Branzica din lapte praf

Fetelor stie careva cum se face branzica din lapte praf eu am incercat dar nu s-a branzit!ajutatima va rog!!!
Szilvia_kidz
Postat pe 28 Februarie 2010 10:50
Am incercat si noi cand avea Ina vreo 5 luni si crede-ma ca acum are 9 si tot din lapte de vaca ii fac .Daca te pot ajuta,se face astfel:(numai din lapte de vaca-pt ca este gras-de fapt branzica este grasimea de la lapte),la 1 l de lapte(mai gras- de 3,5%grasime)se adauga 8 pastile de calciu lactic pisate ,atunci cand laptele da in clocot si se fierbe pana se vede"zerul"-daca pot sa spun asa(se face Intr-o oala mai mare caci atunci cand se pun pastilele se umfla).De preferat e sa se faca mai putin,din vreo250ml,cam cat se mananca la o masa.Sper ca te-am ajutat.Si eu am fost dezamagita cand am aflat ca nu se poate din lapte praf.
ina_rebeca
Postat pe 28 Februarie 2010 18:20
szilvita din pacate te dezamagesc nu se poate face branzica din lapte praf dar ii poti face din lapte de vaca aceiasi reteta ti-o recomand care a postat-o si ina_rebeca sau mai este si varianta cu lamaie,in loc de pastilutele de calciu la fierbere pui zeama stoarsa de la lamaie in jur de 5-8 picaturi la 1,5 l de lapte zuzu asa faceam si fac si la ora actuala.
anaROBERT
Postat pe 1 Martie 2010 00:26
O am auzit o mamica care a facut si din lapte praf branzica.
bau
Postat pe 1 Martie 2010 01:04
pai daca sti reteta de branzica din lapte praf dai si fetei sa faca si ea
anaROBERT
Postat pe 2 Martie 2010 01:19
Va multumesc mult pentru ajutor,am incercat din lapte milli de 3,5 si a iesit,ii place enorm de mult!sper ca nu-i problema ca e din lapte nu din praf ca pediatra mi-a zis sa fac din praf,am incercat din nan h.a2 da nu s-a branzit va multumesc pt sfaturi pupici
Szilvia_kidz
Postat pe 2 Martie 2010 13:22
parerea mea este ca nu are nimic szilvia,sa ii placa ei conteaza si daca nu ti-a facut probleme de la ea continua sa ii dai
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 00:29
Si eu zic ca nu-i nici-o problema ,daca nu a facut nici-o alergie.
Din lapte praf nush eu reteta ci doar o fata de pe alt forum,n-am intrebat-o reteta,dar dc e nevoie o intreb.
bau
Postat pe 3 Martie 2010 00:31
eu nu stiu si am incercat si eu si o vecina de a mea si la fel nu sa imbranzit deloc,asa c si eu ii fac din zuzu cu 1,5% grasime
anaROBERT
Postat pe 3 Martie 2010 00:35
Nu a facut alergie si ii place f.f.f. mult,eu vroiam din ;lapte praf ca auzisem ca nu e bine laptele de vaca pana la un an ,dar ce sa fac daca nu sa branzeste prafu?!
Szilvia_kidz
Postat pe 3 Martie 2010 18:00
Szilvia e perfect asa
bau
Postat pe 3 Martie 2010 18:10
szilvia tu nu ii dai sa bea lapte de vaca ii faci branzica din el este o diferenta de la cer la pamant nu are nimic este foarte bine asa
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 00:18
multumesc anaRobert pt lamuriri pupici
Szilvia_kidz
Postat pe 4 Martie 2010 17:45
nu ai pentru ce
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 17:47
buna mamicilor, si LA MULTI ANI!
Eu am facut numai din lapte praf si mi-a iesit din prima.
Fac intai laptele praf, 900 apa plus 30 masuri lapte praf si reiese 1000ml lapte.
i-l pun la incalzit si cand da sa fiarba adaug in el 5 sau 6 pastile de calciu lactic, care le-am dizolvat anterior in putina apa plata intr-o cescutza.
Si las putin sa fiarba, de vede cum se icheaga si se separa zerul de branzica.
Apoi iau branza cu spumiera si o pun in strecuratoare. cand i-i dau micutei mele o dau prin strecuratoare deasa sa fie mai untoasa.
O prietena a incercat sa faca din lapte praf dar cu lamaie si nu a iesit.
Succes.
marilena_sandu
Postat pe 8 Martie 2010 19:22
e bn ca ai postat o reteta dinasta msik frumos am sa incerc si asa cum o faci tu,sper sa dea roade
anaROBERT
Postat pe 9 Martie 2010 00:03
pai dc i-ai dat cu lapte de vaca de ce mai incerci cu lapte praf?
bau
Postat pe 9 Martie 2010 00:07
io stiu poate e mai buna si sanatoasa cu lapte praf
anaROBERT
Postat pe 9 Martie 2010 00:20
mersi pt reteta,dar cam cata branza iese?din ce praf ai facut ca din nan nu iese
Szilvia_kidz
Postat pe 9 Martie 2010 12:43
si eu am spus ca nu are cum din lapte nan si eu am facut si nu mi sa inchegat a ramas asa ca o branza dulce s ievident ca nu i-am dat
anaROBERT
Postat pe 9 Martie 2010 12:50
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 19:41
sa va impartasesc si eu experimentul cu laptele praf!
tot am incercat sa fac branzica din lapte praf si nu mi-a iesit,i-am zis pediatrei si mi-a spus ca probabil ii prea bun nanu si de aceea si mi-a prescris lactovitu stiti voi laptele acela praf care se da de la stat gratuit ,fericita m-am dus la primarie am scos laptele praf repede sa ma apuc de treaba ,da intra-devar s-a branzit!!!!!dar stiti cum arata?ORIBIL o culoare griiiiiiiiiii,dezgustatoare asa ca am aruncat-o la gunoi deci ramanem la branzica calcica facuta cu lapte
Szilvia_kidz
Postat pe 12 Aprilie 2010 14:54
tare experimentul tau szilvia ,ramai la branzica calcica facuta cu pastile calcice sau poti face cu cateva picaturi de lamaie in laptele de vaca si asta e buna si sanatoasa
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunteti nascute in martie? La multi ani ! 7 De la: Angela 16 Martie 2009 09:31
infectie urinara cu e coli 73 De la: aliadi_kidz 9 Noiembrie 2012 21:14
cofetarii bune din bucuresti 8 De la: giuseppina 19 Ianuarie 2012 20:29
Peste o luna luam motzul. Cum procedam??? 34 De la: ninutza 23 Ianuarie 2009 19:22
Celule Stem 15 De la: garbo_406542 19 Decembrie 2017 10:35
Setari Cookie-uri