stop TIGANIZAREA

De la: Thor_again, la data 2011-03-07 13:39:17pai, uite, de exemplu iti recomand un concert de-al lui Damian Draghici. Sau Jonny Raducanu. Ori o excursie intr-o comunitate pe care o stiu eu pe undeva prin Ardeal, mari mestesugari.


de-ar canta toti precum astia doi (DOI)..thorele..
roby_cado
Postat pe 7 Martie 2011 19:54
Robytza tata, ce-i al lor, al tiganilor, e-al lor: cam toti au talent la cantaceala, fie ca dau din gura, fie ca ciupesc coardele unei viori sau chinuie burduful unui acordeon... Vazusem un clip foarte vechi pe youtube, acum cateva zile, o interpretare a "Ciocarliei" lui Anghelus Dinicu, bunicul lui Grigoras Dinicu, cel care a compus "Hora staccato". M-am crucit cat de repede putea sa percuteze tiganul de la tambal...
Thor_again
Postat pe 7 Martie 2011 20:09
Le merge mama la tambal da` si la ciordeala
garbo194655
Postat pe 7 Martie 2011 20:12
Hai sa fim sinceri si sa recunoastem: este ca daca am fi fost in locul lor, acum vreo 150 de ani, cand i-a dezrobit Cuza de au ramas fara nimic de-ale gurii, ce le mai asigurau "stapanii", am fi facut si noi la fel? Si, vazand ca ne merge, cum le-a mers lor, am fi continuat pana in ziua de azi, fiind mai comod asa decat sa punem mana la munca?
Oups! Stai asa! Pai oricum facem si noi asta!
Thor_again
Postat pe 7 Martie 2011 20:17
Ariad,
ce m-a surprins in mesajul tau este de cite ori ai folosit termenul "puradei".
Puradeii aia sint copii - n-au decit zestrea genetica atunci cind se nasc, restul se numeste "educatie" si se face pe parcurs. In momentul in care deschide ochii intr-o lume care il priveste cum il privesti tu - pentru ca doar "un puradel" a carui mama nu produce - e normal sa creasca cu dorinta , uneori manifestata, sa iti dea in cap.
Nu pot sa spun ca nu ii inteleg. La nivel individual, ostilitatea genereaza ostilitate. Daca vrei sa rupi lantul asta, incearca altfel.
quasaria
Postat pe 7 Martie 2011 20:22
"..Oups! Stai asa! Pai oricum facem si noi asta!"

da' noua "NU" ne merge..



oricum..,mesajul postarii mele era..:cu o floare nu se face primavara..

roby_cado
Postat pe 7 Martie 2011 20:28
Era sa pierd bursa ca eram amenintata de corigenta la..VIOARA-materie obligatorie..Mama m-a dat pe mana unui tigan care mi-a spus:Degeaba va credeti voi domni,dar nu puteti sa faceti ce putem noi tiganii!Asta m-a ambitionat,mi-am taiat..unghile scurt,scurt..am studit,exersat,studiat,exersat,exersat..cu tiganul binenteles..si am reusit!Catam asa de bine la vioara..am fost si in orchestra liceului,vioara1..dar,sincer n-am iubit acest instrument,l-am facut ca era obligatoriu,l-am stapanit,datorita tiganului care m-a invatat sa cant la vioara orice..dar cum am terminat liceul,stiti ce am facut,prima si prima data?Am vandut vioara..la un tigan..Mie imi plac clapele,pianul!!Ei..asa am eu o amintire frumoasa legata de tigani:buni cantareti!!Daca-i lasi in voia lor n-au nimic cu nimeni!Mi-e imi place Flacarica si State Potcovarul din serialul de la Pro TV..daca joaca Ghe, Visu si F, Cercel...sunt fana lor!Cred ca de aia urmaresc si serialul,nu ma cautati de luni pana joi,de la orele 22,15...sunt ocupata...urmaresc serialul Mostenirea..stiu...dar ma distreaza,relaxeaza..e usor,usor spre bufoniada,dar tot imi place!Daca s-ar schimba actorii din rolurile principale..gata ma pierd de fana..!
elisabeta_boia
Postat pe 8 Martie 2011 00:35
De la: perseverentul, la data 2011-03-07 15:36:13am ramas mut la vestea rea , care mi-ai dat-o brother , daca am ramas numai doi contra la toata tiganiada din ro. , ,trebuie sa-l chemam pe unchiul Vlad Tepes sa ne ajute

