DON JUAN

Divort,un cuvant greeeeeuuuu.Sunt in prag sa dau divort,pentru ca el nu mai are sentimente,oameni buniii.
Suport raceala de 3 ani,dar nu mai rezist...Am 2 copii si...plange sufletul in mine.Orice casnicie e grea....e o loterie...,dar ce ne facem cu copiii.Nu sunt adepta la divorturi.....dar nu am cu cine discuta.....de la un sms a plecat totul ....iar....acest cuvant"iar",el nu vrea sa se schimbe.....Nu fumeaza,nu bea ,dar asta nu inseamna ca nu are un viciu ...DON JUAN AL MEU.Am ajuns sa il urasc.....,urasc egoisul lui,urasc faptul ca nu discuta,urasc faptul ca lucreaza intr-o banca,urasc delegatiile lui,urasc pe seful lui,urasc tot ceea ce e legat de el......Nu a fost educat sa tina cu dintii de familie.Auziti isi iubeste copiiiiiiiiii,si eu...nimic...iau murit sentimentele.....Stam impreuna pt cei doi copii, De ce????pentru ca asa doreste el......NU MAI VREAU....Sper sa ma intelegeti....Vreau sa ma lase in paceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
angela_maciuca05
Postat pe 8 August 2009 08:26
eu as zice, sa nu-i urasti seful. de sef depinde daca junul mai sta in banca sau il faci tu sa stea pe banca, dar in parc . deci, atentie sef si manevre bine tintite poate il faci sa descopere ce mult ii place sa joace table cu disponibilizatii
si_totusi
Postat pe 8 August 2009 08:42

Totusico, ce idei machiavelice, sambata dimineata!!!

Da' subscriu... .
Ella34
Postat pe 8 August 2009 08:47
ela, n-auzi ca baietul e obosit de atatea delegatii? las sa-l hotineasca putin
si_totusi
Postat pe 8 August 2009 08:50
mai femeie suparata, simt la tine acum un strigat de furie, de necaz, de ceva in genul asta, in orice caz un soi de "exaltare" deloc buna pentru o judecata corecta.
poate ca sotul tau nu e don juan ci e unu' dintre multii care gresesc gandind ca se sacrifica pentru familie si uita ca familia are nevoie si de el, nu numai de banii lui. sau poate ca e.
o decizie in cazul tau o sa afecteze viata a patru persoane. inainte s-o iei, discuta cu el. o data, de doua ori, de zece ori daca e nevoie. divortul sa fie ultima solutie, ca sa nu regreti dupa aia cat traiesti
pik_nik
Postat pe 8 August 2009 08:55
Puteai chiar sa nu spui ca-l urasti.Ajungea doar vorba: el nu mai vrea si-nteleeam.Acu tu ai de ales: banii lui si vrutul altuia, simultan sau vrutul altora si bani... s-o mai vedea.
valentino
Postat pe 8 August 2009 08:58

CUVINTELE ne dezvaluie gandurile
MANIERELE oglindesc stima de sine
ACTIUNILE ne reflecta caracterul
OBICEIURILE ne prezic viitorul!

Concluzia: ai grija si educa-ti toate cele, daca vrei sa fii, in toata viata ta mai mult decat o femela, fii demna...

Te vei simti mai bine, vei fi mai multumita, implinita, fericita ?
biatrice30
Postat pe 9 August 2009 11:57
Despartirile nu sunt deloc usoare si orice persoana care a simtit acest lucru pe pielea sa stie ca ceea ce spun este un mare adevar.

Indiferent de ce s-ar spune, un divort nu este deloc usor .

Este greu sa-ti potolesti durerea si sentimentele confuze cu care ramai dupa. Cu bune sau rele, cu timpul, viata merge mai departe. Dincolo de orice sfarsit, exista si un inceput. Mai tarziu va exista si o noua iubire, se va infiripa o noua relatie, se poate ajunge din nou la casatorie, la o viata frumoasa.

Pentru cei care cred ca divortul sau despartirile sunt etape ale vietii care pot fi inchise si depasite cu fruntea si inima sus.

Cercetatorii vin cu o serie de argumente contra.
Se pare ca divortul, decesul sau despartirea de o persoana iubita pot avea repercusiuni pe viata.
Chiar si dupa ani, chiar si dupa ce ti-ai revenit din punct de vedere emotional, gasindu-ti fericirea si echilibrul sentimental alaturi de altcineva, o astfel de experienta negativa poate avea un impact negativ asupra starii tale .

