Concediu pentru depresie????????????????????

vezi, insa, Nazistule sa nu gafezi, raspunzand, pentru ca nu ti-o voi ierta-o si te voi urmari pana in Walhalla sa te spanzur de mustatile lui Odin
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:20
De la: garbo096793, la data 2011-01-22 17:09:03ai perfecta dreptate in ceea ce priveste depresia!....e boala secolului, care e cea mai ciudata si grea!....sa ne rugam la d-zeu sa afecteze cat mai putini oameni!



si sa incercam sa ajutam cumva pe aceia dintre noi cu atat cat ne pricepem, poate multi si multe pareri vom da cumva de capatul acestei boli, pana la urma uniti ar trebui sa invingem
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:24
singurul comentariu real !
arcobaleno13
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:26
s-ar parea ca ai trait cam in puf...oare stii ce-i aia munca,relatii inter umane,socializare, oameni rai ,oameni prefacuti,oameni cu interese meschine....si cate si mai cate...?
garbo175846
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:30
Depresia exista dar nu se vede, te simti foarte rau nu ai chef de nimic simti un rau care nu0l poti explica si care nu se vede la nici un aparat medical ( am trecut prin asa ceva dupa decesul tatalui meu) e foarte greu de depasit , numai increderea in Dumnezeu si dragostea sotului si a copiilor m-au pus pe picioare. Si da se poate lua concediu medical si este justificat 100%
FLORI1963
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:34
De la: _blondyna, la data 2011-01-21 22:27:27in opinia mea depresia e echivalenta cu lenea dar vreau sa vad cum ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar



pai opinia ta pe ce se bazeaza? la voi (in sibiu)nu exista motive de depresie? de cevorbesti despre europeni...locuiesti in alta parte?ce virsta ai si de cine ai fost crescuta? de bunici cumva? pai daca e asa haios...rizi...dar eu iti spun ca nu-i de ris deloc, si pina nu ai problema asta nu ai cum sa vorbesti despre ea si nici nu ai cum sa o intelegi....am impresia ca esti o superficiala...nu deschide subiect de discutie daca ai asemenea atitudine
karmenrosa
Postat pe 22 Ianuarie 2011 18:13
pai cum sa nu fie in tema, daca spune undeva ca n-are nici emotii, nici bucurii, nu o pasioneaza nimic si nimic nu o tulbura, nu sunt astea toate semne ale unei depresii ???

si cum stia ca o paste asa ceva, "ca calu'lu Gheorghita garofitze" a vrut sa vada cam care e chestiunea cu gravitatea bolii si daca ar capata niscai concediu pentru chiulangita cronica, cum nu putea sa spuna ca "are-olene de o doare" baga la inaintare chestia cu depresia si o mai si ajuta "reptiliana" cu depresie din cauza jobului inadecvat

hai ca lamurii si chestia asta, REZOLUTIA FINALA


TOPIC INCHIS
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 18:43
barbie asta moare de plictiseala, fantomas...crezi ca ea stie despre ce vorbeste?

toapice deschise ampaula, ca sa nu ne batem de musca p-aici

mintea odihnita, deh...
michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:03
pai, de aia l-am si inchis, sa-si hodineasca mintea mai departe, ca-i rasufla greierul de atata cetit
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:06
mda...observ ca e o adevarata moda sa vorbesti despre chestii despre care habar nu ai. ba mai mult, sa infierezi cu manie proletara chestii care iti depasesc capacitatea intelectuala

