droguri...ajutor

Buna. Am 23 de ani si de 7 luni sunt cu un baiat care de cateva luni (asa stiu eu) consuma droguri. Adica "trage pe nas".... stiu ca ii zice "sare". Nu stiu ce e... Dupa ce isi face cateva liniute se transforma pur si simplu, nu-l mai intereseaza de mine, e nervos... Ne iubim mult si l-am rugat sa renunte la sare pt ca nu-mi place sa faca asa ceva. A fost de acord, insa a facut pe ascuns. Normal ca mi-am dat seama pt k il cunosc si-l citesc usor. Anturajul e de vina. Niste prieteni de-ai lui cumpara din alta tzara si vand in Romania. De multe ori am vrut sa sun la politie, dar nu am avut curajul si ma tem k o sa se supere iubitul meu. Cum sa fac sa-l determin pe iubitul meu sa se lase de sare? L-am pus sa aleaga intre mine si sare, m-a ales pe mine, dar degeaba. Ce as putea face ca nu mai pot asa... si il iubesc mult
diana0908
Postat pe 1 Septembrie 2010 23:41
l-ai pus sa aleaga intre tine si ''sare''(ce o fi aia,ma gandesc ca un drog alintat) clar nu te-a ales pe tine,optiunea a fost ''sarea'' tu esti facultativa pentru el.....
daca cu amenintarea nu a mers fa singurul lucru pe care il poti face,cere ajutorul cuiva in masura sa il poata ajuta,se va supara dar mai tarziu iti va multumi....acum nu vede e orb,dar va veni momentul in care va regreta.
daca nici asa nu merge,fugi de el nu te merita si nici nu te iubeste....
anaROBERT
Postat pe 1 Septembrie 2010 23:56
Cum te-a ales pe tine daca tot mai trage? Ia fa tu stanga imprejur si pleaca ca nu faci nici o treaba cu drogatii. Pierzi vremea, nervi si iti macini sufletul.
Doara
Postat pe 2 Septembrie 2010 06:22
Te-ai gindit ca aiputea avea TU probleme cu politia pentru ca esti complice la consumul LUI de droguri?
Chiar si in Ro. politia contra consumului de stupefiante lucreaza.Numai faptul ca esti cu el intr-un moment in care el este high si va prinde politia si esti trasa la raspundere penala pentru complicitate.
Ciresica
Postat pe 2 Septembrie 2010 07:55
fata draga comparativ cu alte tari unde uzul persoanalde cocaina este mai mult sau mai putin tolerat in RO este un fapt penal adica se pedepsecte, cum zicea si Ciresica riscul sa ai si tu probleme pentru ca tainuieste asemenea fapte este destul de mare.
Sfat prietenesc:fugi de el ca dracul de tamaie.O sa-ti distruga viata.Clar el nu are intentii de a lasa sportul asta si o sa continue pe ascuns.In viitorul apropiat o sa treaca la nivelul doi,de la prizare la injectabil.Daca nu ai cum sa-l ajuti si el nu are voina de a se lasa nici o sansa.
ameno
Postat pe 2 Septembrie 2010 11:25
Drogul pe care el il numeste sare cred ca este sare de baie/sare de mare/ Special Gold (toate sunt unul si acelasi drog). Pana acum ceva timp era legal si putea fi cumparat de oricine dintr-un spice shop. Chiar daca se spune ca nu da dependenta eu nu cred asta, din contra. Are acelasi efect precum cocaina si contine un derivat de amfetamina. De ceva timp a fost trecuta pe lista substantelor ilegale si nu se mai gaseste in magazine. Insa poate fi procurat de la diversi indivizi dubiosi, gen iubitul tau. Probabil ca si el vinde daca prietenii lui fac asta.

Indeparteaza-te sau rupe orice legatura cu el pentru a nu avea si tu probleme. Daca te iubeste asa cum il iubesti tu, probabil va constientiza problema lui si va veni la tine sa-ti ceara ajutorul. Singur nu poate renunta, are nevoie de un imbold, de o motivatie , de ceva care sa-l trezeasca la realitate. Probabil ca si el, ca multi altii, crede ca doar se distreaza, se simte bine, ca nu are o problema s.a.m.d. , insa nu e asa , iar tu nu esti martora la distractia lui, ci la distrugerea lui.

Cunosc destul de bine problema si acum ceva timp am cautat raspunsuri la intrebarile care ma framantau. Asa am descoperit ca aceasta sare de mare e indeajuns de nociva incat poate provoca decesul. Destul de multe persoane din cercul meu de prieteni consumau aceasta substanta. Am preferat pur si simplu sa nu-i mai cunosc, sa nu mai existe. La tine e mai greu pentru ca e vb despre iubitul tau si sunt sentimente la mijloc, la mine a fost simplu....erau doar prieteni de distractie.


