Viata ca o telenovela

esme,
in ce masura biserica recunoaste astazi cunoasterea drept o cale de urmat? Porunca nu e tot "crede si nu cerceta"? Deci de ce ar considera ca s-a inselat?

Bineinteles ca biserica nu face nici o eroare.... nici nu trebuie macar sa indraznim sa cercetam daca face sau nu....
quasaria
Postat pe 12 Iunie 2011 19:51
Q, asa e, tocmai de-aia ma-npinge la sfidare atitudinea ei manipulatoare, de mare conducatoare a turmelor pe care le vrea intr-adevar reprezentate de dobitoace. insa biserica stie prea bine ca a facut erori si una dintre ele pe care-a acceptat-o fara sa zica ps, a fost inchizitia, o mare, cumplita eroare. iar inchizitia a fost o dovada clara ca insasi ea, marea biserica, habar n-avea de esenta lui Dumnezeu.
esme
Postat pe 12 Iunie 2011 20:00
dupa parerea mea biserica in sine este o greseala.
Si asta nu inseamna ca nu cred intr-un Dumnezeu - dar in nici un caz in unul reprezentat de biserica. Unul care ma discrimineaza din start, imi neaga orice drept de a gandi si sta cu sabia deasupra capului meu, doar-doar calc strimb... Mi se pare pueril.
Iar preotii, cu atit mai mult.
Sa iti spun cum blestema zilele trecute un popa pe nu stiu care pe trecerea de pietoni, ca ploua afara si l-a stropit? Na... fetzele divinitatii....
quasaria
Postat pe 12 Iunie 2011 20:08
blasfemieeeee....
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 20:10
unde?
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 20:16
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 20:23
De la: quasaria, la data 2011-06-12 20:08:44dupa parerea mea biserica in sine este o greseala.
Si asta nu inseamna ca nu cred intr-un Dumnezeu - dar in nici un caz in unul reprezentat de biserica. Unul care ma discrimineaza din start, imi neaga orice drept de a gandi si sta cu sabia deasupra capului meu, doar-doar calc strimb... Mi se pare pueril.
Iar preotii, cu atit mai mult.
Sa iti spun cum blestema zilele trecute un popa pe nu stiu care pe trecerea de pietoni, ca ploua afara si l-a stropit? Na... fetzele divinitatii....


Sa NU UITAM A MENTIONA cam la cate parastase , nunti , botezuri , in inmormantari vin ,,slujitorii Domnului,",lucizi " adica (ne)aflati sub influenta licorii lui Bahus .....si partea aia faina legata de ,,nu apriundeti decat lumanari cumparate din incinta bisericii NOASTRE " .-)))) Fatarncie si disimulare pana la Dumnezeu :-)))) si inapoi :-))))
reyya
Postat pe 12 Iunie 2011 20:24
fa ce SPUNE popa ci nu ce Face el..,iti suna cunoscut..?
he he..
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 20:25
bre,roby...
poi sa faca el primu' si p'orma ma mai gandesc

reyo...
ashe-i,mami...
stai,ca stiam o poezea cu popa beat,numa o tzara,sa mi-o amintesc
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 20:28
da, m-am convins de `dreapta credinta` propovaduita de popi!
esme
Postat pe 12 Iunie 2011 20:29
"..bre,roby...
poi sa faca el primu' si p'orma ma mai gandesc.."

n-auzi ca n-ai voie..?
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 20:30
sez hu?!
bre,ma leshi? fac ce vrea muschiu' meu si ce ma lasa constiinta. punct.
si nu ma mai bruia,ca nu-mi amintesc unde dreaq am vazut poezeaua aia...
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 20:33

constiinta..?

you make my day..
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 20:47
poi nu tz-o fak io intotdeauna,bre?
asa ca - show me za money,baby!da' mai repede,ca tre' sa-i pun clonetii-n cont pt beregata ta...
crezi ca piaru-i pi gratis,ha?!
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 20:53

deci io tre' sa platesc,ca sa poti plati tu ptr. pielea ursului din padure..?

buna asta..
roby_cado
Postat pe 12 Iunie 2011 21:02
totul se plateste,roby
precizilla
Postat pe 12 Iunie 2011 21:14
Buna, o situatie aproximativ asemanatoare am avut si eu...sfatul meu este sa va bucurati din plin de aceste luni ramase si sa lasati soarta sa decida cum se va termina. Si eu am avut un prieten turc, dar niciodata nu m-ar fi pus sa fac lucrurile pe care le-ai enumerat.
garbo202394
Postat pe 12 Iunie 2011 22:13
Anne, cunosc o familie.. De fapt, a fost familie. Sa trec direct la subiect: ea romanca, el turc. Dupa ani de certuri provenite din cauza diferentei de cultura, ea s-a sinucis , dar si-a ucis cele doua fetite... ca sa se razbune pe sotul ei. e evident ca si cu psihicul a luat-o razna saraca, la cate practici ciudate o supunea pe vremuri sotul ei. era satula femeia. Deci nu e gluma, e realitate. Nu are rost sa intru in amanunte. Ideea e ca la un moment dat diferentele de cultura vor isca alte chestii contradictorii intre voi. da, sunt cazuri poate cand , desi sunt de religii si culturi diferite, se iubesc. dar..tot vor aparea ceva ite.
garbo209071
Postat pe 13 Iunie 2011 09:52
De la: Eugenia69, la data 2011-06-10 18:34:50si in Grecia...am vazut niste greciii...
noroc ca ma tinea strans de mana barbatul ista al meu...


