pete de mucegai

va rog frumos imi spuneti si mie o reteta de scos petele de mucegai?am incercat cu cif,cu domestos si nimic.poate stiti voi altceva.mersi
delly003031
Postat pe 6 Aprilie 2010 14:29
buna si eu am avut o problema similara si eu am incercat chiar totul si nimic nu parea sa faca fata decat pentru moment.

incearca apa cu clor da rezultate pentru o perioada de cateva zile,si nou a aparut un spray SAVO se cheama ti-l recomand este foarte bun
anaROBERT
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:47
si noi ne-am confruntat cu problema asta dar am cumparat o solutie numita STOP MUCEGAI si de atunci n-am mai avut probleme deloc!!!!!vi-l recomand!!!!!
Szilvia_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:23
nu am auzit de solutia asta szilvia dar sper sa nu mai am probleme pfff e jalnic
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:55
Toate solutiile antimucegai sunt pe baza de clor...deci nu iti cheltui banii pe solutii scumpe ci pur si simplu curata cu clor...secretul este sa nu reci pentru a nu imprastia sporii de mucegai, poti sa pui clor intr-o sticla din aceea cu sprituitoare(de la solutia de geamuri) si stropesti mucegaiul...efectul este cel descris la reclamele de la tv... in cateva minute dispare. Ideea este sa nu freci locul...
carla_dana_p
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:11
daaaaaaaaaa? si eu cand am avut frecam de mama focului cu ce carpa gaseam mai aspra ,asta chiar nu am stiut-o
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:55
pt mucegai mai este buna si piatra vanata sau cam asa ceva...bunica mea folosea asta tin minte... nu stiu unde si cum se gaseste.si cum a spus si daniela nu trebuie frecat locul ca se inmultesc sporii de mucegai si automat maresti zona de inmultire.
gaby8101
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:00
buna! si eu stiam de clor! incearca o alta firma care produce clor! clorul face minuni cand e vorba de mucegai!
aly_fab
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:08
Ooo super buna idee fetele,chiar n-am stiut ca nu trebe frecat.
Noi cand am renovat apart,am dat cu o solutie,tot cu spritzuitoare si din pacate se vede ca nu o fost buna ca a reaparaut.
Dar daca facem asa cum a-ti spus cu clor,mai apare????
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:14
bau incearca sa dai cu pulverizatorul clorul pe perete si lasi sa actioneze.incearca nu ai ce pierde. as incerca eu dar nu am mucegai prin casa .
gaby8101
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:21
cum reusesti sa nu ai Ca eu anu trecut mi-am renovat apartamentu si anu asta in camera s-a facut iar igrasie. Si chiar l-am izolat in interior,ca pe exterior nu pot ca nu e de acord toata scara
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 13:18
bau si chiar daca ai izolat in interior a aparut iar ? te intreb ca si noi avem aceeasi prb am zugravit astavara si acum trebuie sa refacem toata camera ca a aparut mucegaiul din nou si ne gandeam sa izolam pe interior inainte de a mai reface zugraveala.
cory_emy
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:05
cory_emy la noi e izolat interior si tot as ta vara am zugravit si au aprut pete de mucega la geam. Sotu zice ca poate de la termopane caa s-a stricat nush ce garnitura...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:14
doar la geam au reaparut? m-as multumi si cu asta caci sunt disperata noi avem doi pereti exteriori si se face condens si sunt plini de pete in unele locuri a inflorit efectiv peretele si l-am cojit si pe sub tencuiala erau pufi de mucegai ....m-am speriat cand am vaz
cory_emy
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:18
si la noi tot 2 sunt in exterior, da doar la geam in partea de sus in colturi atat...Dar am folosit clor si au disparut, vreau sa iau spay dela de la reclama...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:23
da cory am izolat pe interior si au aparut iar,la trei colturi de jos pana sus.
Am inteles ca tre izolat pe exterior,dar din pacate nu avem cum,asa e la bloc.
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:55
nu stiu ce sa zic , noi avem izolatie facuta pe exterior si degeaba de aceea ne-am gfandit sa facem in interior acum poate scapam
cory_emy
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:57
si eu anul trecut am facut egrasie doar la bucatarie si am incercat tot posibilul si degeaba,nu stiam ca nu trebuie frecat ca altfel poate aveam rezultate .

