Ati pleca in China?

Sincer nu merita doar pentru salariu. In IT gaseste foarte bine si in Europa care este mult mai familiara.De curiozitate ,intra pe Google Earth si exploreaza singura spatiul Chinez si urban ,dar si rural . Diferente enorme ,bunastare si saracie mult amplificata fata de Europa. De ce crezi ca vin chinezii de rind sa lucreze in europa la salarii de 150 euro din care se intretin ,trimit si acasa si mai dau si comisioane.
IEPURASH27
Postat pe 24 Noiembrie 2011 12:02
DACA AVEAM POSIBILITATE BUCUROS IN MOMENT ESTE CEA MAI BUN LOC DIN ORCE PUNC DE VEDERE. DAR DIN PACATE RAMAN NUMAI CU VISUL.
karcsika58
Postat pe 24 Noiembrie 2011 15:19
Va multumesc pentru raspunsuri. Sincer, din ce in ce mai mult suntem dispusi sa plecam. V/am spus ca sotul face parte din asociatia PHP cu sediul in Polonia si cei de acolo sunt direct interesati sa isi angajezi bine menbrii. S-au interesat despre firma respectiva si la nivel national este o firma foarte serioasa si bine cotata. Oricum in decembrie sotul va pleca acolo sa discute direct contractul. Intre timp se prevede si o mica oportunitate in Spania, dar cu ceea ce se intampla in Europa acum, imi e frica sa nu ramana fara munca peste un an. Oricum din cele scrise de unii aici am ales informatii pretioase care cat de cat ne-au conturat ce trebuie sa solicitam si noi daca vom decide intr-adevar sa mergem.
Juna
Postat pe 26 Noiembrie 2011 10:24
O FI CHINA DE VIITOR DARRRR..........., NU SUNT EI CEI MAI MULTI DIN LUME? NU AU EI CEA MAI IEFTINA MANA DE LUCRU? NU ALERGAM NOI ROMANII DUPA TOATE BRENDURILE ( UNDE TOATE ETICHETELE SUNT CU MADE IN CHINA), NU FUGIM NOI ROMANII SA NU CUMPARAM NIMIC DE LA EUROPA CA SUN T MADE IN CHINA? , NU L-AU CLONAT EI SI PE DRACU SA SUPRAVIETUIASCA? ASA CA DE CE NE-AR DA NOUA EUROPENILOR 3000 DE EURO SALARIU CAND EI SUNT PARLITI SI AU CELE MAI MICI SALARII? LA EI SALARIU MINIM PE ECONOMIE ESTE IN JUR DE 950 DE YUANI, ADICA VREO 140 DE DOLARI CACI ACOLO DOLARUL ESTE LA PUTERE SI SALARIU MEDIU CAM DE 1000 DE LEI , NU AU EI INTERZIS LA CEL DE-AL DOILEA COPIL CA ESTE SUPRAPOPULAT CONTINENTUL LOR? HAI SA FIM SERIOSI SI IN IT EI SUNT CEI MAI TARI, CHIAR CREDETI CA AR PLATI UN ROMAN CU 3000 DE EURO??????????????????? FITI OAMENI BUNI MAI REALISTI NICI IN SUEDIA NU SUNT SALARIILE ASTEA, SE STIE CA SUEDIA ESTE CEL MAI ORGANIZAT STAT ECONOMIC . PLIMBATIVA MAI MULT PRIN LUME SI VETI VEDEA CA LA NOI INCA SITUATIA ESTE ROZ. TOTUL TINE DE ORGANIZARE SI NU MAI ALERGATI DUPA BANI MUULTI SI MUNCA PUTINA CA NU ESTE CHIAR ASA, AFARA CAND VA DUCETI SA LUCRATI VA RUPETI OASELE SI AICI TRAGETI MATA DE COADA SI TOATA LUMEA ESTE NUMAI CU OCHII DUPA FURAT.
garbo194752
Postat pe 28 Noiembrie 2011 10:51
PERSONAL NU NU AS PLECA.DACA S AR CISTIGA ASA DE BINE,DE CE OARE CHINEZII PLEACA IN ALTE TARI?
garbo247043
Postat pe 28 Noiembrie 2011 15:16
Buna ziua,

hCinezii merita tot respectul. La capitolul educatie, moralitate stau mult mai bine decat Europa. In plus China a preluat puterea economica in lume, oricum aceea demografica o avea. Nu vad de ce sa nu deveniti cetatean chinez. In plus invatati chineza. Este foarte cautata, si asa dumneavostra deveniti traducator (sa invatati si engleza sau franceza si veti avea lumea la picioare, intelectual vorbind).
Nu as pierde ocazia, si nu pentru bani ci pentru civilizatie, educatie si toate cele. Amintiti-va ca pe timpul lui Ceausescu nu erau vagabonzi, cersetori si saracie. Ei bine, in China asta este si o bila in favoarea ei: nu este totalitarism, despotism de care au fugit romanii inainte de 1989. Ii apreciez enorm ca tara, popor, civilizatie si moralitate-educatie.

