Concediu pentru depresie????????????????????

este adevarat ca multi profita de aceasta boala a secolului numita depresie,pt a pleca in concediu,pt a scapa de puscarie,pt a se pensiona etc.acestia sunt bolnavii inchipuiti carora medicul le pune un diagnostic mai grav,contra cost. multi pot fii afectati si nu realizeaza,spunand ca sunt doar nervosi,iar altii care realizeaza ce este depresia ,merg imediat la medic si bine fac pt ca se trateaza.iesirea din tratament intotdeauna are invariabilul inscris al medicului:'ameliorat'.deci atentie,se pare ca nu te vindeci definitiv.supararile pot scoate boala la suprafata oricand.am gasit ceva interesant,e bine de stiut; ''n cauza mamelor, depresia de Dupa nastere Este recunoscuta si DIN CE n CE mai mult studiata si mai Bine tratata. Abia Foarte aflat Insa cercetatorii au recent ca si tatii si pot suferi de o problema asemanatoare.

O analiza o 43 de Studii anterioare, implicand Peste 28.000 de Participani, ONU Fost realizata de oamenii de Stiinta de la Facultatea de Medicina din Virginia de Est DIN DIN Norfolk, SUA, si o DUS la concluzia ca mai mult de 10% dintre tati ajung sa sufere de DEPRESIE post-partum, Dupa Nasterea unui Copil.

n cazul mamelor,, sa estimat ca problema apare la cca. 24% dintre acestea.

Cauzele ngrijire Determina aparitia depresiei-Natale la tati cu Alin SA FIE similare Cele ngrijiri post provoaca depresia Mame si la including lips de somn , Dificultati in relatia conjugala si indepartarea de Prieteni.

Depresia post-natala o tatãlui poate deveni o problema serioasa, deoarece, version unele cazuri, antreneaza si aparitia unei depresii La Mama, Dar mai Ales pentru ca, spre deosebire de femei - la ngrijire depresia se Manifesta, in special printr-o stare de tristete accentuata - deprimati barbatii tind, de multe ORI, sa devina ostili si chiar agresivi, mergand Pana la abuz asupra membrilor familiei "".

Intrucat depresia parintilor poate influenta negativ dezvoltarea si comportamentul de mai al COPIILOR Tarziu, oamenii de Stiinta considerabil ca depresia post-natala trebuie luata o tatilor version considerare cu aceeasi atentie ca si CEA o mamelor si trebuie diagnosticata si tratata ca atare, Inainte de SE Manifesta version mormnt Forme."

(Sursa: FOXNews)
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:30
scz pt repetitie.insa tehnic garbo e varza.oare nu vede nimeni?sau are o depresie,mai sti!
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:32
De la: _blondyna, la data 2011-01-21 22:27:27in opinia mea depresia e echivalenta cu lenea dar vreau sa vad cum ajuns eurpenii sa creeze pe bune concedii medicale ptr depresie mi se pare ilar [/quote

Am auzit-o odata , intr-o emisiune tv, pe Aurora Liiceanu spunand ca numai oamenii inteligenti fac depresie.
Pe tine cu siguranta nu te va atinge aceasta boala niciodata!
Lety
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:37
De la: IleanaAdrianaStan, la data 2011-01-22 10:57:39Numai oamenii slabi sufer de depresie sau cei depii de jobul lor i care ajung s-l deteste din aceast pricin.


