Un sfat :( va rog

Buna!Credeti ca gelozia si indiferenta sunt ''arme''bune in recucerirea fostului?Ca sa intelegeti mai bine...am fost cu cineva aproape 5 ani si de 2 saptamani suntem despartiti.EL a zis ca vrea sa ne despartim.Motivul?El il stie...mi-a zis ca nu mai merge relatia..etc.Lucrul care nu-i adevarat!In zilele astea am incercat sa vb cu el ,sa ne impacam,dar...eu cred ca sa c-am plictisit ,nu l-am mintit,nu l-am inselat si cred ca i s-a urcat la cap si vrea ceva mai...eu vreau sa ne impacam :( dar nu stiu ce-as putea face.Ma gandeam sa fiu mai indiferenta,fara mesaje,fara telefon,sa ies in oras cu alte fete si baieti .Ar fi o solutie?Va rog nu incepeti cu...mai sunt baieti pe lumea asta!
garbo215504
Postat pe 27 Iulie 2011 12:05
"Buna!Credeti ca gelozia si indiferenta sunt ''arme''bune in recucerirea fostului?"


gelozia si indiferenta ... ambele si amandoua deodata, sau pe rand?
randul 1, randul 2, randul 3, randul 4...

NEXT!
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 12:31
Eu cred ca da! Asa mi-am recucerit eu toti exii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Iulie 2011 14:35
504, cea care se afla in eroare ori in inadecvare aici, tu esti! daca omul ti-a spus ca nu mai merge relatia e pt ca asa simte el. daca era fericit, iti spunea pur si simplu, `sunt fericit!` el e neimplinit in aceasta relatie, chiar daca tie ti se pare ca nu e asa. omul nu mai vrea aceasta relatie. se pare ca asteptarile lui nu corespund cu ale tale. tu n-ai de unde sti cum o percepe el si ce asteptari are. daca nu ati discutat, cu atat mai grav.
esme
Postat pe 27 Iulie 2011 15:27
De la: garbo215504, la data 2011-07-27 12:05:31Buna!Credeti ca gelozia si indiferenta sunt ''arme''bune in recucerirea fostului?Ca sa intelegeti mai bine...am fost cu cineva aproape 5 ani si de 2 saptamani suntem despartiti.EL a zis ca vrea sa ne despartim.Motivul?El il stie...mi-a zis ca nu mai merge relatia..etc.Lucrul care nu-i adevarat!In zilele astea am incercat sa vb cu el ,sa ne impacam,dar...eu cred ca sa c-am plictisit ,nu l-am mintit,nu l-am inselat si cred ca i s-a urcat la cap si vrea ceva mai...eu vreau sa ne impacam :( dar nu stiu ce-as putea face.Ma gandeam sa fiu mai indiferenta,fara mesaje,fara telefon,sa ies in oras cu alte fete si baieti .Ar fi o solutie?Va rog nu incepeti cu...mai sunt baieti pe lumea asta!


Deci , ce spui tu acolo vrei sa faci voit nu ca ar fi ceva natural .... Nu va merge daca e ceva teatral ,fals .... de ce nu incerci mai bine sa fi TU ? Daca din punctul lui de vedere , relatia nu merge , poti sa te dai si peste cap ....
Fata_Morgana
Postat pe 27 Iulie 2011 15:52
Eu unul nu pricep cum poti fi si gelos si indiferent in acelasi timp.
Daca esti gelos, nu mai esti indiferent iar daca esti indiferent si nu-ti pasa, n-ai cum fi gelos
SAL
Postat pe 27 Iulie 2011 17:15
Daca s-a plictisit intr-adevar, slabe sanse ca sa se mai intoarca...2 saptamani separati nu mi se pare mult ..daca te iubeste, va reveni singur, dar cea mai buna strategie e sa fii indiferenta. Stiu ca e greu, dar trebuie sa poti, numai asa iti vei da seama ce simte pentru tine. Verifica totusi, daca nu l-a "ajutat" cineva sa puna capat relatiei cu tine. Sa stii ca nimeni nu are puterea sa incheie o relatie decat impulsionat de ceva sau cineva. succes si astept noutati!
zara28
Postat pe 27 Iulie 2011 19:23
asa e.
garbo192031
Postat pe 27 Iulie 2011 19:31
sigur... n-ai cum sa iti dai seama ca esti nefericit in relatie decit daca apare altcineva. parca am fi barci de salvare, ne inecam daca nu ne agatam de vreun altul imediat sau - mia bine - inainte sa sfarsim relatia existenta...
quasaria
Postat pe 28 Iulie 2011 00:15
...aham....intotdeauna dam vina pe altii ptr slabiciunile noastre...nu?

