Topic povestiri scurte

tot speri ca ma voi schimba? ;) :P
esme
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:43
am spus eu asa ceva?!:O
:P
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:47
ah, m-a pacalit un gand ghidush! ;)
esme
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:56
zau?... pe unde l-ai simtit????:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:58
asta nu pot sa-ti spun! desi, daca el m-a tradat, ar trebui s-o fac si eu! ;) dar eu ii dau pace! il las sa fie!
esme
Postat pe 10 Octombrie 2010 01:07
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta. - Legea lui Moisil il
KNIGHT_31
Postat pe 10 Octombrie 2010 01:16
anakin-baiatu'

sa vii sa ne spui ce avem voie,mami..
sa nu o luam pe aratura,deh...
iasomia
Postat pe 10 Octombrie 2010 13:30
crez ca deja am luat'o...
d'aia nici nu apare
fleurdelis
Postat pe 10 Octombrie 2010 14:58
mami iaso, aveti voie orice.
Doar sa fie literatura.
anakin
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:02
Chiar orice? ...sf...Inuaki?
nuti_vio
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:07
da' p'ale tale cand le vedem,bro?
preci
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:08
soon.. doar ti-am spus
anakin
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:11
De la: nuti_vio, la data 2010-10-10 17:07:03 Chiar orice? ...sf...Inuaki?


Nutzo, eu intelesei ca orice, da' nu copy-paste-uri, ci creatii proprii
Gugaliri pastuite gasesti cu gramada pe forumu' asta...
Thor_again
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:12
exact, doar creatii proprii.
anakin
Postat pe 10 Octombrie 2010 17:15
Un barbat statea la soare, in pielea goala, pe plaja. Din ratiuni de comportament civilizat si ca sa se fereasca de arsura soarelui, si-a pus o palarie peste partile intime.
O femeie trece pe lang el i-i spune mustacind:
- Dac ai fi fost un domn, ti-ai fi scos palaria !
El ridica o spranceana si ii raspunde:
- Daca ai fi aratat mai bine, s-ar fi ridicat singura!
KNIGHT_31
Postat pe 11 Octombrie 2010 01:58
un exemplu de ..........a da cu bata in balta.........
jeanette40
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:27
intr-o noapte,ma trezi brusc din somn,o mana ca un abur,ce nu parea de om.era deasupra mea.cearceaful,incepu usor ,catifelat,divin,sa se traga de pe mine,trezind in mine,tainic un simtamant puternic,ca nu sunt singura si ca primisem o vizita extra pamanteana .usor ,usor cearceaful cazu pe langa pat.la inceput nu=mi dadu-i seama ca-i cel din adancuri,unde se spune ca salasluieste cel mai frumos inger ,aruncat de Tatal,pentru tradare.intre frica si durere,simti o posedare.incercai repede sa imi fac o cruce,dar mana nu facu miscarea.incercai atunci,din babe auzite crucea facuta cu limba.si ca un nour negru cu faldurile unduindu-se,disparu frumosul inger negru.cateva zile durerea persista.ma dusei la duhovnic, care ma privi direct in ochi,ma mangaie pe crestet,coborand usor pe una din blondele-mi bucle.avea ochii taciune,lucind din adancuri.apoi ii recunoscui si frumusetea.am inteles ca oriunde m-as duce,ii raman mireasa aleasa.acum mai nou se spune ca si el va fii iertat ,devenind acelasi inger frumos,cuminte si preferat de Tatal.ma intreb,atunci eu ii voi mai fi imireasa?(Diavolul cu chip de inger).autor -Alexandra
vuvuzela
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:30
vuvu, daca de drac zici, incearca metoda cu sarutatul. il pupi de trei ori -cand mai apare sa-ti traga prostirea de pe pat -si vezi reactia
se transforma intr-un fat frumos, e clar. l-a iertat tatu-tau si-l vrea de ginere. nu se transforma si vrea sa-ti fure lantul de la gat, iar e clar. e scapat din puscarie si umbla cu gainarii.nu e el cel ce tre' sa te faca mireasa.te face doar la portmoneu. aburul cela cred ca era sprayul paralizant


ramane ca varianta mai lumeasca, popa .prea te mangaia pe crestet cu ochii stralucind
si_totusi
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:42
mamy... oare de ce am avut eu convingerea intima ca vei analiza temeinic acest text literar?:P
:))))))))))))))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:45
ca nu puteam sa o las pe vuvu pe mana banditului. trebuia sa-i deschid ochii
si_totusi
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:53
apoi matale esti cu analiza figurilor de stil si cu ce-a vrut sa spuIE autoru'... si mai vaz ca la critici gramaticale nu te-ai bagat. in fond, si Eminescu isi strica slova, ca sa-i iasa versurile, nu?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:24
anakin-baiatu'...ok..
iasomia
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:36
acelea-s mizilicuri, coane. fondu e baza
si_totusi
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:45
corect mamy... mesaju'e in sine e foarte important...:P
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:47
Totusica asteptam si de la matale o povestioara.
vuvuzela
Postat pe 11 Octombrie 2010 15:38
Totusica,accepta-mi scz.abia acum vazui ca exista si de la tine o povestioara.
vuvuzela
Postat pe 11 Octombrie 2010 15:50
ma da voi nu mai scrieti aici??
fleurdelis
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:56
Ia hai sa dam un exemplu.

