"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

deja v-ati ratacit, ori ca ca, ori ca ca?
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:48
sufletul nu moare daca il primesti pe isus ca domn al vietii tale
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:57
Daca e sa ne luam dupa Biblie nu scrie nicaieri ca sufletul moare. apare conceptul de o a doua moarte, dupa cea trupeasca dar nu e moartea sufletului ci pedapsa lui dupa judecata de apoi.
mari1789
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:59
Ei, "mari1789", n-ai aflat ca si citirea Bibliei necesita efort intelectual? Pentru unii.
De ce esti pretentioasa?
Nu-i frumos.
Te mai astept.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 16:03
Pentru "garbo174279" :

"citeste biblia si dupa aia mai vb,apropo hindusi si ismaieliti nu sunt crestini ,cuv crestin vine de la cristos,uitate ce inseamna crestin in dictionar"

dar israelitii, ce sunt?
in care dictionar?
n-am biblia, cum s-o citesc?

"sufletul nu moare daca il primesti pe isus ca domn al vietii tale"

ce inseamna "isus ca domn al vietii tale"?
fii mai clara, nu vorbi in parabole, zii pe limba noastra, a oilor ratacite!
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 16:08
Intr-adevar religia este si amane o inventie a unor minti bolnave. Ne subjuga si ne stoarce de bani la concurenta cu FMI-ul. Sunt atatea de discutat pe acesta tema ca te ingrozesti de ceea ce pot sa scorneasca mintile unor sceleranti din dorinta de a stapanii cu aceasta arma teribila care este religia.
garbo017554
Postat pe 8 Ianuarie 2011 17:26
Ne inchinam la zei de import. Oare poporul dac nu a avut in antichitate si el zeii lui?? De ce sa accept in casa mea un om care vine si-mi spune ca poporul ales e cel evreu?? ca tara sfanta e Israelul?? Cum sa accept o asemenea blasfemie eu, fiu de dac si de om liber??
garbo017554
Postat pe 8 Ianuarie 2011 17:30
De la: garbo017554, la data 2011-01-08 17:30:17Ne inchinam la zei de import. Oare poporul dac nu a avut in antichitate si el zeii lui???


perfect de acord cu tine...aveau. Aveau si samani.... se inchinau la entitati telurice. Stii ceva despre asta?
Probabil nu.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2011 17:41
Ce-mi place subiectul asta! in sfarsit un subiect beton! intr-adevar religia este o inventie ptr a ne domina, subjuga, a ne impiedica sa gandim rational. este o metoda de a stapani folosindu-te de o putere inventata. si ca sa vedeti ca asa e urmariti documentarul ZEITGEIST si +veti descoperi adevarul. concluzia e clara: cineva ne-a creat dar nu ne-a impus nimik. pedepsiti ptr ceea ce facem nu avem cum sa fim ptr ca nu stim cine ne-a creeat si nu ne-a spus nimeni ce sa facem si ce nu. cartile alea sunt scrise de oameni deci nu avem cum sa credem in ele. ce e si mai cert e faptul ca ne reincarnam si trecem prin diferite stadii ptre ca asta e! suntem mijloace de exploatare ale divinitatii!
andreas_konig1979
Postat pe 8 Ianuarie 2011 18:51
De la: garbo173224, la data 2011-01-08 15:24:32Pentru "petite_femme" :

Da, iti impartasesc, in parte punctul de vedere.
Cum iti perfectionezi si pui in practica credinta?

Te rog sa revii


Rspuns:

Credina = intimitate = eu i Dumnezeu.

Nu o s dezbat pe un forum un subiect att de sensibil i complex , care necesit ore n ir de conversaii.

mi pare ru, c am intrat i m-am lansat n aceast discuie.
petite_femme
Postat pe 8 Ianuarie 2011 18:56
De la: andreas_konig1979, la data 2011-01-08 18:51:16 ce e si mai cert e faptul ca ne reincarnam si trecem prin diferite stadii ptre ca asta e! suntem mijloace de exploatare ale divinitatii!


