Marea mea iubire

noapte buna ana si tie la fel
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:01
ce tari sunteti:)))
Iriada
Postat pe 13 August 2010 03:01
a se citi voma pt jeguri ale societatii si scursuri.
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:02
ce face individul respectiv este condamnabil, intr-adevar. Pe de alta parte... hotii de buzunare chiar asta sint: de buzunare, ciordesc maruntisul cu care te duci la piata: deci sau avea "afaceri colaterale" sau nu iti putea asigura el chiar asa o viata de trophy wife.
Ca in Belgia se plateste totul cu card de foarte mult timp.
Asa ca sint oarecum sceptica.

Si mai sint oarecum sceptica ref. la faptul ca se va lasa din alt motiv, care nu e vina lui: pina la urma, societatea in cazul infractorilor are doua optiuni: sa ii impuste ca sa nu se mai complice, sau sa ii recupereze. Nu face nici una, nici alta.
Imagineaza-ti unul obisnuit pe picior mare, care nu stie sa faca nimic concret, are un trecut dubios in spate,, si nici bani de lapte praf pentru copil.
Cine il angajeaza? Cite sanse are?
Admitind ca vrea o alta viata - poate? Probabil 1% pot. Restul....
Protectia sociala in situatiile astea este nula: cum este nula si pentru noi, restul.
Nici nu stiu daca sa mi se pare prostie sa devii hot de buzunare sau sa mi se pare prostie sa muncesti 12 ore pe zi cinstit si sa n-ai bani de paine in fiecare zi. Si sint exemple. Habar n-am eu, personal, pe care dintre aceste doua optiuni as alege-o.
Asa ca ma abtin sa dau cu parul. Nu e chestia de "palpitant" - ci de self respect.
Daca as fi incercat calea fireasca si acceptata de societate si m-as fi trezit sub limita saraciei, totusi, probabil ajungeam si eu sa constat ca trebe sa fac altceva. Ca asa nu merge. Si ar fi fost o concluzie logica.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 08:44
quasi nu am nimic personal cu ea da sa stii ca nu o sa incep sa ii gasesc scuze ni clar ca tipu nu fura maruntis din buzunare ....e hot de lux ce naiba ..daca ea se indreapta e laudabil si daca sia invatat lectia iarasi ..............dar cei de sau obisnuit cu bani nemunciti si veniti usor..........nu cred ca au puterea de a munci...e prea greu.................SI eu daca -mi furasera tot salariu ...si nu aveam de paine ar fi trebuit sa fac la fel?sa gasesc una mai slaba si sa ii iau banii de lapte praf.... am plans ...aproape de cadere nervoasa si cu umerii lasati am mers a 3 zi dupa salariu sa-mi dea sefu un avans ....siiiiii deabea am razbit pana la salariu asta.......si nu exista a da cu paru si nici a ma ascunde dupa cuvinde de gentilete ci sa munceasca sa-si creasca copila. Poate inca sant marcata de tristetea cu care mergea vecinu de la 9 ca nu avea de paine si primea o farfurie de mancare plangand......nu nu am mila de cei ce pricinuiesc asa ceva ma rog la Dumnezeu sa ii pedepseasca pana la a 3 ageneratie.
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 16:06
997, vezi... fiecare reactioneaza cum poate: plingind sau nu.
Eu meditam asa, in general.

Personal, daca nu as avea bani pt nevoile primare, nu sint sigura ca n-as da in cap. NU prea sint genul jelitor. E drept ca intai as incerca sa fac banii muncind. Daca n-as reusi... cst.

