Viata ca o telenovela

da...sunt p-aci niste copii ( cu accent pe O)...
dor72
Postat pe 13 Iunie 2011 23:04
Draga mea , esti foarte constienta si lucida.Nu ai de ce sa-ti faci griji de psihicul tau.Eu , dupa 9 ani de casnicie nu am stiut cu cine am de a face , de fapt daca ma gandesc bine, am stiut dar nu am vrut sa cred , sperand ca o proasta ca el chiar vrea sa se schimbe in bine.Dar minciuna si lipsa lui de comunicare a dus la divort . Deci , in lumina acestor fapte,desi nu prea sunt in masura sa dau sfaturi , eu as zice sa stai de vorba cu el serios,dar...aici e o parere pur personala, eu una nu mi-as face de lucru cu musulmani.Sunt o gramada de cazuri care demonstreaza ca la arabi razbate pana la urma adevarata lor ,,fata,, , adica poate ca acum esti marea lui iubire,dar daca mai are o sotie de care nu sti,s-au daca esti prima , de unde sti ca dupa tine nu ar aparea o a doua,a treia , s.a.m.d .Eventual , traieste aceasta relatie la maxim , si lasa lucrurile sa curga de la sine. E cineva care le aseaza asa cum vrea s-au cum meritam dupa propriile fapte. Ti-as sugera un filmulet care poate te va face sa ai alta viziune asupra vietii , a lucrurilor si faptelor care ni se intampla.Dar nu stiu daca am voie sa postez aici, asa ca , daca vrei lasa-mi o adresa de e-mail. SUCCES
ronicasi
Postat pe 14 Iunie 2011 08:27
De la: dor72, la data 2011-06-13 13:54:06multam Doamne, ca nu avem asa fiice....lipsite de umor si de spirit...
si care sa priceapa atat de greu mesajele...si ce ascund ele de fapt...pentru o minte de 12-14 ani...e foarte OK.


ii fi si tu una de aia pe la 50 de ani, care gandeste mai slab ca mine, la 28. decat 50 de ani, cu minte de 12, 14, mai bine...cum ai zis tu. ca sa nu mai spun ca madame michelle are peste 50 de ani, daca are o fiica de 30. deci la peste 50 de ani sa stai pe un forum si sa tot bagi intrigi si ghimpi la fiecare topic, mi se pare jenant. ca sa nu mai spun ca pe un topic a vb super aiurea cu o fata bolnava de cancer. asta-i femeie?? thoamne.... ce cautati aici frstratelor? dati "sfaturi: unor tinere, ca majoritatea care intra cu problemute is tinere. ce "sfaturi" dati? le luati peste picior. ba cred ca va este ciuda pe tineretea lor si ca nu mai aveti voi o sansa la tinerete. vai de viata voastra.
garbo209228
Postat pe 14 Iunie 2011 11:55
De la: michelle_, la data 2011-06-13 19:05:45probleme, vuvu? ca mintenas ti le rezolv


vai, iar te bucuri ca poti da i tu un bann. de parca mare lucru rezolvi. ce frustrata esti, femeie, la peste 50 de ani stai pe aici.... si dai bann uri. noroc de cosmin al tau
garbo209228
Postat pe 14 Iunie 2011 11:58
De la: garbo209228, la data 2011-06-14 11:55:04
De la: dor72, la data 2011-06-13 13:54:06multam Doamne, ca nu avem asa fiice....lipsite de umor si de spirit...
si care sa priceapa atat de greu mesajele...si ce ascund ele de fapt...pentru o minte de 12-14 ani...e foarte OK.


ii fi si tu una de aia pe la 50 de ani, care gandeste mai slab ca mine, la 28. decat 50 de ani, cu minte de 12, 14, mai bine...cum ai zis tu. ca sa nu mai spun ca madame michelle are peste 50 de ani, daca are o fiica de 30. deci la peste 50 de ani sa stai pe un forum si sa tot bagi intrigi si ghimpi la fiecare topic, mi se pare jenant. ca sa nu mai spun ca pe un topic a vb super aiurea cu o fata bolnava de cancer. asta-i femeie?? thoamne.... ce cautati aici frstratelor? dati "sfaturi: unor tinere, ca majoritatea care intra cu problemute is tinere. ce "sfaturi" dati? le luati peste picior. ba cred ca va este ciuda pe ti
neretea lor si ca nu mai aveti voi o sansa la tinerete. vai de viata voastra.


