moartea nu iarta,dar elibereaza!

dupa o lunga suferinta,cel mai bun tata si prieten al meu,a parasit aceasta lume ,familia si prietenii,lasand in urma lui durere si intristare.gandindu-ne -vom mereu,la cuvintele lui de alean pentru fiecare,ii vom pastra dragoste eterna.Dumnezeu sa te ierte si sa iti dea odihna bine meritata,scumpulmeu tata si prieten.

a ta fiica,adanc indurerata Alexandra.

"ce flacari, oare ma inaripara

si cine mi-a spart lanturi si catuse

si spaima mortii si cumplita usa

prin care rari sunt cei ce ies afara?

ani ,luni si zile,ora jucausa

(copiii vremii),curtea temerara

in care-otel,comori nu ma-apasa

si nici vrasmasa n-o facu mielusa...

cu aripi sigure strabat inaltul,

zagazuri de cristal nu ma inspaimanta,

iar zboru-n infinit nu mi se curma....

si de pe globul meu ma-nalt spre altul,

un camp eteric dincolo imi canta

si ce vad altii-abia,eu las in urma!"

(Giordano BRUNO)

24.11.2010

vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:49
admitzand faptul ca nu se glumeste cu astfel de vesti
(fiindca antecedentele tale pe-aici, in pielea prost croita a diverselor personaje pe care incerci sa le joci, arata altceva),

iti transmit sincere condoleantze.
eu_geminy
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:58
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
garbo176957
Postat pe 25 Noiembrie 2010 12:14
chanty
Postat pe 25 Noiembrie 2010 12:26
multumesc celor ce mi-au transmis condoleante.


stau si privesc in gol.la durere totdeauna am scris.este o descarcare.scriu ganduri,amintiri.poezii,scriu ,scriu.scriu.nu pot comunica cu persoane,dar pot comunica hartiei,mai nou electronic.nu raspund telefoanelor.stiu sigur ca nu ma mai suna.lui vreau sa-i vorbesc.stau si privesc in gol....
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:17

condoleante
tusi_Oli
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:19
condoleantze !
tymbark
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:35
multumesc pentru condoleante.

erau 7 frati patati.fiecare cu pata sau petele lui.fiecare isi cunoastea pacatele.eu le cunosteam doar bucuria cu care ma priveau de cand m-am nascut.eram singura fata nascuta intre atatia nepoti.dar tata era cel mai mandru.ma privea cu ochii lui verzi si ma invata sa spun buna ziua.de ce tati ,intrebam nestiutoare?ei nu stiu ca e ziua?nu m-a batut niciodata.spunea ca ,copilul intelege de vorba buna.trebuie doar sa-i explici.amintiri ce ma vor tine treaza mult timp.....
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:47
Condoleantze !
picaturaderoua
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:08
eu nu stiu sa fac poezii rimate,dar imi plac poeziile.ii placea sa-i spun poeziile copilariei,pt ca il emotiona teribil raraitul meu.asa am ajuns la trei ani cu profesoara de franceza acasa.tataaaaaa... si acum sunt raraita,uite iti spun poezii,raspunde ma auzi din lumea de dincolo?




" Versuri "Mecena feat Tazy - In fata mortii"



-----------------------------------------------------------------------------
Nu stiu cum sa'ncep aceste randuri, sa rescriu:
Iau foaia, un pix, amintirile incep sa le descriu

Ca doar atat ramane din cei pe care i'ai iubit,
care acum nu mai sunt, au plecat, te'au parasit..
Au plecat acolo sus, oare le'o fi bine?
As vrea sa cred ca da, pentru ca meriti sa iti fie bine!
Te'am iubit cu totii, cred ca stii asta..
Regret ca langa noi n'ai mai putut sta..
Stiu ca de acolo de sus ne vezi si ne indrumi spre bine
Nu mai vreau sa vezi lacrimi pe obraz, stiu bine
Acum ca esti acolo, ma gandesc cum va fii
Sa te vedem doar in acele vechi fotografii..
Doar atat ramane din noi : o amintire
Cei care te'au iubit sufera in nestire..
La sfarsit raman momentele fericite ale vietii
e trist..suntem niste marionete in fata mortii


-----------------------------------------------------------------------------


Lacrimi curg incet pe sicriu, in ziua aceea
nu imi mai doream sa mai fiu viu..
Il vad incet incet cum coboara..
si nu as vrea sa vad asta a doua oara..


