cum traiesc copiii in tarile civilizate

as vrea eu sa deschid, dar trebuie sa gasesc sponsor,
cu organizarea ma pricep.
trebuie o mie si una de avize.... sanitare si nu numai.......
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:09
sunt Thor... dar nu sunt accesibile tuturor.
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:12
da, ideea este buna! dar mai trebuie sa te ori entezi si la ce scoli sau licee ar merge.

thorele , unde in buc?
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:13
bre vuvuzela...

eu ma scap destul de greu la cuvinte urate...

tu chiar nu realizezi cat de nesimtita poti fi cand sustii ca esti civilizata si ca nu jignest??
nu ai strigat dupa mine ca-s "mitocan", "betziv", etc???
pai nu te supara, dar daca nu-ti amintesti, esti complet descreierata, asa cum te si banuiesc.:P

ba mai si incerci sa simulezi un santaj cu mine, da' habar n-am cu ce anume.
nici pe asta nu ti-l amintesti, nu-i asa?...

(nu, ca pentru asta nu te iert...:D)

te mai si dai dai "curata ca lacrima"...:))))

mai am o nelamurire: cum adica profit de "ignore"... cand m-ai ignorat tu pe mine, mey ametzito?...:)))

te-ai tinut ca scaiul, pana acum!...
eu te-am pus???

da' esti culmea, mey obraSnicatura!:P
eeee, comedie!:)))


PS: auzi... cand "ai invatzat" in familie "medicina"...
bunul simt pe unde era?:D
eu_geminy
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:15
cri,
stai linistita ca nici in cazul tau nu va fi accesibil tuturor. Iar la scolile in care ar fi accesibil, sunt altii bagati.

aly, nu numai in Bucuresti. Si in Sibiu, Timisoara, Cluj, Suceava... si lista continua. In general nu cred ca mai exista scoli care sa nu aiba implementat asa ceva, sau care sa nu fi incercat sa implementeze, vazand ulterior ca nu merge.
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:15
trebuie un sponsor, are dreptate cri. in anglia acestea au ceva reduceri de la guvern...cred ca au o anumita suma alocata pe scoala. eu platesc 10 lire si copilul meu are masa de pranz asigurata la scoala.
deci, suma este mai mult decat accesibila.
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:16
Vuvu... daca ai mintea brici.... ar fii trebuit sa stii ca eu nu am aruncat cu vorbe in nimeni pe aici....
nu imi sta in obicei.... dar poate ma schimbi tu acum
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:16
De la: Thor_again, la data 2010-11-18 23:02:35Tare trista viata aia fericita bre, ciudato, daca ti-o petreci in aberatiile astea pe care le tot scoti pe banda rulanta
vai de capul tau, amarato!

PS: acum ce mai esti? acum un an si ceva erai o fetita de vreo 14 ani pe care tac-so urmarea s-o violeze. Parca asa ziceai pe nush' ce topic. Chiar daca e arhivat, inca mai exista, stii, nu?
P-orma te-ai facut mare psiholog. Nu ti-a placut, era prea mic jobul ala pentru tine, asa ca te-ai gandit tu sa ne spui ca esti avocat. Iti prindeai urechile pana si in copy/ paste-urile pe care le dadeai. Ulterior ai devenit iulius_cezar. Iti amintesti? Era in preajma sarbatorilor de iarna 2009/ 2010. "Nevasta-ta" era gravida si urma sa fete. A tinut elefanta vreo 14 luni sarcina, ca prin decembrie era in luna a noua si in februarie inca nu puiase. Tu cu mana ta ai scris, nu eu sau altcineva. Intre timp si plodu' ala se cam saturase de ineptiile tale pe care le bagai din postura de "tata" si a taiat-o unde a vazut cu ochii, sa nu iasa si el ca tine...
Acum cateva luni te dadeai mare militianca... habar nu aveai de cei mai elementari termeni, dar tu ii dadeai inainte cu "amenintari" pe unul si pe altul, ca faci si ca dregi.
Mai, mie chiar mi-e mila de tine.
Fericito, ca altfel nu-ti pot spune!




uite cum facem,cand esti obraznic te transfer pe topicul cu povestea.deci poti si acum sa te recitesti acolo.obraznicia costa.eu nu am vb nimic urat la adresa ta.
vuvuzela
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:18
la mine in oras costa afterschool 800 lei .... o medie...
scoti banii... dar trebuie mult de inceput....
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:18
adik 8 mil ?>! cate ore?
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:20
pai da,se zice ca atat cat investesti atat e profitul dupa...