Si mai si spuneti ca stiti ce e iubirea :)....hmmm...eu cred ca unii nu se pot iubi pe ei insisi, nu sa cunoasca acest complex amalgam de sentimente si trairi, pe care atat de simplu il numim intr-un cuvant: iubire..........Corinteni 13......e adevarata definitie a ceea ce inseamna acest complex in esenta lui.
garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 00:28
n-ai sesizat ghilimelele, nu?
quasaria
Postat pe 28 Iulie 2011 00:38
...uite ce frumos incepe...

" Chiar dac a vorbi n limbi omeneti i ngereti, i n-a avea dragoste, Sunt o aram suntoare sau un chimval zngnitor.


2 i chiar dac a avea darul proorociei, i a cunoate toate tainele i toat tiina; chiar dac a avea toat credina aa nct s mut i munii, i n-a avea dragoste, nu Sunt nimic.


3 i chiar dac mi-a mpri toat averea pentru hrana sracilor, chiar dac mi-a da trupul s fie ars, i n-a avea dragoste, nu-mi folosete la nimic."

....daca nu ai simtit ca poti sa ai totul....si de fapt nu ai nimic fara dragoste...e doar o iluzie ca ai cunoscut ceea ce insemna cu adevarat...ai cunoscut doar valurile ce se vad pe mare...fara sa-i cunosti linistea si minunatiile adancurilor ei(ca tot veni vb de barci de salvare)


garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 00:44
031, da` de ce vorbesti tu din carti si nu te spui pe tine, mai degraba? nu exista substanta acolo? nu exista concluzie ori convingere? hm! ori, nah, o nenorocita de perceptie?
esme
Postat pe 28 Iulie 2011 00:47
n-are nici o legatura cu ce am spus eu....
quasaria
Postat pe 28 Iulie 2011 00:50
Pentru ca nu sunt inzestrat cu darul de a-mi exprima atat de clar gandurile, trairile, sentimentele...fiecare dintre noi avem un dar aparte...ce e gresit in faptul de a ma folosi de darul altuia...atat timp cat a fost dat cuiva ptr a ne folosi de el?

Nu trebuie sa cunoastem tot, din noi...doar sa stim unde sa cautam

(si nu are nici un rost sa-mi rastalmacesti cuvintele gandurile, nu vreau sa conving de nimic, doar ma refulez pe acesta cale cand simt nevoia)
garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 00:54
esme, stii cum e... daca ii dai cuiva o masca, spune adevarul.
quasaria
Postat pe 28 Iulie 2011 00:57
carevasazica, 031, esti genul care s-ar supune pana in panzele albe daca dogma cere `crede si nu cerceta!`
cam da, Q! dar unii nu si nu, nu vor masti. le e teama de ce-ar descoperi, probabil.
esme
Postat pe 28 Iulie 2011 00:57
...va agatati mereu de perceptul de dogma...nu e nici o dogma...iar daca ai cerceta cu adevarat pana in panzele albe, cum zici, tot acolo ai ajunge.

Brancusi era un artist veritabil nu?....zicea ceva despre arta(si voi cauta citatul exact, ca sa nu fac vre-o mica modificare)...viata...lumea e o capodopera de arta...si vei ajunge la aceeasi concluzie...oricat ai cerceta.
garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 01:02
De la: garbo192031, la data 2011-07-28 01:02:54...va agatati mereu de perceptul de dogma...nu e nici o dogma...iar daca ai cerceta cu adevarat pana in panzele albe, cum zici, tot acolo ai ajunge.