in momentul in care izolezi pe interior risti sa reapara egrasia,cel mai bine este sa izolezi pe exterior ca sa scapi de ea,asa am facut noi si nu mai avem probleme,dar am in balcon acum .


bau de ce nu iti izolezi tu separat ce treaba ai cu restul locatrilor,la noi asa sa facut...
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:24
noi avem geamul de la baie catre balcon. cand am cumparat ap, balconul nu era izolat. ne-am apucat si l-am izolat noi, am dat o groaza de bani. pana sa il izolam nu erau probleme nici in baie nici in balcon. l-am izolat pt ca venea frig in casa si consumam prea multa caldura iarna din cauza asta. dupa ce l-am izolat..surpriza: a mucegait langa geamuri mai intai in balcon (geamurile fiind termopane si izolatia peretelui din polistiren gros), si mai tarziu si in baie pe peretele exterior
pinicuta
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:24
exteriorul asteptam sa il izoleze primaria prin programul lor inune (stam la et 6, greu ar veni cineva sa faca numai pt noi, adica ar cere mult mai mult decat face de fapt)
pinicuta
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:26
pai eu stau la etaj si stiu ca nu poti sau nu ai voie la etaj sa-ti izolezi singur.
bau
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:26
depinde pinicuta de izlolatie cu polistiren de cat pe exterior sau interior si mai ales de cat de bine e facuta izolatia daca ai prins o gura de aer intre zid si polistiren degeaba ai placat
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:27
eu am auzit la niste prieteni care stau la parter si-au izolat inauntru si a aparut in continuare mucegai,apoi au izolat in exterior si le-a iesit tot mucegaiul care cred ca se depusese in izolatie,exact dupa ce au izolat afara,au curatat si nu le-a mai iesit deloc mucegai.
bau
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:32
oricat ai izola pe interior mucegaiul apare,singura solutie este iolatie pe exterior cu polistiren de 5(stiu de la sotu)el se ocupa cu asa ceva si asa am patit si noi.


si eu stau a etajul 1 si cine iti interzice sa iti faci izolatia?o poti face de 10 ori daca vrei nu te tine nimeni,la noi e blocul de 4 nivele 4,3 si 1 sunt izolate parterul si etajul 2 nu.
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:40
feelor, n-aveti somn? bau, cum stai cu mucegaiul?
aly_fab
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:43
Rau stau,vreau sa scap de el.
Ana daca sotu se ocupa,niste preturi ceva,sa-mi fac o idee
bau
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:53
noi anu trecut in vara cand am facut firma la care lucra el ne-a cerut 25 de mil pentru 4 camere fara baie ca nu avem cu materialele cumparate de noi.

in momentul ala si sotu si cumnatu licrau impreuna dar nu avea schela si s-au gandit sa improvizeze ei ceva si asa am facut singuri si cu bani putini pentru ca polistirenul nu este scump tare.
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:58
da voi a-ti iesit ieftin.
bau
Postat pe 9 Aprilie 2010 01:06
da nimic de spus.sa pui o firma sa faca izolatia te cam costa cum ca e manopera scumpa ca materialele nu sunt asa picante
anaROBERT
Postat pe 9 Aprilie 2010 01:07
nu am egrasie ca noi am izolat si pe interior si pe exterior.si nici inainte sa se faca izolatia nu aveam.nu stiu ce sa spun termopane avem si noi dar nu fac condens sau mai stiu eu ce ca sa produca mucegai. poate la mine este si faptul ca stau exact pe malul marii, exact pe faleza. ma gandesc ca si apa marii are vreun rol aici.. nu stiu .
gaby8101
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
varicela ...:( 2 De la: ratuscaceaurata 22 Octombrie 2011 15:24
Alergic la faina de grau 7 De la: anca_0111 1 Decembrie 2010 22:17
Mamici din Medias 1 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 15:49
Ajutor...are diaree 7 De la: raluca08 21 Noiembrie 2009 15:07
Leacuri babesti sau nu pentru copii 77 De la: bau 5 Noiembrie 2016 08:17
Setari Cookie-uri