Numai bine
lola81
Postat pe 28 Noiembrie 2011 17:16
Buna,
Noi la anul vom pleca in china pentru 4 luni ( tot cu serviciul).
20 de ani mi se pare foarte mult si daca as fi avut un copil mic, care trebuie dat la scoala nu as fi plecat pentru atatia ani. Noi nu avem copii avem insa o pisica si ne gandim cum sa facem cu ea, cui sa o lasam in grija sau sa o luam cu noi.
Aveti timp sa meditati pana atunci. Ganditi-va la copil in primul rand daca lui i-ar fii bine acolo, printre chinezi si dupa la salariul care vi-l ofera angajatorul.
Zi buna!
fiora
Postat pe 29 Noiembrie 2011 15:23
Da a pleca la china dar nu am posibilitate.
karcsika58
Postat pe 30 Noiembrie 2011 16:32
Hey,

Eu sunt deja in China. Din 29 august! acum astept vacanta sa pot sa zbor in romania! sunt intr-un oras la 1700km de Beijing.
China, nu e ceea ce citim noi pe internet....sau ce auzim....e o cultura, cu tot ce presupune acest cuvant....si e diferita de tot ce avem noi in Romania, si in Europa.
Eu sunt la studii aici, imi fac doctoratul si am o bursa pe 4 ani....dap...mult...4 ani! cand ma gandesc la tine la 20 ani.....brusc nu mai mi se pare mult.
copilul tau ai spus ca incepe scoala. stii ca in china copii incep scoala la 4 ani jumate? da...stiu....e mai mare ghiozdanul decat ei dar....asta e varsta la care incep ei scoala.
si frate....muncesc ffff mult! aici cu adevarat se munceste...nu ce stim noi in romania....
unde are oferta sotul tau? salarul este foarte bun si pentru romania...darami-te pentru china. aici ai preturile mai mici la alimente decat ai in china!

