Monotonia in cuplu

"Nimeni nu este stapan pe nimeni. Cine a mai pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine. Nimeni nu pierde pe nimeni,fiindca nimeni nu poseda pe nimeni.Adevarata experienta a libertatii - sa ai un lucru fara a-l poseda" Paulo Coelho.
Ne dorim cu totii sa avem partenerul langa noi , dar uitam sa-l facem sa ramana langa noi. Uitam sa luptam, pentru ca consideram ca o data castigat nu mai necesita lupta. Am fost inselata...nu este placut. Am inselat si eu - nu te ajuta cu nimic razbunarea.A fost si vina mea si a lui pentru ca s-a ajuns la monotonie. Am recastigat si pentru asta a trebuit sa deschid ochii si atat eu cat si el facem ca viata sa fie mai frumoasa ca inainte.Aduceti ceva nou casniciei voastre si nu se va ajunge la monotonie. Luptati!
garbo235752
Postat pe 4 Aprilie 2012 16:37
dar voi ati hotarat sa ramaneti si sa luptati impreuna.
parca mai buna era casatoria aia cincinala, ce atata efort. si o putem numi altfel, de exemplu secventiala.

eu tot stau si ma intreb daca ne definim la fel conceptul de monotonie.
Eugenia69
Postat pe 4 Aprilie 2012 17:06

Eh! rau cu rau ,dar mai rau fara rau!
so' razgandit..... o intampinam / aia seculara!
Fss_ssu
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:24
iar incepem cu luptatul?
Cind iubesti pe cineva nu numai ca nu trebuie sa lupti sa iti mentii sentimentele. Poti sa lupti cit vrei tu impotriva lor ele ramin acolo. E o parte din noi asupra careia, cu toata incapatinarea noastra,nu avem control....
Sigur,poti sa iti impui un stil de viata si sa incerci sa te convingi ca esti fericit asa. Esti? Nu trebuie sa raspunzi altcuiva, pentru ca ar presupune sa recunosti un esec. Raspunde-ti tie...
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:37
daca nu vine din interior, din adancul fiintei noastre, aia necontrolabila, daca nu-l simti pe celalat ca si jumatatea ta de sfera...degeaba.


ia sa-i fac eu o surpriza jumatatii mele de sfera anul asta implinim cateva cincinale si ma gandesc ca merita un cadou frumos

ce ziceti sa-i fac cadou certificatul roz fasii
Eugenia69
Postat pe 4 Aprilie 2012 20:09

mda.Si sa ii spui ca esti acolo cu el pt ca esti indragostita.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 20:25
bre, asta cu dragosteala dupa enspe cincinale...cu fluturi in stomac, is cam egoista, sa nu fac enterocolita. da nici monotonie, ca seamana obisnuinta....si n-am multe arii.

dar Q, am aracet pentru hartie
restul, razbel la drumul mare

scuze "bre", tarana din mine
Eugenia69
Postat pe 4 Aprilie 2012 20:32
de fapt, ce simti fata de el dupa nspe cincinale?
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 20:40
pai Q...uneori mi-e drag de mine, uneori imi vine sa-mi trag un sut in fund

vrei tigara mea? e electronica
Eugenia69
Postat pe 4 Aprilie 2012 20:45
...si raman al dreak de ghini infipte in creier...daaaa!
si tu ce'ai...fluturi din stomac nu se termina daca tragi cu sutu' se suie la cap si...grav p'orma,
nici dupa tzagara...scoate fum / nari la o alta incercare daca nu-i arati certificatu' cela dor ii dragosteala bre!
Fss_ssu
Postat pe 4 Aprilie 2012 22:32
ce, abureala din aia.... nu merci.
Acum serios, am fumat vreo doua luni tigari electronice si ma durea gitul groaznic dupa ele... asa ca am revenit la nicotina normala care cel putin nu m-a omorit pina acum.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 23:42
Q, eu fumez incrucisat, sa nu ma stie jumatatea roz...poate citeste pe aci

bre, ca n-om merge toti pe autostrada soarelui. drum batatorit fara damburi si gropi, cine a mai vazut? invatam sa le depasim frumos.
Eugenia69
Postat pe 5 Aprilie 2012 08:32
De la: Eugenia69, la data 2012-04-04 20:09:22daca nu vine din interior, din adancul fiintei noastre, aia necontrolabila, daca nu-l simti pe celalat ca si jumatatea ta de sfera...degeaba.


