pot sa-i dau ceai bb-lui meu de 4 luni? de care?

eu traiesc in italia....iar pediatrul copilului meu mi-a spus sa nu-i dau ceai ..... ci doar apa...dar eu nu sunt de acord cu el. aici in italia este de cumparat doar camomilla(ceai de musetel pt copii) dar eu am si ceai de tei adus din Romania. pot sa-i dau? il pot indulci cu zahar sau miere?
sima_kidz
Postat pe 17 Mai 2009 14:03
vezi ca te contrazic si eu stau tot in italia dar nu am intalnit pana acum vreun d-r sau pediatru care sa zica sa nu dai ceai la copil.ei sunt impotriva apei(pot exista si exceptii)dar eu nu am intalnit.eu ii dau fetitei ceai de la 2 luni pt ca avea colici.si exista si alte ceaiuri decat camumila.eu ii cumpar de la sanitaria ceai de toate plantele de la milupa.se cheama biberte alle erbe(granulat)si e facut din mai multe plante.e la fel ca cel din tara baby drink.mie mi la dat pediatra si pot spune ca ia mers bine la fetita mea
ariana_kidz
Postat pe 17 Mai 2009 15:15
si sincer ceaiul de tei nu-ti face bine nici tie ca om mare dar la un copil...de 4 luni
ariana_kidz
Postat pe 17 Mai 2009 15:16
iubita nu-i da ceai de tei mai bine foloseste musetel,si incearca si nu-l invata sa il dai indulcit cu zahar.miere,nici atata se poate folosi doar dupa un anisor.poti sa-i dai linistita ceiutz.fiecare medic cu parerea lui si in rom.e la fel,daca consultzi 10 medici auzi 10 pareri.pupicei bb-ului!
mihabartesch
Postat pe 17 Mai 2009 21:12
ceaiul de musetel e foarte bun, ii mai poti da ceai de menta, eu il combin cu baby drink ca e deja dulce, nu stiu daca se gaseste la voi acolo, insa nu-i da zahar(sau daca da, foarte foarte putin) si miere nici atat(dupa 1 an). Dar, daca bebe are deja 4 luni poti incepe sa-i dai suc, de morcovi sau mar dar numai dupa ce il obisnuiesti cu ele, adica sa-i dai la inceput doar o lingurita doua de mar sau morcov, vezi cum reactioneaza, daca e bine, peste doua zile ii dai putin mai mult si tot asa ii maresti gramajul, apoi ii dai din celalalt, tot cate putin dupa care le poti combina, astea sunt mult mai sanatoase si nu-i fac nici un rau. Ceaiul de tei nu-i bun pentru bebe daca e baiat, asa ne-a zis noua dr pediatru de familie insa la fetite se poate da. Noi suntem cam de varsta la bebe al tau, facem 4 luni pe 5 iunie, iti dorim crestere usoara si sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 18 Mai 2009 15:20
draga mea... te asigur ca daca doctorul mi-ar fi zis sa-i dau ceai....nu as mai fi cerut o parere pe forum...mi-a zis sa-i dau apa naturala... caci e cea mai buna pt ei. ceaiul chiar si acela special cumparat din farmacie sau supermarket, contine putin zahar si nu le face bine.....
oricum am decis... o sa-i dau doar apa pt ca am vb cu mai multe persoane si doctori din consultorio si m-au sfatuit asa...
in nici un caz apa nu face rau copiilor miccuti...intereseaza-te si tu la un alt pediatru... oricum din ce zona a italiei esti? eu milano
sima_kidz
Postat pe 22 Mai 2009 22:38
"consultorio"
esti romanca dragutza?
sabina82002
Postat pe 27 Mai 2009 12:07
daca alaptezi exclusiv nu e nevoie nici apa daca-i dai formula poti sa-i dai apa daca e foarte cald poti la fel sa-i dai apa
zahar sau miere ...NU...pana la 1 an si nici sare.
asa si pana la urma nu inteleg de ce vrei sa-i dai ceai daca nu ai nici macar o parere medicala avizata???
SEBY1YEAR
Postat pe 27 Mai 2009 12:14
daca bb vrea sa bea sii ii place poti sai dai de musetel si eu ii faceam si cu putin zahar ii puneam la fiert dar ii placea si fara zahar.ceaiul de musete;l e bun pt constipatie iar in excees cred ca il poate strica pe bb la burtica.poti incerca putin cate putin iar in adaos si cu sucuri naturale.aici eu ii dau Tedi si ii place ff mult
mora_maya_2005
Postat pe 27 Mai 2009 18:20
Si mie mi-a spus la fel pediatrul sa nu-i dau apa sau ceai deoarece alaptam dar mai tarziu mi-a parut rau ca nu am invatat-o deoarece s-a imbolnavit (enterocolita) si a trebuit sa-i scot laptele care-i inducea si mai rau diareea asa ca fetita mea nu stia sa bea alte lichide.Foarte greu am invatat-o sa bea ceai sau apa din biberon. Momentan ii dau ceai instant de la Hipp de plante- musetel , fenicul si anason -scrie pe el ca se poate da de la 2 luni...asa ca poate ca e bine sa cunoasca si alte gusturi chiar daca nu ii dai foarte mult.Intr-adevar nu e bine sa le indulcesti nici cu zahar si mai ales cu miere deoarece poate face botulism de la aceasta.
bobo_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 11:13
nu se opreste alaptarea daca are enterocolita, trebuie doar sa tii tu regim in timp ce alaptezi, sa mananci numai chestii constipacioase, a gresit dr care te-a pus sa nu-i mai dai:si noi am fost in situatia asta si nu ne-a pus sa oprim sanul si ne-am vindecat bine mersi si am continuat cu alaptarea
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 13:51
se poate sa ai dreptate oricum la noi a fost foarte rau atunci de fapt nu se stia foarte sigur ce are si din ce cauza are diaree si stari de voma si nici nu stia sa manance papica solida la momentul respectiv ,pentru a manca de regim.Eu am tinut regim asa cum zici tu dar oricum rezolvarea au fost medicamentele si putinul ceai de menta pe care am reusit sa-l torn in ea
bobo_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 21:52
sa stiti ca ceaiul de tei chiar e bun pt bebe a mea a fost racita si am fost la 3 medici cu ea si toti mi-au zis sa-i dau ceai de tei cu miere pt tusa si i-a trecut si nici de cum ceai de musetel pt ca face diaree iar menta constipa
garbo258488
Postat pe 7 Ianuarie 2012 15:24
si eu asi vrea sa stiu de care ceai se da la bebe d 5luni.
garbo_10039
Postat pe 11 Decembrie 2012 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intoleranta la proteina din lapte 9 De la: alinutza22 31 Decembrie 2008 12:29
Caut carucior de greutate mica 6 De la: garbo_382145 3 Octombrie 2013 23:09
intr 5 De la: alinastinga 12 Decembrie 2010 00:06
RH NEGATIV LA VIITOARELE MAMICI 30 De la: adryaana 19 August 2011 08:43
dureri de burta in sarcina 7 De la: kidz000722 19 Mai 2009 09:37
Setari Cookie-uri