-----------------------------------------------------------------------------

Orbit de singurul lucru care ne mai leaga
Ai plecat..nelasand nicio amintire vaga..
Acum ma doare ca filmul prea repede ti s'a taiat..
20 de ani - accident - ai ramas paralizat..
Au urmat sapte ani de spaima si de chin
Ma intreb "Dumnezeu lecuie? sa ma mai inchin?"
Daca ai fi mai fost in viata tu m'ai fi iubit ca pe copilul tau
Stiu..ca ma auzi din cer..
Printre lacrimi suferi si disperi..
Si imi doresc sa fii al meu inger
Oare tu te'ai reincarnat in mine?
caci prea multi imi spun cat seman eu cu tine..
Lasand astea la o parte..se stie..
Viata'i doar un drum spre moarte..
Versuri Mecena feat Tazy - In fata mortii
de pe http://www.versuri.ro"


-----------------------------------------------------------------------------


Lacrimi curg incet pe sicriu, in ziua aceea
nu imi mai doream sa mai fiu viu..
Il vad incet incet cum coboara..
si nu as vrea sa vad asta a doua oara..


-----------------------------------------------------------------------------


In lumina ochiului tau
Nu m'au placut, nu m'au vazut
Caci romanul vietii tale s'a sfarsit cand m'am nascut..
Niciun tipat, niciun cuvant
sper ca ai ajuns sa iti iei aripile de sfant
Dar jur! macar o zi as vrea
Sa pot sa te cunosc, sa te am te am preajma mea
Sa nu se mai verse lacrimi in urma ta
Sau poate atunci mi s'ar fi imbunatatit viata
Mormantul nu este facut doar pentru suflete moarte
ci si pentru inimile frante lasate in spate
Oare candva ne vom reintalni?
oare ne vom recunosate?
sau poate sufletul nu se va ridica din moarte
oare te'am pierdut?
sau oare undeva exista un alt inceput?
Dar pana atunci las la o parte acest chin
si ma inchin in pace pentru tine..
Amin..


-----------------------------------------------------------------------------


Lacrimi curg incet pe sicriu, in ziua aceea
nu imi mai doream sa mai fiu viu..
Il vad incet incet cum coboara..
si nu as vrea sa vad asta a doua oara..


-----------------------------------------------------------------------------


-----------------------------------------------------------------------------


Lacrimi curg incet pe sicriu, in ziua aceea
nu imi mai doream sa mai fiu viu..
Il vad incet incet cum coboara..
sï nu as vrea sa vad asta a doua oara
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:10
multumesc pentru condoleante.sufletul imi este gol.moartea lui mi-a sorbit toata seva corpului.sa il hraneasca in singuratatea lui,sa-i hraneasca florile pamantului aruncat de gropari peste el.tata era cel mai mare dintre cei 7 frati patati.lui ii spunea pacifistul.taticule ,sunt eu fata ta cea rea,dar nu pt ca nu te iubeam,vroiam sa fiu doar eu in atentia ta.si faceam mereu nazbatii.si tu ma aparai de toti,explicandu-le ca si copii au personalitatea lor.
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:31
condoleante, alexandra si tarie iti urez
anmari
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:36
vunvu condoleante si multa forta iti urez.
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:41
condoleante!
aly_fab
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:42
eu nu vreau sa fiu rea,din pacate asta este cursul firesc al vietii,inevitabil toti trecem prin dureri....
greseste mult deschizand un topic,strigand in gura mare durerea ta,stiu e greu o respect dar nu este mai bine sa o ti pentru tine,pentru familia si prietenii tai??de ce trebuie sa oferi totul pe tava,aici lumea e rea si personal nu cred ca intereseaza pe cineva,recunosc pareri de rau sunt pentru ca asa este normal...
in felul asta vei fi ca o carte deschisa vuvu pentru toata lumea.