pariez babelor ca sunteti si divortate , inselate si suparate foc pe viata. si critcati aici postarile unora si altora. pfffff, sunteti demne de evitat.
garbo209228
Postat pe 14 Iunie 2011 12:00
ai pierdut...din start...
exploram si ne minunam....
de ce nu iti urmezi sfaturile?
dor72
Postat pe 14 Iunie 2011 12:31
De la: demonsauinger, la data 2011-06-13 20:07:05
De la: demonsauinger, la data 2011-06-13 19:22:09
De la: garbo209071, la data 2011-06-13 12:25:44"doamnele" de 40 de ani

ce "fain" ganditi. multam doamne ca nu mi-ai dat asa o "mama".





faci o mare greseala cand generalizezi.sunt "doamne" intre doamne si "mame" intre mame!



am uitat sa adaug ca exista si "copii" intre copii!


eh, doar se stie ca de ele e vorba. "stimatele doamne". pardon, poame.
darlene
Postat pe 14 Iunie 2011 13:38
De la: dor72, la data 2011-06-14 12:31:48ai pierdut...din start...
exploram si ne minunam....
de ce nu iti urmezi sfaturile?


bine-ar fi sa va minunati de mintea voastra slaba. minte batrana. da, minte batrana. la voi nu a adunat intelepciune o data cu batranetea. a imbatranit bine saraca minte. dar sunt sigura ca nu intelegi nimic din ce spun. moare mintea inaintea voastra. va asteapta cosciugul si voi stati pe net
darlene
Postat pe 14 Iunie 2011 13:42
am o intrebare, ai fost vreodata in situatie ca sa stii cum este?eu iti pot spune din proprie experienta ca respecta f mult femeile si sunt la picioarele acestora cand iubesc. nu credeti toate povestile despre lumea musulmana , incercati sa cunoasteti oamenii, nu generalizati. Nu inseamna ca daca unii musulmani persecuta femeile , toti o fac. Priviti cat la suta din femeile turcoaice mai respecta traditia(baticul in cap, mers in spatele barbatului etc)
garbo202394
Postat pe 14 Iunie 2011 22:25
apropo, majoritatea turcilor lasa sexul pana dupa casatorie...cei care intra in categoria celor care respecta femeia de langa ei
garbo202394
Postat pe 14 Iunie 2011 22:33
unde?
dor72
Postat pe 14 Iunie 2011 23:08
buna ... am citit povesea ta cu interes si intr-un fel m-am regasit in ea
povestea mea este mult mai complicata , eu sunt casatorita de 20 de ani si acum 4 ani am aut o relatie cu un alt barbat ... am trait o frumoasa poveste de dragoste dar stiam de la inceput ca intr-o zi totul se va sfarsi , relatia noastra nu avea viitor
Cand am decis sa punem capat relatiei am suferit amandoi CRUNT pentru ca ne iubeam foarte mult ... SUFERINTA ESTE FOARTE MARE !!! dar eram hotarata sa trec peste cu orice pret
eu am reusit , el inca se zbate intre durere si suferinta si nu stiu cand ii va trece ... ma rog mereu la Dumnezeu sa-l ajute

sper ca si tu vei reusi dar trebuie sa fii tare
toate cele bune
ava71
Postat pe 22 Iunie 2011 09:25
si-am plans...si-am iertat-o....
dor72
Postat pe 22 Iunie 2011 13:37
"..Cand am decis sa punem capat relatiei am suferit amandoi CRUNT pentru ca ne iubeam foarte mult ... SUFERINTA ESTE FOARTE MARE !!.."