Grasu si motostivuitorul

In mirifica lume a gradinii sale, Grasu nu putea trece decat drept stapanul de drept si de necontestat al domeniului pe care platise nu mai putin de cincii mii de coco; e drept ca urma sa ii dea in rate lui Cornel al lui Pastaie, dar asta nu mai conteaza atunci cand ai ceva ce iti apartine si de care poti dispune dupa bunul plac. Bine, una din clauzele contractuale ale lui Cornel Pastaie, la care a tinut ca la ochii din cap, si se stie bine ca de cand i-a intrat in ochi spamul ala de la fabrica de mobila la care lucra in tinerete, Cornel Pastaie isi pune zilnic picaturi in ochi si o data pe luna merge la doctor, la oras, ca sa ii curete ranile de langa ochi, care nu se mai vindeca, asadar, una din conditiile lui Pastaie a fost ca Grasu sa nu semene mazare in primii cinci ani. Si, evident, nici teci. Cica ii influenteaza karma, ce dracu o mai fi fiind si aia, insa evident ca Grasu lua chestia asta cu karma mai mult ca o nerozie din partea vanzatorului, insa se gandi ca nu e bine sa strice relatiile contractuale inca din primul an de posesie.
Cu alte cuvinte, Grasu era tintuit contractual de la actiunea de a planta, insa un bun legumicultor nu se lasa si gaseste el portite. Si cum, ambitia de a-i demonstra cine este cel mai tare il rodea pe Grasu' asa cum incalzirea globala erodeaza gheata arctica, a facut el ce a facut si a procurat de prin America de Sud niste seminte de castraveti lungi si teposi, pe care nu trebuia decat sa ii pui in pamant si sa astepti sa ii vezi cum cresc.
Numai ca Grasu nu se gandi ca semintele alea de castraveti, simtindu-se in siguranta solului, nu statura mult pe ganduri si incepura sa creasca. Si cresteau intr-o zi cat alte plante in 10, "ba chiar 14 zile", se gandi Grasu, observand ca sambata si duminica, in timp ce resul plantelor din gradina sa ieseau la un barbecue, la o plimbare, castravetii sud-americanii cresteau si mai mult. Ba chiar fu nevoit sa cumpere ghivece speciale pentru rosiile turcesti, care, cand venira duminica seara de la munte, nu mai gasira nici locul unde stateau ele de obicei, nici mai in stanga, nici mai in dreapta - tufe de castraveti americanii se leganau de pe o tulpina pe alta pe locul ce pana nu demult le apartinuse, nebagand in seama fierberea ce se starnise printre restul plantelor.
Doar ca la un moment dat, Grasu fu nevoit sa renunte la ideea ca vreodata pe terenul ala va face solar, fiindca, in noaptea de halloween, tufele se inaltasera atat de mult, incat pe fiecare frunza acuma putea zari clar cum mii de furnici isi construiesc musuroaiele, cum o echipa de muncitori care construia autostrada spre munte doarme pe rupte invelita in frunzele groase de un verde tot mai aprins, cum multi dintre consateni deja incepusera sa are terenul ramas pe frunzele de la mijloc si cum, in varful plantelor, niste lideri sindicali incercau sa isi exprime dezaprobarea pentru ceva anume intr-o emisiune televizata.
Nemaisuportand galagia, Garsu se dadu de trei ori peste cap si se transforma intr-un motostivuitor care incepu sa sape.
anakin
Postat pe 12 Octombrie 2010 17:18
urmuz curat, bre anakine... necazu-i ca urmuz d-asta e pe toate mai topicele unde se bate lumea-n figuri sa dea de cap problemelor aruncate la shto, asa ca nexam originalitate...

bine, pe la ailalti e mai mult involuntar, da' pana la urma efectu' conteaza...
zambil
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:16

mie imi place.
si'nca ceva....daca poti compara aiasta cu ce gasesti matale pe topice nea zambile...
apai io ma mut pe toapicul acela si promit sa nu mai ies! am zis!
fleurdelis
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufar al draqului de tare! 68 De la: Dor_marunt 13 Mai 2010 22:05
am nevoie de sfaturi 236 De la: garbo087494 14 Noiembrie 2010 19:45
Oare videotelefonul te ajuta in relatie.......? 6 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 22:35
Buna seara 10 De la: hermosa20 19 August 2012 22:52
TAXI !!!! Sunteti liber?...... 43 De la: ameno 21 Martie 2011 20:16
Setari Cookie-uri