Viata ca o telenovela

dsole, s-a blocat rau vad ca mi-a postat mesajul de 10 ori;
mugure_alb
Postat pe 11 Iunie 2011 15:15
De la: mirela252002, la data 2011-06-11 08:33:09Am si eu o experienta de 21 de ani cu sot musulman, libanez si un copil minunat,multumesc la Dumnezeu in fiecare zi pentru ca al am,poate merita sa va acordati o sansa? sa aveti o relatie fericita si de durata? nu exista o garantie ca un sot roman va fi mai bun.asculta-ti inima si va fi totul bine. bafta

Vezi daca ai pus cuvantul telenovela in titlu?
mugure_alb
Postat pe 11 Iunie 2011 15:16
traiesti o dilema care, sincer, mi se pare absolut de neinteles.
Relatia dintre doi oameni, modul in care ei doi isi fac regulile in cuplu, nu o poate stabili nici un dumnezeu de pe lumea asta, indiferent cum se numeste el. Din moment ce il iubesti si te iubeste, ce dracului va impiedeca sa ramineti impreuna? Faptul ca pe tine te-a bagat un popa intr-o caldare si te-a botezat altfel? Ete nenorocire...
Daca argumentele astea conteaza, aia nu e iubire. E doar faptul ca esti acolo - sau e acolo - varianta cea mai comoda. Si cind varianta nu mia e comoda, pa pa.

Daca va iubeati ati fi gasit solutii sa mergeti pina in iad si inapoi impreuna. Si sa ramineti la fel de uniti. Gindeste-te ca sint cupluri care se confrunta cu probleme MULT mai grave - si nu se distrug. Spuneai ca ai invatat lectia ca nu contaza ce capeti usor: demonstreaza ca esti, sau sinteti, capabili sa capatati si altfel.
quasaria
Postat pe 11 Iunie 2011 15:26
data 11 06 2011 ora 15 44 draga mea BabyAnne pune in balanta avantajele si dezavantajele morale urmare relatiei tale cu turcul in primul rind gindestete la viitorul tau si pe urma la sentimente dragostea e trecatoare dar urmarile unei casnicii esuate sunt groaznice de ne uitat
Aritina_cornelia_Gheorghe_1
Postat pe 11 Iunie 2011 15:51
sa mori tu mama omida gheorghe unu ca STII TU ca o sa fie o casnicie esuata cu urmari groaznice si de neuitat?
Inteleg ca nu conteaza cu care barbat din Romania te-ai casatori, e roman deci casnicia oricum e identica.... si asa si cu turcii. Nu?
quasaria
Postat pe 11 Iunie 2011 15:55
avantaje si dezavantaje morale...oare ce-o fi vrut sa zica doamna asta?
michelle_
Postat pe 11 Iunie 2011 15:59
ca e un foutai imoral...Probabil....
quasaria
Postat pe 11 Iunie 2011 16:06
postat 11 06 2011 quasaria vorbeste frumos m-am referit la faptul ca religia ortodoxa o cunoaste portul romanesc il cunoaste, pe cind al musulmanilor nu au alte obicee niste restrictii in comportament fata de femeie deci una peste alta femeia este considerata SCLAVA daca poate sa duca...fericire si mult noroc
Aritina_cornelia_Gheorghe_1
Postat pe 11 Iunie 2011 16:09
Q...prea multe cutume...
si ca sa completez...ridicate la rang de arta, hehehe
michelle_
Postat pe 11 Iunie 2011 16:11
De la: Aritina_cornelia_Gheorghe_1, la data 2011-06-11 16:09:54postat 11 06 2011 quasaria vorbeste frumos m-am referit la faptul ca religia ortodoxa o cunoaste portul romanesc il cunoaste, pe cind al musulmanilor nu au alte obicee niste restrictii in comportament fata de femeie deci una peste alta femeia este considerata SCLAVA daca poate sa duca...fericire si mult noroc


what?:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Iunie 2011 16:16
De la: Aritina_cornelia_Gheorghe_1, la data 2011-06-11 16:09:54postat 11 06 2011 quasaria vorbeste frumos m-am referit la faptul ca religia ortodoxa o cunoaste portul romanesc il cunoaste, pe cind al musulmanilor nu au alte obicee niste restrictii in comportament fata de femeie deci una peste alta femeia este considerata SCLAVA daca poate sa duca...fericire si mult noroc

femeia e considerata sclava cam in toate religiile, crezi ca ortodocsii sunt mai cu mot? Din cate imi amintesc chiar preotul in biserica zicea ca femeia n-are dreptul sa deschida gura in biserica daca are vreo nelamurire, ci trebuie sa i-o spuna sotului care sa i-o comunice preotului. si asta e doar un exemplu. Dar conteaza ct de departe mergi in practicarea unei religii, Asa daca ar fi s-o luam dupa cum scrie la carte ar fi imposibil sa mai traim in societate.
mugure_alb
Postat pe 11 Iunie 2011 16:16
ge, ce-ai patit? nu recunosti data?
dor72
Postat pe 11 Iunie 2011 16:17
mugure....
sclava-sclava... da' ai voie sa scrii prostii pe net, macar...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Iunie 2011 16:17
De la: dor72, la data 2011-06-11 16:17:33ge, ce-ai patit? nu recunosti data?