Ps:nu te supara pe mine si nu mi-o lua in nume de rau,asa gandesc eu.inca odata condoleante si D-zeu sa il ierte.
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 15:48
ana, eu una nu as deschide topic pe un forum despre asta...dar cum asemenea pierdere trebuie respectata (daca este reala) nu mai zic nimic!
aly_fab
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:07
mi se pare o pierdere si ca orice pierdere este dureroasa dar....prefer sa o tin pentru mine,in inima mea si atat.cu ce ma ajuta ca deschid topic si imi plang pierderea si strig suferinta???
nu faci decat sa dai curs altor si altor discutii....
parerea mea,este ca a gresit,poate ma insel
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:15
corect, ana...

si mai are ceva de invatzat din asta:
sa nu mai comenteze niciodata cu rautate, sau in bataie de joc disparitia cuiva.

acum nu mai mult de cateva zile, vorbea prostii despre moartea Badiei.
asa ceva nu se face, indiferent ce a avut de impartit cu el candva.

in fine.
Dzeu sa-l ierte.
eu_geminy
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:19
mai,si eu sunt o tipicara si eu am prieteni si dusmani dar niciodata nu imi bat joc de raul cuiva,este peste puterile mele......
uite si ea,tinand cont de reputatia ei pe ici pe colo,lumea a inteles este o pierdere dar,este pierderea ei nu a tuturor de aia parerea mea este sa o tina pentru ea,deoarece mesaje rautacioase poate primi garla si ii va accentua suferinta.
mai bine o tine pentru ea si nu o pune pe tava la nasul nimanui...
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:30
multumesc mult pt condoleante si cuvintele de sustinere..Ana ma mai poate supara ceva?nu draga mea.tu poate ai dreptate sau sigur ai.crezi ca judecata mea e limpede acum?hartia nu ma calmeaza,si inconstient cred ca imi strig durerea electronic.familia in general in astfel de momente incepe sa barfeasca ,sa faca socoteli despre cine a primit mai mult si cine ce va mai primi.eu m-am izolat.cu ultima lopata de pamant mi-a trecut anestezia.atunci am realizat ca este adevarat.i-am lasat la cimitir si am fugit.simt o pacla pe inima,pe creier.simt placa din mormant ca ma apasa.legatura noastra a fost f puternica.ochii imi ard de uscaciune,nu mai am lacrimi.imi vine sa imi strig durerea pe strada.sunt inca in perioada de neacceptarea realitatii.insa simt ca daca nu imi las inima si mintea sa se elibereze una va plezni si cealalta va deveni inutila. asa e inceputul nebuniei oare?imi cer scuze celor ce i-am deranjat poate cu exprimarea durerii mele.poate nu e bine sa povestesc amintirile.insa durerea e mai mare decat ratiunea.multumesc si tie pt sfatul dat si celor ce au avut gandul de piosenie.
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:38
vuvu,ma repet nu mi-o lua in nume de rau,nici pe departe nu asta urmaresc,am inteles si te inteleg,e ceva dureros,treaba este inca calda vei privii cu alti ochii odata cu trecerea timpului....
pe tine nu trebuie sa te intereseze familia,ce face familia si ce urmareste familia....in momente dinastea cauti consolare in cel mai apropiat membru pentru tine....dar nu virtual sau electronic cum ii spui tu.
da cu siguranta te mai pot supara multe,esti sensibila acum si cum va fi cineva sau ceva sa iti taie craca(caci guri rele)sunt multe vei suferi dublu...
alegerea e a ta,iti apartine,asa ai crezut ca te vei elibera asa ai reactionat,nu te judec eu,cinesunt eu sa o fac.....am facut doar o constatare.
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:44
De la: eu_geminy, la data 2010-11-25 16:19:20corect, ana...