... si pina la fraza asta chiar pareai rational.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2011 18:58
Bun revenit "quasaria", ca tare bine le mai zici....
O seara buna iti doresc sa ai.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 19:31
si cine e dansii???
anyway, si daca nu era "inventata de dansii" as fi crezut ca e inventata de ei
fleurdelis
Postat pe 8 Ianuarie 2011 20:00
De la: garbo174279, la data 2011-01-08 15:23:50

"cuvantul lui D-zeu este unic este biblia si este aceeasi biblie ptr toate religiile numai sa vrei sa o citesti SCRIPTURA ESTE UNICA VORBESTE DE ACELASI D-ZEU numai sa il lasi sal intre in inima ta"


"problema este ca nu e vorba de moartea trupului ci de moartea sufletului ce se va intampla dupa moartea trupului,Ptr ca D-zeu a zis ca din tarana suntem facuti si in tarana ne intoarcem"

"citeste biblia si dupa aia mai vb,apropo hindusi si ismaieliti nu sunt crestini ,cuv crestin vine de la cristos,uitate ce inseamna crestin in dictionar"

prin asta raspund si lui Laura ! uite, de la raspunsuri din astea mi se trage... !!! de fapt tipa cu nr. 174279 (vai ce nu-mi place chestia asta cu numerele.... !) le amesteca rau, nu conteaza ce scrie cineva, dansa raspunde stas, ca un robot imbibat cu doctrine preotesti, cu cate un scurt circuit pe ici pe colo, cand se "auto contrazice"... dar functioneaza ! altfel, pare fata buna ! cum zice Nae... o mai asteptam !
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:57
"barboneli", lega naiba "scurt circuit"-ul intr-un cuvant ca nu se stie cine iti cere socoteala.
Toate cele bune.
Apropos, esti tare aproape de avatarul meu, nici nu banuiesti.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:04
De la: mari1789, la data 2011-01-08 15:59:41Daca e sa ne luam dupa Biblie nu scrie nicaieri ca sufletul moare. apare conceptul de o a doua moarte, dupa cea trupeasca dar nu e moartea sufletului ci pedapsa lui dupa judecata de apoi.
Biblia nu se intelege cu mintea.,biblia este pecetluita.si atunci cand Dumnezeu te lumineaza si intelegi Biblia o sa fie ca Raiul pe Pamant.....Ca o citesti si o intelegi..Biblia se intelege cu ajutorul lui Dumnezeu prin rugaciune si sa te lasi in voia Domnului..Numai ca pe timpul razboilui a fost cam greu asa ceva...A fost comunismul si ceausescu care era ateist,,,el vroia ca el sa fie Dumnezeu si ca oamenii doar de el sa asculte....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:16
Ca sa poti intelege Biblia....Trebuie sa te infranezi de la pacate,,trupeste si sufleteste...Sa te rogi si sa te lasi in voia lui Dumnezeu.....Stiu ca este cam greu la inceput....Pt ca lumina se primeste cate putin,,si omul se chinuie sa inteleaga...Dar treptat Dumnezeu te curata si te lumineaza....Nu este usor..Mai ales pe timpul comunismului si pe timpul razboiului....Sa te lasi in voia lui Dumnezeu....Pt ca trebuia sa faci ce ziceau altii,,,te obligau,,stateai mereu cu frica in san nu te puteai deschide si sa te lasi in voia lui Dumnezeu din cauza fricii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:21
ai ajuns si aici? canta la alta masa Irino
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:32
Ca bine le mai zici si tu "Lura_M".
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:36
Mihai, pregateste mielul ca m-ai botezat
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:39
Ai putintica rabdare, e pe fatate, sper sa iasa pan' la Paste (dar nu al cailor).
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:43
De la: garbo017554, la data 2011-01-08 17:30:17Ne inchinam la zei de import. Oare poporul dac nu a avut in antichitate si el zeii lui?? De ce sa accept in casa mea un om care vine si-mi spune ca poporul ales e cel evreu?? ca tara sfanta e Israelul?? Cum sa accept o asemenea blasfemie eu, fiu de dac si de om liber??


