Concediu pentru depresie????????????????????

Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 22 Ianuarie 2011 10:57
Depresia, ca si orice ata boala sau necaz-i se poate intampla oricui ! Nimeni nu are imunitate pentru asa ceva ! Mai bine sa zicem Doamne-fereste ! Si sa ajutam daca putem pe cei care au nevoie de noi, de sfaturile noastre, de incurajare, de vorbe frumoase, de iubire !
anisoaraf
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:10
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39
Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.

...............................................
.... doamne fata , tu chiar nu stii ce vorbesti , cum poti fi atat de redusa mintal ????
oameni slabi ???
Oameni depasiti de jobul lor ???
..................
tu chiar esti aeriana.....IQ - ul tau e ..... sub medie , asta ca sa nu zic nul
mfm
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:12
Depresia este o stare de rau general in principal datorata unei nemultumiri a persoanei in cauza,unei neimpliniri asupra careia nu poate sa faca fatza sa o accepte...
Totusi ptr a contracara efectele acestei "boli", din punctul meu de vedere ,nu trebuie sa apelezi la nu stiu ce psihologi, care te trateaza dupa sabloane, cel mai eficient mod de tratare este discutia cu unul sau mai multi amici foarte apropiati carora sa le poti spune si cele mai ascunse ganduri ale tale,acesta fiind primul pas,Descarcarea emotionala, al doilea pas, identificarea cazuei ce a dus la starea de depresie, al treilea, incercarea de rezolvare a cauzei..
Subliniez ca nu toate persoanele sunt destul de lucide si au un caracter puternic,sa poata sa se extraga din problema si de a privii obiectiv situatia in care se afla,sau mai pe romaneste "sa gandeasca la rece".
Aici sunt de acord ca: persoanele care au primit o educatia Spartana, suporta mai bine aceste stari de depresie, pentru aceste persoane ,starile de depresie sunt ca si raceala, vin, constat ca au cazut in depresie,incearca sa o rezolve, daca nu reusesc stiu ca timpul le va rezolva.

Dar e bine sa :"Zambesti azi, ca maine cu sigurnatza va fi mult mai rau decat azi"
romanticul_pragmatic
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:18
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.



persidadamian
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:29
Majoritatea dintre noi am trecut macar o data printr-o depresie dar prea putini au taria sa recunoasca sau sa ceara ajutor.
De aici si problemele ce survin...
m_ada
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:37
Ileana ai facut tu nopti albe cercetand factorii cauzatori bolii ani de zile si ai descoperit cele afirmate de tine? ori pur si simplu iti face placere sa primesti bobarnace peste nas?
persidadamian
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:38
O simpla intrebare: esti Angajator sau Angajata? Raspunsul e simplu:Daca esti Angajator e de inteles ceea ce intrebi iar daca esti angajata eu nu te-as dori de colega..se subantelege rautatea si frustrarea .
aky
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:39
depresia nu are legatura cu lenea sau cu " lipsa unei educatii mai spartane,mai luptatoare"
am trecut prin asa ceva cand am pierdut pe cineva fff drag .....este o perioada f grea, perioada in care refuzi orice, traiesti o tristete fara margini care doare...doare...
important este sa reusesti sa iesi din starea asta, sa depasesti momentul.
celei care a deschis topicul ii doresc sa treaca macar o data prin asa ceva, macar atunci ar avea habar despre ce vorbeste
scumpa31
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:42
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.