eugenia, bine punctat. nici nu se putea mai bine. definitia ta.
garbo209071
Postat pe 13 Iunie 2011 12:19
eugenia.. de fapt, vai de barbatul tau, nu de tine. daca ar sti ce postezi pe aici..
garbo209071
Postat pe 13 Iunie 2011 12:21
"doamnele" de 40 de ani

ce "fain" ganditi. multam doamne ca nu mi-ai dat asa o "mama".
garbo209071
Postat pe 13 Iunie 2011 12:25
multam Doamne, ca nu avem asa fiice....lipsite de umor si de spirit...
si care sa priceapa atat de greu mesajele...si ce ascund ele de fapt...pentru o minte de 12-14 ani...e foarte OK.
dor72
Postat pe 13 Iunie 2011 13:54
cred ca daca exista iubire intelegere ..nu conteaza religia ca pana la urma toti ajungem acolo in pamant si d-zeu e pt toti acelasi chiar daca are alt nume.mama este romanaca tatal meu turc.fiecare si-a pastrat religia lui..noi(eu si sora mea)suntem ortodoxe ..sunt de 15 ani impreuna si religia nu a fost un impediment in relatia lor..acum sincer daca el te respecta si te iubeste nu o sa te oblige sa porti batic si sa faci lucruri pe care le face el pt ca asa cere religia.acumt tine foarte mult si de el ca persoana...singurul lucru de care tinem noi con legat de religia musulmana este faptul ca nu mancam carne de porc in casa..
ronny_grati
Postat pe 13 Iunie 2011 14:50
cred ca daca exista iubire intelegere ..nu conteaza religia ca pana la urma toti ajungem acolo in pamant si d-zeu e pt toti acelasi chiar daca are alt nume.mama este romanaca tatal meu turc.fiecare si-a pastrat religia lui..noi(eu si sora mea)suntem ortodoxe ..sunt de 15 ani impreuna si religia nu a fost un impediment in relatia lor..acum sincer daca el te respecta si te iubeste nu o sa te oblige sa porti batic si sa faci lucruri pe care le face el pt ca asa cere religia.acumt tine foarte mult si de el ca persoana...singurul lucru de care tinem noi con legat de religia musulmana este faptul ca nu mancam carne de porc in casa..
ronny_grati
Postat pe 13 Iunie 2011 14:50
babyanne,multumesc Divinitatii ca nu imi plac telenovelele....le consider doar un repetabil scenariu in care exista crima,iubire,ura,schimb de parteneri intre rude si nu numai,putere,bogatie care produce drame....etc.azi romanii sunt adeptii lui "eu stiu tot"...."parerea mea"...."viata ca o telenovela"...etc.dece ne miram ca avem esecuri in viata personala,comparand-o cu o telenovela??traind acest trand trebuie sa ne asumam si urmarile ! trebuia sa schimbi poate viziunea ta despre viata...apropo de "parerea mea"!
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 18:30
probleme, vuvu? ca mintenas ti le rezolv
michelle_
Postat pe 13 Iunie 2011 19:05
De la: demonsauinger, la data 2011-06-13 18:30:18babyanne,multumesc Divinitatii ca nu imi plac telenovelele....le consider doar un repetabil scenariu in care exista crima,iubire,ura,schimb de parteneri intre rude si nu numai,putere,bogatie care produce drame....etc.azi romanii sunt adeptii lui "eu stiu tot"...."parerea mea"...."viata ca o telenovela"...etc.dece ne miram ca avem esecuri in viata personala,comparand-o cu o telenovela??traind acest trand trebuie sa ne asumam si urmarile ! trebuia sa schimbi poate viziunea ta despre viata...apropo de "parerea mea"!





probabil ca nu esti acum pe net...
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 19:15
De la: garbo209071, la data 2011-06-13 12:25:44"doamnele" de 40 de ani

ce "fain" ganditi. multam doamne ca nu mi-ai dat asa o "mama".





faci o mare greseala cand generalizezi.sunt "doamne" intre doamne si "mame" intre mame!
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 19:22
ca tine, asa?
vuvu, incearca sa nu ma enervezi azi
michelle_
Postat pe 13 Iunie 2011 19:52
De la: demonsauinger, la data 2011-06-13 19:22:09
De la: garbo209071, la data 2011-06-13 12:25:44"doamnele" de 40 de ani

ce "fain" ganditi. multam doamne ca nu mi-ai dat asa o "mama".





faci o mare greseala cand generalizezi.sunt "doamne" intre doamne si "mame" intre mame!



am uitat sa adaug ca exista si "copii" intre copii!
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iunie 2011 20:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dar intr-adevar, s-a schimbat femeia? 43 De la: garbo_466560 21 Mai 2017 13:35
Eu pe cine mai injur ? 135 De la: Eugenia_ 26 August 2012 16:12
Sinceritatea 2 De la: luptatoareacurajoasa 31 Iulie 2010 14:32
Invitatie la studiu - dezvoltarea in firme 1 De la: Ander 14 Februarie 2012 23:45
femeia la volan si barbatul in dreapta 209 De la: vb_violeta2YAHOO_COM 8 Ianuarie 2010 18:25
Setari Cookie-uri