Concediu pentru depresie????????????????????

si_totusi
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:36
casper, zici tu...
o sa ne isa vorbe p-acilea, mami...a-nnebunit lupu' si michelle

totusico, aceeasi senzatie de deja-vu am avut-o si eu, hehehe...

ps: unde-s horoscoapele alea?
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:59
si ce zice fatuca asta? ca are doua faculte si doua mastere? la doar 23 de ani?

hehehe...
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:04
deh...in ziua de azi nu-i asa greu.
de aia nici nu are relevanta.

neata, oameni buni! mi-a fost dor de voi in "formatia" asta
bluelight
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:08
'morning si tie...

dap, vechea garda de acum 2 ani...
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 11:09
Vuvuzela, nici tu vei face depresie niciodata!!! Fii fericita!!!
Lety
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:20
E usor sa fii curajos doar de la distanta, depresia chiar este o boala.
Sunt convinsa ca esti o femeie desteapta si cauti sa stii mai multe despre acest subiect, decat sa lansezi zvonuri. Multumesc pentru atentie si intelegere.
Bendis_27
Postat pe 23 Ianuarie 2011 12:38
o colega a facut depresie chiar de Craciun si a doua zi s-a vindecat si-a venit la munca???
Curat mitomana esti duduca, in Europa ziua de Craciun este sarbatoare legala in toate tarile nu se lucreaza (decat poate in spitale si unitati in care nu se poate inceta activitatea, asa ca nu ai cum sa-ti iei concediu de Craciun, decat daca esti traducator in Arabia Saudita sau unele tari din Africa si Asia.
charmelen
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:39
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:46
De la: _blondyna, la data 2011-01-23 01:53:48
De la: stmt2_alexandra, la data 2011-01-23 01:21:25da ai dreptate ca putem trece peste o depresie mai devreme sau mai tarziu,numai ca la inceput este un pic cam greu,da cu ajutorul lui d-zeu si increderea in tine insuti ca poti merge mai departe orice ar fi,dar sti ceva am invatat ca ,,ce nu te omoara te face mai puternic" si sincer de la 15 ani nu mai stau cu ai mei si de la 15 ani lucrez si m-am pus pe picoarele mele,dar cum cu credinta in d-zeu,cu gandul ca pot merge mai departe si ca ,,ce nu ma omoara ma face mai puternica"



Alex eu de la 13 ani am plecat de acasa deoarece am avut intodeauna ambitia de a reusii.Eu am deviza Nimic nu este imposibil!!Am intrat cu bursa la liceu si pe langa am reusit sa imi gasesc ceva de munca,sa ma pot intretine.Familia intotdeuna {mai ales tata} mi-a reprosat faptul ca vreau o cariera, deoarece e mai usor in opinia lui sa te casatoresti si sa te tina barbatul.Mama imi trimitea bani pe ascuns, insa cand se intampla sa afle tata nu uita niciodata daca treceam pe acasa de Craciun sau de Paste in timpul pranzului sa imi spuna cat am cheltuit si sa bata moneda pe ideea lui.Am terminat doua universitati in Romania si doua mastere, am avut momente in care am avut 50 de bani si paine nu mai aveam si nimic in frigider si am reusit sa depasesc toate acele momente cu zambetul pe buze fara sa stie nimeni adevarul.A fost odata o noapte in care efectiv nu aveam unde sa dorm deoarece eu sunt de la sat si acolo nu sunt Univ si mi-am pus rucsacul langa mine si am inchis okii pe o banca in gara, cert e ca aveam noroc ca era vara si era cald.Nu am stiut niciodata ce inseamna o excursie un concediu am stiut un singur lucru daca inveti si muncesti ai unde sa dormi si ai ce sa mananci si intr-o zi poti da si la altii. La 22 de ani am avut prima angina pectorala {pre infract} in urma a 52 de ore de munca intensa si de stress era noaptea de revelion .Fosti iubiti intotdeuna i-am ales prost deoarece eu ajungeam sa ii intretin cu bani si ei avand timp liber se culcau cu persoane din anturaju meu si aveau grija sa aflu. Toate aceste evenimente m-au format si sunt extrem de multumita ca au existat in viata mea altfel nu as fi ajuns niciodata unde sunt acum.
charmelen
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:50
Vrei sa zici ca ai terminat 2 facultati si 2 masterate in Romania la 22 ani?
Pai Blondy asta e mitomanie pura, ai grija e tot o boala, dar din fericire pentru tine, nu este asociata cu lenea si nici nu se acorda concediu medical din cauza ei,
charmelen
Postat pe 23 Ianuarie 2011 14:18

Zici ca incepe sa apara irinuca la interval? Mie si "blondyna" aia imi pare un cont fantoma. In orice caz, sunt cam dezamagit in ultima vreme de prestatiile jalnice ale irinucai. Nu mai e fervoarea aia, spleen-ul ala, speech-ul ala reverberant de-a dreptul...