Si tie ti se aplica axioma de mai sus!!!!
Lety
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:42
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 18:14:40Ciudata scuza au gasit lenesii din generatia moderna
Cum spuneau mai multi pe aici, sa te fereasca Dumnezeu de aceasta "lene"... Depresia este o boala, o tulburare afectiva, mai exact si, de ffffff putine ori este ceva trecator. Fiecare episod al ei este de cele mai multe ori mai intens decat precedentul.Poti ajunge sa se ti se declanseje din absolut nimic(aparent), iar persoana ce sufera de depresie nu isi doreste acest lucru, chiar depresia in sine o poate tine si mai mult in aceasta stare, dar ce poti tu pricepe?!
olguta
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:47
De la: me_reloaded, la data 2011-01-22 21:41:57asa, si daca tu sustii aici cat esti de isteata, noi trebuie sa te si credem?

si daca esti atat de isteata si echilibrata si bill gates-ul belgiei, ce cauti pe aici?

adica...poate trebuie sa te joci cu contrurile cuiva si sa-l umpli de bani si noi te retinem...

ti-au murit laudatorii, fato! si da-mi voie sa-ti spun ca o persoana care e atat de realizata profesional si personal, nu va face niciodata parada de asta. pentru ca nu trebuie sa convinga pe nimeni de nimici. e destul ca stie ea si cei care o cunosc in real

da' nah...in virtual putem fi cine dorim...eu sunt linda evanghelista



auzi Linda ??? nu vrei sa bem o cafea tarzie ??? ca de cand astept sa invete Evanghelista limba romana sa nu ma chinui eu in limba lu Obama sau era Dante, oricum , vii sau nu vii ??
casperphantom
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:56
De la: romanticul_pragmatic, la data 2011-01-22 11:18:48Depresia este o stare de rau general in principal datorata unei nemultumiri a persoanei in cauza,unei neimpliniri asupra careia nu poate sa faca fatza sa o accepte...
Totusi ptr a contracara efectele acestei "boli", din punctul meu de vedere ,nu trebuie sa apelezi la nu stiu ce psihologi, care te trateaza dupa sabloane, cel mai eficient mod de tratare este discutia cu unul sau mai multi amici foarte apropiati carora sa le poti spune si cele mai ascunse ganduri ale tale,acesta fiind primul pas,Descarcarea emotionala, al doilea pas, identificarea cazuei ce a dus la starea de depresie, al treilea, incercarea de rezolvare a cauzei..


Zau???!!! si prietenii ce abilitati psihologice extraordinare au in plus fata de un psiholog pregatit , trecut prin ciur si darmon ,ca sa aiba dreptul si abilitatea de a trata depresia?????
Si esti sigur ca esti protejat si nu te expui prea mult spunand tot ce ai pe suflet unui prieten??? Un psiholog nu poate sa te expuna altora ( nu-l lasa deontologia),dar un prieten care vrea sa te ajute si nu stie cum, s-ar putea sa discute la randul sau cu un alt prieten si tot asa mai departe pana ce vei deveni un caz arhicunoscut.
Sigur ca un prieten te poate ajuta prin simplul fapt ca se delcara alaturi de tine, Dar nu intotdeauna este si suficient acest lucru.
Lety
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:57
"Am auzit-o odata , intr-o emisiune tv, pe Aurora Liiceanu spunand ca numai oamenii inteligenti fac depresie."


atentie Emilly,ce spui la adresa d-nei Aurora Liiceanu.nu cred ca a spus dansa asa ceva.cred ca nu ai inteles exact,explicatia dansii.vb de o femeie f inteligenta si chiar nu sufera de boala secolului ;"depresie''.
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 22:58
Depresia este o boala foerte grava care, daca nu te tratezi la timp e posibil sa pierzi totul in viata. Tatal meu din cauza unei depresii din copilarie, nu la bagat nimeni in seama cum ca ar avea o problema, la varsta maturitatii a cazut in patima alcoolului, asa a considerat el ca poate scapa de toate gandurile negre care nu-i dau pace. In tinerete a putut acunde cat de cat tot ce gandeste dar acum la 53 ani nu mai e in stare de nimic. Cand este treaz spune ca "ceva"nui da pace, nu vrea sa spuna si ca de cate ori are ocazia sa bea o face si asta crede el cal linisteste. Acum nu mai are nici fam si nici pe nimeni care sa fie langa el deoarece el devine foerte agresiv cand bea...si totul de la o depresie.
cryscri
Postat pe 22 Ianuarie 2011 23:25
Vuvuzela, te-ai transformat in musca?
Ai picat in laptele meu si nu-mi place !!!
Lety
Postat pe 22 Ianuarie 2011 23:34
943,e grav ca este lasat liber .poate fii un posibil viitor criminal,sau victima altuia prin agresivitatea manifestata.
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 23:34
De la: emilly_dy, la data 2011-01-22 23:34:01Vuvuzela, te-ai transformat in musca?
Ai picat in laptele meu si nu-mi place !!!