care data?:D
:))
eu_geminy
Postat pe 11 Iunie 2011 16:19
cine eu?
mugure_alb
Postat pe 11 Iunie 2011 16:19
aia, una... care e deja data....
dor72
Postat pe 11 Iunie 2011 16:21
draga mea, de ce iti faci atatea ganduri si atatea griji? cum mai ai timp sa te bucuri de ce traiesti acum daca stai sa te gandesti la ce va fi? bucura-te de emotiile si sentimentele actuale, dragostea e un lucru minunat. ce va veni si ce va fi, n-ai de unde stii tu. ceea ce traiesti acum e doar un episod din intreaga ta viata, doar o lectie. tu vei merge mai departe cu, sau fara aceasta lectie invatata. vei iubi din nou, vei invata altceva si din nou, vei merge mai departe. bucura-te de fiecare data cand iubesti si nu-ti mai face ganduri. traieste clipa! daca ramai sau nu cu aceasta dragoste..pana la urma nu are nici o importanta. asadar, traieste intens si bucura-te! nu te lasa umbrita de ganduri triste! multa dragoste iti doresc si..intelegere a ceea ce ti se intampla!
francesca20
Postat pe 11 Iunie 2011 16:41
nu e vorba neaparat de culoarea hijabului, oricum nu are rost discutia asta la aceasta tema
princess_alex
Postat pe 11 Iunie 2011 17:23
De la: eu_geminy, la data 2011-06-11 15:09:50dah... negru sau gri...:D
:))))

haha
princess_alex
Postat pe 11 Iunie 2011 17:24
Draga babyAnne, trebuie sa consideri aceasta iubire ca un capitol frumos dintr-o carte "viata ta". NU intrerupe capitolul inainte de a se termina, daca e frumos continua pana se termina cele 3 luni , oricum stiti amndoi ca se va termina, cel putin vei ramane cu niste amintiri frumoase. Sunt de acord ca nu ai putea sa treci la religia lui la aceasta varsta , ar insemna sa suferi mult mai mult decat aceasta despartire si.....gandeste-te ca o carte nu se temina dupa un capitol sau doua.....deci continua-ti viata. Ea iti va mai aduce si multe alte momente frumoase ... Nimic nu tebuie sa ia sfarsit la 24 de ani, tu esti inca tanara si mai ai multe capitole de trait . TRAIESTE-LE !
cornelia_leia
Postat pe 11 Iunie 2011 21:17
buna,am citit povestea ta ,sa nu te superi pe mine da cel mai bun sfat pe care til pot da (gandestete la ce e mai bine pentru tine,da gandestete ca poate iubire e doar din partea ta, vorbeste cu el ,ce conteaza ce va spune de ce sa traiasca cu sentimentul ca vati folosit unul de altul ,adevarul cantareste mai mult decat temerea, ca va fi bine sau rau, si inca ceva (nu incerca sa fi perfectionista ,nu conteaza ce studi ai ,inima nu stie carte .
cati_elena
Postat pe 11 Iunie 2011 22:20
inima... si nu numai...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Iunie 2011 22:22
sure. Restul religiilor ridica femeia pe vreun piedestal. In special aia ortodoxa. Ca de aia n-ai voie sa intri in altar. N-ai voie sa vizitezi diverse schituri care pina la urma sint obiective turistice. Si iti bagi fata in caldare la botez in laturile tuturor baietilor botezati inainte, in aceeasi apa, ca de, sint baieti. Si ce au intre picioare le da drepturi in plus.

Asa ca de ce sa ne sclavagim in alte religii - hai sa ne sclavagim in a noastra, ca ne discrimineaza si asta suficient.
quasaria
Postat pe 12 Iunie 2011 00:04
ca tot zici de botez...
ce discriminare si umilire mai mare-ti trebe cand esti la inceputul zilisoarelor vietii tele decat sa stai frumushel la usa bisericii si sa admiri popa care-l plimba pe mini purtatorul de mini sex masculin prin toate cotloanele aghesmuite,in timp ce odorul tau de fata nu beneficiaza de acelasi "privilegiu"...

ma uit la Desert Rose si bocesc de-am umplut juma de bax de shervetzele cu muci...
e bestial!
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 00:11
mie tot melodia aia cu serial killeru'imi place....
In special la subiecte dstea.