..he he..
roby_cado
Postat pe 22 Iunie 2011 18:27
n-am stiut ca iti plac telenovele, roby...

si ce final deschis.....
dor72
Postat pe 22 Iunie 2011 21:30
precum viata, doruleato! opera perta, ce mai tura-vura!
esme
Postat pe 22 Iunie 2011 21:33
esme...
o fi oare asa in viata....

cand mai vad cate un episod de asta.....
nici nu mai trebuie televizor ( oricum nu-mi trebuie )
P.S. daca tot e cu telenovele...o sa-ti zic un secret...ascuns...da sa nu afle....
tare-mi place apelativul asta, de-l folosesti tu....
dor72
Postat pe 22 Iunie 2011 21:38
doruleato, asa-mi zicea lumea cand eram mica si unele dintre rude imi mai spun asa si acum. asta era prenumele bunicii tatalui meu, cu care mi se spune ca seman. nu era romanca.

esme
Postat pe 22 Iunie 2011 21:53
Draga:)...cred ca ar trebui sa iti pui o foaie si un pix in mana..si sa imparti foaia in 2 parti egale...
Pe o parte sa scrii ce avantaje ai avea daca ai continua relatia[ce iti place la el]..si pe cealalta parte sa scrii ce se va intampla daca te vei desparti de el..
Eu cred ca dragostea nu e la tot pasul..si ca tu il iubesti cu adevarat!
Nu esti nebuna!..Est un om normal care isi face prea multe griji...gandeste-te la binele tau!...
Uneori trebuie sa mai fii si egoista!:)
garbo059182
Postat pe 23 Iunie 2011 12:46
si trebuie sa tii bine pixul in mana...sa nu-ti alunece la coloana!
Eugenia69
Postat pe 23 Iunie 2011 13:07
he he..,ea e cu un pas inaintea voastra..,tine doua pixuri..
roby_cado
Postat pe 23 Iunie 2011 17:07
soarta , de .......
jeanette40
Postat pe 23 Iunie 2011 17:42
...vitrega..
roby_cado
Postat pe 24 Iunie 2011 17:17
De la: BabyAnne, la data 2011-06-05 18:38:38Buna ziua.
Pentru inceput vreau sa subliniez faptul ca mi-e greu sa scriu povestea pe scurt. Asadar cine considera ca este prea mult poate sari peste acest post fara sa imi dea sfaturi neconcludente sau sa faca remarci acide.
Am 23 de ani, sunt anul 2 de master si anul trecut am ales sa plec cu bursa ERASMUS la studii in Germania. Zis si facut, momentan ma aflu de 9 luni in Germania. Initial am plecat pentru un singur semestru dar din doua motive bine intemeiate am ales sa imi prelungesc bursa. Primul ar fi acela ca persoana pentru care vroiam sa ma intorc, el care urma sa imi fie sot, mi-a tradat increderea si a ales sa se incurce cu o oarecare maritata si putin cam subtirica la minte (atat de subtirica incat mi-a povestit ea cu lux de amanunte ce s-a petrecut, nestiind ca nu sunt el, fara sa intre la cea mai mica banuiala). Iar al doilea, tara care se duce tot mai mult de rapa din cauza unor guvernanti pe care eu nu mi-i i-am ales si nu am eu de ce sa sufar pentru alegirile altora. De curand m-am hotarat sa nu ma mai intorc si sa o iau de la capat aici - ceea ce am studiat nu ma satisface si vreau sa incep studiul medicinei dentare. Aceasta fiind intriga povestii, am sa continui cu desfasurarea actiunii pe care inca o traiesc. Totul s-a petrecut cu viteza luminii, dragostea cea mare pe care o traiam de mai bine de un an si-a gasit sfarsitul in bratele alteia in mai putin de o luna, el a incercat sa innoade firul insa pentru mine nodul a ramas, nu am putut trece cu vederea (am fost fraiera oferindu-i increderea mea pe tava, nestiind la momentul respectiv ca ceva nemuncit nu este la fel de apreciat ca ceva muncit - este una din lectiile invatate!) si am ales sa imi continui viata personala in felul in care am vrut eu. Mentionez faptul ca nu am inselat niciodata pe nimeni, pentru ca in primul rand mi se pare lipsa de respect fata de mine - daca cineva inseala inseamna ca ceva nu merge bine, orice, si in cazul acesta inseamna ca te subapreciezi si te multumesti cu mai putin decat meriti. Mi-am facut un nou prieten aici cu care am avut o relatie multumitoare pana in februarie cand s-a simtit nevoia de o pauza (motivul este prea vast pt a-l dezbate aici si partial irelevant). In aprilie ne-am impacat si de atunci relatia este minunata. Cu toate acestea, cararile