Conflicte de idei si comportamente...

Suntem intr-o tara in care neobisnuitul a devenit obisnuit. Pana nu demult ma-ngrozeau altercatiile intre oamenii aceeasi specii si nu puteam sa ma gandesc c-au sa vina timpurile in care acestea sunt de obisnuinta cotidiana. Oare cum vom putea sa aplanam conflicte? cum sa schimbam constiinte? cum sa-i facem pe oameni sa-nteleaga ca ne-ar fi mult mai bine in armonie decat in stare conflictuala? Oare cand ,,homo sapiens'' va intelege ca suntem constiinte superioare si nu primitive? Ca traim in spatii ruralo-citadine si nu subteran-arboricole? De ce atata ura si lupta pentru a demonstra ce? Taria muschilor? Fiara din noi? Ca suntem ,,sefi"? Ai cui? Ai celor care , din bun simt nu raspund provocarilor si sunt catalogati ,,fricosi", ,,slabi", ...de mila sau nici atat? Scriu toate acestea pentru ca am asistat,involuntar, la discutia unora care provocase o rafuiala si-si laudau,,fortele"...Oare ce mai poate face ordine in tara asta?
wyllma
Postat pe 29 Mai 2009 18:12
De ce esti tu fetita asa suparata pe viata ???!!!1 Ia-le pe rand.
Ordine trebuie sa facem fiecare. De ce ar trebui sa "vina cineva " sa faca?
blanca
Postat pe 29 Mai 2009 18:53
Nu sunt suparata pe viata , ci pe cei cu care ,,impartim" pamantul! Ce-i drept, e loc sub soare pentru fiecare, dar din propriul lor egoism vor sa-si impuna prin forta propriile principii, sfidand maniere si constiinte...Ma intriga acele ,,bande"create in ,,lumea interlopa", acei,,nimeni" care vor sa controleze pe ceilalti...nu-mi plac conflictele si nici nu stiu cum am putea schimba mentalitatilor acestor ,,duri"...Se pare ca in Ro, mai ales in capitala , aceste bande fac ,,legi" pe care nu le pot surmonta adevaratii (oare?) legiuitori...Va trimit un filmulet, al carui link l-am primit eu si care, cred , a venit ca un raspuns framantarilor mele. Vizionati-l si voi:



http://video.google.com/videoplay?docid=-6277215203379098701&ei=ApwHSv-YEY6mwgOCpoCCCA&q=drumul+catre+tine&hl=en
wyllma
Postat pe 30 Mai 2009 20:02
vai...ce pb existentiale framanta omenirea!!!
mai fata...zau...pb e atat de ampla incat...nici tu nu stii in ce te-ai bagat!!!
zau...cine te puse sa dezvolti un asemenea subiect?
ca...ma indoiesc ca ...te duse pe tine mintyea la asa ceva!!
e prea grele de tine...si...de multi!
nici eu nu m-as baga!!!
dar...vb acu`...ca inca nu e atat de groasa...
deci...pe bune...stii ce dezvolti?
ovidiu42
Postat pe 30 Mai 2009 20:06
...stiu prea bine despre ce vorbesc si, probabil, destul de multi din lumea asta o stiu, dar multi dau inapoi spre a nu ,,calca " zona minata...problema e ca nu-mi plac astfel de ,,organizatii" si nu stiu cum s-ar putea aplana astfel de comportamente...
wyllma
Postat pe 31 Mai 2009 10:41
wyllma tata...

de unde pana unde ideea asta ca oamenii sunt fiinte superioare?... ca suntem in stare sa vanam toate celelalte fiinte, sau ca ne-am inmultit ca furnicile?...

nu nene. specia umana are acelasi succes cum au avut si dinozaurii acu' saizeci de milioane de ani... si ce s-a intamplat?... au disparut toti dinozaurii aia, sau aproape toti, de ramasera numa pasaretu'...

cat despre armonia universala, ea nu a existat niciodata... epoca de aur e un mit, fie ca ne intoarcem la natura sau dam inainte cu progresu'... oamenii sunt animale, si toate preocuparile noastre ne leaga de ceea ce suntem...

nu va mai faceti vise, nene...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 10:53
Fiti atenti: banc .
Se intalnesc doua planete si povestesc :
-Cum iti merge draga , nu te-am mai vazut de cateva milioane de ani ?
- Nu prea bine ...am patit ceva . Am HOMO SAPIENS .
- Stai linistita .Si eu am avut . Trece.
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 11:02
corect... he,he,he...

bancu asta imi aduce aminte de ala cu blondele si mircea cel batran...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:05
Care??
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 11:08
pai...

intr-un compartiment de tren, doua blonde si un barbos... se fac prezentarile, mimi, cici, mircea...

dupa un timp, mimi zice catre amica:

auzi tu, asta cred ca-i mircea cel batran, ia uite ce barba are...
taci tu ca esti proasta - zice cici - ala a murit demult...

tac amandoua imbufnate si neconvinse...

dupa un timp, intra in compartiment alt barbat, care se pare ca-l cunoaste pe barbos:

mircea, nene - ce mai faci?... nu te-am vazut de sute de ani...

la care mimi sare si-i zice lu' cici:

ai auzit?... e, acu' care-i proasta?...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:14
gabitzza
Postat pe 31 Mai 2009 11:17
zambil, E U S U N T B L O N D A...
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 12:28
incerc sa-ti dau un raspuns cat mai concis si clar. depinde de nivelul dezvoltarii tale spirituale sa poti intelege.deci:
dupa cum o lume intreaga, deja stie, ne aflam in plina perioada de tranzitie din era materiala si sentimentala, spre era creatiei prin puterea gandului.
la sfarsitul fiecarei ere, raman, de obicei, de rezolvat partile cele mai putin placute. ca de ex: crime, violuri,furturi, atrocitati, etc,etc...acum se curata si se intregesc karme, acum se incheie socoteli vechi de mii de ani.deci, tot ceea ce nu intelegi dece se petrece, este doar o incheiere de era. trebuie sa-i intelegem si sa-i iubim pe toti cei ce ne inconjoara, buni sau rai, ca parte componenta din noi, pentru ca noi toti suntem unu si, parte din intreg. in alte vieti noi am fost cei aratati cu degetul, dar am uitat. fiecare la randul sau. important este sa intelegem ca toti suntem actori pe marea scena a lumii pamantene. iar viata ca atare: un joc, un spectacol, un film, in care fiecare este scenaristul propriu. din jocurile noastre noi invatam, indreptam, intelegem, ne dezvoltam si ajutam la dezvoltarea intregii Creatii actuale.desi parem jalnici, noi suntem cavalerii aventurieri ai cosmosului. prin noi se descopera multe din partile lipsa ale cercetarilor inteligentei superioare. parem lipsiti de putere pt ce am uitat originea noastra. dar... nu pentru mult timp. incepi sa cauti, sa citesti, informezi,intelege tot ceea ce a aparut nou in domeniul noii ere, si...v-ei INTELEGE... SUCCES

Postat pe 31 Mai 2009 16:36
Aproape cred ca tu esti un adevarat Guru...
valentino
Postat pe 31 Mai 2009 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
banc 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 23:10
vraji,farmece... 152 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
VREAU UN SFAT 15 De la: narcysa 28 Noiembrie 2010 10:05
Cuvantul care demoleaza. 57 De la: zambil 2 Decembrie 2010 08:42
Ce sunt sentimentele si de unde apar ele? Animalele au sentimente? 33 De la: delada 12 Septembrie 2015 20:43
Setari Cookie-uri