probabil ca tu ai niste frustrari din cauza jobului.....si de aici poti sa dai si tu intr-o depresie. Sau din motive personale sau orice altceva. Exista 1001 de motive din cauza caruia poti sa dai in ea.
abracadabra
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:52
De la: cricat, la data 2011-01-21 22:39:31
se confunda starea de depresie .... provocata de un eveniment, care trece in maxim trei saptamani fara medicamentatie, cu depresia cronica care este o boala foarte grava si care netratata poate avea efecte devastatoare... pana la suicid.
i
..........................................
subscriu la cele afirmate de tine ...... da asa este , mai ales in cazul in care ajungi in faza in care te urasti , si cat te urasti.... nu te mai accepti tu pe tine .... si dispare sentimentul stimei de sine, respectului de sine, iubirii de sine.
Te trezesti ca nu te mai accepti ... te urasti .....si pana la suicid nu e decat un pas , un pas foarte mic ...o clipa de .... o clipa ....de disperare totala, panica si gata ....totul sau nimic ....iti este egal .....
mfm
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:53
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 18:14:40Ciudata scuza au gasit lenesii din generatia moderna


habar nu ai Boldyno ce medicatie ai la depresie....habar nu ai cum e sa fii sedata. Cum ai vrea sa mearga la servici? Si in multe din asemenea cazuri nu te crede nici ala cu care stai intre 4 pereti, pentru ca toti cei care ganditi asa sunteti niste oameni care nu aveti cultura generala. Rusine voua!
abracadabra
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:57
Depresia intr-adevar e o boala. Cel mai crunt e ca cel care e depresiv habar nu are ca e,ori nu recunoaste. Primul pas spre vindecare e tocmai constientizarea! trebuie tratata neaparat,pentru ca altfel se agraveaza. O caracteristica tipica noua balcanicilor e bagaterizarea in necunostinta de cauza!
garbo170870
Postat pe 22 Ianuarie 2011 11:57
De la: _blondyna, la data 2011-01-21 22:27:27in opinia mea depresia e echivalenta cu lenea dar vreau sa vad cum ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar

S te fereasc Dumnezeu i propriul sistem nervos de "Lenea" numit DEPRESIE !
garbo006212
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:11
Toti cei care sufera de depresie si toti cei care nu au avut parte de depresii niciodata gasesc raspunsul in Biblie, cititi ECLESIASTUL si acceptati viata asa cum este ea in realitate. O zi frumoasa va doresc!
garbo027212
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:19
Din pacate depresia nu e un moft !! Daca esti inculta macar nu vorbi ca te faci de rahat! O sa dai si tu in depresie in anumite perioade ale vietii!!!!
klarakla
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:09
se pare ca acest subiect seamana cu: " sa arunce cu piatra doar cine se considera curat si fara de pacat " !!! Daca nu ai trecut macar o data prin acele sentimente , daca nu ai avut vreodata niste "surprize" neplacute care sa-ti zdruncine viata , atunci nu comenta...
Seniora_Alba
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:20
Aloooooooooooooooo!Tanti Aglae!Ori esti proasta ori tampita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ce treaba are lenea cu depresia?Pt cunostinta ta generala depresia e o boala si inca una periculoasa,asa ca mai documenteaza-te inainte de a te baga ,ca musca in lapte.
garbo077090
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:22
o boala psihica este foarte grava...uneori poate mai grava decat orice boala curabila a organismului....
asa ca sa nu criticam oamenii slabi , care duc o viata nu tocmai roz
garbo071145
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:31
Doamna "Esme", in primul rand pseudonimul "Romanticul pragmatic" nu se traduce prin "Lover Boy", doi daca dumneata nu intelegi esentza mesajului meu te rog sa nu mai comentezi, am spus eu cumva ca ii condamn pe cei care apeleaza la ajutor? ba mai mult chiar am sugerat sa caute ajutor, nu stiu ce ai inteles Dumneata...
In ceea ce priveste reflectarea dumitale despre cei care au primit o educatie Spartana, e usor sa condamni ceea ce nu cunosti, in viziunea ta eu as fi un fel de monstru cu chip de om(ma rog toate persoanele cu educatie Spartana,dar ma refer la mine ptr ca si eu ma includ in aceasta categorie),incapabil de sentimente....ei bine afla duduie ca gresesti amarnic,tocmai persoanele care nu au avut parte de afectiune, o cauta si o apreciaza la justa ei valoare,poate ca nu o exprima in cuvinte,poate ca par mai rigizi,dar cu sigurantza sunt capabili de sentimente.Iar treaba cu reprimatul sentimentelor nu se intamla intotdeauna, dar bineinteles ca nici nu o sa empatizeze la cea mai mica insulta sau cel mai mic inconvenent.EU , cel putzin , nu ma napustesc sa ii reprosez celui ce mi-a gresit, il iert o data,daca continua ii spun bah vezi ca m-a deranjat cutare lucru, daca va continua, in aceeasi maniera ii trec cu vederea a doua oara , dar a treia oara nu mai avem ce discuta.
Educatia Spartana nu consta in privarea de afectiune, ci este un mod in care iti educi copilul sa se descurce de unul singur cu problemele ce se ivesc pe parcursul vietii,fara sa fuga imediat sub fusta mamii.Vad ca voi confundati filmul sau istoria Spartei cu modul Spartan,acolo erau evidentiate niste caracteristici si exagerate de multe ori,tocmai pentru a le evidentia.
romanticul_pragmatic
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:32
Nea romanticu', si cum anume ai primit matale educatia aia "spartana"? In ce fel? De la cine?