daca tot creezi discutii complementare,explica si polemica in care te-ai bagat!!
vuvuzela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 23:41
De la: esme, la data 2011-01-21 22:54:04blondyna, cu siguranta tu habar n-ai ce-i aia! mai bine, drop it! ce pot sa zic, intr-un fel esti o fericita! e-adevarat o fericita ignoranta. insa, de multe ori, ignoranta nu vine singura, ci la pachet cu aroganta. ia pastreaza-ti tu pretiozitatea, judecatile si evaluarile! nu cumparam!



Depresia se "ia" in unele cazuri. Daca intr-un grup lucreaza unul depresiv, cu timpul negativismul si lipsa de perspectiva a acestuia va afecta intregul grup. .
Boala se acutizeaza drastic, daca cei din jur nu observa ceva si raman pasivi la "semnele" trimise de bolnav catre anturaj.
begillla
Postat pe 23 Ianuarie 2011 00:23
buna
eu nu stiu ce va ambalati atata nu ati vazut ca la 23 de ani nu stie pe ce planeta traieste
eu am fost intr-o depresie 3 luni am crezut ca o sa inebunesc si nu o sa mai imi revin,asta mi sa intamplat la 15 ani cand ai mei sau despartit si eu am ramas la mijoc
dar cum spuneati voi ,,DOAMNE FERESTE",SA PICI INTR-O DEPRESIE
dar uni nu prea sunt cu capul pe pamant si sunt cu capul in nori nu prea stie ce inseamna aia depresie si confunda depresia cu lenea
ce oameni dar nu da d-zeu sa pice si ei intr-o depresie si sa vada cum este
stmt2_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2011 00:48
De la: stmt2_alexandra, la data 2011-01-23 00:48:15buna
eu nu stiu ce va ambalati atata nu ati vazut ca la 23 de ani nu stie pe ce planeta traieste
eu am fost intr-o depresie 3 luni am crezut ca o sa inebunesc si nu o sa mai imi revin,asta mi sa intamplat la 15 ani cand ai mei sau despartit si eu am ramas la mijoc
dar cum spuneati voi ,,DOAMNE FERESTE",SA PICI INTR-O DEPRESIE
dar uni nu prea sunt cu capul pe pamant si sunt cu capul in nori nu prea stie ce inseamna aia depresie si confunda depresia cu lenea
ce oameni dar nu da d-zeu sa pice si ei intr-o depresie si sa vada cum este