Imi place sa ma revendic de la poporul dacilor, cu toate ale lui, bune si rele. Din pacate, cultura, civilizatia, religia, s-au pierdut, astfel ca vine acum orice neavizat si ne spune despre " entitati telurice " ! Zalmoxis a fost puternic, probabil ca e si acum :
http://www.dacii.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=732.
Caut si nu gasesc explicatia disparitiei poporului dac...Unii spun ca Deceneu a gandit complotul impotriva lui Burebista tocmai pentru a putea pregati trecerea poporului la o noua forma de cult, care mai tarziu avea sa se numeasca crestinism... Citesc orice, nu resping nicio idee. Subiectul e imens, nu vreau sa dezvolt aici.
Insa, au disparut si egiptenii ( si ce religie impresionanta au avut ei, cu ecouri pana in religiile moderne si francmasonerie ), au disparut hititii ( invingatorii lui Ramses II ), mayasii si multe alte popoare cu extraordinare cunostinte, inclusiv in plan ezoteric.
PS : Uite ce frumos spune
http://www.dacii.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=888
mirela0808
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:46
De la: garbo173224, la data 2011-01-08 23:04:02"barboneli", lega naiba "scurt circuit"-ul intr-un cuvant ca nu se stie cine iti cere socoteala.
Toate cele bune.
Apropos, esti tare aproape de avatarul meu, nici nu banuiesti.


ok... eu leg intr-un cuvant... dar nu raspund de scanteile care o sa iasa.... !!!! dar daca pui si tu "a"-ul ala pe care l-ai mancat la "lega naiba"... !!!! eu, la prezentarea mea de la "hohote....." unde am intrat prima oara, am specificat ca am obiceiul sa fac greseli de ortografie si ca doresc intelegere... !!!

explica-te cu avatarul, ca nu am inteles... ! ca numar... ca dragoste ptr. muzica... ca varsta.... ca loc de trai... ? te astept in curand cu explicatile.... !!!
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2011 23:53
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-08 23:21:29 Ca sa poti intelege Biblia....Trebuie sa te infranezi de la pacate,,trupeste si sufleteste...Sa te rogi si sa te lasi in voia lui Dumnezeu.....Stiu ca este cam greu la inceput....Pt ca lumina se primeste cate putin,,si omul se chinuie sa inteleaga...Dar treptat Dumnezeu te curata si te lumineaza....Nu este usor..Mai ales pe timpul comunismului si pe timpul razboiului....Sa te lasi in voia lui Dumnezeu....Pt ca trebuia sa faci ce ziceau altii,,,te obligau,,stateai mereu cu frica in san nu te puteai deschide si sa te lasi in voia lui Dumnezeu din cauza fricii


auzi draga... sa stii ca am de gand sa iau ceva lectii de la tine ! ai ore in care primesti clienti ? vreau sa incerc treaba asta cu sa ma infranez de la pacate... trupeste si sufleteste... dar imi lipseste un instructor. la "trupeste" am inteles... dar la pacate sufletesti, mai am vre-o 3-4 intrebari. si sunt, credeam pana acum, un incorujibil. dar cu o asa lupta... pardon, razboinica ca tine si printeza pe deasupra..... as incerca orice ! ca sa-ti dai seama cat am nevoie de ajutor...postez un banc. m-am gandit la el cand te citesc... imi aduce aminte de o atmosfera de manastire. si imi cer scuze daca cumva, supar pe cineva... !



Doua maicute la magazin:

- Dati-mi va rog 2 crenvusti.