ia sa-i fac eu o surpriza jumatatii mele de sfera anul asta implinim cateva cincinale si ma gandesc ca merita un cadou frumos

ce ziceti sa-i fac cadou certificatul roz fasii


poti sa-l faci fasii... ''cerfeticatul'' , nu conteaza...daca va e bine impreuna dupa cateva cincinale...prapadita aia de hartie ,chiar daca-i roz,n-are importanta...

felicitari pentru cincinalele impreuna....
Cristina_Adler
Postat pe 5 Aprilie 2012 09:18

iote monotonia din Eu....vrea plimbare/ soare
....daca ploua i-ati umbrela ceee?....
Jumatatea ta" Rosa" citeste sigur si se bucura la fel ca mine cand incrucisezi "alea" p'acolo ...deeee!
...numa daca n-o face si ea la fel?!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 11:16
qasaria fata mea sau poate esti '"baiat"................nu stiu ce s-a intamplat cu viata ta, nu stiu nici de ce ai timp sa stai atata pe net..................dar vad ca esti total pe dinafara..........ori ai avut pe cineva care "ti-a tras-o" tare de tot de esti asa de dezamagita....................ori esti cu psihicul la pamant...............ori ai sufletul negru...............tu nu crezi in greseli, in iubiri, in indragostiri, in iertari........................nu crezi in nimic................dar de fapt in ce crezi tu? E clar.....esti singura sau singur si sufletul tau este negru.
Cristicuta
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:21
sa mori tu?
Daca eram total pe dinafara n-aveai de ce sa te ataci, cristicuto.... Ai devenit defensiva, ia vezi de ce.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:51

Dap' monotonia in cuplu se mai instaleaza si din cauza veseliei uneori!
iote Q eu is gelos / tine ca nu esti singura si nu ai nici
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 20:56

Dap' monotonia in cuplu se mai instaleaza si din cauza veseliei uneori!
iote Q eu is gelos / tine ca nu esti singura si nu ai nici suflet negru...Cristinutza nu te cunoaste suficient si cred ca o" revarsat" putin..."cui" ii pasa?! Laaasa ca stiu si eu ce vrei sa zici,nu te mai complica,te rog frumos!
Sara fr.
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 21:00
...
dar daca ma rogi asa frumos.... ce pot sa mai zic....
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 22:07

Noapte bunicica!...si tie!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 22:26
De la: cafegiul80, la data 2012-03-29 13:54:36sal, sunt un barbat casatorit ajuns in acea etapa a convietuirii de cuplu care se cheama monotonia. inainte de a face acest pas...eram destul de activ, distractii, iesiri in oras insa incet incet ...totul s-a linistit. Imi este un dor teribil de Flirtul cu femei frumoase, vesele, spumoase, mi-e dor de priviri patimase, de rasete incarcate de senzualitate...mi-e dor de jocurile iubirii de inceput...parca am uitat sa traiesc ...si VREAU sa traiesc din nou.

ce credeti, sa ma resuscitez sau nu?

Thx !!

Eu cind ajung in starea descrisa ,iau avionul si ma opresc la SEUL,iar dupa 10 mi se face un dor de Romania ca as vrea sa zbor ca gindul acasa.
VOIAJOR
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:47
De la: quasaria, la data 2012-04-04 18:37:37iar incepem cu luptatul?
Cind iubesti pe cineva nu numai ca nu trebuie sa lupti sa iti mentii sentimentele. Poti sa lupti cit vrei tu impotriva lor ele ramin acolo. E o parte din noi asupra careia, cu toata incapatinarea noastra,nu avem control....
Sigur,poti sa iti impui un stil de viata si sa incerci sa te convingi ca esti fericit asa. Esti? Nu trebuie sa raspunzi altcuiva, pentru ca ar presupune sa recunosti un esec. Raspunde-ti tie...

Un refugiu pentru meditatie se gaseste in zona muntelui Epomeo din insula Ischia,chiar daca este o zona cu peripetii care te readuce la realitate.
VOIAJOR
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:54

Dap' un refugiu pt. meditatie il gaseste fiecare /unde se simte bine/unde il napadeste amintirile/unde simte ca mai exista comunicare/ zambet/ si ploaie...sa mai danseze descult si fara umbrela/de bucurie/ de soare / chiar si o Resuscitare din cand in cand.