Ai fost cumva copil de trupa? Ai crescut prin vreo unitate militara, ori pe strazi?
Thor_again
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:47
romanticule, educatia rigida e o educatie care obliga copilul sa-si reprime sentimentele, acestea fiind considerate nedemne

ca una care am fost crescuta cu laitmotivul ca ati exterioriza sentimentele e o chestie rusinoasa care trebuie musai reprimata, iti spun ca in cele mai multe din cazuri, asta duce la traume. traume, care mai devreme sau mai tarziu ies la suprafata. . pentru ca intelegi ca ceea ce ti s-a facut a fost un lucru nu tocmai bun. si pentru ca ajungi sa fii cineva caruia ii e frica sa simta pentru ca nu vrei sa fii respins

sunt multe de spus, iar discutia poate trece prin foarte multe registre

michelle_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:49
De la: _blondyna, la data 2011-01-21 22:27:27in opinia mea depresia e echivalenta cu lenea dar vreau sa vad cum ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar


mai fata cu par balai...celor ca tine ...'blonzi' la creier...ar trebui sa li se interzica dreptul la opinii, ca si asa emit numai ineptii, ar trebui folositi numai la munca bruta, care necesita doar efort fizic si ,atat de laudata si autoasumata de catre tine, harnicie!!Cu ganditul lasa-i sa se ocupe pe cei care se pricep....
Adina_Ana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 16:00
Nazistule, alias, Romanticul pragmatic, alias creatorul catorva topicuri tampite, ar fi cazul sa te retragi din discutii, ne-am cunoscut si pe alt forum , acum te inghit si mai poutin decat atunci, asa ca valea, vezi poate recreezi o "Sparta" pe undeva si pui in loc de flamura simbolul nazist si imnul arienilor pe muzica de Wagner, vezi-ti tu de rasa alba pura, nu te amesteca in treburi lumesti
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 16:22
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.
charmelen
Postat pe 22 Ianuarie 2011 16:53
daca nu ai trecut prin acele stari ale depresiei , nu ai de unde sa stii si nici nu poti sa-ti dai cu parerea!....mai studiaza te rog!
garbo096793
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:03
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.



