MIE FOARTE GREU !!!

salut, eu am stat despartita de sot timp de vreo 4 luni, dar pe atunci eram insarcinata. da, e foarte rau, pentru ca dragostea e ca un drog si iti e foarte greu cand te desparti de persoana iubita.
dar de ce sa lucreze in constructii, nu se poate sa lucreze altceva, sincer mi-e mila de cei care lucreaza in constructii, am si eu un var care lucreaza in Grecia in constructii si saracu si-a distrus corpul. in general, cei care lucreaza in Europa sfarsesc prin a face munci grele si nu pe masura lor. am vazut fete tinere mancandu-si viata in Italia ingrijind batrani senili, stand cu ei zi si noapte.
eu momentan is in Dubai, macar aici romanii nu lucreaza in constructii sau curatenie, etc. poti lucra in vanzari sau alt domeniu, salariu mediu in vanzari e de 1000 euro. dar chiria e foarte scumpa. depinde cum iti gasesti. in constructii lucreaza cei din Banglades sau india si primesc foarte putin, vreo 200 dolari pe luna. mi se face mila de ei, saracii.
sper sa se intoarca sotul tau curand si poate gasiti o alta solutie sa faceti bani, mult succes. ai grija de cel mic, nu-l stresa si pe el :)
irene13
Postat pe 19 Martie 2010 08:40
Ale_micutza imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asemenea momente.Eu si sotul meu suntem de 9 ani impreuna si cu exceptia celor 3 ani de liceu(eram in clasa a 10 cand l-am cunoscut) nu am stat niciodata despartiti.Prima oara am stat despartiti cand am nascut.Imi venea sa plang cand m-am internat ca-mi era greu , cu toate ca-l vedeam in fiecare zi.Apoi cand a avut Darius 3 luni am fost nevoita sa stau la ai mei(200km distanta) 2 saptamani caci zugraveam acasa si era mult praf.Si am plans daca iti vine sa crezi cu toate ca eram ACASA.Doar ca apoi si-a gasit de lucru ca si sofer si lipsea muuuuult de acasa.Uneori pe cand ajungea el eu dormeam dusa .Si uite asa mi-a trebuit si mie ceva timp sa ma acomodez.Acum el mai pleaca cu treburi prin Germania si sta cate o saptamana dar m-am obisnuit si Darius imi da de furca toata ziua.Asa ca m-am concentrat pe copil caci el are muuult mai mare nevoie de dragoste si atentie.Acum maiplec si pe la ai mei fara probleme.Curaj si fruntea sus caci incet veti depasi acest mic impas si veti fi impreuna.Sa va ajute DD si puterile sa va faceti casuta voastra.Va pupam
adelafistis
Postat pe 19 Martie 2010 09:15
ale_micutza, as fi vrut sa-ti spun ca te vei obisnui. Sotul meu pleaca din tara de mai bine de 1 an. Sta 3 luni acolo si 3 saptamani acasa. Nu ne-am obisnuit nici acum. A plecat pe 12 martie ultima data acum si pustiul inca il mai cauta prin casa. La inceput, era mic si nu stia. Acum e mai greu parca. Nu stiu daca te incalzeste cu ceva, dar sotul meu este plecat in Afganistan si daca trece zi si nu am vb, intru in panica. Nu lucrez sa treaca timpul altfel, nu am pe nimeni aproape, deci numai la asta imi sta gandul. Ce pot sa-ti recomand, este sa-ti apropii oameni. Ajuta enorm. Daca iti spun ca te ajuta copilul, te mint.
Iti doresc sa fii tare si cand simti ca nu mai poti si ca ti se ridica un nod in gat, suna pe cineva. Vorbeste despre orice. Sau descarca-te cuiva. Dar nu pe net. La telefon sau fata in fata.

Si cand vb cu sotul pe net/la telefon, evita sa ii spui lucruri negative. Nici macar ca ii curge nasucul fetitei, pentru ca de acolo, lucrurile se vad mult mai grave. Nu il ingrijora. Oricum, nu te poate ajuta. Doar ii va fi greu.