Parerea mea este ca daca NU este un barbat agresiv ,,,sa nu divortezi....dar daca ESTE un barbat agresiv,,,DIVORTEAZA URGENT...

Mai mult conform unui studiu american ale carui rezultate au fost publicate recent pe Daily Mail, persoanele divortate sau vaduve sunt cu 20% mai susceptibile de a suferi de diabet, cancer sau afectiuni ale inimii decat persoanele care sunt casatorite!

De asemenea, exista o posibilitate mai mare cu 23% ca acestea sa intampine probleme legate de mobilitate precum urcatul scarilor sau parcurgerea unor distante scurte.

Mai mult, in urma studiului s-a ajuns la concluzia ca actualul partener de viata nu poate revigora starea de sanatate a persoanei in cauza. Chiar daca s-au recasatorit dupa divort sau dupa decesul partenerului, persoanele divortate au avut cu 12% mai multe boli cronice si cu 19% mai multe probleme de mobilitate decat cele care nu au trecut printr-o despartire.
O experienta precum divortul poate avea un impact negativ asupra starii de sanatate a unei persoane chiar daca aceasta si-a revenit din punct de vedere emotional, gasindu-si fericirea si echilibrul sentimental alaturi de o alta persoana.
biatrice30
Postat pe 9 August 2009 12:22
tanti betty...

se imbolnavesc dupa divort persoanle instabile emotional, care-si foloseau parteneru' ca pe o carja-n viata...

eu zic ca de fapt divortu' are un caracter terapeutic, dandu-i jos din nori pe ai de folosesc masuri incorecte-n viata, indeosebi cand e vorba de propria persoana...
zambil
Postat pe 9 August 2009 12:26
asta zic si eu pe aici. barbatul nu-i gard de care sa te reazemi.

da, uite ca pentru unele e. si-au creat asa o dependenta si li se pare , ca fara el nu pot trai.asta pentru ca nu au fost obisnuite sa se descurce singure, din comoditatea de a se implica, pentru ca nu au luat hotarari, pentru ca au transferat pe umerii lui tot ce inseamna decizie.

de asta tot cauta motivatii de a pastra cea casnicie.

le bate? nu-i nimic. cica nu o face des ci, cateodata si mai tot timpul cand se-mbata
le inseala? cica ii dau a doua sansa ca pe a noua a ratat-o
le vorbesc urat si nu le pasa ca ele sufera? cica suporta asta pentru copii
nu mai dau pe acasa decat sa-si schimbe bulendrele si sa manance? cica asa-s barbatii si trebuie intelesi
sunt scoase de guler si lasate sa doarma la usa ca niste catei, cica nu au comunicat destul si o sa comunice mai mult, pana o sa plopul mere

motive ... dincolo de ele, e FRICA. astea-s candidatele la ce spun cercetatorii aceia.

cum canditate la depresii si tot felul de tahicardii sunt si cele care, fara un motiv intemeiat, fac din tantar armasar si ii urmaresc ca pe talhari, tolocanindu-i toata ziulica. astea-s vesnicile nemultumite , geloasele patologice , suparatele din nascare .

o cauta cu lumanarea. e normal ca aia sa-si ia lumea-n cap si sa nu doreasca sa le mai vada vreodata in viata

o femeie puternica, care a avut motive intemeiate de divort si care stie ce vrea de la viata, nu va avea probleme cu urcatul scarilor si nici nu va face diabet din cauze de amor ranit . parol
si_totusi
Postat pe 9 August 2009 13:02
Exagerez Si totusi. Ce daca le mai scapa cate o scaltoaca peste ochi? A doua zi isi cer scuze. Frumos din partea lor. Niste domni.
Micass
Postat pe 9 August 2009 13:08
a treia zi se bucura ca...au inceput sa zareasca cu ochiul drept...deci nu e asa grav
eladaela
Postat pe 9 August 2009 13:10
Pai? De se se tot plang femeile astea? Sa zica merci ca au si ele o bucatica de barbat. Bun, rau, cum o fi.
Micass
Postat pe 9 August 2009 13:11
da, fetele. aveti dreptate. doua picioare rupte nu se pun la socoteala. abia de la al 3 lea se mai discuta. pardon , comunica. ca asa zic sfatosii : comunicati, comunicati, comunicati
si_totusi
Postat pe 9 August 2009 13:18
Vezi ca incet, incet te dai pe brazda?
Micass
Postat pe 9 August 2009 13:18
gandesc si eu ca lumea. sau calumea
si_totusi
Postat pe 9 August 2009 13:20
Pai nu mai iesi din tipare.
Micass
Postat pe 9 August 2009 13:21
lasa bre, ca n-a murit nimeni din divort! poate fi un examen de maturitate, daca stii cum sa-l iei...

