cum sa ai un somn odihnitor

ritmul alert al vietii te face uneori sa pierzi din pretioasele ore de somn de care ai nevoie in fiecare noapte.si asta pentru ca pur si simplunu te poti relaxa indeajuns incat sa adormi.poti practica diferite tehnici de relaxare in timpul zilei,care pot oferi un somn odihnitor noaptea.incercati sa impreunati mainile in poala,cu varful degetelor aratatoare lipite unul de altul.daca stati linistit in aceasta pozitie timp de zece minute,va puteti calma.si asta pentru ca o mare parte din energie vine din felul in care iti misti mainile.cand mainile sunt agitate,asa este si creierul.daca mainile sunt stabile in aceasta pozitie si creierul se linisteste si devi calm.asa se explica de ce crestinii isi impreuneaza mainile in rugaciune.hindusii si budistii au pozitii statice ale mainilor care se numesc mudras,ce ii ajuta in producerea starilor meditative.adaugi si miscari subtile care amplifica efectul,cum ar fi sa apesi cu degetele mari jos in timp ce expiri si le relaxezi in timp ce inspiri.aceste tehnici se bazeaza pe miscare,la fel ca yoga,qigong,meditatia sufi si meditatia feldenkrais pentru eficientizarea miscarii.o alta miscare benefica pentru cei ce vor sa adoarma este leganarea capului.stati pe marginea patului si ridicati capul usor in timp ce inspirati,apoi coborati-l in timp ce expirati.repetati miscarea timp de 10 minute cat mai incet posibil,apoi culcati-va.pe langa tehnicile de relaxare,este esential sa te culci si sa te scoli la aceasi ora mereu,sa aveti lumina slaba in camera de somn cu o ora inainte de culcare.nu uitati sa limitati activitatile stimulative inainte de culcare,dar si consumul de cafea.(Michael Krugman).
alexxandra
Postat pe 30 Martie 2010 14:10
hai ca cetii acilea si ma lua somnu'...
zambil
Postat pe 30 Martie 2010 15:43
eu mi-am pus mainile in poala,cu degetele lipite...aproape am inceput sa pufai..
iasomia
Postat pe 30 Martie 2010 15:53
nuti_vio
Postat pe 30 Martie 2010 15:55
noapte buna,somn usor!dar nu uitati inainte,sa impartiti cate un ousor.dati un cioc ,si urati-va cele de datina,si cu sufletul curat o sa adormiti indata.
alexxandra
Postat pe 30 Martie 2010 16:40
bre mami, mie daca vine careva sa-mi dea un cioc, imi fuge somnu' una-doua...
zambil
Postat pe 30 Martie 2010 16:42
aleho..

cioc-cioc...

zambilule,

nu cu tine vorbesc,ca cine stie ce intelegi tu prin cioc...
ma refer la ousoare...
iasomia
Postat pe 30 Martie 2010 16:58
De la: iasomia, la data 2010-03-30 16:58:15aleho..

cioc-cioc...

zambilule,

nu cu tine vorbesc,ca cine stie ce intelegi tu prin cioc...
ma refer la ousoare...




cioc-cioc si de la mine,cu un ousor,pt ca sa ajunga tuturor.sarbatori fericite,si nu uitati,si un dulce somn usor.
alexxandra
Postat pe 30 Martie 2010 17:09
stai linistita..
noi numa' dulce stim sa dormim...nu uitam,cum sa uitam?

se poate asa ceva?
cioc-cioc
iasomia
Postat pe 30 Martie 2010 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce terapie putem incerca in calmarea nervilor ? 240 De la: m_XLL 9 Octombrie 2012 14:35
Varicele, ce sa fac sa scap de ele? 13 De la: garbo134266 26 Ianuarie 2016 08:39
FORMALDEHIDA O SUBSTANTA TOXICA DIN MEDIUL DE ZI CU ZI 110 De la: fleurdelis 2 Martie 2010 23:23
Parodontitele marginale cronice progresive 19 De la: garbo_446242 13 Septembrie 2017 10:05
enigmisticoterapia-antistres??!! 82 De la: vuvuzela 27 Octombrie 2010 01:38
Setari Cookie-uri