Sis, ce facusi, bre? Cafa cu fantomache, ha?
Caspere, te manca-n patina, habar n-ai cu ce diavol impielitzat iti faci de lucru!
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:01
brother, lasa omu' sa se convinga singur, hehehe

ce e o cafa de-aia intre prieteni?

da' chiar! tu pe unde umbli, diavole? ai mai lucrat ceva? ca eu am fost plina de inspiratie. am pus deja pe blog grafica facuta. cum care blog, bre? ala personal...
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:29
Aham... si io pe ala foarte personal
Ma gandesc la un clip cu grafica ta si muzica mea. O iesi ceva pan' la urma Doar ca trebuie o melodie d-aia de sa ti se faca paru' cretz
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:34
asa mami, tu le ai cu muzica, eu cu grafica...o iesi ceva pana la urma

si daca imi spui ca nu ai linku' de la blogu' meu va trebui sa te ucid

chiar is curioasa, ia baga-te tu la o creatie, si nu pierde vremea p-acilea, hehehe
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:37
am 24 de ani in prezent si da le-am facut in acelasi timp amandoua facultatile adica aveam vreo 10 examene pe sesiune si masterele la fel . Am studiat pe sistem cu cate trei ani faculta si 2 ani master sunt de la varsta de 6 ani inscrisa la scoala.S-a lucrat de Craciun anul acesta la P&G deorece se vinde de Craciun citeste mai atent am doua joburi.Vorbeam in ceea ce am postat de P&G. mersi
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:44
Eu stiam ca un master se face NUMAI DUPA ce ai o diploma de licenta in mana. Toate celelalte care se autointituleaza "master", sunt doar scoli profesionale de masterat
Blondyno, incepi sa vinzi castraveti gradinarilor. Du-te, mamica, acasa, la papusile tale. Ele, chiar daca nu te cred, macar nu au glas sa te contrazica...
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:50
de ce se rezuma totul la studi.
mariusboss
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:50
informatiile le cauti tu,nu ti le ofera facultatea.
mariusboss
Postat pe 23 Ianuarie 2011 15:54
Buna , ma reintorc la discutiile de aici , ptr ca poate sunt in masura a da cateva exlpicatii o data ptr totdeauna, pentru cele care compara Deprresia cu Lenea
Despre depresie, am scris si am explicat o particica din manifestarile ei , am suferit de boala asta mai sufar si trag dupa mine sechelele ei inca dar acum mi-e mult mai bine multumesc cerului si medicilor care m-au tratat.
Dar nu despre asta vroiam sa scriu acum .... acum vreau sa explic cum... ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar .....cum e tratata boala asta intr-o tara EUROPEANA _ CIVILIZATA !!!!
Da , tara europeana civilizata , ptr ca doar aici intr-o tara civilizata - depresia e tratata pe masura gravitatii ei . Si cand afirm asta , o spun cu deplina responsabilitate , ptr ca paradoxul face ca de 8 ani sa lucrez intr-o Klinika psyhosomatica . http://www.michael-balint-klinik.de
Si daca nemtii ca popor nu e unul dintre cele mai civilizate ???...din europa si din lume ,.atunci , nu stiu ce sa zic.
Si boala aceasta e tratata cu cea mai mare seriozitate .... la noi in klinika vin pacienti care nu ca au cateva zile de concediu medical ....stau pana la 3 luni de 2-3 ori pe an.
Nu e spital cum credeti voi poti sa spui ca esti in hotel .... e un fel de recuperare aici i se spune KUR - fara medici sau asistente in halate ....poti sa iesi si sa intrii - si boala e trata fffffff serios !
Casa de sanatate plateste pana la 800 1000 euroi / zi ptr tratarea depresiei ... si alte boli asociata cu aceasta .
Terapia se face pe baza medicamentoasa mai putin dar totusi exista in paralel cu terapia in grup , individual , prin muzica , dans, meditatie , sport , fitnes, desen , pictura , scultura, spectacole ...plimbari etc etc .
Nu vreau sa intru in detalii
Am vrut doar sa arat interesul mare al tarilor civilitate ptr tratarea aceastei boli , pe care cineva poate sa o asocieze cu LENEA .....iar concediile medicale sunt ILARE
Asa ca concediile medicale de cateva zile sunt nimicuri pe langa cateva luni pe an care pot sa ajunga la 3-6-9 luni depinde de gravitatea bolii ....
IN TARILE EUROPENE CIVILIZATE !!!!!
mfm
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:01
DA thor am diploma de liceenta pe sistemul bolonia adika facultate de 3 ani si master de 2 nu ca si pe sistemul pecedent facultate de 4 ani si master de 1 an .La 18 ani eram studenta in primul an la doua universitati le-am absolvit amandoua la 22 de ani.La 22 de ani eram in primul an la mastere dupa ce luasem liceentele la 24 am absolvit masterele.in prezent ma indrept spre frumoasa varsta de 25 de ani , pe langa scoli reuseam sa lucrez pe partea de conta la o firma si faceam comert cu amanuntul Bucuresti CLuj. Sper ca am lamurit toate intrebarile intradevar trebuie sa modific varsta la profil .
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:03
Mariusica, asta inseamna facultatea pentru tine? Furnizor de informatii? O confunzi cu goagal, bre, pretenare
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:03
Stiu marius le ofera minsiterul muncii
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:07
Blondyno, chiar vrei parerea mea sincera? Dupa cum scrii si -mai ales- CE scrii, din "ideile" pe care le tot fluturi pe aici, nu se desprinde decat o singura concluzie: nivelul tau intelectual se reduce pe undeva pe la clasa a noua. Fara rautate, e doar o constatare obiectiva, a cuiva care nu te cunoaste decat din ce scrii pe aici.

