Lumina naturala in camera copilului

Dragi mamici,
Vreau sa discut cu voi subiectul ..."lumina naturala din camera copilului".
Am o tanara prietena cu un baietel cam de-o varsta cu nepotica mea, adica 1 an. In permanenta, ferestrele camerei copilului sant protejate de jaluzele si perdele din material textil. Uneori, lumina patrunde timida printr-o fanta de 50 cm, cand fereastra este descoperita pe o mica portiune... Este adevarat, perdelele textile si jaluzelele sant albe, nu este chiar ... "orbecaiala", dar tot mi se pare ca acel copil creste intr-un mediu neprielnic dezvoltarii umane. Llumina naturala nu poate fi inlocuita cu lumina provenita de la becuri .
Eu am incercat sa-i explic ca greseste, dar nu am avut succes.
Considerati ca este necesar sa mai incerc sa o conving de insemnatatea luminii naturale pentru mica faptura...., sau este suficienta lumina pe care o are in camera si plimbarile pe care le face pe afara!!!
Poate voi aveti argumente sa lamurim problema.
Va doresc toate cele bune, la mari si mici.
emi_vio
Postat pe 4 Mai 2010 20:14
bb nu da cumva semne de rahitism?
ina_rebeca
Postat pe 7 Mai 2010 10:58
buna dimineata emi_vio am ramas putin surprinsa de ce am citit eu in mesajul tau si sincer cred ca nu este normal sa-ti cresti copilul in semiintuneric ma duce gandul la" puii de carne crescuti la lumina unui bec rosu".
Eu asa ceva nu am auzit si nu cred ca exista vreo mamica care sa faca asa cum face prietena ta imi pare rau dar trebuie sa-ti spun ca un copil are nevoie de lumina, soare ca sa se dezvolte asa cum trebuie.
Mai incearca sa ii explici si propune-i un experiment cu o floare/ planta care are nevoie de lumina si de soare sa o puna la umbra si atunci sa vada reactia plantei si atunci sa se gandeasca la copilul ei.
O zi frumoasa in continuare.
tusi_Oli
Postat pe 7 Mai 2010 11:08
Draga "INA",
m-am interesat despre starea copilului privind rahitismul..., mama lui zice ca nu are un verdict stabilit de medic care sa ateste aceasta afectiune.

Draga "tusi_Oli" ,
mi-ai dat o idee foarte buna ! Asa voi face, o sa-i fac cadou o floare care necesita lumina pentru dezvoltare si vom urmari impreuna evolutia ei.

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.
Toate cele bune !!!
emi_vio
Postat pe 7 Mai 2010 19:41
Copilul ca si omul are nevoie de lumina, evident ca sa vada! Cunosc cazuri, in care copii tinuti fara lumina au probleme cu vederea. Dar poate Dumnezeu are grija de bietul copil si il fereste de asa ceva. Cum or fi unii asa de incuiati?!? Bietul copil!
Lowiny
Postat pe 25 Mai 2010 00:07
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
erori 12 De la: sdanutza 19 Februarie 2009 22:18
A FI SAU A NU FI...ADEVARAT 3 De la: lavi_dj 6 Octombrie 2009 17:20
Salivatie abundenta 1 De la: kidz000837 19 Noiembrie 2010 23:15
Mamici din Pitesti 1 De la: IRINUSKA 14 Martie 2009 13:54
va roog 2 De la: iullius 29 Mai 2009 18:40
Setari Cookie-uri