ecografiile in sarcina

Buna ziua. Ma numesc Claudia si sunt insarcinata in 14 sapt. Vreau sa va-ntreb cat de des pot sa-mi fac eco? Mi-am facut la 13 sapt si vreau sa-mi fac un 3D luna viitoare. Si ce parere aveti,daca sunt racita superficial, fara febra , nu e m bine sa ma refac doar cu ceaiuri si vitamina C,decat sa recurg la medicamente? Am avut o disputa cu cineva pe tema asta care imi zicea ca-i fac rau bebelusului pt ca nu iau medicamente care sa mearga in sarcina.
Va multumesc!
O zi buna!
tanase_claudia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:04
felicitari pt sarcina.nu lua medicamente deloc cel putin pana in luna a 3-a si dupa aceea doar daca e la sfatul medicului.si eu am fost racita ff tare si inceput de bronsita in luna a 3-a dar nu am baut decat ceaiuri cu lamaie si miere si am inhalat aburii de la ceai de menta,musetel.intotdeauna uita-te pe prospect la mediamente pt ca trec bariera placentara.ia tot ce poti natural.
referitor la eco,nu dauneaza dar eu am facut 3,toate fiind recomandate de medic si una in plus cand am fost racita.nu am facut 3D.
sanatate multa.
ninutza_kidz
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:14
felicitari pt sarcina si multa sanatate. eu am nascut acum 3 luni si ecografii am facut in fiecare luna, cand ma duceam la control. nu il afecteaza pe bb, desi mai sunt si alte pareri. medicamente nu am luat pe timpul sarcinii, decat ceva homeopat la un moment dat, cand racisem.
lacribel
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:21
Va multumesc mult pt urari si sfaturi.
tanase_claudia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:23
eu undeva in luna a 2-a , a3-a, am fost racita f tare, si vrfeo 2 luni nu am reusit sa mai scap de o tuse care ma facea sa mi se incordeze tot abdomenul si vomam de nu-mi venea sa cred. am fost la med de fam si nu a vrut sa imi dea nici un tratament si nici concediu medical. am nascut un baietel cu megaureter (o malformatie pe uretere) si de atunci ma tot intreb daca nu cumva a avut raceala mea vreo legtura cu asta. Medicul cu care am nascut nu il stiam pe atunci (cand cu raceala), ca altfel as fi vb cu el (e un dr f bun) si sigur imi zicea ce sa fac sa fie bine. Cel mai bine vb cu medicul care iti urmareste sarcina si vezi poate iti da ceva naturist, sau ma rog, sa iti zica ce si cum ar tb facut, macar sa nu stai pe urma sa te invinovatesti degeaba la o adica. (eu am racit intr-o delegatie la kiev, in care nu am vrut sa merg dar au insistat atatia ca pana la urma am cedat, si acum imi pare rau de prostia pe care am putut sa o fac). Copilul acum e bine, dar a trecut prin 2 operatii intr-un singur an (acum avand un an si 4 luni), si poate daca mi se dadea pt raceala aia un tratament nu se ajungea aici. Nu stiu. Poate.Acum oricum nu mai conteaza dar tu ia toate masurile sa stii ca s-a facut tot posibilul ca fatului sa ii fie bine.
ruschita
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare e normal??? 12 De la: pinicuta 27 Iulie 2009 21:33
Reducto Start 2 De la: felideni 10 Noiembrie 2008 22:15
Cantecele pentru copii 3 De la: mamica1maria 7 Mai 2010 12:58
Imi este frica sa raman insarcinata. 20 De la: casperphantom 18 Noiembrie 2010 18:53
poze pe avatar 2 De la: inata 25 Februarie 2009 16:26
Setari Cookie-uri