Domnului, sau in cazul de fata Domnilor, sunt intr-adevar incurcate. La sfarsitul lui august va trebui sa ma mut de aici, se termina bursa si orasul in care sunt nu este orasul in care vreau sa raman. Nu am avut nici cea mai mica intentie sa ma indragostesc, iar in prima parte a relatie mi-a fost usor sa ma abtin deoarece amandoi eram reci unul fata de celalalt, insa acut coordonatele s-au schimbat. Si m-am indragostit. Mi-e teama sa recunosc, si ma prefac vis-a-vis de mine insami, ca iubesc. Amandoi stim ce va urma, amandoi suntem constienti ca mai sunt nici 3 luni pana cand povestea v alua sfarsit si nu neaparat datorita faptului ca va trebui sa plec si pentru ca trebuie sa ia sfarsit si de aceea e mai bine sa plec. Este turc, deci de religie musulmana, si desi nascut si crescut intr-o tara catolica, parintii l-au crescut in legile si regulile Bisericii Musulmane. Desi nu este atat de habotnic precum un turc crescut intr-o tara musulmana, diferentele sunt evidente. Si sunt convinsa ca acestea s-ar face mai mult decat simtite intr-o casnicie. Nici pe de parte vorba de casnicie intre noi, insa ceea ce eu traiesc acum se traduce printr-un conflic interior din ce in ce mai greu de subminat. Nu as putea niciodata sa traiesc cu batic pe cap, sau sa merg in spatele sotului/iubitului in alta parte decat la intrarea in restaurant, nu as putea vreodata sa ma rog de 5 ori pe zi, si sa merg in fiecare duminica 5 ore in moschee; nu as invata niciodata Coranul pe de rost cand eu nici macar Biblia nu am citit-o (pentru ca nu cred in religie ci numai in Tatal meu). Sunt lucruri pe care nu le-as face oricat de mult as iubi, pentru simplul fapt ca aproape 24 de ani am trait altfel (1/3 din viata). Acesta este motivul real pentru care relatia aceasta trebuie sa se sfarseasca. Si este al dracului de greu sa traiesti ceva atat de frumos si sa stii ca are un sfarsit, atat de apropiat. Desi nimic nu este etern, in general oamenii spera sa fie, eu acum nu am aceasta speranta. Nu am avut-o nicacand cu el. Mereu cand am inceput o relatie am trait-o la intensitate maxima, sperand ca va ave aun happy-end, desi in multe cazuri era evident ca nu se poate. SI mereu am considerat ca sunt o persoana puternica si suferinta nu ma poate dobora, dar acum, odata cu un tip de poveste pe care nu am mai trait-o, o poveste de iubire imposibila, incep sa ma indoiesc de aceasta asa-zisa calitate. Nu stiu ce sa aleg. Si aici as avea nevoie de un sfat. Sa continui inca 3 luni ca si pana acum, incercand sa imi controlez sentimentele, deci sufletul cu mintea, si astfel sa continui cu acest conflict interior, ori sa ma las prada sentimentelor, sa iubesc "uitand" si ne mai suferind de anticipare? Plusuri si minusuri am gasit in ambele situatii de aceea nu pot alege. Pe de o parte, daca as alege prima varinta, as suferi ca de o picatura chinezeasca zilnic, inca 90 de zile si dupa aceea cine stie cat inca la intensitate moderata, pe de alta, m-as bucura acum la intensitate maxima si dupa aceea as suferi cu aceeasi intensitate. In oricare din cele doua situatii suferinta isi are locul ei, diferenta se afla numai in intensitate. Cu siguranta am ceva de invatat si de aici, din acest punct de vedere nu mi-e teama, si in timp am invatat sa imi traiesc suferintele, dar gasesc totusi omeneste sa o aleg pe cea mai putin dureroasa. Insa balanta pare a fi impotriva mea. Sunt constienta ca momentan am o problema destul de grava la nivel psihic, in primul rand pentru ca incep sa ma indoiesc de capacitatea mea de a-mi gasi echilibrul, de a-mi domina sentimentele cu ratiunea si de curajul cu care tratez o problema dificila. Nu am curajul sa vorbesc cu el, pentru ca nu stiu daca se afla si el in aceeasi situatie; daca nu ar fi foarte probabil sa il sperii si nu vreau sa se termine inainte de aceste 3 luni iar daca da l-as inpovara si mai mult! Egoist, aici este vorba numai de mine si de trasaturile mele caracteriale! Multumesc frumos!