Unde anume ai ajunge?
september
Postat pe 28 Iulie 2011 01:05
n-am zis sa cercetezi pana in panzele albe, ci sa cercetezi! sa pui intrebari, sa evaluezi, sa problematizezi, astfel incat sa ajungi la un punct de vedere cat mai adecvat intelegerii si cunoasterii tale.
acum, 031, e cineva de vina ca am fost dotati cu creier si vrem sa ni-l folosim? cu sens si eficienta chiar? ideea e ca totul trebuie sa aiba un sens pt noi. un sens pe care sa nu-l putem nega, dar pt ca intelegem asta. tu, ca multi altii, dati citate din unul si altul, dar ma intreb cat pricepeti de acolo. cat va vine pe calapod?
esme
Postat pe 28 Iulie 2011 01:07
De la: esme, la data 2011-07-28 01:07:01n-am zis sa cercetezi pana in panzele albe, ci sa cercetezi! sa pui intrebari, sa evaluezi, sa problematizezi, astfel incat sa ajungi la un punct de vedere cat mai adecvat intelegerii si cunoasterii tale.
acum, 031, e cineva de vina ca am fost dotati cu creier si vrem sa ni-l folosim? cu sens si eficienta chiar? ideea e ca totul trebuie sa aiba un sens pt noi. un sens pe care sa nu-l putem nega, dar pt ca intelegem asta. tu, ca multi altii, dati citate din unul si altul, dar ma intreb cat pricepeti de acolo. cat va vine pe calapod?


...care-i diferenta intre ce am spus...si ceea ce afirmi aici
garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 01:15
Simplitatea nu este un el n art, dar ajungi fr voie la ea pe msur ce te apropii de sensul real al lucrurilor.

citat din Constantin Brncui

garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 01:17
bun! comenteza citatul lui Brancusi! asimileaza-l tie si vezi ce iese!

ba e o diferenta! imensa!
esme
Postat pe 28 Iulie 2011 01:22
...hmmm...si mai eram eu "acuzat" ca despic firul in 12... (nu aici, nu acum)

(oricum, cred ca avem o meteahna comuna, sa vb in contradictoriu cu interlocutorul )
garbo192031
Postat pe 28 Iulie 2011 01:28
De la: quasaria, la data 2011-07-28 00:57:49esme, stii cum e... daca ii dai cuiva o masca, spune adevarul.


Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Iulie 2011 10:39
De la: garbo192031, la data 2011-07-28 00:44:22...uite ce frumos incepe...

" Chiar dac a vorbi n limbi omeneti i ngereti, i n-a avea dragoste, Sunt o aram suntoare sau un chimval zngnitor.


2 i chiar dac a avea darul proorociei, i a cunoate toate tainele i toat tiina; chiar dac a avea toat credina aa nct s mut i munii, i n-a avea dragoste, nu Sunt nimic.


3 i chiar dac mi-a mpri toat averea pentru hrana sracilor, chiar dac mi-a da trupul s fie ars, i n-a avea dragoste, nu-mi folosete la nimic."

....daca nu ai simtit ca poti sa ai totul....si de fapt nu ai nimic fara dragoste...e doar o iluzie ca ai cunoscut ceea ce insemna cu adevarat...ai cunoscut doar valurile ce se vad pe mare...fara sa-i cunosti linistea si minunatiile adancurilor ei(ca tot veni vb de barci de salvare)




Prea frumos...
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Iulie 2011 10:43
hai bre... un necajit/o necajita arunca un subiect si voi va scoateti ochii si va bateti verbal unii cu altii fara nici o legatura cu subiectul ....
polemica de dragul polemicilor....
alfheim
Postat pe 28 Iulie 2011 11:11
Pai unii spun adevarul cand li se da o masca iar altii nici macar sub masca avatarului nu spun adevarul adica ceea ce cred ci doar ce este oportun pentru a fi aplaudat de ceilalti!
SAL
Postat pe 28 Iulie 2011 11:13
asaaaaaaaaaaaa, siiiiiiiiiii????

cumva e vreo ingradire pentru asa ceva pe acilea si inca n-am aflat si io...?
ca tare nu pricep prin priceprea priceperii????
alfheim
Postat pe 28 Iulie 2011 12:09
Incearca prin intelegerea intelesului intelegator
SAL
Postat pe 28 Iulie 2011 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mica problema...rezolvarea pt tot restul vietii 13 De la: dragu_ta74 10 Decembrie 2009 21:46
a meritat oare sa ii dau a doua sansa?? 134 De la: Darksukkubus69 20 Decembrie 2009 19:50
versuri... 41 De la: LILO 27 August 2009 22:39
Ajotor! 16 De la: garbo_431210 19 Aprilie 2016 19:19
orice mic sfat ma ajuta 7 De la: garbo182398 30 Ianuarie 2011 21:17
Setari Cookie-uri