Fii barbata Zoe! Te pup. Ai grija de tine si de fetita! E greu, dar trece...
ses
Postat pe 19 Martie 2010 10:09
multumesc pentru incurajari.. dar e destul de greu.. si parca timpul trece tot mai incet si mai greu... parca cand era acasa trecea timpul in zbor... acum sta in loc si am povestit cu el pe net si la telefon si vine acasa numai in noiembrie inainte de ziua baietelului nostru.. deci pana atunci mai sunt 8 luni bune!


ps: am baietel nu fetita !
ale_micutza
Postat pe 19 Martie 2010 10:27
Scuze, am inteles fetita, nush de ce. Pff.. 8 luni.. e ceva... Tre sa iti gasesti preocupare. Vor fi momente cand simti ca nu mai poti. Dar trec si alea. Cum te impaci cu parintii?
ses
Postat pe 19 Martie 2010 10:53
buna ziua mamici. va rog frumos care sunteti dragute sa imi da-ti si mie niste voturi pe acest link. plzzzzzz. http:/lumeacafelei.eve.ro/plantatia-lui-mayatheeo va rog, va multumesc mult
MAYATHEEO
Postat pe 19 Martie 2010 10:58
salut,m-am gindit si eu o data ca daca sotul meu ar pleca nu stiu cum m-as descurca,insa doar m-am gindit...te sfatui sa fii calma,nu a plecat de buna voie,si te mai gindesti ca daca tu mai si alaptezi trebuie sa hranesti bebelusul,daca alaptezi sigur,sa nu pierzi laptele,ai grija,si asa tii greu....el va iubeste la sigur si deja ii dor de voi......fii calma!!!!!!!!!!!!!timpul trece repede......
ninella
Postat pe 19 Martie 2010 13:00
nu stiu cat de repede trece... pentru mine mi se pare o eternitate... 245 zile- 5880 ore-352800 minute-21168000 secunde... e foarte greu... dak va zic knd am nascut am stat in spital 8 zile si am plangeam zilnic k nu sunt acasa si cu toate k sotul venea si ma vizita zilnic si pe mine si pe bebe! dar tot imi era dor de el... poi acuma mor de dorul lui... il vad doar la web seara... si e teroare de dureros!
ale_micutza
Postat pe 19 Martie 2010 13:10
Las ca e bine ca il vezi pe camera. Nu ca altii in poze, cate una la luna
ses
Postat pe 19 Martie 2010 19:25
Ce tare ai fost cu socoteala aia
ses
Postat pe 19 Martie 2010 19:54
multumesc... eu tocmai am discutat cu sotul pe mess... dar parca mai tare ma apuca dorul de el si asa as vrea sa il strang in brate
ale_micutza
Postat pe 19 Martie 2010 22:22
Fa-ti un amant sa ai ce strange-n brate

Glumesc..
ses
Postat pe 20 Martie 2010 19:46
stai linistita mia mai zis cineva asta.. dar.. nu ma tenteaza deloc.. pt k oricine s-ar apropia de mine parca ma streseaza... si nu suport doar dak vine sotul meu iubit
ale_micutza
Postat pe 20 Martie 2010 22:49
Nu vrei sa stii ce coada e si la mine
Si nu ca as fi eu cea mai valabila de pe piata. Dar nush ce-si imagineaza lumea..
ses
Postat pe 21 Martie 2010 21:43
ale_micutza
Postat pe 22 Martie 2010 00:26
ce faci ale_micutza cum te mai simti,ce face bebele si sotul tau?
anaROBERT
Postat pe 22 Martie 2010 00:34
ale_micutza imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta.
Dar in noiembrie cand vine sotul,ramane de tot acasa?
bau
Postat pe 22 Martie 2010 00:43
inca nici noi nu stim daca va mai pleca sau ramane de tot acasa... e posibil k dupa sarbatori sa mai mearga cam pana prin august cel mult... inca nu stim sotul e bine, lucreaza dar mno e si el trist din cauza despartirii! si bebele e bine.. deja vad k ii iese un dintisor jos.. nu e prea devreme???
ale_micutza
Postat pe 22 Martie 2010 12:09
Nu e devreme ale_micutza .O sa ai bebel mare ca are deja primul dintisor.

