In curand trei ani si tot cu pampersi

Fetita mea face in vara trei ani si nu vrea sa renunte la pampersi; problema e ca sta pe olita, dar dupa aceea cere pampersii si face tot in ei.
Sunt disperata, mai ales ca la toamna ar trebui sa mearga la gradinita si mi s-a spus clar ca trebuie sa faca la veceu pentru copii altfel n-o sa fie primita.
charmelen
Postat pe 5 Mai 2010 01:15
Dupa ce ti-au spus de la gradinita banuiesc ca locuiesti in Rom. Trist!
Nu ca locuiesti acolo ci ca se pun astfel de conditi.
In lumea mare sunt diapers pina la greutatea de 40 de kg pt. copii. De fapt sunt diapers pentru orice virsta si greutate.
De multi ani asta nu mai e o problema sau o rusine.
Se intimpla ca un copil la 9 ani care este intr-un proces de custodie sa mai faca pipi in pat. Ce e de facut?
Poate copilul are o problema emotionala, de sanatate, de ce sa nu-l primeasca la gradinita?

In alta ordine de idei, i-ai aratat chilotei frumosi de fetite pe care ea nu poate sa-i poarte?, pantaloni frumosi care ii plac o marime mai mica care nu o incap peste diapers?
Incearca un santaj feminin cu ea.
Ciresica
Postat pe 5 Mai 2010 07:00
nu-i mai pune scutece.nu tipa la ea cand face pe ea, dar spune-i ca esti suparata ca nu te asculta.daca cere la olita,spune-i cat esti de fericita.la copii merge santajul sentimental.
cred ca ai timp pana la toamna sa o inveti.

daca mai faci un copil, pune-l din vreme la olita.
erika1
Postat pe 5 Mai 2010 12:06
sau...ca in cazurile cu suzeta....spune-i ca a venit un lup mare si a furat scutecele....si nu mai ai de unde sa cumperi ca la magazin nu mai sunt...si pachetul acela pe care il mai ai e ultimul...si trebuie sa faca la olita, ca, altfel, daca face pisulica pe ea, face bubite care dor...

p.s. mama mea ma pacalea la lita cu un pic de apa calda pusa inauntru....fiind cald, era ca in sutec....ma pacalea....si ii dadeam drumul...
tutankhamon
Postat pe 5 Mai 2010 12:38
De cand aveam sase luni, parintii mei ma puneau la anumite intervale de timp pe olita, si de multe ori nimereau momentul, deci nu prea mai udam scutece decat noaptea. De aceea, atunci cand am mai crescut nu a fost o problema facutul la olita. E adevarat ca atunci cand eram eu mica nu se gasea pampers, asa ca ai mei incercau sa spele cat mai putine scutece... he he! Dar intr-adevar, poti incerca s-o pacalesti si sa-i arati chilotei cu danteluta care nu se pot purta peste pampers...
Darksukkubus69
Postat pe 8 Mai 2010 14:19
Darksukkubus69