miya
mihaelaperes
Postat pe 8 Decembrie 2011 07:16
China e tara viitorului! Si mie mi s-a oferit un contract pe 6 luni in Shanghai si am zsi DESIGUR instant. Dar va trebui sa locuiti intr-un oras mare, in China e f important in ce oras locuiesti. Apoi s-a anulat proiectul meu si lucrez remote cu alte tari... Dar China e o alegere excelenta! Economia e inca tare si traiesc foarte multi europeni acolo. 20 de ani e foarte mult, dar se poate negocia. Bafta!!
garbo229570
Postat pe 8 Decembrie 2011 16:46
ai ramane uimita de tot ce inseamna China. Daca va ganditi la viitorul copilului vostru, plecati.
niulia
Postat pe 8 Decembrie 2011 20:34
La o vizita orcand. Nu am posibilitate.
karcsika58
Postat pe 9 Decembrie 2011 18:12
Am tot citit ce inseamna China si suntem cumva decisi sa mergem. Problema apare din partea angajatorului, pentru ca are niste clauze nu prea bune. Pe langa faptul ca insista pe 20 de ani, vrea ca sotul sa fie responsabil pentru eventualul atac si sa plateasca pierderile si daunele. Eu refuz categoric, pentru ca inca mai cred cu tarie ca nicaieri un politist nu plateste daune pentru infractiunile comise. De ce ar trebui unul care se ocupa de siguranta virtuala a unei firme sa plateasca daune?
Juna
Postat pe 10 Decembrie 2011 09:51
Da.
Calliope
Postat pe 11 Decembrie 2011 18:26
Vad ca nu stiti decat sa faceti mistouri la problemele oamenilor.Uitati-va in oglinda sufletului d-stra dupa care faceti comentarii la adresa altora.O vb faina valoreaza enorm .....dar vad ca nu o puteti oferi.
garbo081726
Postat pe 12 Decembrie 2011 09:54
Stimata d-na, China este cea mai mare putere de pe glob si sansele de evaluare a familiei d-tre vor fii mari.Parerea mea ar fii , sa nu semnati acel contract pe o perioada asa de lunga si sa renegociati contractul.Mult succes!
garbo081726
Postat pe 12 Decembrie 2011 09:57
Da, poate numai pentru partea financiara si experienta, in rest mare atentie, intrucat chinezii sunt periculosi si foarte needucati. Afirm din experienta, am lucrat cu chinezi in Anglia si a fost un cosmar. Un sfat: daca pleci in China, ai mare grija ce mananci; in primul rand foarte putine restaurante respecta regulile elementare de igiena, apoi mananca absolut tot ce misca: gandaci, caini, pisici etc.
Dar, pentru experienta de viata cred ca merita de incercat China Succes!!!
miriammm
Postat pe 15 Decembrie 2011 14:48
eu una as pleca pe marte poate ca acolo ar fii oameni mai intelepti...Pt ca pe Terra sunt doar creaturi cu gargauni in cap
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 22:00
irino, numai daca se tranfera garbo....
dor72_
Postat pe 15 Decembrie 2011 22:05
De la: dor72_, la data 2011-12-15 22:05:37irino, numai daca se tranfera garbo....
lasa ca eu cred ca acolo sunt calculatoare mai performante si sigur se prinde si garbo
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 22:12
nu te sfatuiesc sa accepti pentru ca primul cuvant pe care o sa-l auzi v-a fi, TUAN-TO!
garbo225639
Postat pe 16 Decembrie 2011 03:36
Stii ce e interesant? Nu am auzit dect soul meu, copilul meu. Nici mcar o singur dat nu am citit EU? Te-ai ntrebat ce doreti mcar o secund. Nu te ndemn la egoism. Dar acolo vei fi stlpul familiei. Cel mare va fi la lucru, cel mic la coal, se vor adapta nainte ca tu s nvei s spui n chinez bun ziua. Dar ce vei face tu? i place cultura chinez? Dac da, viaa ta va fi perfect. Vei avea de nvat n fiecare zi lucruri uluitoare pentru noi, europenii. Ai o fire deschis? Eti comunicativ? nvei repede i te simi bine n orice mediu? Dac rspunzi negativ, nu pleca. Copilul tu e mic, se va adapta acolo, va uita Romnia. Soul tu va rmne legat de contract 20 de ani. Iar cnd tu nu vei mai putea rbda, te vei ntoarce singur n Romnia. La cine? i s nu crezi c dragostea ta pentru ei va fi suficient. Trebuie s fii din oel. i trebuie s tii exact ce vrei pentru viaa ta, n afar de cei 3000 de euro lunar. Dac soul tu e ntr'adevr bun poate face banii tia chiar i n Romnia. Sunt plecat de 21 de ani din ar i soul meu nu e romn. Dar sunt n Europa, n 6-8 ore sunt la ai mei. i tot n-a fost uor. n strintate eti strin, iar cnd vii n ar nu mai eti romn. Toi i spun bine c ai reuit s pleci de aici, iar ie i e ruine s le spui ct e de greu printre strini. Aa c ine minte dac simi c n tine clocotete puterea melcului care i duce singur casa pe spate, nu pleca. i distrugi viaa. Nu te gndi c i pe a lor, ei sunt brbai, nu gndesc precum noi. Analizeaz viaa pe care tu o s o ai acolo i apoi hotrte-te. i urez noroc!
garbo254263
Postat pe 17 Decembrie 2011 13:47
eu n-as pleca in China pentru simplul motiv ca nu m-as prea regasi intre chinezi: nu numai ca au alta cultura, au un mod total diferit de a fi. Sint muuult prea indisciplinata si creativa sa traiesc acolo.

Dar daca tu consideri ca ti s-ar potrivi.... de ce nu?
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2011 23:42
Eu zic sa mergi. Ce ai de piedut? Daca nu te obisnuesti te intorci. Orice contract se poate rezilia. Nu te lua dupa povesti. Faptul ca vi-i s-a oferit o sansa sa-i oferiti celui mic o viata mai buna e ceva. Nu rata sansa la un viitor mai bun decat in Romania.
garbo044479
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:41
da' o fi sigur mai bun...? In China?
eu stiam ca in china se subcontracteaza executie.... nu creatie, nu management....
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2011 16:08
As pleca in China...in concediu
Altfel, nu as pleca absolut nicaieri.
Am crescut cu ideea ca trebuie sa fac orice efort sa plec......asta se intampla inainte de 1989.
Am pus atat de bine ideea la locul ei incat chiar am plecat cu o bursa in Anglia prin 1996 - am stat un an si am decis ca singurul loc in care ma simt bine este aici.
Asta este evident valabil numai pentru mine si ceea ce pot face eu.
september
Postat pe 7 Ianuarie 2012 01:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai sunt oare femei care le este frica de nastere? Pt ca mie imi este frica si de o injectie... 181 De la: luptatoareacurajoasa 4 Iunie 2010 11:29
Cum este sa fii femeie in Romania ! 86 De la: garbo_462542 29 Martie 2017 12:06
Rugaciune catre Sf. Marta (novena) 19 De la: garbo159660 22 Octombrie 2015 16:45
hellou 1 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:25
Cea mai buna prietena a sotiei,amanta ideala a sotului 128 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
Setari Cookie-uri