Depresii avem cu totii ,uni nu avem timp sa le dam importanta prea mare ,observ ca majoritatea depresilor au o cauza sentimentala;- pierderea unui iubit ,divortul parintilor,jobul stressant ,singuratatea solutia ar fi sa reusim sa eliminam aceste stari sau evenimente din vietiile noastre am putea impreuna sa eradicam depresia .In ceea ce priveste psihologul si el este om nu poate purta profesional atatea resentimente si refulari cu siguranta si el spune altuia cu toata deontologia.Topicul deschis de mine a venit in urma unui eveniment la job cand piesa cheie in organizarea promotiilor de Craciun a hotarat sa ne paraseasca de Craciun neparticipand la evenimente lasandu-mi pe birou concediul medical cu diagnosticul depresie.In timp scurt m-am readunat si a trebuit sa ii fac si munca ei.Eu am ajuns de Craciun acasa de la birou la ora 24 dupa un trafic infernal si zapada de 20 de cm pe sosele si pe telefon am primit un mesaj de la stimabila colega cu textul multumesc e Craciunul sper ca te simti bine si am resunat pe fundal se auzea muzica cand cineva a spus inchide telefonu aici se petrece.Ce depresie a avut nu stiu ,cert e ca a doua zi dimineata radia de fericire iar eu ma indopam cu redbull si cafele sa raman cu ochii deschisi.Mie mi s-a parut nejustificat concediu medical pentru depresie in cazul ei, da am cunostinta de persoane care sunt de aceiasi varsta cu mine sau mai tineri si sufera de aceasta tulburare, dar cred ca de aici doar tu prin tine insuti ai puterea sa te ridici.
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:08
De la: begillla, la data 2011-01-23 00:23:37
De la: esme, la data 2011-01-21 22:54:04blondyna, cu siguranta tu habar n-ai ce-i aia! mai bine, drop it! ce pot sa zic, intr-un fel esti o fericita! e-adevarat o fericita ignoranta. insa, de multe ori, ignoranta nu vine singura, ci la pachet cu aroganta. ia pastreaza-ti tu pretiozitatea, judecatile si evaluarile! nu cumparam!



Depresia se "ia" in unele cazuri. Daca intr-un grup lucreaza unul depresiv, cu timpul negativismul si lipsa de perspectiva a acestuia va afecta intregul grup. .
Boala se acutizeaza drastic, daca cei din jur nu observa ceva si raman pasivi la "semnele" trimise de bolnav catre anturaj.




corect comentariul tau.
vuvuzela
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:14
da ai dreptate ca putem trece peste o depresie mai devreme sau mai tarziu,numai ca la inceput este un pic cam greu,da cu ajutorul lui d-zeu si increderea in tine insuti ca poti merge mai departe orice ar fi,dar sti ceva am invatat ca ,,ce nu te omoara te face mai puternic" si sincer de la 15 ani nu mai stau cu ai mei si de la 15 ani lucrez si m-am pus pe picoarele mele,dar cum cu credinta in d-zeu,cu gandul ca pot merge mai departe si ca ,,ce nu ma omoara ma face mai puternica"
stmt2_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:21
Garbo e plin de psihologi. Interesant e ca citeza din cartile memorate in al doilea an de studiu de ce nu propuneti o solutie concreta, pentru a elimina o problema majora, cum este depresia.Spre exemplu ce ar fi daca noi, fetele si femeile de pe Garbo am lua atitudine si am creea un grup de sustinere ptr depresivi, deorece avem cunostinte avem experiente avem solutii personalizate de a depasi astfel de situatii. Spre deosebire de mine voi sunteti majoritatea femei mature care au experimentat multe, haide-ti sa facem ceva constructiv ceva care sa ne ofere o amintire placuta.Cine este pentru?
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:32
De la: stmt2_alexandra, la data 2011-01-23 01:21:25da ai dreptate ca putem trece peste o depresie mai devreme sau mai tarziu,numai ca la inceput este un pic cam greu,da cu ajutorul lui d-zeu si increderea in tine insuti ca poti merge mai departe orice ar fi,dar sti ceva am invatat ca ,,ce nu te omoara te face mai puternic" si sincer de la 15 ani nu mai stau cu ai mei si de la 15 ani lucrez si m-am pus pe picoarele mele,dar cum cu credinta in d-zeu,cu gandul ca pot merge mai departe si ca ,,ce nu ma omoara ma face mai puternica"