Te ajut eu cu draga inima.......
xxlanita
Postat pe 8 Martie 2011 14:22
De la: quasaria, la data 2011-03-07 20:22:02Ariad,
ce m-a surprins in mesajul tau este de cite ori ai folosit termenul "puradei".
Puradeii aia sint copii - n-au decit zestrea genetica atunci cind se nasc, restul se numeste "educatie" si se face pe parcurs. In momentul in care deschide ochii intr-o lume care il priveste cum il privesti tu - pentru ca doar "un puradel" a carui mama nu produce - e normal sa creasca cu dorinta , uneori manifestata, sa iti dea in cap.
Nu pot sa spun ca nu ii inteleg. La nivel individual, ostilitatea genereaza ostilitate. Daca vrei sa rupi lantul asta, incearca altfel.

Ai dreptate cand ai scris ca se nasc cu zestrea genetica de la parintii lor.......educatia....ce educatie?
xxlanita
Postat pe 8 Martie 2011 14:30
ma deranjeaza cand epateaza cu averile obtinute din furt, evaziune, trafic, violenta, taxe inventate de ei, etc.... Pe ei nu-i poate nimeni trage la raspundere cu nimic. Castele cu turnulete, masini scumpe, petreceri cu rasunet...toate din niste cocosei redobanditi dupa revolutie??? Haida de !!! Ce produc?...doar afaceri necurate.
Bravo celor cu talent !...dar astia sunt putini... si pana la urma, grosul vine tot lipit pe frunte...de la conationali
ondinne
Postat pe 8 Martie 2011 14:43
Pe Cioaba l-au depistat zilele astea, ca fura curent... se blocase putin contorul...
ondinne
Postat pe 8 Martie 2011 14:45
xxlanita, educatia ASTA: ca sint rasa inferioara si trebe starpiti... alungati, facut ceva.
Nu asta e educatia pe care le-o dam noi, adultii din jur care ne consideram superiori?
quasaria
Postat pe 8 Martie 2011 21:07
acum 21 ani sotiia si baiatul de 3 ani au plecat la ceruri trimisi de o gasca de tigani -dupa proces creaturile au fost scoase iresponsabile ,au fost internate la SOCOLA- iasi, au evadat dupa 3 luni ,si au disparut .....un timp nu am mai fost om.....in LEGIUNE nu respecti, femeia ,copilul batranul.....barbatul e zero........de aceea ma amuza Thorulet....cu pus la punct , cu replici ......m-am intors in tara , am o noua familie.....o familie normala , cu 2 copii care omoara netul o femeie care gandeste la fel ca tine ca nu este iubita ,ca tata , nu merge la sedinte cu parintii ca nu stie ziua de nastere a lu X......dar care incarca cardul cu miii de euro / despre TIGANI un singur lucru ; au inceput copiii sa-i imite ,daca tiganii au,,tot ce au fara scoala ,ei de ce sa mai invete.

















































garbo120392
Postat pe 19 Martie 2011 01:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"loc de infipt" 1 De la: vuvuzela 12 Octombrie 2010 14:31
In curand trei ani si tot cu pampersi 18 De la: garbonixon 29 Mai 2010 21:45
cum sa nu te plictisesti? 13 De la: Gabriela_28 22 Iunie 2010 21:22
perle ....in cultura elevilor.. 1 De la: ratuscaceaurata 18 Iulie 2011 19:47
Despre realitatea ignorata a oraselor Romaniei 63 De la: MarilenaS38 26 Noiembrie 2012 10:49
Setari Cookie-uri