Eu ma simt bine in "monotonia" mea si va spun ,numa' voua, exista o raza de soare si un curcubeu viu colorat in orice zi pt. mine!
Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2012 09:52
De la: quasaria, la data 2012-03-29 14:32:21modalitatile de resuscitare sint diverse... inselatul e inutil, pina la urma, pe termen lung cuplul devine si mai al naibii de monoton, pina la insuportabil.....

Poate ai dreptate,am convetuit peste 3 anicu prietena mea eu avind 30 si ea 20, timp in care am dus-o in Italia,Grecia,Anglia,Franța si alte statiuni,am invatat-o sa conduca,dupa terminarea facultatii a fost incadrata la un supermarket unde trebuia sa o duc dimineata si sa o aduc seara cu masina acasa.Avea carnet,masina dar nu vroia sa conduca sa mearga la serviciu singura si acesta a fost motivul pentru care am avut discutii despartindu-ne.Acum realizez ca ea avea teama in trafic,iar eu eram prea surmenat cu munca si stresat ca trebuia sa fac si pe soferul pentru ea.Consider ca intr-un cuplu trebuie sa acordam intelegere reciproca unul altuia sa analizam mai responsabil motivele care duc la neintelegeri si discutii.
CAVALER
Postat pe 15 Aprilie 2012 20:00
nu stiu de ce vi se par atit de relevante pentru o relatie "statiunile Italia, Grecia, Anglia..." Nici nu inteleg genul de femeie-lipici, care daca se desprinde de tine sa mearga la serviciu devine nevrozata (ca sa ajungi pina la supermarket trebuie sa fie inspaimintator,precis...)
Si nici legatura cu monotonia.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2012 21:15
Divorteaza!Si .........iti ia rolul de Cassanova!!
Jojolin
Postat pe 16 Aprilie 2012 07:21
Iote na, ....daca "duduia Margareta" vrea un tur cu bicicleta....barbatu rez. problema,da
apoi vrea si : aia/ aia/ aia/ ....si daca nu dai/ faci /dregi, se instaleaza monotonia si la alte cupluri mai grav....ii si cu plangeri/scoateri de "ochi" bre/ comparatii cum ca prietena ei, o primit/ are /si inca mai primeste.....si noi barbati,muti/da muti,ce te miri?!
Ne luam plasa/masina si la Supermaket cu noi.....ca acolo sunt de tati' na!
....apoi vine o ploaie, ne uda si Fleosc.....monotonia!
Pana sa apara zambetul cela,......mai trece un anotimp !
Fss_ssu
Postat pe 16 Aprilie 2012 10:12
De la: quasaria, la data 2012-03-29 14:04:57nevasta-ta nu e una dintre femeile "frumoase, vesele, spumoase"? Daca nu... ai luat in considerare alte criterii cind te-ai casatorit, pentru ca aici s-ar putea sa fie problema...

Toate femeile ,sunt femei,numai barbatii adevarati le observa !
http://www.youtube.com/watch?v=IWXzc0067QQ&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 16 Aprilie 2012 11:06
De la: quasaria, la data 2012-04-04 18:37:37iar incepem cu luptatul?
Cind iubesti pe cineva nu numai ca nu trebuie sa lupti sa iti mentii sentimentele. Poti sa lupti cit vrei tu impotriva lor ele ramin acolo. E o parte din noi asupra careia, cu toata incapatinarea noastra,nu avem control....
Sigur,poti sa iti impui un stil de viata si sa incerci sa te convingi ca esti fericit asa. Esti? Nu trebuie sa raspunzi altcuiva, pentru ca ar presupune sa recunosti un esec. Raspunde-ti tie...

Nu poti spune ca iubesti cind tu stii ca nu mai iubesti persoana de linga tine ,dar vrei sa-ți impui sa crezi ca poți merge mai departe asa de ochii lumii sau din respect
CAVALER
Postat pe 16 Aprilie 2012 22:29
ce fel de respect? Respectul de a mentine o relatie fictiva?
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2012 22:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt prea geloasa , ajutati-ma sa nu mai fiu :( 46 De la: Lidiaolteanu 27 Iulie 2011 15:40
O iubeste sau e doar obisnuiinta !? ... 49 De la: elodia 4 August 2010 10:53
Buna, vreau un sfat sincer 88 De la: garbo161879 29 August 2010 15:45
un sfat fetelor:) 174 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 08:56
caut medic ginecolog bun 4 De la: yanyacharberet 13 Octombrie 2009 12:16
Setari Cookie-uri