Nu pot sa suport nedreptatea! Asta e!
quasaria
Postat pe 12 Iunie 2011 00:21
Bravo Quasaria!! Bravo Precizilla!! Bravo Mugure Alb!! Atatea "favoruri"baietilor..iar cand cresc au nevoie de munca in gospodarie a femeilor,sa-i spele,calce,gateasca,copii,educatia copiilor,curatenia in casa...si ei?Au 'ceva' in plus?Vai de ..plusul lor,ba il au,ba nu-l mai au..si femeia tot ..sclava!! pana cand? de ce nu ne unim si sa-i punem la ADEVARATA egalitate cu noi? desi,glumesc,ce-as mai face o ..triere inte barbati...cine-i bun..ADMIS,cine nu-i..bun...la bucatarie cu ei!! dar sa fim destepte si sa luam din viata ce-i bun ptr. noi,sa nu bagam in seama aceste nedreptati..sa ne facem singure viata frumoasa si placuta,sa nu asteptam ajutorul lor..ca nu pot..De mici au fost ai mamelor,apoi au nevoie de ajutorul sotiilor..putini barbati...BARBATI!! Si cand ii gasiti!!SO pe ei!! Nu-i scapati..sunt RARI!! Clubul Feministelor
elisabeta_boia
Postat pe 12 Iunie 2011 12:54
eu n-as putea sa zic ca sint feminista, elisabeta - pur si simplu mi se par aberante diferentierile in functie de sex. DIn partea mea, un om poate fi barbat, femeie sau neutru - atita timp cit n-am de gind sa ma culc cu personajul respectiv, ce conteaza ce functie sexuala are?! Ce relevanta are pentru restul aspectelor vietii?!
Am prieteni buni si femei si barbati, exista oameni pe care ii admir sau oameni pe care ii detest - si femei, si barbati - am colegi sau colege cu care ma inteleg sau cu care nu ma inteleg... Pur si simplu criteriile sint altele. Nu ca sint capabili sa nasca sau nu.
Religia, din punctul meu de vedere, si aici ma refer la ORICE religie, inclusiv aia ortodoxa, e un apendic inutil, mostenit dintr-o perioada in care tunetul era considerat OZN. Presupune involutie, nu evolutie.
quasaria
Postat pe 12 Iunie 2011 13:28
OK_, femeia a fost ispitita, nu pt ca era `saraca cu duhul` si neputincioasa ca si cuget, ci pt ca a fost curioasa. iar curiozitatea asta n-are nicio legatura cu mediocritatea si tzatzismele de azi, ci justifica subtilitate, finete si inteligenta. ea era constienta de barierele, de legea absoluta pe care o incalca, insa curiozitatea asta reprezenta o prima forma de problematizare, de sfidare a legii atat de bizare si enervante in ce ma priveste (intrucat presupune clar ideea de manipulare), `crede si nu cerceta`! ea a fost prima care a purces inspre cunoastere, ceea ce e o dovada de inteligenta si superioritate a intelectului. asa ca, pana la urma, Adam e cel ispitit, dar ispitit in sensul de supunere, nu acela de a-si folosi doxa, pt ca el nu si-a pus problema cunoasterii. el s-a dus precum orbul. Eva si-a pus-o. asadar, daca datoram cuiva ideea de cunoastere, de sfidare a barierelor intunericului mintii si sufletului, aceea e Eva. adica femeia. si asta nu e o interpretare elucubranta ca, iaca, m-am gandit io sa inventez argumente, ca sa-i spal onoarea femeii, ci sunt lucruri care se discuta demult in cadrul religiilor. dar asa, cu usile inchise, cu aspect de taina, caci nu da bine ca, dintr-o data, barbatul sa-si piarda intaietatea, dupa ce biserica l-a ridicat atata timp in slavi si pe piedestal. adica, ce credibilitate ar mai avea biserica, daca ar recunoaste ca s-a pacalit si ca face, de atat de multe ori, grave erori?
esme
Postat pe 12 Iunie 2011 13:49
Chiar daca zici "sa-mi traiesc viata la maxim aceste 3 luni" ...mi se pare ca prea controlezi viata (cu acesta nici decum nu-ti savurezi viata) si greu accepti sa ierti.

....deseori chiar trebuie sa iertam si sa ne iertam.
Aceasta favoare o faci in primul rand pentru tine nu neaparat pentru altcineva.

Poti fi sigura ca viata "turcului" e deja prescrisa, mai ales ca tu singura nu te vezi in viitor traind alaturi de el.
Ai nevoie de o pauza ti-ar ajuta sa intelegi ce iti doresti cu ADEVARAT!!!
elisavuri
Postat pe 12 Iunie 2011 17:20
incaerca sa fi directa cand iti place de cineva,oricum esti l-a inceputul vieti,dar......
garbo047775
Postat pe 12 Iunie 2011 17:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat:) 3 De la: anaROBERT 3 August 2010 12:52
Din putzu' putzului putzului gandirii! 240 De la: Thor_again 28 Iunie 2012 21:31
nedumerita 34 De la: Topazz 17 Septembrie 2012 18:16
aceasta este povestea mea de dragoste.. sa arat ca exista si iubire adevarata...sper sa nu ma injurati dupa..:( 21 De la: bau 30 Iunie 2010 16:58
O sa mearga vreodata??? 1 De la: garbo063661 3 Februarie 2010 19:13
Setari Cookie-uri