amintiri in(pre)copilarie
LILO
Postat pe 8 Mai 2010 14:23
...de la BEBEEE
alexxandra
Postat pe 8 Mai 2010 14:30
fetita mea eri a anplinit 2 ani din decembrie numai purtam pampers si nici suzeta sau biberon ,laptic bem la cana .de pampers am dezvatato scotandui laptele praf sau de vaca cei dadeam si urmarindo mereu ptr a o pune la timp la oala ,sa scapat pe ea chiar daca stim sa cerem olita si vb f clar ,stim sa cerem orce ,se va dezvata si puiu tau daca vei insista .
claudia_mami
Postat pe 9 Mai 2010 09:24
Si fiul meu s-a comportat asemanator insa a renuntat intr-o zi fara nici o motivatie, pur si simplu s-a dus la toaleta.
Prin urmare nu dispera , va veni ziua cand va renunta la ei.
maximclaudia
Postat pe 18 Mai 2010 16:54
Da, trebuie urmarita si perseverat cu olita.
Si mi se pare o idee f buna sa ii arati "chilotei frumosi" care se pot purta doar fara pampers
hot_coffee
Postat pe 18 Mai 2010 20:20
exista olita care cinta ..eu i-am luat baietelului meu din real..este si parfumata !!vine vara si las-o doar in chilotei dar nu o schimba!!las-o sa te roage!!zii ca nu mai este pampers si ai sa vezi cum vrea chilotei !!cumparati impreuna chiloteii cu hana-montana sau ce vrea ea!!eu asa am procedat:de la chilotei cu tom si jerry la rolly etc..a si inca ceva:a zis luna trecuta ca el face pisi ca tati si deatunci face la wc..are colac parfumat din kaufland !!!cind a fost cald nu i-am dat chilotei ,il verific noaptea si nu face pe el..are 2 ani si 8luni
viata_la_birou
Postat pe 20 Mai 2010 21:23
Si noi avem 3 ani si 2 luni ,si mai purtam pampersi doar uneori noaptea cand ne mai rasfatam.
Stii cum a mers la noi? Ea il iubeste foarte mult pe fratele meu si el i-a spus ca daca face pisu la olita este "printesa" si daca face in scutecel este "banana"(asa i-a venit lui pe moment) si de atunci a refuzat sa mai poarte pampersi sa nu creada Nelu ca ea este banana.
Credeti-ma ca nici acum nu mi-am revenit.Numai cand imi amintesc cati nervi si cate rugaminti si promisiuni si ...de toate am folosit.Asa ca nu dispera...vine si asta.
garbo092573
Postat pe 21 Mai 2010 23:24
Multumesc tuturor pentru sfaturi, le-am incercat aproape pe toate, mai putin cel cu ascunderea pampersilor. Acum ca vine vara ma gandesc s-o las in funduletul gol prin casa si Dumnezeu cu mila.
Poate o sa renunte brusc cum au renuntat si copii unor prietene in jurul varstei de trei ani.
charmelen
Postat pe 22 Mai 2010 17:30
si la noi a fost la fel.problema era ca ea facea la olita,ca o aveam la cresa,dar dupa,i se punea pampers.am scapat si noi cu greu de pampers, insistand pe langa ea, caram cu noi hainute de schimb la joaca dar incet,incet, s-a dezvatat
adiral2002
Postat pe 25 Mai 2010 08:34
Da...va renunta de una singura...fara sa fie fortata...asa am patit cu alexia mea...tot in jurul varstei de 3 ani si ceva am renuntat la pampersi, dar treptat... Nu e cazul sa te ingrijorezi...mai e pana la toamna;) Multa bafta si rabdare!
ankclaudia
Postat pe 25 Mai 2010 13:53
O idee foarte buna Ciresica
garbo006041
Postat pe 27 Mai 2010 12:30
Buna, scuza intarzierea dar acum am vazut argumentul.
Copiii au mare nevoie de a fi apreciati pentru eforturile pe care le fac. A lasa un pampers reprezinta pentru copil acceasi dificultate pe care am intalni-o noi, adultii, intr-un avion la inaltime, cu parasuta in spinare si instructorul care spune: arunca-te!! Am o fetita care a lasat pampersul la 3 ani doar pentru pipi, la cacutza mi-l cerea, o facea si apoi venea la mine sa o schimb.
Nici a mea nu a stat pe olita. Ii cumparasem o olita in forma de hipopotam, era ca o jucarie. Cand a vazut-o mi-a zis: mami, eu nu fac pipi pe jucarii! S-a ridicat si s-a dus cu ea s-o puna in cutia cu jucarii.
Daca exista in Romania, cumpara un reductor de WC: ajuta sa puna funduletul direct pe WC fara sa "cada" inauntru.
O sa te ia de exeplu pe tine, care nu faci pipi in olita, si o sa faca direct in WC.
Oricat ar face, orice ar face laud-o. Du-te langa ea, uita-te in WC si spunei cat de frumos e pipi-ul sau cacutza facuta de ea. (acelasi comportament daca face pe olita) Sarut-o si incurajeaz-o! Succes!
fetitamea
Postat pe 27 Mai 2010 13:31
nu ar trebui sa-ti faci atatea probleme. incearca sa o lasi fara pempers si vezi ce reactie are.copilul meu a facut noaptea in pat pana la 6 ani.nu in ficare noapte, dar destul de des
garbonixon
Postat pe 29 Mai 2010 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dorinte 2010 44 De la: fleurdelis 4 Februarie 2010 20:16
Nu vi se pare ca trece timpul cam repede??? 31 De la: Alexxandra 21 Martie 2010 18:28
Banc 1 De la: adrianna 27 Ianuarie 2010 07:05
prostie sau doar orgoliu...? 21 De la: irina31 23 Noiembrie 2009 22:35
Ce zici de țânțari? 3 De la: RALUCAA86 25 August 2018 14:38
Setari Cookie-uri