Ah, am uitat sa spun: vorbeam de nivelul clasei a noua care se face in ziua de azi, nu a noua care se facea pe vremuri.
Adica o clasa a noua in care pitzipoancele se bat in fata catedrei iar cocalarii -asa zisi elevi- filmeaza cu mobilul ca sa posteze pe youtube.
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:07
DE ce citesti daca nu iti plac ideeile mele ? DE ce consideri ca am un nivel de clasa a noua ? Astept o motivatie obiectiva niciodata nu ma supar.
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:12
De la: _blondyna, la data 2011-01-23 15:44:04am 24 de ani in prezent si da le-am facut in acelasi timp amandoua facultatile adica aveam vreo 10 examene pe sesiune si masterele la fel . Am studiat pe sistem cu cate trei ani faculta si 2 ani master sunt de la varsta de 6 ani inscrisa la scoala.S-a lucrat de Craciun anul acesta la P&G deorece se vinde de Craciun citeste mai atent am doua joburi.Vorbeam in ceea ce am postat de P&G. mersi
alcoda
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:17
De la: _blondyna, la data 2011-01-23 15:44:04am 24 de ani in prezent si da le-am facut in acelasi timp amandoua facultatile adica aveam vreo 10 examene pe sesiune si masterele la fel . Am studiat pe sistem cu cate trei ani faculta si 2 ani master sunt de la varsta de 6 ani inscrisa la scoala.S-a lucrat de Craciun anul acesta la P&G deorece se vinde de Craciun citeste mai atent am doua joburi.Vorbeam in ceea ce am postat de P&G. mersi
le ai mandro, nu se poate pune ''nimenia'' cu tine!!!
alcoda
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:19
Blondyno, crezi ca vei intelege motivatiile alea? Eu nu cred, dar totusi ma risc sa iti explic.

Esti infantila, incoerenta si mitomana. Pe de alta parte, mai vrei sa si epatezi, exact ca o pitzi de clasa a noua, suparata ca nu o baga nimeni in seama. Mai ramane sa iti pui si o poza beton, cu alura de manechin (in mintea ta, in realitate fiind o poza a unei balene esuate pe uscat). Oups! Ba nu mai ramane! Ai pus-o deja!

Astea sunt doar cateva concluzii, desprinse imediat, la prima "citire". Mai vrei? Ca eu mai am. Consider insa ca mi-am pierdut destul timp cu tine. A, de ce iti citesc aberatiile? Pur si simplu dintr-un singur motiv, pe care l-am mai spus -parca tot aici- ieri sau alaltaieri: fac o documentare in sprijinul legii sterilizarii unor specimene umane. Tu (si inca vreo cativa utilizatori de aici) esti motivatia ideala pentru sustinerea unei astfel de legi
Thor_again
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:24


mfm
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:29
'' AIDETI'' MAI, vb unei cunostinte care nu il poate rosti pe ''h'' !!! este plecata cu puluta! opriti TOPICUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alcoda
Postat pe 23 Ianuarie 2011 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CU OCHII LARG DESCHISI...... 54 De la: eladaela 1 Decembrie 2009 14:55
diete.. 5 De la: felicia66 11 Septembrie 2012 06:13
o problema urgenta 29 De la: romanov_ella 2 Martie 2014 12:30
trecerea de la o stare la alta 21 De la: dea_line 20 Ianuarie 2011 09:38
Tratamentul endodontic 2 De la: garbo_477676 24 Noiembrie 2017 12:37
Setari Cookie-uri