Diacnistic metatarsus adductus varus

Am o fetita de 10 luni si a fost diacnosticata cu metatarsus adductus varus bilateral, la spiatlul marie curie ( budimex) la dr. chirurg ortopedie pediatrica Ciobanu Constantin. Urmeaza sa mergem marti pe 2 martie sa ne puna ghetute gips. Nu stiu ce sa fac. Sa merg pe mana lui? ca tot aud mamici ca au rezolvat prin masaj, dar nu stiu ce varsta au avut bebeii lor de au rezolvat prin masaj.Noi repet avem 10 luni si calcam cu piciorul stang spre interior, aduce partea din fata a talpii spre interior.
Sper sa-mi dati niste sfaturi, poate s-a mai lovit cineva de asa ceva.
Va multumesc anticipat
marilena_sandu
Postat pe 27 Februarie 2010 17:17
mai consulta inca un medic. probbil depinde de cat de grav e stadiul la fiecare persoana (daca se poate cu masaj sau nu)
pinicuta
Postat pe 28 Februarie 2010 00:46
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 19:41
buna ziua
imi puteti spune si mie cum ati rezolvat problema acelasi lucru avem si noi si nu stim cum sa procedam ,,,va multumesc!
adresa mea de mail este : dragos_fatum2004@yahoo.com
Dragos_Popescu_2
Postat pe 13 Februarie 2014 16:36
Buna ziua,

si baietelul meu a avut metatarsus verus, el avea talpile orientate in interior. Ni s-a recomandat sa-i punem ghips, insa seful sectiei de ortopedie de la Gr. Alexandrescu ne-a spus ca nu era necesar, ca asa au stat piciorusele in burtica mamei si ca o sa-si revina. Acum, nu stiu ce sa zic, noi I-am pus piciorusele in ghips de 2 x, dar dupa nu I-am mai facut nimic. Acum ni se pare ca degetele ii stau in zig-zag, pe semne cum au fost stranse in ghips. Eu zic sa-i faceti masaj si o sa-si revina.
Multa sanatate!
doina
garbo_394694
Postat pe 13 Februarie 2014 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pata rosie pe retina 1 De la: alinutza22 20 Decembrie 2008 11:39
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
crize de nervi la copil de 2 ani 29 De la: alinaro2006 6 Septembrie 2018 02:32
ma arde stomacul 5 De la: garbo180894 27 Decembrie 2010 10:10
persoanele cu stres, depresie, suparari, tristete, certuri in familie, neintelegeri acasa/la serviciu, etc. va rog sa imi scrieti 32 De la: Celleste_ 25 Septembrie 2010 11:30
Setari Cookie-uri