Meritam o a doua sansa?

Hello! Cand meritam o a doua sansa? Am o relatie de 3 luni si in urma cu cateva zile i-am zis niste cuvinte dureroase din impuls, la nervi. Relatia este la distanta. El e prea orgolios sa isi recunoasca sentimentele. Mi-a spus sa il uit, ca el va incerca sa ma uite. Poate cineva sa uite toate momentele frumoase existente in cuplu, toate cuvintele frumoase spuse din inima, sentimentele care inca mai exista, doar din cauza unei iesiri verbale necontrolate din partea uneia? va rog spuneti-mi cum pot face. Ma gandeam sa il las in pace un timp, sa isi revina din suparare si sa ma caute. Nu imi rasp la tlf nici la mesaje.
Anda88
Postat pe 9 Octombrie 2011 11:30
Ceea ce pentru tine a fost DOAR o iesire verbala necontrolata, impactul cuvintelor tale asupra lui se vede ca a fost maxim. Cine stie ce trasnai i-oi fi spus?

Daca 88 e anul nasterii tale, nu mai esti un copil caruia-i lipseste proprietatea cuvintelor, dar ar fi fair sa-ti infranezi imboldurile de a-i rani pe ceilalti intr-un moment de nervi.

Si inca si mai fair ar fi sa nu ai pretentia ca cei in care ai aruncat de-a-n boulea cu insulte sa faca sluj cand ti-au trecut tie nabadaii. Cuvintele nu veneau din partea UNEIA (asa cum zici tu), ca sa-l doara fix la basca.

In final, te gandeai bine.
Lasa-l in pace. Tu ai avut speech-ul tau, el a zis pas. Nu exista nicio garantie ca evenimentul nu se poate repeta.

Uitarea de care zici se traduce altfel decat intelegi tu. Nu va da delete momentelor frumoase, alea-alea, ci felului brutal in care ai inteles sa-i transmiti ca esti nervoasa.

Iar pentru asta nu trebuie sa-l cataloghezi pe EL ca fiind orgolios, ci poti sa-ti pui TIE o eticheta cu ce consideri potrivit. Ca toti suntem supusi greselii.
nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 13:53
Anda, precum ai spus, relatia e la distanta... iar trei luni e o perioada mult prea scurta ca sa va cunoasteti cat de cat. Atunci cand oamenii se cunosc, pot sti ca niste cuvinte spuse la nervi raman doar niste simple prostii scuzabile (ei stabilesc unde este acea limita a prostiilor care se pot adresa celuilalt), ca nu sunt din inima, si se pot tolera/ierta, mai ales daca ambii au apucaturi similare.
Pe de alta parte, oamenii civilizati sufera cel mai putin din vorbe spuse aiurea, si ar fi bine sa te intrebi de ce.
Hai sa-ti raspund tot eu: fiindca stiu sa se autocenzureze.
eu_geminy
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:06
DA!! O a 2-a sansa ..dar cu ...altcineva..!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 Octombrie 2011 16:23
anda,poate ai gasi un raspuns ,daca te intorci la momentul care ti-a provocat starea de,,nervi"

relatiile de la distanta,in cele mai multe cazuri,sunt sortite esecului,fiind incepute in baza unei dorinte ,din ambele parti, de a scapa de singuratate,sau mai grav dupa o dezamagire intr-o relatie anterioara,incepe fiecare sa-si creeze ,alimentat fiind ,cum zici de cuvintele frumoase si sincere,fara indoiala,isi creeaza pur si simplu persoana iubita....cu caracterul si calitatile care sa-i oglindeasca sentimentele .iluzionati de aceasta imagine iscusita traiesc intens mirajul iubirii.
marea problema vine cand , incepe sa se conturere persoana reala,si nu se incadreaza in sablon,nu are aproape nimic in comun cu proiectia .

s-ar putea sa constati ca ai visat doar ,cu ochii deschisi.

nu trebuie neaparat sa fie si cazul vostru,in general cearta la indragostiti e ca o ploia de vara.....soarele apare din nou....chiar mai stralucitor...
adrianne
Postat pe 9 Octombrie 2011 19:26
NU!
panty_C
Postat pe 9 Octombrie 2011 20:57

Ce tare!
nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 22:44
De la: Anda88, la data 2011-10-09 11:30:48Poate cineva sa uite toate momentele frumoase existente in cuplu, toate cuvintele frumoase spuse din inima, sentimentele care inca mai exista, doar din cauza unei iesiri verbale necontrolate din partea uneia?


dap. Poate.
Poate sa uite multi ani impreuna, chiar - nu numai niste lalaieli "la distanta", timp de citeva luni.
Cred ca subapreciezi puterea cuvintelor: cuvintele sint informatii. Informatii pe care celalalt nu le avea despre tine, despre modul in care il percepi, despre relatia voastra din prisma ta. Ai deschis probabil o portita spre o latura urita a sufletului tau, pe care n-o cunostea si, cel mai probabil, n-o accepta. E ca si cum ti-ai da masca jos si te transformi din printesa in broasca.
E acelasi lucru.

Asa ca, da, cuvintele alea nesemnificative pentru tine pot darima orice ai fi cladit pina in acel moment.
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2011 00:11
De la: Anda88, la data 2011-10-09 11:30:48Hello! Cand meritam o a doua sansa? Am o relatie de 3 luni si in urma cu cateva zile i-am zis niste cuvinte dureroase din impuls, la nervi. Relatia este la distanta. El e prea orgolios sa isi recunoasca sentimentele. Mi-a spus sa il uit, ca el va incerca sa ma uite. Poate cineva sa uite toate momentele frumoase existente in cuplu, toate cuvintele frumoase spuse din inima, sentimentele care inca mai exista, doar din cauza unei iesiri verbale necontrolate din partea uneia? va rog spuneti-mi cum pot face. Ma gandeam sa il las in pace un timp, sa isi revina din suparare si sa ma caute. Nu imi rasp la tlf nici la mesaje.





toata lumea are dreptul la alte sanse.si copilul nenascut,si cel nascut,si adolescentul si maturul,si batranul,si cel care a incalcat legea si mai ales criminalul.IIsus a dat acest exemplu.ceea ce lipseste la voi este dialogul civilizat in care sa va explicati fiecare ce doriti unul de la celalalt.si temperati/va impulsurile negative.schimba repede situatia printr/o discutie in care sa dovedesti ca esti matura .incearca sa nu mai strici armonia dintre voi ,invata sa fii diplomata si uimeste/l in fiecare zi cu ceva nou care sa va faca placere la amandoi.hai alearga spre el si fii fericita.!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 07:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce profesie v-ati alege? 55 De la: Thor_again 4 Mai 2011 14:07
Despartire! 37 De la: garbo_9496 15 Aprilie 2013 14:01
sotul scorpion eu pesti 5 De la: Melanie 4 Octombrie 2009 12:22
salutare la toata lumea 15 De la: Helen29 10 Decembrie 2009 12:40
Teama sau orgoliu ?! 60 De la: nely45 4 Decembrie 2009 09:42
Setari Cookie-uri