Alex eu de la 13 ani am plecat de acasa deoarece am avut intodeauna ambitia de a reusii.Eu am deviza Nimic nu este imposibil!!Am intrat cu bursa la liceu si pe langa am reusit sa imi gasesc ceva de munca,sa ma pot intretine.Familia intotdeuna {mai ales tata} mi-a reprosat faptul ca vreau o cariera, deoarece e mai usor in opinia lui sa te casatoresti si sa te tina barbatul.Mama imi trimitea bani pe ascuns, insa cand se intampla sa afle tata nu uita niciodata daca treceam pe acasa de Craciun sau de Paste in timpul pranzului sa imi spuna cat am cheltuit si sa bata moneda pe ideea lui.Am terminat doua universitati in Romania si doua mastere, am avut momente in care am avut 50 de bani si paine nu mai aveam si nimic in frigider si am reusit sa depasesc toate acele momente cu zambetul pe buze fara sa stie nimeni adevarul.A fost odata o noapte in care efectiv nu aveam unde sa dorm deoarece eu sunt de la sat si acolo nu sunt Univ si mi-am pus rucsacul langa mine si am inchis okii pe o banca in gara, cert e ca aveam noroc ca era vara si era cald.Nu am stiut niciodata ce inseamna o excursie un concediu am stiut un singur lucru daca inveti si muncesti ai unde sa dormi si ai ce sa mananci si intr-o zi poti da si la altii. La 22 de ani am avut prima angina pectorala {pre infract} in urma a 52 de ore de munca intensa si de stress era noaptea de revelion .Fosti iubiti intotdeuna i-am ales prost deoarece eu ajungeam sa ii intretin cu bani si ei avand timp liber se culcau cu persoane din anturaju meu si aveau grija sa aflu. Toate aceste evenimente m-au format si sunt extrem de multumita ca au existat in viata mea altfel nu as fi ajuns niciodata unde sunt acum.
_blondyna
Postat pe 23 Ianuarie 2011 01:53
De la: jeanette40, la data 2011-01-22 22:10:38Fleur .....



pentru ce e mai??
si tu te intrebai cine sunt??
fleurdelis
Postat pe 23 Ianuarie 2011 08:55
ei, da, Blondy, asta era, trebuia sa ne spui tu de fapt cine esti, asta fu scopul ascuns a toata polologhia , so, ai fost si tu femeie supusa greselilor, ca tu crezi ca acum esti altfel e posibil dar eu cred ca nu esti sigura si vrei confirmarea noastra de asta tot tatonezi, ...vezi nu esti diferita deloc de Vuvu si Lupty, inclin sa cred ca sunteti identice si tot ma intreb , retoric, la ce-ti foloseste atata scoala si mastere cand in viata ai dat deja chix ???
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:03
De la: me_reloaded, la data 2011-01-21 22:46:19blondo, daca mai aveam dubii, acum mi le-ai spulberat

cum tot zic...la tatzi ni-i greu...


esti o rautacioasa !!! uite ce-ai facut! si-a schimbat fata culoarea parului, da' ea e blonda la creier !!!!!!!
alcoda
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:04
casper, hai sa bem cafa aia tarzie acum, my friend...si poti sa-mi zici Linda...

