Problema mea...

Buna tuturor! Am tot evitat sa va scriu , dar uite k mi-am facut curaj acum,.. in sperantza k parerile voastre o sa ma ajute. Desi sunt tanara si cu un viitor inainte, sunt foarte trista, iar tristetea asta ducand-o zi de zi in spate, ma afecteaza pe multe planuri, ma face mai inhibata, timida, pesimista, neincrezatoare, si asa mai departe. Problema mea cea mai mare e singuratatea.Pe langa k am trecut peste o suferintza mare in dragoste, (de vreo 3 ani, dupa care n -am reusit sa trec decat akum, 3 ani am tot plans, si nu reuseam sa ma ridic moral) am ajuns sa fiu singura cuc in strainatate. E pur si simplu greu, si lumea-i rea, si toti te-ar exploata, dar cel mai greu e k sunt singura. Chiar dupa ce am venit, insemnand de vreo 10 luni, imi facea avansuri un tip cu 12 ani mai in varsta decat mine. Am refuzat categoric propunerile lui,(fiind obisnuita cu avansurile celor de varsta mea, pe care nu puteam sa-i accept pt k sufeream din dragoste) dar... loviturile altora m-au facut sa simt nevoia sa am pe cineva care sa ma inteleaga si sa-mi fie aproape, asa k..incetul cu incetul, am ajuns sa socializez cu aceasta persoana, afland mai apoi k este si casatorit, k are si un copil. Mai grav decat atat, a fost k toate continuau in ritmul lor, atat rautatea oamenilor din jur, cat si perseverentza lui de a fi impreuna, afirmand convingator k el o sa divorteze si bla bla bla.Finalul e k suntem impreuna, iar situatia este aceeasi. oameni rai, singura in strainatate, n -am nici cui sa-.i cer un sfat, si alea alea, si pe deasupra si in relatie cu cineva casatorit, care chiar a ajuns sa-mi fie drag, si sa-l apreciez mult, pt k mi-a fost alaturi de cate ori aveam nevoie. Am fost dusa in Romania aproape 2 luni, toti mi-au spus k m-am schimbat, k -s timida, k nu stiu sa infrunt viatza, k alea alea, dar cu toate astea nimeni nu m-ar ajuta nici akolo, nici nu m-am prea plans, pt k inutil as face-o. Promisesem sefilor, inainte sa plec k ma intorc la munca. prin urmare m-am intors. Toate erau...relativ bune si la servici, dar.. si relatia noastra mergea ok, domnea calmul si linistea de care aveam multa nevoie ca sa rezist aici, pana intr-o zi cand l-am sunat eu, pe asa zisul meu partener , si mi .a spus k e akasa si k nu poate vorbi , k 2 zile are liber si o sa stea akasa, El lucreaza de noaptea, si puteam vorbi toata noaptea. Ok, am inteles, nu aveam intentia sa -l sun, nici nu l-am sunat. Au trecut deja 4 zile nu m-a sunat deloc. nu s-a mai intamplat asa ceva de cand am facut schimb de numere de telefon, cu exceptia cand eram in Romania. Drept urmare, m-am gandit k e momentul sa nu-i mai raspund la telefon niciodata, cu toate k chiar mi-e drag,si mai presus de toate chiar as avea nevoie mare de el, dar.. as vrea sa pot sa nu-l mai sun niciodata, fapt care de foarte multe ori am vrut sa-l mai fac, simtindu-ma cu o constiintza incarcata foarte, dar cu toate acestea cand ma saturam de plans k-mi era greu, ii raspundeam la telefon.Ink nu-mi vine sa cred k eu am avut o astfel de relatie, pt k eram o fata la locul ei, de casa, fara cluburi distractii, iubiti, aventuri si de alea. dar...se pare k uneori park viatza si conjunctura te constrange in asa fel incat faci lucruri de care ramai shocat k ai fost in stare sa le faci. Toate astea, m-au transformat intr-o persoana foarte pesimista, plangacioasa, sictirita, si fara sperantza. Defapt tristetea continua de cand am avut primul esec in dragoste, si uite k nici akum nu am reusit, makr pt o zi sa simt k sunt fericita, sa ma bucur de soare, de viatza si de ceea ce merita. Pe langa toate astea, si in copilarie, totimpul defpat nu numai in copilarie, parintii doar atat au stiut sa-mi spuna k nu sunt buna de nimic, dak faceam ceva, ei imi spuneau k nu is in stare sa-l fac, degeaba incerc, k seaman cu soacra lui mama k nu-s buna de nimic. N-a fost chiar asa, k am avut si realizari, si burse in strainatate, cu toate k lucram, si nu numai, dar, analog vorbind, la un copac dak in fiecare zi ii pui un paharel de otrava, cat de mic, la radacina, de la un timp o sa -si faca efectul otrava aia, si copacul nu o sa mai creasca ca si ceilalti, si nu o sa mai dea aceleasi roade. Prin urmare, si eu am devenit o persoana foarte neincrezatoare in mine, trebuie tot timpul sa-mi fie cine alaturi sa ma incurajeze, k mi-e frica k nu pot si alea alea. Stau de multe ori sa ma gandesc dak nu am luat-o razna, pt k eram o fire foarte optimista cand eram mai mica, si plina de viatza si curajoasa, akuma... nimic nu mai am din toate acestea. Sa merg in Romania...nu stiu in ce masura ar fi o solutie, e greu si in Romania, sunt de la tara, acolo nu poti socializa nu poti face nimic, nici makr sa ma inchid in camera sa plang, iar cu serviciul e iar greu, desi am o facultate sunt sluga strainilor. Stiu k foarte important e sa fii optimist, dar pur si simplu nu mai am puterea de a crede k va fi bine intr-o zi. Nu stiu ce sa fac, sunt foarte confuza, akuma peste o ora trebuie sa merg la lucru am o sefa foarte rea, nici nu mai pot sa am randament cu toate k era tare multumita de mine, akum nici nu ma mai pot concentra la ceea ce am de facut. Daca ati trecut prin ceva asemanator, sau makr aveti vreao idee care ar fi solutia, va rog sa mi-o comunicati si mie, pentru ca in situatia asta sunt foarte oarba si nu vad nimic, singura mea alinare e sa plang continuu. Va multumesc!

