Ablactarea

Salut! Am nevoie de un sfat de la mamele care si-au intarcat bb. Cat de greu a fost pentru bb? Al meu are un anisor si o luna si ma gandesc dup� ce ne intoarcem de la mare sa-l intarc. Problema e ca trebuie dintr-o data deoarece refuza sa-i dau biberon sau canita cu lapte...ridica imediat bluza Cred ca e mai bine dintr-o data, oare trebuie sa iau pastile? Cum sa procedez? Sunt necajita ca doarme prost noaptea, se trezeste de multe ori, uneori suge, alteori vrea leganat. Oare sa fie de la alaptat? Multumesc
rogozraluca
Postat pe 4 Iulie 2009 19:32
Buna. Eu am intarcat baietelul la 1 an si jumatate, a fost un pic greu tinand cont ca era dependent de tatica. Iti spun cum am procedat eu. Am fost la dr mea ginecolog si mi-a dat niste pastile cu b, am un lapsus, inainte sa nasc eu erau niste pastile care luai una dimineata si una seara si ti se oprea lactatia, eu am luat o saptamana sau doua...iti spune ginecoloaga cum sa le iei. Sa nu te iei dupa alte persoane, ptr ca mie mi se spunea ca nu am voie sa ma mulg etc si imi puneam comprese reci la sani si ma legam strans dar aveam dureri ingrozitoare, sincer am avut si f mult lapte ca o vacuta Ce am facut: Am luat pastile, trebuie neaparat sa mananci inainte sa o iei ptr ca ti se face f rau altfel. Am pus si husti de la bors, si sa iti pui comprese, in cazul in care te-ai hotarat si ai inceput sa iei si pastilele gata, va fi greu max o saptamana. Eu m-am pictat pe sani, cu marker negru mi-am facut buline mari peste tot, bulina langa bulina si ii aratam lui asta mic ca am facut buba si cu hustile arata groaznic, a fost nervos o saptamana, mai ales seara, cu greu mi-a acceptat biberonul cu apa sau ceai, nu iti spun ca lapte nu a vrut, si acum la 3 ani si aproape 9 luni nu bea f mult de cat cand are el chef si pofta, trebuie sa ai pe cineva langa tine sa il mai ia sa nu te vada, dar tu tot timpul asta dupa ce te-ai pictat ii arati ca ai facut buba si ca este cah. Si ii va trece, va fi un pic nervos dar ii va trece, sa ai biberon cu ceai si altul cu apa sa il vezi care il va accepta, sau chiar lapte. Sa nu uiti sa mananci inainte sa iei pastila ptr ca eu am luat una seara si a fost ok ca am mancat, dar a doua zi dimineata m-am apucat de treaba si am luat pastila fara sa mananc si mi-a fost f rau, la luat Tati si a iesit cu el afara, mi-a trebuit cateva ore sa imi revin. Deci ori o suni pe dr cu care ai nascut daca este o tipa ok, ori te duci la ea, oricum cere sfatul Dr. Cine stie de acum doi ani or fi aparut alte pastile. Si daca ai lapte mult de mulgi sa il scoti, si din ce in ce o faci mai rar pana numai este nevoie, este bine sa te bandajezi cu comprese umede reci (apa de la chiuveta nu din frigider ca sa nu dai in altele) si stransa cat mai mult ca sanii sa se micsoreze amandoi la fel. Sper sa te ajute sfatul meu. Multa Bafta si Sanatate la Bebe.
Kiki_Mic
Postat pe 4 Iulie 2009 19:54
vezi ca a mai fost discutata aceasta problema.

http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/59/cum-intarc-copilul.html

http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/310/intarcatul.html

succes
horobeanu
Postat pe 4 Iulie 2009 20:05
multumesc mult pentru ca mi-ai impartasit povestea ta!
rogozraluca
Postat pe 4 Iulie 2009 20:42
brocriptin-s-ar pute sa te simti ciudat cand le vei lua,si oricum trebuie sa te strangi cu ceva la sani.bafta.
dadylaly
Postat pe 4 Iulie 2009 21:30
Da, are dreptate Miru, Brocriptin, dar sa mananci neaparat inainte sa iei pastila. Dar totusi intreaba medicul poate au aparut alte pastile. O zi buna. Sanatate la Bebei.
Kiki_Mic
Postat pe 6 Iulie 2009 09:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt gravida? 77 De la: SEBY1YEAR 5 Octombrie 2009 15:20
Copiii si internetul 93 De la: Ioanaaaaaaaa 25 August 2010 22:09
SUSPENDAREA CONTRACTULUI DE MUNCA 2 De la: deeita 14 Octombrie 2009 15:48
inot 1 De la: 21 Ianuarie 2009 10:59
mamici din onesti 1 De la: bia1984 25 Februarie 2009 15:08
Setari Cookie-uri