mi-am pierdut increderea in oameni

dupa o relatie esuata din care m-am rupt si am mers mai departe...suspectez pe cei din jurul meu ca ma vor rani si ei....
plus ca ma vindec destul de greu dupa o ruptura emotionala...
as avea nevoie de un barbat amic sa fie cumva in viata mea ....din pacate astfel de relatii nu dureaza decat cateva luni pana cand celalalt vrea sa se implice...
am multe cunostinte socializez cu toata lumea....dar ma doare sa ma deschid iar...
cufemeile intru in relatie de concurenta eu fiind mai slabuta....mama imi respinge feminitatea...
daca as avea o bagheta magica sa imi vindec ranile mai repede...
in copilarie tatal meu bea mult alcool si o jignea pe mama....
mi a spus ca sunt tampita de n ori pentru a ma domina...
acum eu sunt o femeie frumoasa ...puternica...dar teama de abandon a ramas...
ce pot face sa fiu mai increzatoare in mine?
heart_blossom
Postat pe 1 Iulie 2010 08:52
PRIMUL LUCRU PE CARE SA-L FACI BEA UN PAHAR MARE DE MARTINII SI APOI VEZI VIATA IN ROZ .EU ASA AM FACUT
MONIKA112511
Postat pe 1 Iulie 2010 09:12
Tara mica, plina de umor
anakin
Postat pe 1 Iulie 2010 09:14
MONIKACA...asa facusi?!
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 09:19
pardon...MONIKA
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 09:20


Monique mi-ai inveselit ziua...sa fie Martini cu portocale si gheata
si cu trezirea din mahmureala ce sa fac?
niste varza ceva?


De la: MONIKA112511, la data 2010-07-01 09:12:16PRIMUL LUCRU PE CARE SA-L FACI BEA UN PAHAR MARE DE MARTINII SI APOI VEZI VIATA IN ROZ .EU ASA AM FACUT :
heart_blossom
Postat pe 1 Iulie 2010 09:32
DA EXACT ASA AM FACUT SI DUPA CE M-AM TREZIT DIN BAUTURA AM PLINS DOUA LUNI ,MAI PLING SI ACUM CITEODATA ,SI APOI AM ZIS ,CE O FI O FI SA MERG INAINTE ,AM RIDICAT CAPUL DE JOS ,SI ACUM ,CIND ESTE MAII GREU ,BEAU UN MARTINI,,SI TREBUIE SA TI ZIC CA MERGE DE MINUNE CU O INGHETATA MARE ,,,,O SA FIU SI EU DIN NOU FERICITA VREODATA ,,,SI TU LA FEL
MONIKA112511
Postat pe 1 Iulie 2010 09:42
Poate ar trebui sa incetezi sa afisezi"Dor(ul) de tine". Asta daca intr-adevar doresti sa te vindeci. Apoi, am sa iti spun ca eu am o alta parere despre relatiile de amicitie intre un barbat si o femeie. Cei mai buni prieteni ai mei, sunt doi barbati. Ca sa vezi...
Si am sa iti mai spun inca ceva: oamenii te vor rani in continuare! Pentru ca "oamenii-s oameni". Si atat. Poate cateodata nu-i intelegi tu pe ei, alteori ei pe tine, varii motive. Dar asta nu este un motiv real pentru pierderea increderii ci poate cel mult pentru o abordare diferita.
Si nu mi se pare ok nici felul "modern" de a-ti privi relatia cu tatal. Chestiile astea cu abuzul, nu sunt chiar asa de simple cum ar parea intr-un serial TV.
Dar asta este numai parerea mea.

PS: daca Martini nu functioneaza, treci la batranul Jack!
(si precizez ca nu e o gluma! electrocutarea simturilor pentru o perioada de trei zile si un maaare chef, m-au trezit pe mine la realitate in vreumurile cand obisnuiam sa ma intreb "DE CE DOAMNE? DE CE EU? DE CE NU MA MAI VREAAAA?!!... )
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 13:41
De la: anakin, la data 2010-07-01 09:14:29Tara mica, plina de umor