Rha
Postat pe 2 Septembrie 2010 15:30
ar mai fi o sansa sa apelezi la ONG-urile care se ocupa cu cei care ii trateaza pe cei care iau droguri. E si o sectie la Spitalul Alexandru Obregia din Bucuresti care s eocupa de cei care consuma droguri. Dar fara vointa si rupere de anturaj greu de crezut ca va renunta. Daca vezi ca nu da rezultate nici dupa internare mai bine renunta la el. Iti vei macina sufletul intr-o relatie fara porea mult viitor!
rupt_de_realitate
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:15
ajuta-l sprijinindul sa se inscrie la un centru de dezintoxicare,sa ia legatura cu psihologi specializati in adictie care sa il ajute ,sau ia legatura cu narcoticii anonimi.ESTE FOARTE IMPORTANT SA VREA SI EL SA SE OPREASCA ,daca vrei doar tu...................nici o sansa.
garbo052609
Postat pe 13 Septembrie 2010 01:49
Nu este informat,poti sa gasesti pe net,cauta la efecte secundare sau daunatoare,droguri,ce distrugeri provoaca in creier...daca nu e destul de dependent,poate face efortul sa se lase,pentru ca sfarsitul povestii e acelasi,intotdeauna.
Cunosc un tip,era studenta,a ajuns despartit de logodnica,dat afara din casa de parinti,la o clinica,fara un prieten macar,singur cuc...a reusit in spital sa se lase definitiv,si dupa ce a iesit a vrut sa reia facultatea de acolo de unde ramasese,dar nu a ami putut.S-a dus cu memoria,si celelalte necesare ptr invatat,nu a mai putut...din primii,a ajuns incapabil.
E nervos,deci este evident ca afecteaza sistemul nervos,unele provoaca distrugeri irecuperabile in sisitemul nervos,numai informarea il poate ajuta
Iar satisfactia pe care o ofera la inceput,se diminueaza in timp,si creste cantitatea,de drog....
Eu am aflat astea,citind cu prietena,mea,cursurile ei,ma rugase sa o ajuta sa invete....nu e ce credeam eu...
Nu stiam ca sunt droguri care te fac dependent,de la prima linie....altele mai greu,altele deloc.
Daca gasesc vreun link,trimit,dar e usor de cautat,si merita,spune-i cand e lkinistit,ca vrei sa ii arati din ce cauza l-ai rugat sa renunte,si arata-i sa vada cu ochii lui.
Daca nu se mai poate lasa si este dependent,salvarea e in spital,sau la politie.
Oricare din astea doua e mai bun adecat moartea.
daniilia
Postat pe 13 Septembrie 2010 06:14
nu are probleme cu politia ca sunt droguri legale pe care oricine le poate cumpara de la un shop
byghydoayk
Postat pe 16 Septembrie 2010 19:11
E o viata trista sa stai langa un consumator de droguri, fie ele chiar si"usoare".
Din prietenia voastra, idila, dragostea, relatia sau cum vrei sa-i spui n-o sa ramana decat mila pentru el, grija procurarii altei doze atunci cand lui ii este rau, disperarea.
NU-i arati ca-l iubesti stand langa el. Nu poti sa-i demonstrezi nimic incapatanandu-te sa ramai prietena cu el. Nu pe tine te iubeste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
O sa incepi sa consumi si tu, ca sa fii cool si sa te integrezi grupului de prieteni. O sa devii o mincinoasa , o sa incepi sa furi lucruri din casa, o sa-ti dezamagesti parintii. o sa-i ranesti pe cei din jur luandu-i lui parte.
Deci renunta!!!!!!!!!!!!

Toate astea ti le scriu din experienta mea de mama de fata, prietena unui asemenea individ.
Dupa o relatie dezastruoasa de 5 ani relatia lor a ajuns aproape de limita limitei.
A inceput sa vada si ea realitatea .In sfarsit!
Ma bucur ca e pe drumul cel bun. In sfarsit munceste si pot avea din nou incredere in ea.
In aceasta vara s-au intamplat atatea lucruri care pe mine m-au bulversat total.
ioni_k
Postat pe 21 Septembrie 2010 10:06
n-o sa te aleaga pe tine niciodata, n-are cum.
n-o sa se aleaga nici macar pe el.
Problema cu drogurile este ca exacerbeaz absolut tot ce simti - si, comparativ, fara ele ti se pare ca nu mai simti nimic, ca nu mai traiesti, de fapt.
Asa ca, orice i-ai putea oferi tu, la propriu drogurile ii vor oferi mai mult. N-ai cum sa fii competitiva in lupta asta. Poti doar sa te distrugi (si) pe tine.
Cum vrei....
quasaria
Postat pe 9 Octombrie 2010 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singuratatea in....DOI !!!! 126 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
PROBLEME CU NETUL 27 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 00:16
Bine ai venit, Lelia Mossora! 775 De la: lady_corina 8 August 2009 14:40
ce ar trebui sa faca o femeie cand ea este sotie de weekend iar fetita ei are tatik de weekend? 15 De la: garbo109225 30 Martie 2010 19:33
am nevoie de sfaturi 236 De la: garbo087494 14 Noiembrie 2010 19:45
Setari Cookie-uri