Buna...Am avut rabdarea necesara sa citesc o parte din viata ta,mai mult din cauza titlului pentru ca eram curioasa ce sa ascunde in spatele unor povesti de viata.Asa incet,incet, am ajuns la una din dilemele mele....sunt intr-o relatie cu un indian(muslim).Am si eu aceeasi varsta ca a ta si pot sa zic ca ma confrunt cu un sfert din temerile tale..Intrebarea mea este :voi ati vorbit vreodata de tot ce ar putea fi intre voi dupa luna august??Ti-a spus vreodata ca ar vrea sa treci la religia lui cu batic si alte cele??E bine ca te gandesti cumva la aceste aspecte dar asta ti-a spus el ca isi doreste pt tine??Din tot ce ai scris imi pare ca esti o fiinta destul de inteligenta si rationala...dar cand te indragostesti mai greu cu ratiunea...Pentru ca iti faci o gramada de lupte interioare.Tu zici ca nu ai curajul sa vorbesti cu el despre toate astea ???de ce ti-e frica??Nu fugi de raspusuri......pt ca ai sa ramai cu un mare DACA DACA DACA .Si alt lucru care ma enerveaza enorm dar enorm|!Toate lumea se ia de musulmani ca sunt asa si pe dincolo ca pot avea sotii si sunt mincinosi.Eu zic sa ne uitam in jurul nostru...sunt barbati romani,spanioli,italieni si de multe alte nationalitati care nu au aceeasta religie dar comportametul lasa de dorit,pot umbla si cu 3 deodata si multe alte mizerii....Nu ca i-as lua apararea pers cu care sunt...ca nici el nu e sfant dar sunt fericita cu el si sper sa trecem prin bune si rele impreuna.Sincer???In locul tau as merge cu relatia asta pana in ultima clipa...si lasa-l si pe el sa vezi ce face cum priveste situatia si relatia cu tine.Sunt multe lucruri pe care as vrea sa ti le spun dar nu iti cunosc exact situatia si relatia dintre voi.In orice caz vorbeste cu el despre ceea ce ati dori dupa luna august,asa macar sa-ti faci o parere...Oricum cand ai sa ajungi acasa,la distanta,ai sa iti dai seama de mai multe.Succes mult sper sa te ajute cu ceva raspunsul meu si daca ceva scrie-mi un mesaj poate mai vorbim..
pissy29
Postat pe 26 Iunie 2011 14:29
Baby, citindu-te inteleg ca esti o fiinta inteligenta si curajoasa ceea ce iti face onoare fiind atat de tanara...Eu as putea sa-mi dau doctoratul in iubiri imposibile! De curand am pus punct uneia...Ce sfat iti dau eu? Sa vorbesti imediat cu el! Ce ne-ai spus noua, sa-i spui lui...Posibil sa ai o surpriza...Posibil sa-l eliberezi si pe el de aceleasi ganduri, poveri, nelinisti...Solutia e tocmai in povestea voastra. Asa cum v-ati indragostit si ati trait impreuna un timp, tot asa continuarea sau nu o gasiti AMANDOI tot acolo...:)
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Iunie 2011 09:37


Succes in tot ceea ce faci , imi pare rau pentru tine, ca ai avut de suferit, si poate mai suferi inca, ....dar e regula : barbatul te asteapta... pana gaseste pe alta!

Fi tare. si gandeste te ca in viata ta pe primul loc esti TU!
christy_coco
Postat pe 24 Octombrie 2011 23:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ALERGIILE 56 De la: elisabeta_boia 15 Septembrie 2011 23:48
Umor involuntar 206 De la: betty37 27 Martie 2011 23:41
Iisus Hristos zice ca pt a intra in imparatia lui Dumnezeu trebuie sa ai nevinovatia unuii copil... 18 De la: xenaprintesarazboinica 16 Noiembrie 2012 22:57
LA MULTI ANI SI UN AN 2013 CU SANATATE SI NUMAI BUCURII ! 9 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:43
Cum sa resuscitez relatia? 28 De la: fleurdelis 13 Martie 2010 08:58
Setari Cookie-uri