rectific ceva: umor involuntar.
anakin
Postat pe 1 Iulie 2010 15:42
EU AS PROPUNE SA SCOATEM DIN VOCABULAR ,DIN EXPRESII , DIN FELUL NOSTRU DE A VORBIII , ACEASTA VORBA ,,,,,,DE CE EU ,DE CE MIE ,,,DE CE ASA,,, DE O PERIOADA DE TIMP NU AM MAI FOLOSIT-O SI M-AM LINISTIT
MONIKA112511
Postat pe 1 Iulie 2010 16:11
De la: dor_de_tine, la data 2010-07-01 08:52:50dupa o relatie esuata din care m-am rupt si am mers mai departe...suspectez pe cei din jurul meu ca ma vor rani si ei....
plus ca ma vindec destul de greu dupa o ruptura emotionala...
as avea nevoie de un barbat amic sa fie cumva in viata mea ....din pacate astfel de relatii nu dureaza decat cateva luni pana cand celalalt vrea sa se implice...
am multe cunostinte socializez cu toata lumea....dar ma doare sa ma deschid iar...
cufemeile intru in relatie de concurenta eu fiind mai slabuta....mama imi respinge feminitatea...
daca as avea o bagheta magica sa imi vindec ranile mai repede...
in copilarie tatal meu bea mult alcool si o jignea pe mama....
mi a spus ca sunt tampita de n ori pentru a ma domina...
acum eu sunt o femeie frumoasa ...puternica...dar teama de abandon a ramas...
ce pot face sa fiu mai increzatoare in mine?
Pai draga sa stii ma multi copii au avut de suferit din cauza tatilor care sunt foarte egoisti..Care nu le pasa decat de ei...Si neglizeaza nevasta si copiii....Dar ce poti face..Fii atenta ce prieteni iti alegi..Fii mai exigenta cu tine si cu altii....Spune ce doresti de la inceput si nu iti cumpara prieteniii..Adica nu fa compromisuri,,,ca sa atragi parazitii la tine..Prietenii de inima sunt foarte rari..De obicei un prieten til poti face,,daca ai multi bani si au ce sa profite de pe urma ta..Pt ca majoritatea oamenilor sunt negativi..Oameni pozitivi sunt putini,,foarte putini din pacate ca sa te poti baza
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iulie 2010 17:55
De la: dor_de_tine, la data 2010-07-01 08:52:50dupa o relatie esuata din care m-am rupt si am mers mai departe...suspectez pe cei din jurul meu ca ma vor rani si ei....
plus ca ma vindec destul de greu dupa o ruptura emotionala...
as avea nevoie de un barbat amic sa fie cumva in viata mea ....din pacate astfel de relatii nu dureaza decat cateva luni pana cand celalalt vrea sa se implice...
am multe cunostinte socializez cu toata lumea....dar ma doare sa ma deschid iar...
cufemeile intru in relatie de concurenta eu fiind mai slabuta....mama imi respinge feminitatea...
daca as avea o bagheta magica sa imi vindec ranile mai repede...
in copilarie tatal meu bea mult alcool si o jignea pe mama....
mi a spus ca sunt tampita de n ori pentru a ma domina...
acum eu sunt o femeie frumoasa ...puternica...dar teama de abandon a ramas...
ce pot face sa fiu mai increzatoare in mine?
Incearca sa gandesti pozitiv,,roagate la Dumnezeu sa te ajute sa fii mai optimista,mai pozitiva...Si fii mai exigenta cu oamenii...Pt ca majoritatea nu umbla decat sa profite ceva de pe urma ta...Mai sunt is oameni linistiti...Eu zic sa te rogi,,pt ca rugaciunea te ajuta sa gandesti mai pozitiv...Citeste carti,,pozitive..Citeste,carti despre oameni..Intra in google ca acolo scrie orice...Si poti primi chiar idei,,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iulie 2010 17:58
@MONIKA...
"aceasta vorba" nu se afla in vocabularul meu;' este utilizata acolo pentru a sublinia ceva si atat.
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 17:59
IRINOOOO!!!! Da-l dracu' de copy/paste!!!!!
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 18:01
Eu zic ca daca esti mai precauta si mai exigenta...Diplomat..nu iti mai cumpara prieteni...Cine este corect,,o sa te vrea asa,....Invata sa iti impui punctul de vedere de la inceput
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Iulie 2010 18:01
moniq,ce-ti bati tu capu'?
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 18:03
@Irinuca
Multumesc!
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 18:04
Pentru ca am, Crisuto, pentru ca am ... si pe urma cine ar mai cumpara Saridon?!
Sunteti cumintei?!
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 18:05
cei mai cumintei

chiar am un copilas cuminte,va doresc la toate un copil asa cumintesi zambaret

moniq
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 18:07
sa fiti sanatosi, Crisuto!
moniq_
Postat pe 1 Iulie 2010 18:10
si voi la fel!
si alexutu sa creasca mare mare pan' la soare!
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 18:14
www.hiq.ro/blog/florin/.../youtube-lady-gaga-alejandro/

super melodia
dancris
Postat pe 1 Iulie 2010 18:25


multumesc celor care mi-au raspuns
am reflectat la raspunsuri
am darul de a atrage paraziti
fiind mai protectoare de fel...
compromisuri nu mai fac de cativa ani...partea dura ar fi ca trebuie sa ma retrag rapid dintr-o relatie care s-ar fi indreptat spre mizerie....si de aici zdruncinarea,,,
daca am incredere in 2 persoane si le pierd....universul mi se darama...si apare neincrederea in oameni...dar imi revin dupa o perioada de suferinta...
nu prea stiu sa trec rapid peste o pierdere...
din fericire calatoresc mult si cunosc destui oameni....