io am o pofta de viata .. , cred ca nici la 25 de ani n-am fost asa..
kyra
Postat pe 9 August 2009 14:08
da' sa nu-ti uram...din-alea , nu?
blanca
Postat pe 9 August 2009 14:11
kyra, ai sa dai in diabet si nici la vecinul de la 10 n-ai sa mai poti urca daca te bucuri asa tare. ai sa vezi
si_totusi
Postat pe 9 August 2009 14:12
felicitari ! kyra.tu chiar te stii bucura de viataaaa! ura
LILO
Postat pe 9 August 2009 14:14
mielu`, vine o vreme cand iti dai seama, ca daca nu se intimpla, puteai fi o nefericita toata viata, si riscai sa pierzi atatea lucruri frumoase..

eu cred ca am avut intelepciunea sa iau partea buna a lectiei invatate din divort, sa-mi observ atuurile, sa-mi recunosc slabiciunile si sa merg mai departe..

totusico, am grija cand mananc de ..dulce nu-i o fericire, dar nu-i cel mai urat lucru ce ti se poate intimpla..

chestiune de alegere...
kyra
Postat pe 9 August 2009 14:18
care se de pe brazda pe aici?
lady_corina
Postat pe 9 August 2009 14:18
lilo, de ce nu m-as bucura? sa plang dupa potcoave de cai morti, ar insemna sa-mi dau singura cu stangu-n dreptul..

emotiile ne apartin, suntem singuri responsabili de ele..
kyra
Postat pe 9 August 2009 14:20
io cred asa:ca o reletie nenorocita,cind lupti singura , vorbesti singura,etc..nu merita sa invenineze si mai muult viata de familie..copiii,eh! da! copiii pot suferi chiar dc au pe amindoi parintii alaturi..cunosc multe cazuri cind,de obicei, tatal era doar fizic alaturi de familie...din partea lui nu exista nici afectiune,nici sprijin material doar PRETENTII care de care mai aberante de parca el era fiul cel mic.adicatelea rasfatatul..cind o relatie se rupe,se rupe si GATA. PUNCT si de la capat
LILO
Postat pe 9 August 2009 14:21
ia, ma bag si eu ca musca in lapte, da' dupa o viata chinuita langa unul care rupe oasele tale si patul cu alta...dupa divort te simti ca si puscariasul care a scapat de la mititica si iese in libertate...la inceput poate te sperii ca nu stii ce sa faci cu ea, apoi te uiti in jurul tau si-ti dai seama cate lucruri noi si frumoase te asteapta...
lady_corina
Postat pe 9 August 2009 14:21
Sunt de acord cu tine Kyrut. glumeam acolo .

viata nu se termina atunci . o etapa a ei doar...si de obicei una care nu prospera.
blanca
Postat pe 9 August 2009 14:22
CORECT ,lady C
LILO
Postat pe 9 August 2009 14:25
asa-i, sta in puterea fiecaruia sa-si faca viata mai buna
kyra
Postat pe 9 August 2009 14:26
da, mereu depinde de putere...
pik_nik
Postat pe 9 August 2009 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e pacat sa iubesti? 77 De la: garbo_120377 13 Octombrie 2012 10:07
si totusi inca nu pot........ 92 De la: garbo172629 18 Octombrie 2010 18:29
de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame? 377 De la: ingerasulluptator 18 Mai 2011 15:55
Despartire si cum as putea sa ma impac cu ea 26 De la: Alex_Stefan 13 Noiembrie 2013 16:42
Un sfat va rog frumos:- 13 De la: garbo_2248 16 August 2012 11:55
Setari Cookie-uri