si mai are ceva de invatzat din asta:
sa nu mai comenteze niciodata cu rautate, sau in bataie de joc disparitia cuiva.

acum nu mai mult de cateva zile, vorbea prostii despre moartea Badiei.
asa ceva nu se face, indiferent ce a avut de impartit cu el candva.

in fine.
Dzeu sa-l ierte.



nu imi vine sa cred ca poti face asemenea comparatie.si de grad si de comportament.faci o mare greseala.era un loc unde vb despre prieteni si parinti.mi-ai intinat durerea.respectele si prieteniile tale pt anumite persoane,nu le amesteca cu dragostea adevarata pt un parinte mort.ti-am multumit pt condoleante,dar ti-ai intinat gestul.pastreaza-ti prieteniile pentru tine daca merita.
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 16:52
De la: anaROBERT, la data 2010-11-25 16:44:44vuvu,ma repet nu mi-o lua in nume de rau,nici pe departe nu asta urmaresc,am inteles si te inteleg,e ceva dureros,treaba este inca calda vei privii cu alti ochii odata cu trecerea timpului....
pe tine nu trebuie sa te intereseze familia,ce face familia si ce urmareste familia....in momente dinastea cauti consolare in cel mai apropiat membru pentru tine....dar nu virtual sau electronic cum ii spui tu.
da cu siguranta te mai pot supara multe,esti sensibila acum si cum va fi cineva sau ceva sa iti taie craca(caci guri rele)sunt multe vei suferi dublu...
alegerea e a ta,iti apartine,asa ai crezut ca te vei elibera asa ai reactionat,nu te judec eu,cinesunt eu sa o fac.....am facut doar o constatare.



ai dreptate si iti multumesc.dovada dreptatii tale a si aparut.multumesc tuturor.

ps.geminy-compararatia a fost total deplasata .te-ai pierdut printre morti si morminte.



ACEST TOPIC ESTE INCHIS.
vuvuzela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:05
condoleante!
esme
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:33
mi-ai lasat impresia ca esti cam naiva,dovada o face chiar topicul si postarile anterioare..pacat.
in ceea ce il priveste pe Ge,ai inteles gresit totul,nu scuz pe nimeni dar sa spui mersi ca nu a fost decat atat.

Ps:sper sa iti revii cat mai repede,noi te asteptam
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:23
ana, eu nici nu-mi bat capul cu asta...
eram aproape sigur ca nu va intelege.

eu, in situatia ei (daca e adevarat ca s-a petrecut acest trist eveniment), nu cred ca as mai putea deschide calculatorul, un timp.

dar in fine, treaba ei.
eu_geminy
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:27
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:32
Condoleante, Vuvu!
cricat
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:32
...cuvintele sunt de prisos...condoleanțe, alexandra
daria_
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:34
De la: eu_geminy, la data 2010-11-25 23:27:46ana, eu nici nu-mi bat capul cu asta...
eram aproape sigur ca nu va intelege.

eu, in situatia ei (daca e adevarat ca s-a petrecut acest trist eveniment), nu cred ca as mai putea deschide calculatorul, un timp.

dar in fine, treaba ei.


eu nu vreau sa stiu ce as fi facut,poate ca nici sa te inchizi in tine nu este bine si ea a gasit ca asta sa fie o modalitate de a suferii mai putin....
anaROBERT
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constatare 4 De la: Dor_marunt 7 Aprilie 2010 20:56
ceva banal 55 De la: giul1a 5 Iulie 2010 11:59
avatar 9 De la: wife 21 Iunie 2009 19:24
greutatea intrauterina a fatului 1 De la: elena380 21 August 2011 09:24
buna 3 De la: garbo_414110 8 Martie 2019 02:39
Setari Cookie-uri