metrocloparomid fiole in sarcina.....e indicat?

buna mamicilor am o mare nedumerire....sunt insarcina in 8 saptamani si nu mai pot de starile astea de voma si voma in sine.medicul meu ginecolog mi-a prescris injecti b1 si b6 dar si 20 de fiole de metrocloparomid de 2 ori pe zi....doctorita de familie imi spune sa nu fac metrocloparomidul ca afecteaza sistemul nervos....voi ce ma sfatuiti fetelor?
violeta09_kidz
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:59
Buna,felicitari sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos.In legatura cu metoclopramidul daca ai citit prospectul scrie f clar ca este contraindicat in sarcina,mai ales in primul semestru de sarcina.gandeste-te ca esti in faza in care fatul se formeaza si orice medicament alopat fie el doza cat de mica il afecteaza.
Parerea mea e ca nici macar in perioada in care o femeie este fertila nu ar trebui sa ia medicamente din moment ce intentioneaza sa ramana insarcinata,ideal ar fi ca ambii parteneri sa faca asta.Evita cat de multi poti tot ce iti face rau,si mergi mai departe fara medicamente.
Sunt multe de spus in legatura cu medicamentele,desi lucrez in farmacie de ceva ani,nu sunt deacord cu ele in a fi administrate gravidei si copilului.
si eu as putea sa iti dau multe exemple in cea ce am patit eu,si in sarcina dar si fetitei mele;pe scurt medicul mi-a recomandat Peritol fetitei desi avea 1 an,iar acest medicament este contraindicat la copii sub 2 ani!
ingrozitor,daca nu as fi avut habar i l-as fi dat...
Bafta,mai vb daca doresti,cu un sfat te pot ajuta
anafaraon
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceaiul de musetel si decalotarea 3 De la: anflo 7 Februarie 2009 02:33
tratament!!! 228 De la: anaROBERT 3 Iunie 2010 01:19
as dorii niste sfaturi... 4 De la: quasaria 18 Decembrie 2011 13:16
Intarcarea 3 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 20:54
Baia dupa varicela 3 De la: Denis29 30 Martie 2009 13:45
Setari Cookie-uri