poate ar trebui sa incerci sa nu mai rescrii o istorie scrisa deja cu litere de foc, si sa te axezi pe altceva, pot sa te sugestionez ???ceva legat de "reptilieni", vezi poate te atrage subiectul, oricum pe asta nici nu-l banui, necum sa-l intuiesti
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:07
romanticule, primo, `lover boy` nu este si nu a avut menirea de a fi o traducere pt `romanticul pragmatic`, ci un apelativ, e-adevarat usor peiorativ, dar neiesind din registrul oarescum cinic in care se inscrie nick-ul dumitale!
in alta ordine de idei, oamenii nu se descurca in viata si nu incearca `sa se ascunda dupa fusta mamei` datorita `meritului` de a fi primit o educatie severa, stricta, sub imperativul careia lacrimile (plansul), vaitatul si manifestarile emotionale curate, sincere, trebuie sub orice forma infranate, reprimate pana la negare, fiind o rusine blasfemiatoare! ci tocmai pt ca nu au fost privati in copilaria si existenta lor (ori nu s-au privat ei insisi) de acele momente si situatii, fie ele si unele limita, care sa le starneasca anumite emotii, trairi si perceptii inedite. adica, au ales sa nu fie ignoranti si lipsiti de latura umana, considerand pe buna dreptate, ca numai cunoscand si traind ceea ce vine inspre ei, chiar daca ii ia cu asalt, vor putea fi capabili de a gestiona si a se raporta corect la lucruri. nu trebuie infranata si reprimata raportarea la propriul sine in manifestarea lui, ci confruntata si inteleasa! numai cand stii, cand cunosti gustul, vei sti ce sa faci si cum sa reactionezi! asadar, nu vorbeam despre coplesire, despre faptul de a te lasa prada sentimentelor, care pot fi covarsitoare si cutremuratoare ca si potenta de anihilare, ci despre faptul ca educatia si in speta inteligenta pot imblanzi, ameliora si disciplina torentul care pare sa preia controlul asupra ratiunii, adica a stapanirii de sine.
in consecinta, a fi un om capabil `sa se descurce` inseamna a fi un om echilibrat, un om care se cunoaste cat de cat pe sine, iar asta inseamna un om care nu se reprima de la a fi OM, adica, de la a fi uman, cald, generos si ingaduitor, chiar daca mai gresete uneori si gafeaza.
esme
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:08
ai perfecta dreptate in ceea ce priveste depresia!....e boala secolului, care e cea mai ciudata si grea!....sa ne rugam la d-zeu sa afecteze cat mai putini oameni!
garbo096793
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:09
Habar n-ai ce vorbesti: sufar de cativa ani de boala aceasta si iti spun ca poate sa-ti placa jobul tau si tot sa suferi de depresie. In plus, ce te faci cand fisa postului iti interzice o astfel de boala? Vezi eu, ca profesor, risc sa fiu data afara daca sunt depistata cu o astfel de boala si singura optiune in cazul acesta este o pensionare pe caz de boala (o condamnare la lene, sunt de aord cu tine aici) sau iesirea completa din sistem +.
Tratamentul psihologic nu este rambursat in Romania, esti privit ca un nebun sau ciudat in cel mai bun caz, daca recunosti ca ai boala asta, asa ca singura cale este sa rezisti cat poti, sa te rogi la Dumnezeu sa te intareasca si sa lupti zi de zi cu tine. E o boala cumplita, pentru ca adesea zaci zile intregi fara sa faci nimic [e si asta un fel de lene - se numeste apatie], te incearca o tristete abisala, ai impulsuri suicidare absolut nemotivate .
Nu-ti doresc nici tie, nici celui mai mare dusman sa treaca prin asta, este o drama insuportabila atat pentru cel depresiv cat si pentru cei din jur.
Depresia nu are o etiologie clara, practic oricine se poate imbolnavi mai devreme sau mai tarziu de o astfel de boala, asa ca nu mai vorbi despre ce nu ai habar, ca sa nu atragi energiile negative asupra ta si sa fii pedepsita pentru insensibilitatea si obtuzitatea ta.
charmelen
Postat pe 22 Ianuarie 2011 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccinul A1H1 14 De la: nazirra 15 Ianuarie 2010 15:18
tuse chinuitoare 4 De la: Axl_22 13 Decembrie 2011 15:07
cat mai costa o plomba? 27 De la: lusesita 29 Martie 2010 15:27
Caut colaboratori 1 De la: garbo161610 5 Iulie 2010 05:40
Este sanatos sa bem juice de portocale dimineata? 2 De la: Ciresica 18 Mai 2011 20:58
Setari Cookie-uri