cri, la afterschool n-ar fi mare lucru. nu trebuie neaparat sa le faci de mancare. astia aici platesc pentru doua ore 6 lire, pe zi. fara mancare, doar supraveghere. copii au voie cu pachetele de aici.

totul este sa ai un loc si sa obtii aprobarile de la primarie, si ce mai trebuie, acte etc. se poate si afterschool fara masa. este mai simplu si nu trebuie atatea acte si angajati mai putini
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:22
aly, tocmai asta e problema aici: suma NU ESTE DELOC accesibila. Iar de "sponsori"... haida-de! Papitoii astia de conduc romanica de vreo 20 de ani incoace nu-s in stare sa dea cate un mar copiilor din clasele I - IV, d-apoi sa mai si "sponsorizeze" o masa de pranz

cri, nu merita sa faci asa ceva. Daca totusi nu vrei sa renunti la idee, sfatul meu este sa faci in prealabil un studiu de fezabilitate foarte bine documentat. Tine cont ca acele cheltuieli nu se reduc doar la materii prime, energie si personal... si nici nu sunt cheltuieli ocazionale, ci permanente. Iar investitia initiala, lasand la o parte spatiul, ar fi pe undeva la vreo 100.000 de euro numai in utilajele profesionale, ca doar nu te vei apuca sa faci pentru 10 sau 20 de copii ci pentru mai multi. Pragul de rentabilitate ar fi pe la 40 - 50 de copii zilnic. Cauta Bilancia pe net, nu stiu daca mai au si preturi, sa iti faci o idee asupra costurilor numai cu o oala de inox, ca sa nu spun de plite semiprofi si alte cele... Ca idee, iti spun ca acum cativa ani, cand cochetam cu ideea de a deschide cateva cofetarii, ma interesasem inclusiv de vesela. O simpla sosiera din inox era la vreo 20 de euro plus tva.
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:23
din ce stiu eu .... de la 12 pana la 17-18. cand vin parintii de la lucru. include si masa dar bineinteles ca mai sunt si cheltuieli colaterale.
Asta nu inteleg eu ... chiar si la gradinitele particulare... daca spui un pret... include tot acolo... ce mai vii apoi cu completari...
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:23
vulvuleano, iar ti s-a urat cu binele, acefalo?
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:25
eu ma gandeam la un altfel de sponsor Thor... nu statul... ala iese din discutie.

asa este , si eu ma gandeam la o suma mare... nici chiar asa de mare cum ai spus tu.
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:27
da. aly . numai supraveghere, suna mai bine.
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:29
stati asa ca am un pic de treaba.
Vulvu, pentru ca vad ca iti place, iote, te citez tocmai pe tine
De la: vuvuzela, la data 2010-11-18 14:37:59
cu mintea-i lata
sau prea lunga,
nici nu conteaza,
ca-i in dunga,
apare ea cu topice,
si gesturi filantropice,
sa tragem toti de-un penis mic
sa il prefacem in limbric,
sa invatzam vocabularul
de' nu, ne-nvatza ea cu parul,
ca-i pisaloaga de serviciu,
si face dragoste cu biciu'
isi pune mainile in X
piciorele pe-un crucifix,
si-asteapta V-ul s-o strabata
pana-n plamani, pe la culata;
zice ca are facultate
facuta-n strada, pe la spate,
si da-i si-omoara cu sondaje
ca lucratoarea la vidanje.
a incercat ea si la bare,
da' si-a luat-o-n felinare
deci, fara alte intrebari,
ca trecem la amenintari.

daca v-a placut bufoana
chiar de e nemernica,
v-o prezint:
"cu drag, aleha,
baba schizofrenica"!
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:29
thor toate ineptiile tale le citesti dicolo .
vuvuzela
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:32
cri, exact ca in desenele animate... cu tom si jerry, cand tom vroia sa faca ceva...avea pe umeri ingerasul si dracusorul... asa suntem noi, eu ingerasul care-ti spune Go 4 it, si dracusoru` thor, care zice Stop, don;t go :)))))
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:37
cri,
suma pe care ti-am zis-o eu nu e deloc mare in comparatie cu ce iti trebuie ca sa iti faci o idee, cauta tu echipamente HORECA pe gogu si vezi ce gasesti. "horeca" este acronimul pentru hoteluri-restaurante-cafenele.