Inca ma mir cum de au fost disponibilizarile si taierile astea de salarii in RO si toata lumea sta in banca ei. Dupa vreo 20 de ani in cimpul muncii, sa ramin fara salariu sau fara cea mai mare parte a lui, nici macar nu cred ca m-as multumi cu furt de buzunare, asta e munca de jos... as trece direct la operatiuni de cosa nostra. Si chiar m-ar durea in cot daca e moral si legal.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 16:33
si daca ai pati tu asta si copii tai? la mine sa desfintat firma ..a dat faliment .....am luptat am depus cv-ul am fost la interviu si uite ca muncesc .......nimic nu este vesnic..........si nu nu sant genu plangaret pt mine ......eram furioasa ca nu i-am prins ca sa ii linsez .............clar le zburam creieriii.................pot fura din magazine ...bogatii care au mai mult de le trebuie daaaa de la cei care au mai putin ca ei sa mearga ei in europaa
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 16:41
997, exact asta incerc sa iti spun: dincolo de legal, etic si "ce e frumos si ce nu e frumos" ma intereseaza sa ii pot asigura ce ii trebuie familiei mele. Daca eu as pati asta as da in cap la rindul meu.

Despre ce e frumos discutam la alt nivel: primul nivel a motivatiei (piramida lui Maslow) tine de necesitatile FIZICE. Daca alea nu sint indeplinite, nu treci la urmatoarele: printre urmatoarele fiind si acceptaea sociala....
O dai drak de acceptare sociala daca n-ai ce sa maninci maine si unde sa stai.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 16:47
daca am vazut ca tot nu reusesc sa ajut indeajuns la intretinerea familiei lucrez ture duble si seara la 23 fug sa-mi iau copila care ma asteapta cu ochii scanteind si-si prinde manutele in jurul meu.........ma simt fericita si inplinita .....si ajung acasa si tre sa gatesc,spal....si i-mi veghez copila si sper sa fiu un parinte bun si de nadejde pt ia sa o pot sustine .......da nu as dori sa fure sa se intretina ..
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 16:48
eu nu dau doi bani pe acceptarea sociala eu ma ghidez pe ce tie nu-ti place altuia nu face .............si de-mi face si-o ia peste bot...la propriu
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 16:51
dar ai posibilitatea sa traiesti decent.
Stai linistita, nimeni nu are si timp si bani: nici eu nu imi vad copilul mai devreme de ora 23.

Dar daca nici macar asa nu ai avea suficienti bani sa traiesti?
Ce ai face?
Eu am fost destul de aproape de situatia asta la un moment dat in viata: si de atunci ma abtin sa ma mai oripilez. Criminali nu sint numai aia care fura - autorii morali, de multe ori, sint altii....

Si eu ma ghidez dupa acelasi principiu (ala cu harm none) cit timp mie imi e bine. Cind nu imi e bine, principiul ala cade pe locul doi. Si sint convinsa ca marea majoritate a oamenilor asa functioneaza.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 16:52
si nu o sa devin scursura societatii doar pt necesitati primare....cand dau peste oameni care cred ca merita mai mult pt ca asa gandesc ei ca sant mai speciali si pot lua de la altii atunci le dau peste maini si bot fara pareri de rau ...nu or sa aibe obrazul meu ....si nu-mi dau valorile mele pers ca indivit pe necesitati primare. Prietenii adevarati m-au ajutat si ma simt bogata ...nici eu nu am familie sa ma ajute da lupt sa ma autodepasesc .Esi io ma infierbantai aseee
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 16:56
NU-MI ajung banii da ii pun pe prioritati si incerc sa aduc fericirea din lucruri simple o floare ,o minge o st de suc cand ne o permitem .......sau praj de casa ...sotul meu rade si zice ca uneori parca fac vraji si ei se simt fericiti
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 17:01
De la: garbo074997, la data 2010-08-13 16:56:48si nu o sa devin scursura societatii doar pt necesitati primare...




serios?
stii ce sint alea necesitati primare?
ca n-ai mincare - asa, vreo saptamina. Nici pt tine si nici pt copil. Sa stai in frig - afara, iarna - sa n-ai cu ce sa te stergi la cour si unde sa te duci la buda. Cam asta inseamna.
Am plecat de acasa cind eram adolescenta - in scoala - si am dormit vreo saptamina intr-un parc. Si infiecare zi ma intrebam now what - pina am ajuns la concluzia ca mi-ar fi mai simplu sa omor oameni (sa ma prostituez mi-ar fi fost prea sila). Si da, nu era just, dar nici ce mi se intimpla mie nu era just.
Dupa o saptamina am gasit o magazie cu sobolani si am mai aminat putin sa sar cu cutitul la beregata primei babe pe care o vad noaptea.