asa si cu fata asta...cainele moare de drum lung si prostu' de grija altuia...
michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:08
relow, nu tat vorbi de capacitati, ca s-o apuca s-o masoare cu plasa de muste, si-apoi dam de draq ca i-am bagat muraturii asteia in cap barzauni
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:13
Sunt cateva persoane blonde rau pe topicul asta,dau cu nuca in perete de numa-numa,cum pot sa mistocareasca o depresie ,nu stiu,dar mai bine ar zice sa le fereascaDumnezeu,ca la cat sunt de ignorante ,saracele,ar iesi zdrente din mana depresiei....daca ar mai iesi...sa le ajute D-zeu,sa mai puna si ele mana pe ceva de citit sa se documenteze.Sunt vreo 3 persoane open mind care au dat supecrexplicatii.Dar aveti ohi de citit si urechi de auzit.Sunt multe de invatat pe lumea asta,principalul este sa vrem.O seara buna tuturor si celor care dau tare cu lenea in cazul depresiilor,numai bine si iesiti din ignoranta ca e pacat.De toata lumea.
dimmy
Postat pe 22 Ianuarie 2011 19:46
M-a surprins faptul ca o colega de serviciu a facut depresie tocmai de Craciun si a doua zi s-a vindecat si a revenit zambitoare la munca, cand am vazut concediul ei medical nu puteam sa cred ca este posibil asa ceva, dar uite ca se poate acest fapt consier eu ca este o scuza sau o lene de munca.Da locuiesc in Belgia sunt traducator la UE si junior economist la P&G. Niciodata nu am trait in puf unu pentru ca sunt alergica si doi pentru ca parintii mei sunt electrician si casnica deci clar nu mi-au cumparat porche la 18 ani.
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:11
nu este adevarat!eu sunt inca sub tratament ptr o depresie care a inceput la sfarsitul lunii iulie ,am suferit 3 luni de zile ,dupa care am mers la psihiatru ptr tratament.Toata viata mea am fost puternica , am razbatut in toate si am lutat ptr tot ce am in jurul meu ,familia mea ,casa mea ,etc, dar paharul s-a umput si am clacat .TOTUL SE STRANGE IN SUFLETULUL NOSTRU PUTIN CATE PUTIN ,SI NU REALIZAM CA DE FAPT DACA NU PASTRAM UN ECHILIBRU IN VIATA SAU PTR. O CLIPA NE PIERDEM PUTEREA ,GATA!ACUM SUNT MAI BINE ,DUPA CUM AM SPUS URMEZ TRATAMENT DE APROAPE 2LUNI SI DUPA O ONTERNARE {AMBULATORIE}M-I S-AU FACUT TOT FELUL DE ANALIZE SI TESTE.PAREAREA MEA ESTE CA DACA NU ATI TRECUT PRIN ASA CEVA ,SI NICI NU VA DORESC!!!!!,MAI BINE VEDETI-VA DE ALE VOASTRE LUCRURI NEIMPORTANTE,SI CA O COMPLETARE ,IN PRIMA ZI DE LUCRU ,DUPA CONCEDIUL MEDICAL DE 3 SAPTANI ,O COLEGA ,LA FEL DE IGNORANTA CA SI CE CARE ASPUS CA DEPRESIA ESTE O LENE , M-A JIGNIT SPUNANDU-MI CA SUNT 'NEBUNA CU ACTE'. FRUMOS ,NU?
mary_cezarina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:15
Asa este privita in Romania depresia, dar e greu sa iesi desupra am avut o verisoara care s-a confruntat cu asa ceva si si-a ruinat viata,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,dar atunci cand ai momente in care spui nu mai pot trebuie sa spui mai pot inca un pic eu zic ca colega mea si-a luat concediu ptr depresie ca sa stea acasa de Craciun sa petreaca
deoarece nu e genu de persoana care sa sufere de asa ceva
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:52
De la: _blondyna, la data 2011-01-22 20:52:54Asa este privita in Romania depresia, dar e greu sa iesi desupra am avut o verisoara care s-a confruntat cu asa ceva si si-a ruinat viata,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,dar atunci cand ai momente in care spui nu mai pot trebuie sa spui mai pot inca un pic eu zic ca colega mea si-a luat concediu ptr depresie ca sa stea acasa de Craciun sa petreaca
deoarece nu e genu de persoana care sa sufere de asa ceva