O ZI PLACUTA TUTUROR
garbo162477
Postat pe 5 Noiembrie 2011 07:18
daca plangi tot timpul (sau te plangi), sigur, ca vezi numai partea goala a paharului.
ai o sefa rea, o relatie...hai sa nu fiu si eu, rea...
in viata, avem parte si de "otrava'', si esec, dar si de soare, si realizari, cum ai avut si tu parte.
incearca sa vezi partea insorita a vietii!
trebuie sa ai incredere in tine!
numai bine!
Ktine
Postat pe 5 Noiembrie 2011 09:07
trebuie sa iesi un pic in lume sa mai vezi si altceva chiar sa te plimbi prin magazine,ca sa nu te mai gindesti la nimic,sa iti cumperi ceva ce iti place.o sa vina si ziua in care iti gasesti jumatatea ta.nu dispera,dar parerea mea este ca trebuie sa iesi mai mult sa te relaxezi.
garbo241341
Postat pe 8 Noiembrie 2011 01:11
De la: Ktine, la data 2011-11-05 09:07:19daca plangi tot timpul (sau te plangi), sigur, ca vezi numai partea goala a paharului.
ai o sefa rea, o relatie...hai sa nu fiu si eu, rea...
in viata, avem parte si de "otrava'', si esec, dar si de soare, si realizari, cum ai avut si tu parte.
incearca sa vezi partea insorita a vietii!
trebuie sa ai incredere in tine!
numai bine!


din pacate, ai demonstrat ca esti foarte rea, pe alt topic...
chiar gratuit, si regret ca trebuie sa ti-o spun.
fiindca ori nu-ti dai seama, ori uiti foarte usor...
dar desigur... nu e ceva grav, la tine...;)
eu_geminy
Postat pe 8 Noiembrie 2011 01:57
GE!! Ce memorie BUNA ai!
elisabeta_boia
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:39
ma bucur, acum avem psiholog, si arheolog...
hai sa sapam! :P
uite ca nu ducem grija altora! :D
Ktine
Postat pe 8 Noiembrie 2011 19:45
ducem si grija altora, a familiei, a prietenilor, iar uneori, pe cine-l mananca in fund, duce,duce, duce magarul, nu stie ce duce
Amber
Postat pe 9 Noiembrie 2011 10:34
Si cataru' ce are ?
Axl_22
Postat pe 9 Noiembrie 2011 10:40
Buna! Poti sa-mi spui in ce tara esti? Poate ai nevoie de cineva cu cine sa vb...
vica_ionescu
Postat pe 16 Noiembrie 2011 23:31
,,.Ai putea achizitona cursul meu de AUTOCUNOASTERE video te va ajuta mult.
Am ajutat multi oameni sa-si gasesca calea si increderea in ei."

Publicitate ,,ascunsa " :-)


,,TREBUIE SA DEVII STAPANA VIETII TALE SA Te INTALNESTI CU LUMINA DIN TINE SI VEI FI FERICITA"

Diploma de psiholog sau psihoterapeut sigur nu ai dupa ,,laitmotivul " scris aici .
reyya
Postat pe 20 Noiembrie 2011 17:03
Iti cunosti foarte bine problema si nu faci nimic ca sa iesi din ea... DE CE?
... in continuare accepti sa ai o sefa rea care te va face sa devii si mai complexata decat esti si in continuare accepti o relatie cu cineva care nu-ti poate oferi nimic mai mult decat ai merita.

De ce iti provoci durere singura, oare nu te doare de ce ti se intampla?
Daca e prea gra povara nu te garbovi tinand cu tot dinadinsul sa o duci ca s-ar putea sa nu mai ai putere sa inaintezi, ia doar ce ti-ar folosi sa faci schimbarile pozitive si sa fii langa cei care te apreciaza.

http://www.youtube.com/watch?v=qzaKbuRnN-o
elisavuri
Postat pe 26 Noiembrie 2011 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As vrea sa-mi fac un blog pe wordpress. Vreau ajutor, va rog! 1 De la: garbo000384 7 Iulie 2009 11:28
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
Fericirea,stare de spirit? 79 De la: jeanette40 27 Noiembrie 2011 10:38
CUM SE PREGATESTE CARNEA TOCATA PENTRU VINZARE IN CANTITATI MARI 12 De la: garbo_11724 27 Aprilie 2013 14:00
Viata fara prieteni 51 De la: garbo_5632 29 Decembrie 2012 10:15
Setari Cookie-uri