SI atunci nu aveam nimic de pierdut. Acum sint responsabila de un copil. Deci n-as mai astepta o saptamina daca m-as afla in aceeasi situatie.
Si, crede-ma, "valorile umane" sint un banc bun. Dar nu te ajuta nici macar ca hartie igienica in situatii limita. SIngura valoare umana de baza e supravietuirea individuala, cind se pune problema de supravietuire.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 17:02

Q tu vorbesti serios?!?!
chiar asa a fost?
LILO
Postat pe 13 August 2010 17:17
da, lilo.
Chiar asa a fost. Si intr-un fel a fost bine ca a fost asa, incepi sa intelegi un pic mai bine care sint limitele. Si nu sint alea care crezi ca sint atunci cind stai in fotoliu si te plictisesti si te gindesti ca esti depresat si viata asta e de kkt si nu merita traita... Si nu e conform "valorilor tale umane".
Se poate MULT mai rau. Si abia atunci iti dai seama ce chef ai sa traiesti. Impotriva oricui.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 17:23
da...daca nu simti pe pielea ta lipsurile nu ai cum sa ii intelegi pe cei care nu au

cei care au ii dispretuiesc pe cei care nu au..
dar "roata vietii" se invarteste pt toti,,
intr-adevar intotdeauna sunt fiinte care o duc si mai rau...
LILO
Postat pe 13 August 2010 17:32
depinde cit de rau este raul: de la un punct, justifica orice.
Bineinteles ca nu sint de acord cu faptele antisociale, dar nici nu pot sa spun ca n-as face niciodata asa ceva. In mod cert, in anumite circumstante as face.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 17:37
nu o sa-mi spun drama pt ca nu am puterea sa o retraiesc q si ai vazut ca nu ai omorat ai fost puternica ai luptat si te-ai folosit de fiecare oportunitate dar nu ai luat viata ...ca te-ai aparat e just....te respect mai mult pt faptul ca ai reusit sa te ridici..Datorita dramei prin care am trecut am invatat ca intodeauna sa ma opresc si sa ii ajut cum pot pe cei din jur cu atat cat pot eu....de multe ori cu covrigul meu ...nu e mult ...da e ceva si il mai ajuta .Stiu ce inseamna frica si sa dormi iepureste si de a adormi 10min si sa simti ca e ok.Sau fara sa sune pompos cand pot nu uit sa fac macar unei persoane o bucurie si sa ne privim in ochi cu o intelegere trista.
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 17:42
997 - nu, nu am omorit pe nimeni pentru ca a fost o chestiune de circumstante si de noroc - probabil, in final, asta as fi facut. Pe mine experienta asta m-a schimbat in sens invers: inteleg situatiile de rahat in care se poate afla cineva dar nu ma implic.
Dar aici e mult de filozofat.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 17:48
da q si spune-mi floris ...eu lupt sa nu devin rea si sa stii ca nu-mi iese de fiecare data........si da mie asa de frica de saracie ....stii tu sa nu te mai ajunga din urma si sa tii conjunctura si norocu strans asa este ...viata este grea....dar prefer sa ma lupt cu ea sa smulg clipe frumoase
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 17:52
putin probabil "sa ma ajunga din urma" ceva, trecutul e mort si ingropat. Si au fost lucruri mult mai rele decit alea citeva zile de vagabondaj, oricum. Asta a fost doar un aspect. In fine. Nu vreau sa imi scriu trilogia vietii aici, desi n-am nici o problema nici sa imi amintesc, nici sa vorbesc despre asta.
Trebuie sa te gindesti ca tot ce nu te omoara te face mai puternic - iar a fi bun sau a fi rau e relativ. A fi indiferent - acolo incep semnele de intrebare. Cit timp simti ceva, ai o reactie, oricare ar fi ea, e ok.
quasaria
Postat pe 13 August 2010 18:14
Q...ma uimesti!
pur si simplu nu-mi vine sa cred....
in fine eu...de la marea mea iubire am ramas si acum cu dureri de cap!
a fost mare in dead..but..
fix marea aia iubire de tot, m-a facut sa imi ies din mine, sa imi iau viata in maini si s-o las...
si sa fug cat pot!
blestem sau nuu...aia a fost
fleurdelis
Postat pe 13 August 2010 18:32
... daca n-a fugit dupa tine....
quasaria
Postat pe 13 August 2010 18:44
asa e Quasaria , sunt anumite situatii care justifica multe.........altfel..........toata stima , daca ai reusit sa treci peste tot......... ....si , intr-adevar...........ceea ce nu te ucide , te face mai puternic
jeanette40
Postat pe 13 August 2010 18:47
ba a fugit!
fleurdelis
Postat pe 13 August 2010 18:52
Da, Q, marile drame ale vietii, "autorizate" sa ne arunce in depresie sunt altele decat faptul ca barbatu' nu mi-a zis azi ca ma iubeste pana la soare si-napoi, ca soacra-mea mi-a mai tinut o prelegere despre cat sunt de nepriceputa, ca amantul mi-a intors spatele fiindca a gasit o fusta mai scurta, ca ma plictisesc de mor, ca nu-s bagata in seama pe cat cred io ca merit... aiureli de doi lei.