alcoda, la tatzi ni-i greu , da' nu la fel, hehehe...
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:10
buna...lucrez de 16 ani la o gradinitza saptamanala...aproapre 8 generatii de copilasi au fost ingrijitzi de catre mine.nu ai cum sa nu te atasezi de fiecare copilas....sunt atat de dulci...anul trecut mi a murit mama si mi am luat ,energia, privind copii facand diverse lucruri pentru parinti dar si ptr ei....ei bine,de craciun o cunostiinta a avut tupeul sa i spuna amicei lui ca a avut o aventura cu mine in ziua cand a murit mama.pe mama am tratat o trei luni in spital ,fara picioare si plina de gauri adanci in corp(.de la o pedichiura a facut cangrena si a trebuit sa i amputam picioarele.)M am trezit cu amica la usa care era insotita de alti 4 indivizi.am luat o bataie...si am fost amenintata.am depus plangere penala .la politie aflu ca amica era ruda cu cel care m a anchetat.mai exact intimidat in cel mai traumatizant mod.am ales sa merg la psiholog ptr ca ma marcat profund cele spuse de politist.raspund de 33 cpoii la job si am concediu ptr depresie deoarece medicamentele prescrise imi incetinesc munca,sunt adesea ametita,somnoroasa.zilele trecute amica mi a batut la usa cu o bata ,vecini nu au intervenit.am sunat psihologul care a venit imediat si am avut surpriza sa constat ca se cunosc.tremur si acum cand imi amintesc scena din fata usii.pe data de 19 ianuarie statul roman trimite caruciorul ptr mama.in posta am mai gasit un plic in care mi se aducea la cunostiinta sa imi revizuiesc atitudinea si sa imi cer scuze de la amica care m a aranjat.ptr ca nu am avut martori ptr proces am ajuns in situatia sa imi cer scuze ptr ca am primit bataie deoarece nu am recunoscut faptul ca( in ziua inmormantarii maicutei mele dragi)am facut sex cu un individ pe care il credeam candva cunostiinta de fam.eu sunt maritata,am 3 copii frumosi.nici nu ma mai pot uita in ochii copiilor,vecinilor...imi este teama sa nu ma trezesc cu individa la job sa faca vreo scena....stau in casa imi plang de mila ca locuiesc in aceasta tara.individa a gasit un apartament langa blocul meu....vrea sa ma intimideze pana la extrem......cum as putea iesii din aceasta stare ?bine era daca sufeream de lene....poate ca ma vindecam mai repede....
sabinica
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:12
De la: me_reloaded, la data 2011-01-23 09:10:40casper, hai sa bem cafa aia tarzie acum, my friend...si poti sa-mi zici Linda...

alcoda, la tatzi ni-i greu , da' nu la fel, hehehe...


bine Linda, si apoi servim o cina tarzie la lumina lumanarilor acolo la tine pe tarmul Pacificului ??? sau mai bine la bine pe varful inzapezit al Vladesei, oriunde e bine atata vreme cat blana de urs ne asteapta in fata semineului si-i cald in cabana
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 09:34
pisi, nu-s mai in NZ...m-am intors acasa

casper, suna cam romantic ce zici tu acolo...ma bagi la idei, mami

jeezas...I need coffee
michelle_
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:02
da????nu ma gandisem, de fapt ce poate fi romantic intr-o cabana izolata in creierul muntilor in afara de vinul fiert cu scortisoara ,blana de urs si cina la lumina lumanarilor pe blana( nu sunt scaune, de aia) le-am pus pe foc
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:12
De la: me_reloaded, la data 2011-01-23 10:02:55pisi, nu-s mai in NZ...m-am intors acasa

casper, suna cam romantic ce zici tu acolo...ma bagi la idei, mami

jeezas...I need coffee



lasa ideile mami, ca am inteles ca esti holteie ca mine, asa ca...totul e permis
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:13
"Fosti iubiti intotdeuna i-am ales prost deoarece eu ajungeam sa ii intretin cu bani si ei avand timp liber se culcau cu persoane din anturaju meu si aveau grija sa aflu. Toate aceste evenimente m-au format si sunt extrem de multumita ca au existat in viata mea altfel nu as fi ajuns niciodata unde sunt acum. "

am asa un sentiment de deja-vu. parca am mai cetit povestea asta .

acum imi explic eu de ce irina are ciuda pe barbatii lenesi care profita de femei. plus povestea cu tatal care nu-i dadea bani

hai, ca incet, incet se leaga povestea sau povestile. cum ,se risipeste si ceata unor conturi fantoma

si_totusi
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:21
ce fantoma , numa io-s fantoma aici-sa restu-s clone abjecte
casperphantom
Postat pe 23 Ianuarie 2011 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 12 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 19:05
CU OCHII LARG DESCHISI...... 54 De la: eladaela 1 Decembrie 2009 14:55
Varicele, ce sa fac sa scap de ele? 13 De la: garbo134266 26 Ianuarie 2016 08:39
fobii 41 De la: Defendia 2 Martie 2011 16:47
nivelul acidului uric in sange 8,6 1 De la: garbo264825 22 Februarie 2012 08:15
Setari Cookie-uri