mai gandeste-te ca, fiind vorba de copii, conditiile sunt mai draconice decat pentru un restaurant... ca sa nu iti spun ca eu unul nu m-as baga in asa ceva nici sa stiu ca mi-ar curge lapte si miere. Copiii sunt foarte sensibili.
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:37
vuvu.. suntem pe topicul tau ... si discutam ON Topic....
de ce nu vii cu argumente.... si sugestii la ce discutam..... ???
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:38
thor, eu la contabilitate nu ma pricep... nu am facut ASE sorry, dar eu cred ca totusi un afterschool ar merge in romania. important este sa gasesti spatiu. si daca se poate in incinta scolii ar fi ideal
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:38
De la: cricat, la data 2010-11-19 00:38:13vuvu.. suntem pe topicul tau ... si discutam ON Topic....
de ce nu vii cu argumente.... si sugestii la ce discutam..... ???


ei ii plac doar discutiile aprinse si nu prea stie sa fie ...calare pe topic, dar poate invata. nu e tarziu
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:39
De la: aly_fab, la data 2010-11-19 00:37:02cri, exact ca in desenele animate... cu tom si jerry, cand tom vroia sa faca ceva...avea pe umeri ingerasul si dracusorul... asa suntem noi, eu ingerasul care-ti spune Go 4 it, si dracusoru` thor, care zice Stop, don;t go :)))))



acum, cri, tu sa nu te iei dupa mine. Eu doar iti fac o analiza swot mai pe scurt, dar in definitiv tu esti singura care decide. Sfatul meu insa este sa nu te bagi pana cand nu esti sigura ca ai clientii asigurati . Gandeste-te ca si 300 de ron pe luna este mult pentru marea majoritate a romanilor, sa dea pentru un copil. Ce te faci daca au mai multi copii? Ca sa nu mai spun ca o familie mananca vreo doua saptamani, poate si mai bine, cu 300 de lei.
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:40
s-au facut in incinta scoliilor, aly. La unele.
Daca deschizi asa ceva... ai sanepidul la tine in fiecare saptamana la inceput.
chiar daca nu este cu mancare., si obiectele sanitare costa mult, mobilier specific.
nu este imposibil.... dar revenim... nu am finante.....
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:42
da, thor, stiu ca totu-i scump in romania...
i
pe criza asta am observat ca merg bine magazinele acelea ieftine cu pret fix. gen poundland, unde totul este o lira. si multe obiecte sunt importate din china...
aly_fab
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:43
acum, sa iti mai spun ceva, cri, si sa nu mi-o iei in nume de rau, pentru ca de fapt asta e realitatea: in romanica -de altfel ca peste tot in lume- numai fraierii fac afaceri pe banii lor. Problema la noi este ca si creditele alea au nevoie de ceva garantii cam mari, spre deosebire de alte locuri. Dar daca iti faci un businessplan elaborat si realist, ai putea gasi macar un "business angel" din ala sa te sustina. "Business angel" e un termen generic pentru cineva care are bani si e dispus sa investeasca in afacerea ta, ca sa te ajute, bineinteles, contra o cota parte din profit. In genul baietilor de la "Arena leilor", daca stiti emisiunea.
Thor_again
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:47
Clienti sunt Thor... problema este inceputul.... acum incep alta activitate ca sa strang bani.... pe rand...
la noi sunt pline si cele cu 800 lei ... si gradinitele particulare....
se gasesc clienti
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:48
dap.... stiu ce zici... iti dai seama ca nu ma gandeam eu sa stau sa strang 100000 de euroi... imbatranesc pana atunci.
cricat
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:50
De la: cricat, la data 2010-11-19 00:38:13vuvu.. suntem pe topicul tau ... si discutam ON Topic....
de ce nu vii cu argumente.... si sugestii la ce discutam..... ???


vezi de treaba... crezi ca ea stie ce a scris la inceput de topic?...:)))
eu_geminy
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doresc sa ajut 1 De la: t_margarete 4 Ianuarie 2011 19:31
Dresuri pentru mamici, confort pentru ele si bebe 1 De la: Laura_Baldini 19 Februarie 2011 17:44
Amigdalita 3 De la: Rotty 22 August 2012 19:03
alergie 6 De la: garbo184233 16 Mai 2012 19:31
siguranta copii 1 De la: Thor_again 6 Aprilie 2012 13:27
Setari Cookie-uri