inima intr-o casatorie...
de obicei barbatii se casatoresc pt ca sa nu mai trebuiasca sa calce sa faca de mancare,intalnesc femei naive pe care le seduc,,le spala creierii in favoarea lor si le transforma in servitoare si le manipuleaza
ingerasulluptator
Postat pe 13 Ianuarie 2012 22:56
"adevarul poate fi si al mai multor ele, daca ne gindim.... "e multiple", adevarurile astea. "

Q .... pe zice trece ajung la concluziile tale
cri_cat
Postat pe 14 Ianuarie 2012 01:54
roz ??:-) adevarul ,,ar trebui" sa fie mereu roz
reyya
Postat pe 14 Ianuarie 2012 03:25
De la: reyya, la data 2012-01-14 03:25:21roz ??:-) adevarul ,,ar trebui" sa fie mereu roz


mai ales roz.
Roz bombon :-)))
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2012 07:20
De la: alanna, la data 2012-01-13 21:53:58adevarul in cuplu?
uite-l: cuplul este un sistem de dou forte paralele, de sens contrar, egale in modul si de suporturi diferite, aplicate aceluiasi corp.

alte intrebari?

Conditia este ca cele doua forte sa aiba suflet,ratiune si cumpatare,altfel corpul caruia i se aplica va suferi o deformare.Interactiunea celor doua forte va creia un nou corp care trebuie mentinut de catre fortele concurente in echilibru.Astfel ia nastere un nou Univers,al familiei care se roteste in interiorul Universului unei societati in cautarea ADEVARULUI.
VOIAJOR
Postat pe 14 Ianuarie 2012 09:40
De la: ingerasulluptator, la data 2012-01-13 22:56:17eu cred barbatii nu se implica cu inima intr-o casatorie...
de obicei barbatii se casatoresc pt ca sa nu mai trebuiasca sa calce sa faca de mancare,intalnesc femei naive pe care le seduc,,le spala creierii in favoarea lor si le transforma in servitoare si le manipuleaza

Cine a spus ca toti barbatii care se casatoresc sunt barbati ?
VOIAJOR
Postat pe 14 Ianuarie 2012 09:45
"Interactiunea celor doua forte va creia un nou corp care trebuie mentinut de catre fortele concurente in echilibru"

concurs pentru a afla adevarul?...va creia....va crea...
Ana32
Postat pe 14 Ianuarie 2012 09:59
De la: IOANIDE, la data 2012-01-14 09:40:14
De la: alanna, la data 2012-01-13 21:53:58adevarul in cuplu?
uite-l: cuplul este un sistem de dou forte paralele, de sens contrar, egale in modul si de suporturi diferite, aplicate aceluiasi corp.

alte intrebari?

Conditia este ca cele doua forte sa aiba suflet,ratiune si cumpatare,altfel corpul caruia i se aplica va suferi o deformare.Interactiunea celor doua forte va creea un nou corp care trebuie mentinut de catre fortele concurente in echilibru.Astfel ia nastere un nou Univers,al familiei care se roteste in interiorul Universului unei societati in cautarea ADEVARULUI.


VOIAJOR
Postat pe 14 Ianuarie 2012 10:16
daca nici Dvs nu pricepeti ''creeatia" cum sa pricep eu? sau va scarpinati (numai)?
Ana32
Postat pe 14 Ianuarie 2012 10:56
adevarul in cuplu?
Eu zic ca este extrem de simplu, cu o conditie: amandoi partenerii sa isi doreasca acelasi adevar.
Nu este suficienta marturisirea sincera, este nevoie ( mai mult decat de sinceritate) de acceptarea a ceea ce ti-ai dorit sa auzi...daca ma intelegeti. Nu e vorba de acceptare neconditionata ci de a avea puterea sa asculti lucid si obiectiv ce ti se spune. Si nu ma refer deloc la marturisirea infidelitatilor, in acest caz nu discutam de parteneri sau de cupluri.
Increderea are rolul primordial. Ea se zamisleste tocmai din toate marturisirile. Cand marturisirile se opresc sau schioapata, sunt deformate sau inexacte, apare indoiala, trece spre panica si conduce, paranoic, spre controlul complet al celuilalt. Si, in acest moment s-a cam terminat cu relatia.
Cam asa vad eu lucrurile.
dor72_
Postat pe 14 Ianuarie 2012 12:31
... e interpretabil. Desigur, daca dau vreunuia in cap si il ingrop sub bloc, problema e a partenerului meu ca nu e suficient de intelegator sa accepte sa ii marturisesc foarte sincer chestia asta si sa traim fericiti pina la adunci batrineti. Eu am fost sincera, na... el n-a acceptat/inteles/apreciat sinceritatea mea.... ba a mai inceput sa aiba si cosmaruri. Problema lui... na.
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2012 14:34
Eu recunosc mai cumpar haine scumpe..si sotului ii spun mai putin.. nu m-ar certa..dar nici nu m-ar felicita..asa ca pt. a evita o discutie...spun ca au costat cu mult mai putin.. El ma si felicita:"Cum gasesti tu,draga,lucruri de buna calitate asa de ..ieftine!".. Cred si sper sa n-o zica ..ironic..
Despre acest "adevar" intrebai?
elisabeta_boia
Postat pe 14 Ianuarie 2012 19:22
betty, am si eu o curiozitate: niciodata nu s-a prins de "schema"?...doar n-o fi un incuiat sa nu aiba habar de banii din casa...