O sa treceti cu bine si peste perioada asta grea.Poate daca ii merge bine va ia si pe voi la el si nu veti mai sta despartiti deloc.
bau
Postat pe 22 Martie 2010 12:24
da, si apoi din germ pana in tara nu faci aa mult cu avionul, in plus cu blue air nu-i nici f scump biletul, poate o sa vina sa va vada mai devreme de noiembrie.

sfatul meu este, ale_micuta, sa nu te mai gandesti la perioada asta ca fiind ceva rau, ci ca la o etapa normala din viata voastra. de ca si cum el trebuia sa faca nu stiu, o facultate in alt oras sa zicem. si pana vine el acsa, tu concetreaza-te pe bb, cauta cantecele, poezii, jocuri adecvate varstei lui, retete noipt bb si tati, tricoteaza-le ceva pt la iarna, na, mai trece timpul si apoi o sa fie o surpriza placuta cand se va intoarce tati

fa-i un jurnal lui bb, ce face nou in fiecare zi, a-i poze, filmeaza-l, o sa fie o amintire frumoasa si pt el si pt voi peste ani, si apoi o sa vada si tati evolutia lui bb pas cu pas in felul asta. ia zilele una cate una, nu mai ganmdi in termeni de luni de zile, multumeste-i lui dumnezeu ca sunteti sanatosi si ai grija de bebica, o sa vezi ca o sa fie bine
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 13:08
multumesc... dar si asa mie foarte greu.. plus k am senzatia k nu ma pot descurca singura si nu stiu daca o sa reusesc
ale_micutza
Postat pe 22 Martie 2010 14:57
o sa reusesti pentru ca nu ai alta cale. o sa reusesti pt ca de tine depinde. o sa reusesti pt ca nu mai esti un copil ci o mamica. o sa reusesti pentru ca ai ajuns la un moment al vietii tale cand asta este situatia pe care trebuie sa o depasesti si o vei face. cata vreme sunteti sanatosi nu exista nimic ce sa nu puteti face. daca ai curatat tu o casa cu sobolani, statul langa bb tau 8 luni de zile nu poate fi nici pe departe greu. gandeste-te ca el are nevoie de tine. gandeste-te ca au trecut cateva zile si te-ai descurcat. asa cum au trecut zielel alea os a treaca si cele care au mai ramas. gandeste pozitiv, priveste inainte si mergi mai departe. sotul tau nu e plecat, e doar ocupat cu munca, da? atata tot. o sa vina imediat ce termina. nu te mai gandi la asta, ia mai bine si citeste carti de psihologie infantila, confectioneaza-i copilului jucarii din materiale textile, deseneaza, plimba-te... fa orice dar nu sta cazuta pe ganduri plangadu-ti de mila (mai ales ca chiar nu ai de ce: sunteti sanatosi, puternici, va aveti unul pe altul, aveti un copil sanatos si frumos, nu multi se pot lauda cu asta...). Si mai ales, sunteti de admirat ca faceti totul cu fortele voastre proprii, nu o sa aiba cine cu ce va scoate ochii, sunt rezultatele voastre si trebuie sa fiti mandri de reusite.
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 15:15
multumesc ...
ale_micutza
Postat pe 22 Martie 2010 15:48
foarte bune sfaturile pinicutei ale_micutza cred ca are trebui sa le urmezi
anaROBERT
Postat pe 22 Martie 2010 18:15
Sunt intrutotu' de acord cu pinicuta. Si ca sa nu te sperii aiurea, sa stii ca nu e chiar asa greu decat la inceput putin pana te acomodezi. Nu stiu ce ajutoare ai tu, dar eu sunt total singura. Mama sta la 30km de mine si ma mai ajuta ocazional, cand chiar nu am de ales, in rest, absolut tot fac cu copilul de mama, de 1 an jumate. Vin rubedenii sa ii ajut eu cu bani, sa ii transport de colo-colo cu masina... dar ajutorul lor pentru mine, nu exista. Acum, ca m-am obisnuit cu toate, deja nu mi se mai pare asa greu. Mai aud prietene cu copii care ies la restaurant cu sotii lor destul de des si cand le propun sa mergem in concediu cand vine si al meu, zic ca merg fara copil, ca sa nu se streseze, vor pauza. Pff..!!!