- Ia, fa, trei unul sa-l mancam.
barboneli
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:10
deja ai facut un pacat Barboneli, da-ti peste maini

nu stiu daca o sa te ia Irinuca, esti barbat roman, si ea are probleme serioase cu ei
Laura_M
Postat pe 9 Ianuarie 2011 00:15
Eminescu--geniul lumii..a spus acest adevar :"religia ..o fraza de dinsii inventata"si a fost considerat nebun,ca "dinsii" sa-si poata continua misiunea de distrugere ..a constiintei cristice din om..facindu-l "neputincios","pacatos"si dependent de religie...Doar asa puteau "dinsii "sa conduca, exploatind afectiv-emotional pe teme religioase distorsionate de la adevar. Iubitilor !!! Nu va mai certati intre voi,grozav nu e nimeni...ci doar trezi la minte si cu sufletul deschis,acei ce au primit revelatiile din Apocalipsa..si ascultati de "EI"-acei cu hainele curate ce vin de la Templul Luminii din Arad, de la cei ce au accesat la Universitatea Duhului Sfant pe Pamant.Va rog...fara comentarii !! Importiva Duhului Sfant nu se comenteaza..va atentionez, ca sa nu gresiti !!! Cititi acatistul Dh Sf. si nu comentati.Va invit sa vizitati pg.web: www.casadesanca.ro ca doar romani sunteti si inca nu stiti pe cine aveti linga voi- iubitilor !! Sunteti concetateni si contemporani cu Dumnezeu pe Pamant din 16 mai-1948...si-a implinit misiunea ..s-a ridicat la cer in 11 sept. 2000,ca sa implineasca scriptura, iubitilor, frati romani !!- fiti mindri ca sunteti romani !! ridicati-va si ridicati si pe cei dragi voua, nu mai asteptati alte minuni, a fost linga noi, si nu l-am recunoscut, istoria se repeta cea de 2000 de ani...uciderea Cristosului, in forma morala..Dna DESANCA- este Duhul Sfant pe Pamant, Apocalipsa a vorbit, ati inteles scriptura? cei 7 ani Apocaliptici au fost: 1993-2000. Din 11 sept. 2000, h-10,20 a inceput Biblia Mil. trei...Sunt 5 volume lasate de DH.SF.Dna Desanca Nicolai, pt. posteritate..Mai multe...visitati Templul Luminii din Arad. Domnul sa va lumineze pe toti. Amin.
garbo104960
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:30
Nu am scris nimic din carti ci foarte explicit am spus ca din experienta personala. Pana pe la 20 de ani eram o persoana foarte interesata de filosofie si eram sceptica cu privire la existenta lui D-zeu. Am incercat sa citesc si Biblia, ca pe o alternativa, sa-mi pot face singura o parere, cantarind parerile marilor filosofi, pro sau contra. Am trecut repede peste primele carti, fiind greoaie si am ajuns la ceva ce mi-a placut Proverbele si Ecleziastul. Si vazand ca unul dintre cei mai intelepti oameni au crezut in El m-am rugat si eu, destul de sceptica, totusi si i-am spus ca daca exista as vrea si eu sa-l cunosc.Din acel moment viata mea s-a schimbat considerabil, daca cineva mi-ar fi spus inainte cum voi deveni cred ca-l injuram, n-as fi crezut nici in ruptul capului ca cineva ca mine care cerceteaza totul si isi pune mereu intrebari, aproape atee va putea candva fi atat de convinsa si de ferma in a le spune si altora despre iubirea si grija Sa.
Am incercat din nou sa citesc Biblia si am deschis-o, fara voia mea la Epistola lui Pavel catre Romani, si culmea citeam si intelegeam tot, parca imi vorbea mie personal,ma simteam si eu un Saul caruia intre timp i se schimbase atitudinea si devenise un Pavel. Va recomand sa cititi si dvs. Romani. M-ai tarziu am aflat ca multi teologi recomanda sa incepem a citi Biblia Evanghelia dupa Luca si apoi Romanii, e mult mai pe inteles, dat fiind ca si Luca si Pavel erau invatati si nu oameni simpli ca ceilalti.Am citit, am inteles si am inceput sa cred si sa practic si apoi viata mea a devenit foarte interesanta. Va intrebati probabil ce inseamna viata cu D-zeu, experienta. D-zeu e duh si puterea Sa o simtim in multe feluri: ca un curent electric ce-ti strabate trupul, ca o imensa senzatie de pace si bucurie, ca o tristete imensa atunci cand vrea sa te rogi pt cineva in necaz sau boala, ca o neliniste atunci cand razboiul spiritual dintre duhurile lui D-zeu si ale celui rau se inteseste, sau cineva dintre cunoscuti e in primejdie. Multe dintre ele oamenii le experimenteaza dar le denumesc altfel.Asa cum Dumnezeirea e o treime si omul tot o treime este:trup, suflet si duh sau spirit. Mult timp duhul a fost ignorat, mai ales la noi in contextul comunist in care am trait, si apoi s-a impamantenit doar conceptia dualista ca ceva de la sine inteles. Spiritul ca si psihologia, sociologia si alte stiinte umaniste au fost considerate de comunisti ca mosteniri specific burgheze care faceau rau proletariatului. Oamenii de cultura si intelectualii au fost aruncati in inchisori si trimisi la canal, deci nu avea cine sa se impotriveasca. Ati scris undeva ca sunteti o persoana in varsta, cred ca stiti aceste lucruri mai bine ca mine.