Betty, a propos, sa stii ca e mult mai confortabil sa nu minti, in nicio privinta. Cel putin, mie imi vine mai usor sa nu tin minte ce am scornit ieri. In alta dezordine, nu a trebuit niciodata da dau vreun raport in acest sens

Q, am facut si niste specificatii...si m-am referit indeosebi la relatia de cuplu, interactiune, comunicare, incredere. Orice este interpretabil pana la urma. Chiar si adevarul
Dar chiar si in astfel de situatii extreme, legatura se dovedeste a fi sau a nu fi, ca o proba de foc.
dor72_
Postat pe 14 Ianuarie 2012 20:34
legatura se dovedeste a fi sau a nu fi prin ceea ce faci. Nu prin ceea ce spui - sau nu spui - si nici prin ce "intelege" sau nu celalalt.
In mod normal, intr-un cuplu fiecare stie limitele celuilalt de acceptare. Nu ma refer neaparat la inselari, tradari, etc. In orice exista niste limite, ferme sau laxe -de la cum cheltui banii pina la cum iti asezi rufele in sifonier. Ideea e ca ambii sa evite - faptic - sa treaca de limitele celuilalt. Ca ulterior esti sincer sau nu esti echivaleaza doar cu a ucide lent sau repede. Atit.
quasaria
Postat pe 15 Ianuarie 2012 11:40
Si el si ea isi spun DOAR adevaruri pe cere vrea celalalt sa le auda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ella_ella
Postat pe 21 Ianuarie 2012 11:57
eh, bine-ar fi sa fie asa...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 21 Ianuarie 2012 12:04
Adevarul in cuplu este o necesitate dar credibilitatea lui consta in modul in care este spus....si depinde si de cel care il spune.........un inger grosolan sau un diavol politicos ?
lissa77
Postat pe 22 Ianuarie 2012 19:17
De la: ella_ella, la data 2012-01-21 11:57:13Si el si ea isi spun DOAR adevaruri pe cere vrea celalalt sa le auda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


uneori se arunca si cu "adevarul" in moalele capului si atunci te intrebi ... Adevar sau Provocare...
cri_cat
Postat pe 23 Ianuarie 2012 07:29
depinde cum pui problema
narcysa
Postat pe 23 Ianuarie 2012 09:21
Adevarul intr-un cuplu este esential si o data cu adevarul se naste increderea!
any47
Postat pe 23 Ianuarie 2012 10:58
De la: Holmanu_Elena_1, la data 2012-01-13 21:30:59Poate e prea pueril de cele mai multe ori de confruntam cu ceea ce nu cunoastem indeajuns de bine ADEVARUL pe care mereu il cautam . Cum ar trebui sa fie ADEVARUL ?

Pai care sa fie adevarul,femeia se marita sa fie sigura ca are un cordaci acasa cind nu gaseste pe altcineva,sa poata promova mai usor in functie la birou dind din coate si din toate daca are sot cu bani,in rest o frecangeala.
garbo260933
Postat pe 23 Ianuarie 2012 11:57
Adevarul este o confirmare sau o reconfirmare a unei realitati stiute, fara influente personale sau denaturari voite. In sinea noastra stim care este adevarul. In cuplu se intampla uneori sa "indoim" adevarul spre un anume interes. O facem cel mai adesea in relatia cu celalalt.
anarax
Postat pe 23 Ianuarie 2012 12:39
De la: ella_ella, la data 2012-01-21 11:57:13Si el si ea isi spun DOAR adevaruri pe cere vrea celalalt sa le auda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Corect!
SAL
Postat pe 23 Ianuarie 2012 12:42
garbo260984
Postat pe 23 Ianuarie 2012 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce vrea sex...dar fara o relatie? 46 De la: reyya 1 Noiembrie 2009 23:21
metodele voastre de contraceptie 3 De la: charmelen 24 Februarie 2011 14:48
cine vrea sa slabeasca?? 2 De la: LILO 11 August 2009 17:54
sunt libera si-mi traiesc viata 1 De la: elisabeta_boia 7 Ianuarie 2012 18:28
Rezista un barbat aflat departe? 171 De la: bluelight 15 Martie 2010 20:55
Setari Cookie-uri