Eu, de 2 ani am dormit doar 2 nopti fara copil. Si atunci mi-a fost extrem de greu. Ma gandesc daca pot sa il las la gradi sau stau pe la usi pana e sa plece acasa.

Si cel mai greu lucru este sa auzi tot timpul "Ce iti mai face sotul? E bine acolo? Tu cum te descurci?" Ca intrebari de chestie asa, nu ca sa primesti realmente un ajutor in urma raspunsurilor.

Fii barbata Zoe!
Iesi la plimbare, socializeaza ... si timpul o sa zboare!
ses
Postat pe 22 Martie 2010 19:29
ses, o sa reusesti sa il duci la gradi, tot asa eram si eu, nu am dormit decat 3 nopti fara copil (sau el fara mine altfel zis, si atunci pt ca era la reanimare, in rest nu a stat nici o singura noapte fara mine. ziua a mai stat asa cateva ore cu tatal sau cu bunicul si fara mine cand si cand, dar in rest am fost mereu cu el) Si... credeam ca se va adapta greu la gradi, vai ce suferinta etc etc..si surpriza:a plans pana cand mi-a venit ideea sa vb cu el si sa ii explic ca toti copiii merg l;a gradi si mami si tati merg la servici, si cand se termina programul il luam acasa, si cat sta la gradi se va juca frumos ... si de atunci nu a mai plans deloc si e f incantat chiar
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 20:50
Da, ma gandesc ca daca va merge la gradi, va trece altfel timpul pentru amandoi, avand preocupare toata ziua. Sincer, abia astept si etapa asta
Am sa tin cont de experienta ta pinicuta. Mersic.
ses
Postat pe 22 Martie 2010 22:32
Eu zic ca-i mai mare stresul pentru parinti ca daca era dupa mine ii puneam o camera de filmat de gat ca sa vad ce face non-stop.Seby e in schimb numai un zambet desi alti copii mai plang dimineata el abia asteapta sa mearga la fetite
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Martie 2010 15:20
ale_micutza de o bucata de vreme nu ai mai scris pe topicul asta,ce mai faci si ce mai face bebelul tau cred si sper ca ti-ai revenit si te-ai mai linistit
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:27
bebe e destul de bine... creste, acum la 4 luni si 11 zile, cantareste 7650 grame si 61 cm! sotul e si el bine, povestim seara pe internet si in cursul zilei la telefon! lucreaza dar se descurca cat de cat si e mult mai trist ca noi k nu e langa noi.. eu cel putzin il am pe Raul dar mno.. tot imi lipseste sotul! in decembrie inainte de sarbatori o sa vina aks, dar inca nu stim daca o sa mai mearga sau nu acum luna asta mie si mie foarte greu sa ma descurc, pana ce ia el primu salar! ma simt mai bine pt k stiu ca ne vom achita datoriile si nu ma va mai stresa nimeni! si ajutor nu am din nici o parte
ale_micutza
Postat pe 4 Aprilie 2010 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am de vanzare accesorii pt bebelus! 1 De la: YZA79 23 Februarie 2011 15:48
poze pe avatar 2 De la: inata 25 Februarie 2009 16:26
Sunteti nascute in martie? La multi ani ! 7 De la: Angela 16 Martie 2009 09:31
Ne-am ingrasat in timpul sarinii, hai sa slabim, caci se poate 4 De la: anita_maria 20 Iulie 2009 23:36
Sarbatori frumoase 3 De la: alinakatt 20 Decembrie 2009 21:54
Setari Cookie-uri