Fii atenta ce prieteni iti alegi..Fii mai exigenta cu tine si cu altii....Spune ce doresti de la inceput si nu iti cumpara prieteniii..Adica nu fa compromisuri,,,ca sa atragi parazitii la tine..Prietenii de inima sunt foarte rari..De obicei un prieten til poti face,,daca ai multi bani si au ce sa profite de pe urma ta..Pt ca majoritatea oamenilor sunt negativi..Oameni pozitivi sunt putini,,foarte putini din pacate ca sa te poti baza[/quote]
heart_blossom
Postat pe 2 Iulie 2010 23:18


ai dreptate sa fiu fericita nonstop nu se poate...oamenii mai aleg si alt drum...



Si am sa iti mai spun inca ceva: oamenii te vor rani in continuare! Pentru ca "oamenii-s oameni". Si atat. Poate cateodata nu-i intelegi tu pe ei, alteori ei pe tine, varii motive. Dar asta nu este un motiv real pentru pierderea increderii ci poate cel mult pentru o abordare diferita.
heart_blossom
Postat pe 2 Iulie 2010 23:30
Daca vrem sa fie tragica viata, asa va fi. Priveste cu optimism o relatie. Uneori noi suntem vinovati ca orizontul de asteptare e atat de mare si speram atat mult de la altii. Ofera fara a astepta ceva in schimb si poate atunci motivul pierderii increderii va disparea.
anarax
Postat pe 3 Iulie 2010 02:37
Noi oamenii,nu suntem perfecti si nici educati....prea multi !!!! Frumusetea n-are nici o legatura cu norocul !!! Femeile urate sunt mai norocoase pentru ca trebuie sa-si foloseasca mai mult mintea...si atunci sunt mult mai realiste !!! Frumusetea fizica e trecatoare,cea interioara ramane ...!!! Prima conditie ca sa ai incredere in tine este sa-l iubesti pe Dumnezeu si apoi sa te iubesti pe tine insati !!! Asa vei avea forta interioara de-a te descurca in viata pe propriile puteri,... nu devi dependenta de unul sa de altul !!! Avand incredere in tine ,atragi oameni care au incredere in ei !!!! Iti doresc numai bine !!!
garbo115329_camy
Postat pe 3 Iulie 2010 06:26
Vad ca stii de ce ti-e frica. Teama de abandon te tine departe de o relatie de lunga durata. Problema ta este cu tatal tau, astfel ca vei atrage, inconstient, in viata ta barbati care seamana cu el. Rezolva problema cu tatal tau, spunei ce te-a deranjat, iarta-l si mergi inainte. Cel mai bine este sa iei legatura cu un psiholog, care te va invata cum sa-ti depasesti temerile.
Alcoolul nu este solutia. Tu esti solutia, trebuie doar sa inveti cum. Capul sus, viata este frumoasa.
tacere
Postat pe 3 Iulie 2010 06:36
e dovedit ca femeile kre au avut pb q tatii cand erau mici raman cu unele schele,dar tu esti independenta si frumoasa ,ai grija sa fii tu bine,nu te increde in oamenii ca nu merita,
pisiMic
Postat pe 3 Iulie 2010 11:32
Mergi la un psiholog.Toate traumele copilariei se regasesc in fricile adultului!
dragu_ta74
Postat pe 3 Iulie 2010 12:52
"fiind mai protectoare de fel..."

incearca sa schmbi partea asta...
nu esti nici mama lor sa-i cresti si nici pansamentul de urgenta....
ameno
Postat pe 3 Iulie 2010 13:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma impac cu fostul... 306 De la: sora_ilsi 12 Februarie 2010 01:18
El imi spune ca s-a terminat 39 De la: nazirra 26 Octombrie 2009 17:08
custodia copiilor 2 De la: nathalie 8 Ianuarie 2012 18:04
Viatza ca o ceasca de cafea... 10 De la: vuvuzela 30 Ianuarie 2011 01:30
Salut,as vrea sa va spun povestea mea!! 36 De la: Claudiu0295 28 Noiembrie 2016 07:03
Setari Cookie-uri