Sa revenim la duh, il numesc asa deoarece vreau sa facem diferenta intre o parte a fiintei noastre si asa zisele vorbe de spirit, care multi cred ca vin din inteligenta. Aceasta e o parte a sufletului si nu a duhului. Duhul nostru e si el tripartid, format din comuniunea cu D-zeu, revelatie si intuitie. Sufletul e format din vointa, intelect si sentimente iar trupul din cap, trunchi si membre. Toate tripartite si nu la voia intamplarii. Duhul lui D-zeu, sau Dh, Sfant cum mai e numit, atunci cand o persoana isi dezvolta duhul, toarna in duhul nostru informatii, revelatii, inspiratii pe care ni le da D-zeu. Acum o sa-mi spuneti cum ne dezvoltam duhul?
Simplu, ca si muschii, prin exercitiu.Cred, ma rog, apoi am comuniune, citesc Biblia sau alta carte spirituala care ma ajuta. Va spun aceasta pt ca D-zeu face deosebirea doar intre credincios si necredincios, nu intre puzderia de religii care au aparut. Noi am avut sansa sa ni se faca cunoscut cel mai mare dinre profeti, insusi Fiul lui D-zeu, insa nu trebuie sa fim aroganti si sa credem ca pe ceilalti credinciosi D-zeu nu-i iubeste. Va astept cu oricate intrebari doriti, si de asemenea explicatii. Imi place ca vreti sa stiti mai mult si va puneti intrebari si eu imi pun in multe domenii. Fie ca D-zeu sa va dea revelatie si sa il cunoasteti asa cum il cunosc eu, ca pe cel mai bun si iubitor tata posibil.
miotud
Postat pe 9 Ianuarie 2011 01:36
"Religia-o fraza de dinsii inventata"...sigur ca da, si "dinsii" vin cam cu multe mii de ani in urma, Ce rost mai are sa cautam vinovatii, doar nu mai e timpul "ochi pt. ochi"ca alta data. Din moment ce am dat mina cu Dumnezeu pe pamant,din 1993 si pina in 2000,si ne-a transmis atita lumina si iubire de s-au umplut sufletele noastre... asa ca va daruim si DV. FRATILOR ROMANI,de aici si de pretutindeni..ca tot romanul sa stie ca Dh. Sf.intr-o femeie s-a intrupat, la sfirsit de mil. trei, cum Apocalipsa ti-o explica clar...Ap.cap.12: 1; 6..; si Fiu a nascut..CEL CE va conduce popoa -rele cu "bara de fier"=CUVINTUL FORTA, si "suflarea buzelor LUI "va omori tot ce e rau in lume..
***Treziti-va, iubitilor, ce mai asteptati??Dna Desanca este cel de-al doilea Cristos,a venit "la bordul planetei Pamant"-asa cum a vrut sa transmita Papa Ioan al ll-lea,la Paste,in piata Vaticanului in 1998..."salut venirea Duhului Sfant,la bordul planetei Pamant.."Pe 16 mai 1948 Cristos revine in forma Sa feminina, in chip de femeie si nu de barbat, cum lumea si biserica IL asteapta...si-a indeplinit misiunea sacra,si ....s-a ridicat la CER ,in 11 sept.2000, h-10,20, ca sa implineasca scriptura. Deci nu mai asteptati,ci conformati-va cu acest adevar, pina nu va socheaza..informatia...cind se va implini timpul...toata creatia va sti, pina atunci..noi romanii stim si transmitem lumii, ceea ce ar fi trebuit sa spuna Papa Ioan al II-lea, si nu a mai spus.Acum ,"noi,martori ai iubirii Sale, vom spune chiar de-om repeta, Desanca este Duhul Sfant, Desanca e trimisa Sa". Va rog visitati pg web: www.casadesanca.ro , ca doar romani sunteti...si mergeti la Templul Luminii din Arad, sa mai primiti ,cit este..timp, binecuvintarea Tatalui Ceresc..direct, prin MINA Dlui OLIVER, FIUL Dh.Sf. Desanca Nicolai.Pe Str.Porumbitei nr.23-Arad
,se afla Templul Luminii,unde vor veni si se vor inchina toate popoarele lumii, si toti clerii !!!si toti regii pamintului...Un singur Dumnezeu si o singura religie pt toata creatia,-credinta in Dumnezeu.
Fie ca Domnul sa va lumineze sufletul si calea."Pacea mea o dau voua" I.H.
Transmite pt.dv.,cu toata dragostea si umilinta..Muluc Uaxac.