Q, da' stiu ca ai trait deja un SF... pup fata hotarata si puternica!

Tylly
Postat pe 13 August 2010 18:55
Eu cred in schimbari cand exista motivatii serioase. Lupta cu teama ta si fii, fiti alaturi de el!
La bine dar si la greu...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 August 2010 18:58
fleur... marea iubire a fost alt thriller, da'asta fiind recent nici nu vreau sa imi aduc aminte.
Bine macar ca dupa ce am plins, am jelit, m-am dat cu courul de pamint si am facut ca toate visele a inteles IN SFARSIT ca eu nu fug ca sa fuga dupa mine... fug ca fug. De el. Ca nu vreau sa il mai vad!!
Si nu l-am intrebat el ce vrea, daaaa?
Dupa atita timp poate acum am dreptul sa aleg eu sa nu mai continui!

In fine...
Intr-adevar, dramele nu sint astea.
Sau poate sint. E prea complicat, si eu sint pe pilot automat de la un timp.




quasaria
Postat pe 13 August 2010 19:11
De la: quasaria, la data 2010-08-13 17:37:14depinde cit de rau este raul: de la un punct, justifica orice.
Bineinteles ca nu sint de acord cu faptele antisociale, dar nici nu pot sa spun ca n-as face niciodata asa ceva. In mod cert, in anumite circumstante as face.


quasaria, omul respectiv nu a furat din saracie ci pentru LUX. Una e sa furi o bucata de paine, ca esti flamand sau o pereche de pantofi, ca esti descult ori un brat de lemne ca sa te incalzesti. Ori sapun ca sa te speli...Cu totul altceva e sa furi pentru a trai in lux. Doamna respectiva STIA de unde vin cadourile, drumurile europene etc, cumva i-a fost complice. Cinstit ar fi sa-l accepte si sarac, sa-i ramana in continuare aproape. Cred in schimbari. Dar va trebui sa se schimbe si ea, nu?
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 August 2010 19:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indiferenta 36 De la: alfheim 31 August 2011 10:13
SOLICIT UN SFAT URGENT, DE LA ADEVARATE DOAMNE 78 De la: 9 Iulie 2012 22:56
CE PARERE AVETI DESPRE NOUL BECKHAM DE ROMANIA? 112 De la: cobra_jimbolia 3 Iunie 2010 05:27
DUO TOPIC 923 De la: garbo_499154 8 Aprilie 2019 13:17
Afemeiat? 1 De la: garbo099510 4 Martie 2010 02:48
Setari Cookie-uri