...........................
offffffffffff .......... blondyna ..... mai bine taceai ....mai bine mancai ceva ....stiu si eu , un mar , o banana ... orice ....dupa ce afirmi ce ai afirmat .... si tonul care l-ai folosit..."...ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar " .... acum mai si recunosti ca ai avut un caz de depresie in famile .... poti tu sa fii nu stiu unde si sa lucrezi la nustiu ce ... ca m-ai bine ti-ai trage palme ..... scuza-ma dar chiar m-ai dezgustat si infuriat acum
Cum poti sa gandesti asa ....... cum ?
offfffffffffffffffffff ceruleee ---- tata avea o vorba " nu cere omului mai mult decat poate " ...e valabila si in cazul tau !!!!
mfm
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:04
blondyna:".Da locuiesc in Belgia sunt traducator la UE si junior economist la P&G." deci tu ori esti mitomana de profesie ori belgienii de la HR nu-si mai fac treaba(caz putin probabil dar in eventualitatea caruia ma bucur ca traiesti in Belgia).Prin topicul deschis si afirmatiile facute,pe langa faptul ca ne-ai demonstrat inca o data nivelul REAL de cultura,ai reusit sa jignesti vreo 3 milioane de romanii si "n" la nivel mondial avand in vedere ca este boala situata pe locul 2 in lume ca si incidenta potrivit OMS.
In lumea asta virtuala constat ca diferenta intre tine si mitocanu cu predici si user de preot o face doar natura "piticului" si, in consecinta, ma bucur ca in realitate nu te cunosc!
diannadanciu
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:10
De ce Diana te consideri cel mai istet om de pe pamant pentru ca oferi citate din carti si din statistici ???oricine se poate documenta.Nivel de cultura inferior vroiai sa spui ?! Multumesc nu toti terminam pshihologia si ne credem destepti mai suntem si realisti si privim fiecare actiune drept un act de comert prin care sa reusim sa ne reinventem daca este necesar si sa supravietuim urmatorilor ani de deficit .Psihologii o sa dobandeasca venituri ridicate intradevar dar nu vor oferi solutii concrete niciodata.De ce lucrez unde lucrez pentru ca am capacitatea de a dubla cifrele de afaceri ale firmelor in care lucrez si de a oferi solutii optime unor probleme, pentru ca dupa prima luna de proba creez dependenta ca si angajat ,,,,asa ca bafta in visare psihologilor si celor care au nevoie de ei si considera ca viata e grea ca e prea mult ca sunt depresivi eu nu am timp a fiu asa ma tin ocupata.Prefer sa pot oferi unui om fara adapost o casa unui infometat o paine si sa il invat sa o faca, decat sa dau sfaturi si sa taxez la minut
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:26
Depresia este o boala, ce-i foarte trist este ca noi romanii(aici nu mai amestecam europenii) nu avem o cultura din acest punct de vedre.Poate si tu ai trecut prin aceasta stare si nu ai stiut s-o definesti, asa ca nu este bine sa faci afirmatii gratuite.
Cum se spunea mai jos este atat de grava incat netratata la timp duce deseori la suicid.
Factorii care dezcvolta aceasta boala sunt numerosi-dar cel mai des intalnit sunt "vampirii angajatori"
Eu nu pot decat sa-ti doresc sa nu ai parte de asa ceva si sa nu ai nevoie de concediu medical decat pentru ...o simpla viroza respiratorie
garbo167683
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:39
asa, si daca tu sustii aici cat esti de isteata, noi trebuie sa te si credem?

si daca esti atat de isteata si echilibrata si bill gates-ul belgiei, ce cauti pe aici?

adica...poate trebuie sa te joci cu contrurile cuiva si sa-l umpli de bani si noi te retinem...

ti-au murit laudatorii, fato! si da-mi voie sa-ti spun ca o persoana care e atat de realizata profesional si personal, nu va face niciodata parada de asta. pentru ca nu trebuie sa convinga pe nimeni de nimici. e destul ca stie ea si cei care o cunosc in real

da' nah...in virtual putem fi cine dorim...eu sunt linda evanghelista
michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:41
Mersi de urare mie imi palce sa lucrez adika am suficient timp ptr asta nu ma declar isteata ci din contra in fiecare zi invat ceva si ma perfetionez joburile astazi in trei patru luni nu sunt mai ales in sitemul privat de aceea am ales sa dau mana si cu statul sa nu raman de tot in pana,nu ma joc cu conturile nimanui din contra trebuie sa tin in control fluxurile de numerar si sa produc incredere asta imi da si mie incredere in mine, daca nu as avea asa ceva nu as putea sa imi fac meseria.Da nu neg ca depresia este echivalentul unei tristeti grele dar consider ca facand ceva care iti produce satisfactie te vindeci.
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:50
Mersi de urare mie imi palce sa lucrez adika am suficient timp ptr asta nu ma declar isteata ci din contra in fiecare zi invat ceva si ma perfetionez joburile astazi in trei patru luni nu sunt mai ales in sitemul privat de aceea am ales sa dau mana si cu statul sa nu raman de tot in pana,nu ma joc cu conturile nimanui din contra trebuie sa tin in control fluxurile de numerar si sa produc incredere asta imi da si mie incredere in mine, daca nu as avea asa ceva nu as putea sa imi fac meseria.Da nu neg ca depresia este echivalentul unei tristeti grele dar consider ca facand ceva care iti produce satisfactie te vindeci.
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:50
sa va fereascas bunul dumnezeu, de aceasta boala! si cine nu a trecut prin asa ceva, nu are ce comenta! intr-adevar e o lupta continua, si anume sa te ;vindeci;. adica sa te ridici, si sa vrei sa mergi mai departe! este o boala cumplita,credeti-ma! dar viata e frumoasa, merita traita, si deci.......capul sus, si inainte!!!!!!!!!!!!!
perla_negra
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:53
cum zici tu, barbie...