garbo104960
Postat pe 9 Ianuarie 2011 02:26

mare ti-e gradina...

miotud, esti sigura ca ai impartit bine "tripartidele" alea (tripartite, de fapt) - si ca intelectul face parte din suflet, care suflet e diferit de duh??
In al doilea rind, toti avem intr-adevar diverse dispozitii, dar mi se pare riscant rau sa spui aha, sint nelinistita, inseamna ca "razboiul spiritual dintre duhurile lui D-zeu si ale celui rau se inteseste"... pe bune... check for reality. Si daca s-ar intreti ce treaba ai avea tu sa fii nelinistita - solul domnului pe pamint, sau ce?!
Nu ma indoiesc ca e "o viata interesanta", numai vezi sa nu te rupi de tot de ale lumesti. 18 ani cam e virsta la care se mai intimpla sa pice pisicu'in fund. Da'se mai si ridica.

960, mai respira ca nu inteleg nimic, decit ca ne ameninti cu nu stiu ce... "cit mai e timp" Dupa aia ne papa lupul, sau ce patim?!


quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2011 03:39
of of cine poate demonstra existenta lui DUMNEZEU?
garbo169282
Postat pe 9 Ianuarie 2011 04:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce credeti ca majoritatea oamenilor au putine parti bune? 161 De la: luptatoareacurajoasa 1 Iulie 2010 22:44
unde gasesc echilibru mamicile singure? 14 De la: Blue_Tattoo 23 Aprilie 2010 15:10
lume lume!!! 16 De la: daniian 18 Aprilie 2011 03:59
Menage a trois 14 De la: jeanette40 28 Decembrie 2010 17:14
Cum sa resuscitez relatia? 28 De la: fleurdelis 13 Martie 2010 08:58
Setari Cookie-uri