dar incearca sa mai arunci si cateva virgule in eseurile de le compui pe aici, ca ne cam pierdem rasuflarea citindu-le
michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:55
Dar chiar nu sunt realizata pe nici un plan atata tot ca am bani mai multi ca acum un an si nu fac parada ci din contra vroiam sa raspund unor afirmatii privind nivelul meu de cultura adresate de diana deoarece cunostintele mele produc ceva real. Nici la degetu mic nu sunt Bil Gates pana sa am un sfert din averea lui mai am mult de asteptat cel putin 5 ani.
_blondyna
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:58
whatever...
michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 21:58
De la: me_reloaded, la data 2011-01-22 21:41:57asa, si daca tu sustii aici cat esti de isteata, noi trebuie sa te si credem?

si daca esti atat de isteata si echilibrata si bill gates-ul belgiei, ce cauti pe aici?

adica...poate trebuie sa te joci cu contrurile cuiva si sa-l umpli de bani si noi te retinem...

ti-au murit laudatorii, fato! si da-mi voie sa-ti spun ca o persoana care e atat de realizata profesional si personal, nu va face niciodata parada de asta. pentru ca nu trebuie sa convinga pe nimeni de nimici. e destul ca stie ea si cei care o cunosc in real

da' n ah...in virtual putem fi cine dorim...eu sunt linda evanghelista
delly003010
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:03
eu ma intreb cine sunt....
fleurdelis
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:05
Fleur .....

jeanette40
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:10
este adevarat ca multi profita de aceasta boala a secolului numita depresie,pt a pleca in concediu,pt a scapa de puscarie,pt a se pensiona etc.acestia sunt bolnavii inchipuiti carora medicul le pune un diagnostic mai grav,contra cost. multi pot fii afectati si nu realizeaza,spunand ca sunt doar nervosi,iar altii care realizeaza ce este depresia ,merg imediat la medic si bine fac pt ca se trateaza.iesirea din tratament intotdeauna are invariabilul inscris al medicului:'ameliorat'.deci atentie,se pare ca nu te vindeci definitiv.supararile pot scoate boala la suprafata oricand.am gasit ceva interesant,e bine de stiut; ''n cauza mamelor, depresia de Dupa nastere Este recunoscuta si DIN CE n CE mai mult studiata si mai Bine tratata. Abia Foarte aflat Insa cercetatorii au recent ca si tatii si pot suferi de o problema asemanatoare.

O analiza o 43 de Studii anterioare, implicand Peste 28.000 de Participani, ONU Fost realizata de oamenii de Stiinta de la Facultatea de Medicina din Virginia de Est DIN DIN Norfolk, SUA, si o DUS la concluzia ca mai mult de 10% dintre tati ajung sa sufere de DEPRESIE post-partum, Dupa Nasterea unui Copil.

n cazul mamelor,, sa estimat ca problema apare la cca. 24% dintre acestea.

Cauzele ngrijire Determina aparitia depresiei-Natale la tati cu Alin SA FIE similare Cele ngrijiri post provoaca depresia Mame si la including lips de somn , Dificultati in relatia conjugala si indepartarea de Prieteni.

Depresia post-natala o tatãlui poate deveni o problema serioasa, deoarece, version unele cazuri, antreneaza si aparitia unei depresii La Mama, Dar mai Ales pentru ca, spre deosebire de femei - la ngrijire depresia se Manifesta, in special printr-o stare de tristete accentuata - deprimati barbatii tind, de multe ORI, sa devina ostili si chiar agresivi, mergand Pana la abuz asupra membrilor familiei "".

Intrucat depresia parintilor poate influenta negativ dezvoltarea si comportamentul de mai al COPIILOR Tarziu, oamenii de Stiinta considerabil ca depresia post-natala trebuie luata o tatilor version considerare cu aceeasi atentie ca si CEA o mamelor si trebuie diagnosticata si tratata ca atare, Inainte de SE Manifesta version mormnt Forme."

(Sursa: FOXNews)
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rubeola la femei/fete 4 De la: black_rose 11 Iunie 2012 17:43
FORMALDEHIDA O SUBSTANTA TOXICA DIN MEDIUL DE ZI CU ZI 110 De la: fleurdelis 2 Martie 2010 23:23
Testul BABES- PAPANICOLAU 1 De la: girl_me_kitty 27 Februarie 2011 11:52
vedetele recolteaza celule stem pt copii lor 2 De la: zina03 5 Aprilie 2017 15:38
Fetelor,am 17 ani,si am auzit si eu intamplator de marirea sanilor cu tinctura de marar 11 De la: garbo219886 9 Decembrie 2015 10:54
Setari Cookie-uri